Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Război intr-un cuvant!!!!

Creat de angellla29, 05 Octombrie 2011, 19:46:02

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arhanghelul

#285
Femeile Kurde s-au organizat in formatiuni de lupta ... impotriva militantilor "rebeli" din Siria (cu sange Al-Qaeda) ...

"Unul dintre motivele pentru care sau constituit in grupuri de lupta ... în zonele care sunt sub controlul rebelilor sirieni legea Sharia care limiteaza drepturile femeilor. Este de remarcat faptul că rebelii kurzi au fost, de asemenea, nemulțumiți de genocidul împotriva kurzilor, creștinii, Alawites și șiiți."







http://news.nur.kz/280195.html

http://karadeniz-press.ro/kara/tag/kurzi/

Turcia are o problema grava: Kurzii din Siria


Resurse:
http://www.raspunsislamului.ro/2011/04/cele-doua-ramuri-ale-islamului-sunitii-si-siitii/



http://ortodoxintarafagarasului.wordpress.com/2013/05/31/crestinii-omorati-si-bisericile-devastate-in-siria-o-conversatie-cu-un-preot-ortodox-de-acolo/

SYRIANA - Trailer - HQ
"Syriana" - Torture Scene
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

#287
 Up-date ... to ... up-date ...

... femei contra femei ... difera ... Religia (- o frază de dânşii inventată.) ...

http://www.youtube.com/watch?v=gxmaz1jPkbM#t=98

Meet Syria's extremist female fighters

L.E. Am vrut sa mai postez o informatie cu un atac petrecut luna asta pe Canalul Suez ... dubios ... n-am reusit cu toate c-am incercat o gramada de link-uri ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

Si uite cum se redescopera conceptul de ''razboiul intregului popor'' concept satanizat  :evil: dupa lovilutie de acea parte a lumii unde totul e pe bani si totul se face cu bani.

  Ce bine le mai zicea Poetul :
Eu? Îmi apăr sărăcia şi nevoile şi neamul...
Şi de-aceea tot ce mişcă-n ţara asta, râul, ramul,
Mi-e prieten numai mie, iară ţie duşman este,
Duşmănit vei fi de toate, făr-a prinde chiar de veste;

Arhanghelul

#289
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

#290
Update Siri-Ana (lu' Manole poate... :-D )

Circula zvonuri ca Siria a fost deja bombardata nuclear :-o - chiar daca-i vorba doar de incarcaturi "tactice" de "numai" citeva kilotone (unele probe indirecte ar fi filmari ale exploziilor din mai a.c. petrecute la Homs - explozii care nu seamana cu niciun fel de boambe conventionale - bunker busters -, indiferent cit de distructive-ar fi ele).

https://youtube.googleapis.com/v/f4ckEdsNqOI%26source=uds%26autoplay=1
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

kandaon

#291
Citat din: Xanadron din  12 Septembrie 2013, 13:58:53
Update Siri-Ana (lu' Manole poate... :-D )

Circula zvonuri ca Siria a fost deja bombardata nuclear :-o - chiar daca-i vorba doar de incarcaturi "tactice" de "numai" citeva kilotone (unele probe indirecte ar fi filmari ale exploziilor din mai a.c. petrecute la Homs - explozii care nu seamana cu niciun fel de boambe conventionale - bunker busters -, indiferent cit de distructive-ar fi ele).

https://youtube.googleapis.com/v/f4ckEdsNqOI%26source=uds%26autoplay=1

Interesante imagini. Intr-adevar explozia este una uriasa, dar ma indoiesc totusi sa fi fost una nucleara (chiar si a unei mini-incarcaturi).
La explozia nucleara ar fi trebuit sa apara prima data acea emisiune de lumina, un glob foarte stralucitor, ceea ce parca nu apare, desi se formeaza un glob de flacari si ciuperca obisnuita la explozii de acel gen

Parerea mea e ca mai degraba a fost o bomba (sau racheta) termobarica (astfel de incarcaturi se folosesc si la "super-bombe" clasice precum MOAB americana, exista si o varianta ruseasca).
Posibil sa fi detonat deasupra unui depozit de munitie poate.

Nu stiu daca si-ar fi permis cineva sa foloseasca astfel de bombe (sau rachete) nucleare, chiar si tactice.

In acelasi timp ideea ca Assad ar ceda armele chimice pentru a evita nus ce atacuri ar putea veni de la un astfel de bombardament "tactic" al americanilor.

Pentru ca armele chimice sunt cel mai important atu a lui Assad, ori pus in fata faptului ca ar fi bombardat cu arme nucleare tactice Assad ar putea accepta sa renunte la atuul ala. Eu in locul lui nu as face asta

Ca sa mai merg un pic pe firul asta al teoriilor conspiratiei cu "arme secrete", nu pare cam ciudat ca la putin timp dupa ce proiectul de la Rosia Montana a intrat in impas ne-am pomenit cu niste inundatii neasteptate si de mari dimensiuni (totusi destul de "punctuale" ca zona, sau tot de nivel "tactic" asa)?



abyss

La RM s.au manjit cam toate partidele plus ca si.au scos deja banii din tranzactii bursiere. Actiunile alora vor creste subit cred unii. Deci altii cumpara acum si fac profit mai tarziu. Asa a venit si criza si va veni si razboiul...care o fi. Profit. Pentru cine?

StarDust

E evident o explozie conventionala (posibil termobarica) de mare putere ce a avut loc la o oarecare inaltime deasupra solului pentru a avea distrugeri maxime.
Cand ii aud pe fundamentalistii aia redusi cu "allahu snackbar" in fundal mi se pune pata...  :martiansmile: :roll: Ca si cum asta le-ar rezolva toate problemele... Eu sper doar ca Syrian Arab Army sa le vina de hac teroristilor infiltrati in Siria. Marea majoritate a combatantilor straini infiltrati acolo au ca scop uciderea  a cat mai multi oameni ce nu le impartasesc vederile religioase inguste.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

Citat din: abyss din  13 Septembrie 2013, 00:57:41
[...] Profit. Pentru cine?
...Pentru cine profit?
Pentru profitori, normal. :-D

La RM-GC treaba-i oricum ceva mai simpla decit in Siria (de vazut linkul pus recent de fiulploii despre rezbelu' subversiv dintre doi jidani fara scrupule, Soros si Steinmetz - nu-s totusi antisemit, repet, fiindca-s inca destui evrei remarcabili pe lumea asta).

Cit despre posibila utilizare a unor "mini-nukes" la Homs, nici asta nu-i exclusa total - a nu se uita probele destul de directe pe tema folosirii lor f. probabile si la demolarea controlata din 9/11.

Ca sa nu mai vb. de posibila evaporare fara urme a vreo 200 de "bomboane tactice" tip Dave Crockett, la care 'meriganii au renuntat prin anii '70... 8-) (mos Goagal poate fi de ajutor in directia asta).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Arhanghelul

#296
Cu cat ma uit mai mult la filmuletele de pe net ... incep sa cred in utilizarea chirugicala a unui nuke ... cu hidrogen ... completata (disimulata) cu alte lovituri termobarice "lichide" ... probail au vizat depozitele cu "chimicale" si astfel nuke a sterilizat zona ... un bun antrenament pentru viitoarele sterilizari (eutanasieri ) colectivo-umane ... folosind in special "neutronicele" ... sa le ramana lor tot ... pe mama lor de hoti ...

http://www.liveleak.com/view?i=ee0_1376073083&comments=1


P.S. Merci ... Xanadron ... ca mi-ai readus aminte ca exista bombinete cat valiza ... portofel, portmoneu ,portvizit ...

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

StarDust

O arma nucleara oricat de mica lasa urme radioactive ce se pot usor pune in evidenta. Ma indoiesc ca s-ar risca acum cineva la o asemenea operatiune. Posibil sa fie un tip de bombe termobarice testate si in Afganistan pentru distrugerea ascunzatorilor talibanilor. Poate ca si SAA are in dotare asa ceva, cumparate de pe la prieteni.  :-)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

#298
N-am acu' timp de scotocit netu', da-i clar ca imaginile cu descarcarile tip fulger observate-n "ciupercile" lansate nocturn la Homs nu seamana deloc cu cele ale boambelor "clasice" (desi enorme) de tip MOAB .

Iar CU CE si CUM anume pot executa asa ceva niste rebeli tembeli :-D n-am idee - ba am de fapt, da' mai bine nu spun. :evil:

P.S. Pt. cine nu stie, pina si nazistii-s suspectati c-ar fi folosit pe frontul de est arme nucleare similare.
Cit despre radiatii, se pare ca nu-s cine stie ce ca intensitate-n cazul anumitor tipuri de "mini-nukes" - si nici macar remanente.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

panta_rh_ei

Da, secretul lui Polichinelle.  :-D  Toata lumea stie dar nimeni nu vorbeste, mai corect, nu recunoaste, in conditiile in care unii vorbesc. Se stie cine sunt rebelii, ce misiune au, cine ii inarmeaza. Ca doar nu degeaba, atunci cand, invocand atacul chimic - care dupa unele voci nici macar nu a avut loc - Obama s-a pronuntat pentru atacul militar asupra Siriei, rebelii au rasuflat usurati zicand: de ce s-au hotarat asa tarziu occidentalii sa intervina? Probabil li se promisese initial ca nu va dura prea mult miscarea de "rezistentza".
Minibombele cu uraniu saracit s-au folosit si in Irak si nu doar, cu avizul OMS  :-D .
"Pe baza datelor științifice credibile privind "Sindromul Războiului din Golf" și a investigațiilor fǎcute de Națunile Unite asupra consecințelor rǎzboaielor din Bosnia și Kosovo s-a concluzionat că expunera la uraniu sărăcit nu are un impact semnificativ asupra sănătății și a mediului. Toxicitatea uraniului este mai degrabă de natură chimică decât radiologicǎ. OMS a stabilit limitele tolerabile pentru ingestia sau inhalarea de uraniu sărăcit la 0,5 µg per kilogram corp per zi. OMS"
No comments, cu alte cuvinte. Se pot folosi bine mersi - nu dauneaza sanatatii.  :-D
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.