Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Interviu cu Stephen HAWKING cu privire la existenţa extratereştrilor (2008)

Creat de calator astral, 05 Octombrie 2011, 08:46:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calator astral

Sint curios cum vor reactiona fanii lui Hawking de pe rufon cind vor descoperi acest ultim interviu,tradus in Romana.

"Nu exista extraterestri,cel putin pe o raza de sute de ani lumina. Nu vorbesc de Ozeneuri, care sint "altceva". :star:

Stephen Hawking - intrebari indraznete despre Univers

jean

Citat"Nu exista extraterestri,cel putin pe o raza de sute de ani lumina. Nu vorbesc de Ozeneuri, care sint "altceva"
In privinta extraterestrilor probabil are dreptate, daca cautam fiinte asemenea omului. Dar cred ca, in acest univers inteligenta imbraca multe forme. Daca vorbim de entati inteligente nu neaaparat de fiinte cu totul altfel se pune problema.
In opinia mea, cei care au vazut cu adevarat obiecte zburatoare neidentificate, contactantii, rapitii, nu sunt niste excentrici si ciudati asa cum sustine el. Deci nu sunt de acord cu el. Face aceasi greseala care o fac si altii oameni de stiinta. Resping anumite chestii care se pot verifica si reprezinta ceva nou, doar ca ar tebui sa gaseasa niste explicatii pentru ele, sunt incomode sau pur si simplu nu inteleg fenomenul sau nu le place. Dar, este si el om si face greseli. Nu poti fi bun in toate domeniile.
Adevarul este dincolo de noi

@Lex

chiar daca nesimtitul asta o fi el una din cele mai inteligente fiinte ale planetei , in ce priveste e.t si ozn urile  da muuulte semne ca face parte din tot ce inseamna sa fi dezinformator in domeniu si e platit cu varf si indesat sa spuna orice numai sa fie impotriva acestor lucruri.Ca deh, ''daca S.Hawking spune ca nu exista e.t  , poi nu exista domne ca doar el e cel mai 'dastept' stie el ce zice''. penibil si hawking asta, are si el nevoie de sponsori pentru ce dracii face el p acolo de se da destept si deh, sponsorii cine sa fie oare? tot bajetii din umbra care ne conduc mai pe scurt ''C'MOOOOON'' cum sa nu vezi asa ceva  ca totul tot din marea manipulare-dezinformare face parte  :-) :-)

horia2008

Citat din: calator astral din  05 Octombrie 2011, 08:46:26
Sint curios cum vor reactiona fanii lui Hawking de pe rufon cind vor descoperi acest ultim interviu,tradus in Romana.

Se pare ca fanii lui Hawking de pe rufon se cam abtin, nu-ti dau satisfactie vis a vis de curiozitatea ta.... :lol:
Nici eu nu sunt fan Hawking, dar, cu voia ta, daca-mi permiti, ma exprim si eu, in sensul ca o fi ok domn' profesor pe felia lui, dar in ce priveste domeniul et da dovada de aroganta si autosuficienta, ignorand cu buna stiinta ce nu-i convine (precum multi fac :-(), de exemplu bagand la gramada si ducand in derizoriu (cranks, weirds.. :oops: :oops:) marturii pertinente sau dovezi din vechime ale vizitelor et....



StarDust

Nu pot decat sa subscriu parerilor exprimate deja de Jean si Horia2008. Din pacate Stephen Hawking reduce totul la cifre, si intreaga lui opinie se bazeaza doar pe rezultatele programului SETI, limitarile acestui program fiind oficial recunoscute si exprimate de catre multi alti oameni de stiinta. Asa cum puncta Jean, cu siguranta viata si inteligenta imbraca si alte forme decat ceea ce cunoastem noi. Plus, el baga in aceeasi "oala" ciudatii care nu doresc decat atentie, cu oameni cu pregatiri din diferite domenii, militare si stiintifice, cu relatari mai mult decat credibile. E vadita intentia de discreditare a celor care indraznesc sa relateze chestii care nu "corespund" celor stiute de el.

Ca un rezumat, Eu il respect ca om de stiinta, dar in ceea ce priveste opiniile lui referitoare la viata extraterestra, si eu cred ca e vorba de autosuficienta si aroganta, asa cum zice si Horia.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Din păcate are dreptate, inclusiv răspunsul la ultima întrebare!
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

horia2008

Citat din: prodcomb din  05 Octombrie 2011, 11:09:41
Din păcate are dreptate, inclusiv răspunsul la ultima întrebare!
Poate...are partial dreptate, iar cu limitarile expuse de mine si de colegi mai sus, nu poti concluziona ca ozn-urile sunt doar altceva, ci eventual si altceva; cu aroganta si autosuficenta afisata nu face decat sa-si submineze prestigiul si credibilitatea ca om de stiinta...




calator astral

Mai sa fie....parca ieri-alaltaieri ii ridicati osanale si ma stigmatizati ca "nu inteleg" cit de "destept si informat" este handicapatul (cind va spuneam, ma autocitez "habar n-are mosulica paralitic pe ce lume traieste,metoda lui? :" de douazeci de ani stau pe scaun nemiscat ore in sir,zi si noapte,ma gindesc la toate cele si pe loc imi vin toate raspunsurile la absolut toate intrebarile!" pentru mine are ZERO CREDIBILITATE!")
Dar vreau sa vad reactia lu biss&co,care m-au facut cu ou si cu otet ca m-am luat de mentorul lor...
Oricum pina la urma veti ajunge la absolut toate vorbele mele, inclusiv la "satanism,yoga,meditatie,depozitele informative akashe,channeling,divinul feminin,matriarhatul ancestral,frecventa vibratorie si multe alte diversiuni inventate de DIAVOL,ca sa va raspund indirect si la intrebarea de pe topicu de actualitate NWO "Cine e Stapinu Lumii"...
Toate sint scorniri ale Satanei.
Credeti ca aveti "acces la Taine" dar intrati pe circuitu inchis al Matricei,o cale fara iesire,o cale a Pierzaniei.

Citat din: prodcomb din  05 Octombrie 2011, 11:09:41
Din păcate are dreptate, inclusiv răspunsul la ultima întrebare!

foarte interesant....poti dezvolta te rog?

darksid3

O parere tipica unui om de stiinta, adica reductionism dus la paroxism.
11.11

StarDust

Citat din: calator astral din  05 Octombrie 2011, 12:41:49
Mai sa fie....parca ieri-alaltaieri ii ridicati osanale si ma stigmatizati ca "nu inteleg" cit de "destept si informat" este handicapatul (cind va spuneam, ma autocitez "habar n-are mosulica paralitic pe ce lume traieste,metoda lui? :" de douazeci de ani stau pe scaun nemiscat ore in sir,zi si noapte,ma gindesc la toate cele si pe loc imi vin toate raspunsurile la absolut toate intrebarile!" pentru mine are ZERO CREDIBILITATE!")
Dar vreau sa vad reactia lu biss&co,care m-au facut cu ou si cu otet ca m-am luat de mentorul lor...
Oricum pina la urma veti ajunge la absolut toate vorbele mele, inclusiv la "satanism,yoga,meditatie,depozitele informative akashe,channeling,divinul feminin,matriarhatul ancestral,frecventa vibratorie si multe alte diversiuni inventate de DIAVOL,ca sa va raspund indirect si la intrebarea de pe topicu de actualitate NWO "Cine e Stapinu Lumii"...
Toate sint scorniri ale Satanei.
Credeti ca aveti "acces la Taine" dar intrati pe circuitu inchis al Matricei,o cale fara iesire,o cale a Pierzaniei.
...

Incepi sa iti faci "varza" propriul subiect, care de altfel, e deosebit de interesant. Iarasi incepi sa te plangi... Am o rugaminte, posteaza la subiect, timpul va spune cine are dreptate si cine nu.
Ar fi pacat sa ajunga si acest topic interesant la cosul de gunoi!

Pentru nelamuriri, PM.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

roxaline

Citat din: darksid3 din  05 Octombrie 2011, 12:46:16
O parere tipica unui om de stiinta, adica reductionism dus la paroxism.

As mai dauga un pic de infatuare legat de ceea ce stim
" si acum cunoastem legile evolutiei in absolut toate conditiile extreme." Cred ca a avut o zi mai proasta si a uitat sa adauge "pe care ni le putem noi imagina dupa cunoasterea noastra de pana acum"

"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

StarDust

Tocmai vroiam sa expun si eu un extras din interviu:
"Credem ca am rezolvat misterul creatiei. Poate ca ar trebui sa patentam universul. Si sa taxam existenta celorlalti."

:lol: Imi pare rau, cred ca s-ar putea sa o luam "peste bot" incercand sa facem asta. Cred ca e o ipoteza de luat foarte serios in considerare! (parere pur personala).
Stiti cum se spune... in jungla nu te apuci sa țipi! Stai cuminte in banca ta, cauti o ascunzatoare buna, apoi, incepi sa evaluezi nedetectat pericolele( chiar S.H. sustinea asta) si doar cand esti constient de (aproape) toate riscurile incepi sa te ițești si sa testezi terenul...

In rest, in ceea ce priveste realizarile stiintifice a lui Stephen Hawking... respecte!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

horia2008

Citat din: calator astral din  05 Octombrie 2011, 12:41:49
Mai sa fie....parca ieri-alaltaieri ii ridicati osanale si ma stigmatizati ca "nu inteleg" cit de "destept si informat" este handicapatul (cind va spuneam, ma autocitez "habar n-are mosulica paralitic pe ce lume traieste,metoda lui? :" de douazeci de ani stau pe scaun nemiscat ore in sir,zi si noapte,ma gindesc la toate cele si pe loc imi vin toate raspunsurile la absolut toate intrebarile!" pentru mine are ZERO CREDIBILITATE!")
Dar vreau sa vad reactia lu biss&co,care m-au facut cu ou si cu otet ca m-am luat de mentorul lor...
cred ca esti un pic confuz... poti sa-mi zici si mie de unde te-ai autocitat? pentru ca eu cred ca era vorba de altcineva....



roxaline

Citat din: StarDust din  05 Octombrie 2011, 13:09:41
Tocmai vroiam sa expun si eu un extras din interviu:
"Credem ca am rezolvat misterul creatiei. Poate ca ar trebui sa patentam universul. Si sa taxam existenta celorlalti."

:lol: Imi pare rau, cred ca s-ar putea sa o luam "peste bot" incercand sa facem asta. Cred ca e o ipoteza de luat foarte serios in considerare! (parere pur personala).
Stiti cum se spune... in jungla nu te apuci sa țipi! Stai cuminte in banca ta, cauti o ascunzatoare buna, apoi, incepi sa evaluezi nedetectat pericolele( chiar S.H. sustinea asta) si doar cand esti constient de (aproape) toate riscurile incepi sa te ițești si sa testezi terenul...

In rest, in ceea ce priveste realizarile stiintifice a lui Stephen Hawking... respecte!

A fost o vreme cat urmaream si citeam orice scria SH - mai putin partea de lucrari stiintifice la care nu pot sa-mi dau cu parerea :) Dar vremea aceea a trecut. Este interesant de remarcat exprimarea lui SH "credem" / "stim" / intotdeauna "noi". Noi ? Care noi?

M-am uitat la ceea ce a citat StarDust mai sus si este un pic mai mult decat aroganta la SH. La un moment dat spune SH :
Citat" In conditii limita, relativitatea generala si teoria cuantica permit timpului sa se manifeste ca o alta dimensiune a spatiului. Aceasta inlatura distinctia dintre timp si spatiu si inseamna ca legile evolutiei pot determina si starea initiala.  :?Universul se poate crea spontan din nimic. Mai mult, putem calcula probabilitatea ca universul  sa se fi creat in stari diferite. Aceste predictii sunt intr-un excelent acord cu observatiile facute de satelitul WMAP asupra fondului cosmic de microunde, care este doar o inregistrare a Universului Timpuriu. Credem ca am rezolvat misterul creatiei.
Credem ca viata a aparut spontan pe Pamant, ...
Dar nu stim cum a aparut viata prima oara. Avem doua probe observationale referitoare la probabilitatea aparitiei vietii. Prima este ca avem fosile ale algelor vechi de 3.5 miliarde de ani. Pamantul s-a format acum 4.6 miliarde ani si probabil a fost prea ..... "

1. A crede ceva nu este totuna cu a dovedi ceva.
2. A afirma ca universul se poate crea din nimic implica definitia nimicului. Si aici incepe o intreaga distractie  :-D
3. Povestea cu increderea in probabilitatile si teoriile stiintifice legate de viata pepamant este cam asa: cum as putea sa am incredere in "probabilitatile si teoriile lor" cand, la "nivelul marii" , adica la nivelul unor chestii mai pamantesti si trambitate ca fiind cunoscute, stapanite, definite etc sunt un mare bla bla.

Uite un exemplu concret ce CRED ca ilustreaza perfect diferenta intre "teorii si probabilitati considerate de unii" ca fiind adevarul si realitatea vietii ( aka practica ne omoara  :roll:) : exista o harta a genomului uman si exista harta a proteomului uman ( harta proteinelor). La fel exista harti de genom si de proteom pentru virusi, bacterii etc. "Teoria si probabilitatile" oficiale spun ca este aproape imposibil ca proteinele unui virus " sa se suprapuna" peste proteinele umane, ca urmare bolile auto-imune nu pot fi o consecinta a vaccinarii. Proteinele cele mai mititele ce determina un rapuns imunitar sunt penta si hexa peptidele, o insiruire de 5, respectiv 6 aminoacizi.

CitatTheoretically, the cross-reactivity potential in using viral antigens is equal to zero, by being 1 in 20 [la puterea]5 (that is, one out 3,200,000), the mathematical probability of 20 amino acids occurring in five identical residues between two proteins. Likewise, the theoretical probability of 20 amino acids occurring in six identical residues between two proteins is 1 in 20[la puterea]6, that is equal to 1 out 64,000,000. " Darja Kanduc, 2009 - International Journal of Medicine and Medical Sciences, Vol. 1(9) pp. 383-387, September, 2009.

Deci se poare rezuma cam asa:  "teoria si probabilitatile" oficiale spun ca sansa ca o hexapeptida a unui virus sa se suprapuna peste o hexapeptida umana ( deci la vaccinare sa apara un raspuns autoimun, pentru ca organismul capata brusc informatia ca acea hexapeptida este "inamica" deci o distruge peste tot pe unde o mai gaseste in organism) este 1 la 64,000,000.

Nu stiu ncum se face dar universul, viata, natura asa cum sunt ele, intamplatoare, au o placere deosebita sa ignore teoriile oamenilor de stiinta si au talent de a "repeta coincidenta dupa coincidenta" de ajungi la niste suprapuneri "imposibile" intre niste amarate de hexapeptide provenite de un amarat de virus si de la "atotcunoscutul" corp uman.     

CitatThe table documents that all of the 30 viral proteomes under analysis have high and wide pentapeptide overlapping to the human proteome. Only a limited number of viral pentamers are unique to the viruses, with no counterpart in the human proteome. The overlapping extent (in terms of percentage of unique viral 5-mers which occur in the human proteome, see column 6 in Table 4) is rarely less than 90%. That means that almost 90% of the viral pentamer peptides are widely, intensively and repeatedly scattered throughout the human proteome". sursa: P e p t i d e s 2 9 ( 2 0 0 8 ) 1 7 5 5 – 1 7 6 6 -  Kanduc et al, 2008

In traducere libera combinata cu un mic rezumat, ceea ce a descoperit echipa condusa de doamna Kanduc de la Universitatea Bari a fost ca cei 30 de virusi analizati - de fapt proteinele existente la acesti 30 de virusi - arata o suprapunere imensa cu penta-peptidele existente in corpul uman. Si incapatanarea Naturii si Vietii in a nu se supune "legilor" matematicii si probabilitatilor este foarte mare -  "suprapunerea este rareori mai mica de 90%".

Un exemplu inclus in exemplu - mai stiti vaccinarile care se fac fetelor si baietilor si promovate ca fiind impotriva cancerului indus de familiuta de virusi HPV? Uite cum sta treaba la suprapuneri in cazul HPV:

CitatImportantly, Table 1 documents that more than 40% of the 36,103 human proteins forming the Homo sapiens proteome contain viral HPV16 pentamers, and more than 4% of the human proteome hosts a perfect viral hexamer match. Qualitatively, the peptide overlapping between HPV and Homo sapiens proteomes involves essential proteins endowed with essential functions such as cell-adhesion molecules, leukocyte differentiation antigens, enzymes, proteins associated with spermatogenesis, transcription factors and neuronal antigens. Table 2 reports examples of the human proteins having hexameric matches in common with HPV16 late major capsid protein L1. It can be seen that the crucial human proteins share hexa-peptide sequences with HPV16 L1 protein. To mention only a few: LAMA1 or laminin subunit alpha-1, involved in the positive regulation of epithelial cell proliferation (Olsen et al., 1989); GHR or growth hormone receptor, defects of which are a cause of Laron dwarfism characterized by dysmorphic facial features, truncal obesity, subnormal rate of growth (Goddard et al., 1995); Q5XWF0 or neurofibrillary tangle protein filament-tau involved in Alzheimer disease (Rademakers et al., 2004); SMS2 or sphingomyelin synthase 2, that can increase atherogenic poten-tial (Dong et al., 2006); COBA1 or collagen alpha-1(XI) chain, defects of which is the cause of syndromes characterized by bone disorders, sensorineural deafness, ocular disorders including juvenile cataract, myopia, strabismus, vitreo-retinal or chorio-retinal degeneration, retinal detachment, and chronic uveitis (Annunen et al., 1999); NOTC4 or neurogenic locus notch homolog protein 4, that affects the implementation of differentiation, proliferation and apoptotic programs (Sugaya et al., 1997); MNDA or myeloid cell nuclear differentiation antigen, found in promyelocyte stage and also appears in myeloblast cells in some cases of acute myeloid leukaemia (Briggs et al., 1992); PO3F2 or brain-specific transcription factor 2, with a role in positive regulation of cell proliferation (Xe et al., 1989).  Darja Kanduc, 2009 - International Journal of Medicine and Medical Sciences, Vol. 1(9) pp. 383-387, September, 2009.

avand in vedere suprapunerile, se poate spune ca sansa de a NU dezvolta reactii auto-imune post vaccinare este practic zero. Si te ia cu fiori pe sira spinarii cand te uiti la exemplele de hexameri comuni intre homo Sapiens si amarastenia aia de HPV / L1 si la procesele in care sunt implicati hexamerii; toate acele procese vor fi date peste cap dupa vaccinare.

Cam atat cu exemplul legat de "teoriile si probabilitatile" dupa care oamenii de stiinta ajung sa spuna "credem ca stim" despre cum a aparut viata pe pamant, cum e cu corpul uman si universul etc etc.

Astept cu nerabdare definitia NIMICULUI din care a aparut  Universul. Ar trebui sa fie un nimic extrem de interesant. Pentru ca ii stim deja primele doua caracteristici .... 1) "incapatanarea" in a repeta anumite modele, ceea ce ne duce la concluzia 2) nimicul asta de provenienta este cam lipsit de imaginatie comparativ cu calculele oamenilor nostri de stiinta.  :rainbow:

"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

lylyt_ice

Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?