Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Interviu cu Stephen HAWKING cu privire la existenţa extratereştrilor (2008)

Creat de calator astral, 05 Octombrie 2011, 08:46:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

angellla29

Citat din: lylyt_ice din  05 Octombrie 2011, 16:38:19
pai...acum ceva timp, tot Hawking spunea ca:
http://www.realitatea.net/stephen-hawking-ar-trebui-sa-ne-ferim-de-extraterestri-nu-sa-ii-cautam_710745.html
Daca extraterestii nu exista atunci de cine sa ne ferim?

Probabil ca asta i s-a spus sa ne transmita..Stim noi de cine...Dar, domnul profesor isi cam da cu stangul in dreptul....ceva de genul...uite e...uite nu e...Asta e ceea ce li se spune si ei sint nevoiti sa urmeze "poruncile" chiar daca ei bine stiu ca nu e asa...

ovidiumro

Ceva nu e in regula si cu teoria expansiunii Universului...Daca toate galaxiile din jurul nostru se indeparteaza de noi, in toate directiile, asta inseamna ca noi sintem centrul Universului?
Nu ar trebui sa ne miscam si noi? Si daca si noi ne miscam cu aceeasi viteza de ce mai sesizam miscarea celorlalti?Ceva e confuz aici....

Arhanghelul

Citat din: lylyt_ice din  05 Octombrie 2011, 16:38:19
pai...acum ceva timp, tot Hawking spunea ca:
http://www.realitatea.net/stephen-hawking-ar-trebui-sa-ne-ferim-de-extraterestri-nu-sa-ii-cautam_710745.html
Daca extraterestii nu exista atunci de cine sa ne ferim?

Raspunsul il aflam din "istorie" ... http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3613.0.html

Plimbaretule ... ti-am mai zis ... ai ceva ce-mi starneste singurul neuron blond ... cu toate ca ne-am mai contrat in trecutul "apropiat"... ai ceva "divin" ... nebunul (la modul "frumos") "adevat" graieste ...

Precum are "motto-ul: lui  romulus ... "Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu (poate este sarpele din vechime)" Psalmul 52 al lui David ... daca intelegi sensul ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

horia2008

Citat din: calator astral din  05 Octombrie 2011, 12:41:49
Mai sa fie....parca ieri-alaltaieri ii ridicati osanale si ma stigmatizati ca "nu inteleg" cit de "destept si informat" este handicapatul (cind va spuneam, ma autocitez "habar n-are mosulica paralitic pe ce lume traieste,metoda lui? :" de douazeci de ani stau pe scaun nemiscat ore in sir,zi si noapte,ma gindesc la toate cele si pe loc imi vin toate raspunsurile la absolut toate intrebarile!" pentru mine are ZERO CREDIBILITATE!")
Dar vreau sa vad reactia lu biss&co,care m-au facut cu ou si cu otet ca m-am luat de mentorul lor...
si ca sa ma autocitez si eu :-D
Citat din: horia2008 din  05 Octombrie 2011, 13:26:15
cred ca esti un pic confuz... poti sa-mi zici si mie de unde te-ai autocitat? pentru ca eu cred ca era vorba de altcineva....
la asta n-ai raspuns :-( :-(
iti raspund eu ca vad ca bagi strambe si incerci sa te scoti cu diversiuni, cu autocitarea ta te refereai la 'mosulica' Bob Dean, nu la 'mosulica' S.H.; sau esti si dislexic :? :?



Nox

Poate nu ar trebui să aruncăm aşa din start, chiar instinctiv aş putea spune, ideea omului la gunoi... Are argumentele sale. Până la proba contrarie e o ipoteză de lucru. O putem accepta la fel de bine cum le-am acceptat și pe celelalte 9999 de ipoteze. Şi încă o chestie.... a nu fi de acord cu cineva foarte inteligent nu te face automat şi pe tine la fel de inteligent.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Cautatorul

Citat din: ovidiumro din  05 Octombrie 2011, 17:32:49
Ceva nu e in regula si cu teoria expansiunii Universului...Daca toate galaxiile din jurul nostru se indeparteaza de noi, in toate directiile, asta inseamna ca noi sintem centrul Universului?
Nu ar trebui sa ne miscam si noi? Si daca si noi ne miscam cu aceeasi viteza de ce mai sesizam miscarea celorlalti?Ceva e confuz aici....

Uite aici un filmulet explicativ:

Unde este centrul Universului?

Aliosa

Sa afirmi ca OZN-urile sunt altceva exclus extraterestri, dai dovada ca nu esti prea inteligent din moment ce le spui NEIDENTIFICATE.
Nenea oricum e mai degraba un simbol menit sa schimbe pareri si in rest inteligent atat cat sunt si restu' in domeniul.
Ca extraterestri ar avea "locuinta" la o distanta cum spune el de zeci sau sute de ani lumina sunt de acord, dar sa-i subestimezi in sensul ca nu au reusit sa ajunga pana la noi iar e lipsit de logica.

Aliosa

Citat din: Cautatorul din  05 Octombrie 2011, 18:12:54
Uite aici un filmulet explicativ:

Unde este centrul Universului?
Io intreb altceva, daca tot ne indepartam de restu' , unde dreak e filmuletzu' in care se explica cum de Calea Lactee se pocneste cu Andromeda peste aproximativ 3,5 miliarde de ani ?

kefren

Daca ar fi avut bun simt,la toate aiurelile, vehiculate de el,referitoare la OZN-uri si E.T. la sfarsitul interviului ar fi spus,...........PAREREA MEA.In cazul asta l-am fi privit cu alti ochi si am fi trecut mai usor peste bazaconiile insirate .Parerea mea,desigur.

darksid3

Citat din: Nox din  05 Octombrie 2011, 17:59:18
Poate nu ar trebui să aruncăm aşa din start, chiar instinctiv aş putea spune, ideea omului la gunoi... Are argumentele sale. Până la proba contrarie e o ipoteză de lucru. O putem accepta la fel de bine cum le-am acceptat și pe celelalte 9999 de ipoteze. Şi încă o chestie.... a nu fi de acord cu cineva foarte inteligent nu te face automat şi pe tine la fel de inteligent.

Ai mare dreptate insa si negarea unui concept sau idei se incadreaza in acelasi tipar. Stiinta forensica este acceptata tot prin prisma unor doctrine.
11.11

Nicipreaprea

Citat din: lylyt_ice din  05 Octombrie 2011, 16:38:19
pai...acum ceva timp, tot Hawking spunea ca:
http://www.realitatea.net/stephen-hawking-ar-trebui-sa-ne-ferim-de-extraterestri-nu-sa-ii-cautam_710745.html
Daca extraterestii nu exista atunci de cine sa ne ferim?

Dar daca contradictia asta a fost facuta in mod deliberat ? E un mesaj ? Tinand cont ca oricarei minciuni ii ramane "ceva pe afara" pentru a fi recunoscuta drept minciuna (e ca o regula, minciuna contine niste indicii ca e minciuna), eu cred ca Hawking a transmis un mesaj subtil din spatele masinii care il cenzureaza.  :rainbow:
Hawking de multa vreme nu mai are libertatea de a-si exprima propriile opinii... cam de cand el si Thomas Hertog (CERN) au publicat un model teoretic al universului numit Flexiverse. De acolo i se trage... parerea mea...  :fullmoon:
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

Siberia

Daca OZN-urile sunt altceva, extraterestri nu exista, deci sunt altceva... atunci cei care vin sa ne manance creierii sau sa ne fure resursele fiindca sunt rai si nu ar trebui sa-i cautam, nu sunt extraterestri, fiindca nu exista, ci sunt altceva, nu ?
Ghici ciuperca ce-s  :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

kefren

Citat din: horia2008 din  05 Octombrie 2011, 11:59:53
Poate...are partial dreptate, iar cu limitarile expuse de mine si de colegi mai sus, nu poti concluziona ca ozn-urile sunt doar altceva, ci eventual si altceva; cu aroganta si autosuficenta afisata nu face decat sa-si submineze prestigiul si credibilitatea ca om de stiinta...

   Absolut de acord,e foarte ambiguu raspunsul dat,daca stie ca sunt altceva de ce nu lamureste problema,sau e top secret?

Tayka

Dacă aţi analiza mai îndelung etimologia cuvântului ,,extraterestru''nu aţi mai sării aşa rapid la gâtul marelui savant Stephen Hawking :wink:
Nu înseamnă că dacă eşti un pământean care faci parte din super-lumi trăitoare pe alte planete,prin alte lumi paralele,dacă ţi-ai lepădat demult pufoayka de carne trăind în C.E.R.sau în corp astral,în C.D.M.(Complexul Eden),sau în S.S.(noul Ierusalim)verzii,cenuşiii,reptilienii,draconienii,etc,etc,Nu înseamnă deci că aceşti trăitori în interiorul,pe lângă Terra,sau în afara ei,ar fi  extratereştrii,tot aşa cum extravagantul popor american nu este de facto un popor american ci unul format din..nişte emigranţi..prăpădiţi. :-D,Aţi întâlnit cumva şi la Toni Victor Moldovan că îi denumeşte pe EI extratereştrii? Eu am înţeles că dimpotrivă EI sânt cu mult mai tereştrii decât noi,iar dacă O.Z.N-urile sânt jucăriile lor desigur că sânt şi ele ,,altceva''..Aşa dar eu nu văd pe unde a greşit maestrul Stephen Hawking probabil însă că e mai greu de înţeles de către cei ce nu înţeleg că el înţelege lumea şi viaţa la un nivel uneori de neînţeles pentru noi muritorii de rând .. :wink:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

darksid3

Poate e de vina computerul prin intemediul caruia, vorbeste. Nu are un vocabular suficient de bogat iar S.H. nu-si poate exprima abstractul gandirii. Hai domnule ce naiba? Pun pariu ca la aceasta ora exista cel putin 100 pe lumea asta, mai inteligenti, mai metafizici si mai "luminati" decat el  :-D
11.11