Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Modalitati facile de culegere a datelor biometrice

Creat de Xanadron, 23 Iunie 2011, 16:41:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

Citat din: padme din  09 Mai 2013, 14:26:13
.

Ma chinui de ceva vreme - adica de vreo trei minute  :lol:  - sa vad daca ai folosit tehnica micropunctului . Ai putea sa ma/ne lamuresti?  :lol:

Xanadron

Ce-i drept, tembelizoarele 'teligente "ne asculta" doar cind sint activate anumite functii (informatii oficiale, dar dupa unii mai priceputi ca Je in d-astea cu sirme-n ele :lol: de citiva ani buni pina si masinile de spalat pot fi echipate "din fabrica" cu urechi care nu trebuie activate de vreun buton.)

In orice caz, fiule, :-D "transmiterea datelor spre tertze parti" dinspre TV-urile destepte e absolut reala, nu "doar" veridica, plauzibila etc.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

#47
Problema, zic eu, nu e ca ne asculta. O faceau, o fac si o pot face in continuare fara sa ne ceara parerea (stirile asta sifonate sunt doar pentru "testarea maselor"). Problema reala e "cine analizeaza imensul volum de date ..."
Daca e vb de un serviciu uman mamut de analiza a datelor - e vai de noi ...dar si de cei care trebuie sa asculte toate neroziile spuse zilnic pa canalele de comunicare, si sa faca o "analiza a riscurilor".
Daca insa e vbde o IA (Inteligenta Artificiala) e grav, pt ca te poti trezi cu mascatii la usa pentru ca i-ai spus nevestii ca e terorista pentru ca ti-a spalat pantalonii cu tot cu biletele de jdemiloane de la derbiul armatei cu politia (adica dinamo cu steaua) sau pentru ca repeti obsesiv in baie, in "fata masinii de spalat", ceva de genul "Eu am s-o omor pe parlamentara asta idioata" atunci cand iti versi naduful pe soacra care parlamenteaza inutil, incercand sa-ti "corecteze" viata de familie.
Ma rog, poate ca am exagerat un pic,dar masina (IA) nu deosebeste gluma si naduful romanului de posibilitatea reala a riscului - luand cuvintele "cheie" rupte de context - iar fiecare dintre noi are momente in care isi da drumul la gura ...fara sa faca nimic din ceea ce a spus. Sa fi "pus la index" pentru atata lucru si sa te trezesti luat la bastoane de "aparatorii legii"e un pic peste nivelul visului meu de viata libera si decenta.

hanzo

Citat din: Ganditorul din  11 Februarie 2015, 12:37:20
Problema, zic eu, nu e ca ne asculta. O faceau, o fac si o pot face in continuare fara sa ne ceara parerea (stirile asta sifonate sunt doar pentru "testarea maselor"). Problema reala e "cine analizeaza imensul volum de date ..."
Daca e vb de un serviciu uman mamut de analiza a datelor - e vai de noi ...dar si de cei care trebuie sa asculte toate neroziile spuse zilnic pa canalele de comunicare, si sa faca o "analiza a riscurilor".
Daca insa e vbde o IA (Inteligenta Artificiala) e grav, pt ca te poti trezi cu mascatii la usa pentru ca i-ai spus nevestii ca e terorista pentru ca ti-a spalat pantalonii cu tot cu biletele de jdemiloane de la derbiul armatei cu politia (adica dinamo cu steaua) sau pentru ca repeti obsesiv in baie, in "fata masinii de spalat", ceva de genul "Eu am s-o omor pe parlamentara asta idioata" atunci cand iti versi naduful pe soacra care parlamenteaza inutil, incercand sa-ti "corecteze" viata de familie.
Ma rog, poate ca am exagerat un pic,dar masina (IA) nu deosebeste gluma si naduful romanului de posibilitatea reala a riscului - luand cuvintele "cheie" rupte de context - iar fiecare dintre noi are momente in care isi da drumul la gura ...fara sa faca nimic din ceea ce a spus. Sa fi "pus la index" pentru atata lucru si sa te trezesti luat la bastoane de "aparatorii legii"e un pic peste nivelul visului meu de viata libera si decenta.

adica ar fi ok sa ne asculte, dar sa fie oameni cei care analizeaza datele.. asa ar fi ok, da... cate un pic asa, cate un pic.. :mrgreen:
poate sa dea.. dar sa nu dea tare! :D

old stuff!

panta_rh_ei

Nu e deloc Ok dar dacă aceste lucruri se întâmplă cu sau fără ştirea noastră, de regulă indiferent de voinţa noastră şi indiferent dacă ne place sau nu, este de preferat ca factorul decident să fie unul care ia în calcul conjunctura şi factorul emoţional. Ţi se pare că discuţiile pe teme de genul ăsta pe diferite forumuri de aici şi de aiurea schimbă cu ceva lucrurile?
Chiar aici pe forum se fac afirmaţii gen "nimic nu mai poate fi schimbat". Deci... despre ce discutăm?
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Xanadron

#50
Citat din: hanzo din  11 Februarie 2015, 14:58:00
adica ar fi ok sa ne asculte, dar sa fie oameni cei care analizeaza datele.. asa ar fi ok, da... cate un pic asa, cate un pic.. :mrgreen:
poate sa dea.. dar sa nu dea tare! :D

old stuff!
Conform pina si stirilor... BS-iste, :-D Coana I.A. e privita cu suspiciune si chiar c-un pic de tremurici pina si de fratele ei (cam vitreg dupa cum pica Windouzu') :evil: Bill Gates:
http://science.hotnews.ro/stiri-creierul-19242662-bill-gates-arata-preocupat-avansul-inteligentei-artificiale-sunt-tabara-celor-ingrijorati-super-inteligenta.htm
Nu-i chiar de mirare totusi, fiindca si alti gurusi hi-tech (v. Elon Musk etc.) au aceeasi viziune panicata tocmai fiindca stiu mai bine decit noi cu cine/ce au de-a face.

Fratele Ganditor cred deci ca nu aproba totusi sifonareala spre okiu-urechea unor "umani", ci doar categorisea ipoteza turnatoriilor in timpanele A.I. ca fiind mult mai pericolozo decit altele.

Si chiar este - demult deja, zic eu cu destule argumente la care-o sa revin cindva, fiindca alea mai vechi se reactualizeaza continuu  odata cu un gen de "cristalizare ramificata" a unora din tentaculele pseudo-sistemului EI nervoso-nevricos :lol: SI in retzeaua diverselor inter- si intra-neturi. 8-)

P.S.
Citat din: panta_rh_ei din  11 Februarie 2015, 15:21:08
[...] Ţi se pare că discuţiile pe teme de genul ăsta pe diferite forumuri de aici şi de aiurea schimbă cu ceva lucrurile?
Chiar aici pe forum se fac afirmaţii gen "nimic nu mai poate fi schimbat". Deci... despre ce discutăm?
De acord ca discutiile tip RUFOn (doar unele mai precis) nu schimba mare lucru-n lumea asta mare si rea, cu exceptia poate a unui debil efect de domino-trezire prin colportarea unor adevaruri ocultate - ar fi si culmea sa nu subscriu, numarindu-ma si eu printre autorii pomenitelor afirmatii si nu printre new-agerii infantili care predica modelarea ad-hoc a Universului Material[ist] prin puterea gandurilor.
A alora "amatoricesc focusate", evident, fiindca unii (f. putzini initiati de toate culorile/credintzele) sint capabili si de siddhi-uri d-astea.

In noi insine schimba insa ceva mai mult[e].
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

@hazno, exact ce a explicat maestrul Zen am vrut sa spun.
Una e sa fi ascultat de niste "baieti" plictisiti la o cafea care sa spuna "iar isi injura asta soacra" si alta e sa fi ascultat de o gramada de fire constituita intr-o inteligenta artificiala (IA) care sa ordone "impusca-l p'ala prin usa ca e terorist". 

Nu s-a deschis subectu' dar chestia cu cartelele preplatite - prin perspectiva de mai sus - e grava, grava rau de tot.
O inteligenta artificiala (IA) care ar auzi ce discuta puradeii nostrii pe tel (ca le luam cartele ca sa nu depaseasca bugetu' prin apeluri la 89 89 89) cate kalajnicoave. tancuri si alte arme tranzactioneaza, cate stocuri de armament, bombe si alte rahaturi ucigatoare se afla in vorbele unor copii prin jocurile tembele de pe piata, repet, o IA ce nu deosebeste o vorba de copil de una a unui ticalos si lucreaza exclusiv pe "cuvinte cheie" ar putea sa ne aduca multe, foarte multe necazuri reale (iar cazul copilului din Paris pedepsit ca a vorbit tampenii auzite pe net e elocvent ). O sa ajungem paranoici si o sa ne batem copiii pentru fiecare vorba rostita aiurea ... dupa prima vizita a mascatilor (evident, daca scapam de prima vizita trimisa de I.A. ).  :evil:

Cat despre placerea de a fi ascultat - cred ca ma confunzi. Nu deosebesc un nasture de un microfon asa ca ma "mangai" cu gandu' ca prezumtiv pot fi ascultat si de vecina care ma ajuta sa pun flori in glastra. cat despre telefon - sa-l ia naiba, nu stiu ce face cand il apas pe buton - vorbesc la el si gata ... asculta cine vrea si in timpul conversatiei, si dupa.
Daca tu te poti feri de astea esti un norocos.

SLEAH19

  Bag samă că I.A. (Inteligenta Artificiala) ar trebui să fie, sau este  o ,,entitate,,  supraomenească,  care după nişte parametrii proprii ar putea  să încerce corectarea  paradigmei actuale după care se conduce omenirea ori suprimarea omului, dacă în viziunea ei acesta a devenit inutil.

Ori din ultimile posturi rezultă că  IA este insuficient de Inteligentă ,  nu este în stare să distingă o ironie/metaforă,  nu este independentă fiind aservită tot Sistemului,  toarnă ca proasta la DNA  care trimite mascaţii. 

                                                                                                                                     
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

hanzo

una mica ca ne asculta, una mare ca macar sa fie niste oameni, carele sa ia decizii inainte sa traga prin usa.. old stuff/school cum spuneam.
remarcam un tipar de gandire/influentare IA, nu spun ca colegul Ganditorul ar fi ok cu ascultarile. una e sa vrei sa fii impotriva, alta e sa poti.  8-)

cat despre 'relaxari induse' in urma postarilor facute pe rufon am mai scris noi, oamenii.. apoi tastatura merge, leafa merge, teoria merge, se reincadraza situatia cu noi parametrii :-D si toata lumea happy.  :mrgreen:
eu am spus, da' nu ma crede nimeni.  :planet: harta nu e teritoriul, tv-ul nu este realitatea din teren.

cand altii fac planuri pe mii de ani, si vin aici ca in vacanta, pentru ca aminitirile ii chinuiesc :d ehe..

on topic, au toate datele, toate metodele sa faca ce vor.
problema este din metodele care pot fi folosite, care va fi prezentata ca fiind cea mai rea si nociva si care va fi cea castigatoare si buna?
daca pot scana vasele de sange din deget,  la bancomat din datele oficiale, cam pe unde sunt cu tehnologia secreta? :D












Xanadron

#54
Citat din: SLEAH19 din  11 Februarie 2015, 20:25:12
  Bag samă că I.A. (Inteligenta Artificiala) ar trebui să fie, sau este  o ,,entitate,,  supraomenească,  care după nişte parametrii proprii ar putea  să încerce corectarea  paradigmei actuale după care se conduce omenirea ori suprimarea omului, dacă în viziunea ei acesta a devenit inutil.

Ori din ultimile posturi rezultă că  IA este insuficient de Inteligentă ,  nu este în stare să distingă o ironie/metaforă,  nu este independentă fiind aservită tot Sistemului,  toarnă ca proasta la DNA  care trimite mascaţii.                                                                                                                                   
Clar ca nu-i misia mea sa-i gasesc scuze Ganditorului, da' la fel de clar mi se pare ca el se referea (nefiind autor de SF-uri  :lol:) la I.A. = Inteligenta Aia... proasta, batrina si urata cu strigaturi, :-D care-si ridica poalele-n vederea tutulor cind baga pe tzeava mailurilor/feisburicelor etc. "filtre" la fel de tembele ca ea, dar si ca retzeaua operatorilor ei umani.
Retzea de triere/supraveghere grosiera de mina a saispea cel mult in stratificarea cepii globale, careia putini ii intuiesc structura... progresiv mai putin opaca spre miez, pina ajunge din translucida - invizibila noua.

Evident ca si eu pot gasi explicatii macar aparent logice pentru aproape orice, dar faptul ca de la blogo- pina la noosfera opereaza caprarii diverse  de A.I.  (care nu se incaleca insa haotic) e pentru mine cel putin o realitate... deprimant de sigura.

Nu trebuie musai sa credeti insa toate aiurelile emise de Je p-aici, OK? Perfect - pot deci sa mai bag una: :-D pina si megapotentatii din tagma Gates-Musk nu-s decit niste guvizi de apa ceva mai adinca decit noi-turma si frica lor de A.I. deriva tot dintr-o cunoastere doar partiala a structurii amenintarii AI/IA. :evil: Nu a aleia cu filtre grobiene, ci a celeilalte capabile de nuantzari subtile, care-i controleaza-infesteaza insidios taman pe ei.

P.S. Voiam sa mai spun ceva f. important, dar am uitat. :| Straniu fenomen - imi duceam mana dreapta la nas fara sa stiu de ce, halucinam in aramaica si arhonteza si simteam cum un flux metazigotronic imi suge memoria recenta, lasindu-mi doar amintirile din copilarie - si nici alea toate. :lol:

Serios acum, revin cind m-oi simti in forma necesara macar inceperii unor sapaturi in carnea A.I. ...mult prea adinci pentru doar citeva rinduri.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Urban

#55
Asta cu "ascultarea" prin TV e desene animate.
Pai de vreo 10-15 ani exista tehnologie de ascultare prin "vibratie" de la 10000 km departare... adica daca Dorel si Gogu vor s-o puna de-un atentat in bucataria lu' Vasile, si inchid ei atent toate termopanele si incep sa planuiasca combinatia combinatiilor, unchiu Sam misca vreo 2 grade magaoaiele din atmosfera si prin vibratiile termopanului asculta atent si fidel tot ce discuta Dorel si Gigel.

A.I nu e doar "inteligenta", incep sa cred ca usor-usor a devenit si "Constienta" (nu stiu de ce am vaga impresie ca o sa vedem live chestiunea asta, dar ma rog, nu chiar ca in Terminator... cine stie?!)

Cred ca tot ce discutam pe aici (vis-a-vis de tehnologie) e deja demult in stadiul de probe, am mai spus cred de vreo 10-15 ori, tehnologia actuala e caca-maca, in realitate ozeneurile sunt cu piulite si saibe terestre, cam vreo 95% din ele... ca nu sunt pilotate de Gogu si Vasile e alta mancare de peste, insa Sam, Ivan, Klaus si Bruce Lee sigur au flotele lor.

acme

Citat din: Urban din  11 Februarie 2015, 21:34:14
Asta cu "ascultarea" prin TV e desene animate.
Pai de vreo 10-15 ani exista tehnologie de ascultare prin "vibratie" de la 10000 km departare... adica daca Dorel si Gogu vor s-o puna de-un atentat in bucataria lu' Vasile, si inchid ei atent toate termopanele si incep sa planuiasca combinatia combinatiilor, unchiu Sam misca vreo 2 grade magaoaiele din atmosfera si prin vibratiile termopanului asculta atent si fidel tot ce discuta Dorel si Gigel.

Dar Dorel si Gigel stiu ca dupa ce inchid ei atent termopanele mai trebuie sa traga atent si draperiile groase de catifea.  :-D
We're born alone, we live alone, we die alone.

Urban

#57
Citat din: acme din  11 Februarie 2015, 23:13:46
Dar Dorel si Gigel stiu ca dupa ce inchid ei atent termopanele mai trebuie sa traga atent si draperiile groase de catifea.  :-D

N-are importanta, pot sa puna si placi de plumb in loc de catifea.
Observati camera de dialog, securizata, din ambasada, care apare cam des prin filmele merigane...ee, aia e pistol cu apa pentru ca realitatea e mai..."securizata"
Prietenii stiu de ce :)

Ganditorul

#58
Si asta cu ascultatu' prin vibratie a cetateanului care sta linistit unul peste altul intr-un bloc cu 15 etaje (sau 100 ca-n america ) nu-i mai SF ca aia cu TV-ul ? La TV barem e o scula electronica palpabila - capabila sa receptioneze si sa emita ceva. Dar termopanu ce-i ?
Apropo - si de atata sensibilitate in ascultare uite ca nu-s in stare sa gaseasca ISIS-ul, dar or sa ma asculte/gaseasca pe mine cand spun bancuri porcoase cu Bula.
Aaa, am inteles acu - ISIS-ul n-are termopane ! dar daca vine prin Romanica sigur ii dam si termopane, si balcoane (de blonda, preferabil, ca vibreaza mai bine). :rainbow:

Eu ridicasem mai sus problema capacitatii de prelucrare si stocare a volumului imens de date. Cu oameni ...platesti prea mult pentru un serviciu aproape ineficient - pentru ca ce-i transmisia ? O forma de comunicare si nu de infaptuire a infractiunii. Daca platesti un "ascultator" pentru fiecare familie din Romania ce are 2-3 telefoane mobile plus tot atatea laptopuri si tablete ... numai ca sa vezi daca face trafic cu palinca sau cu mitraliere, atunci ajungem la faliment. Daca  adaugam costurile de localizare si stopare a individului cu gargauni in cap - ramanem datori vanduti pt programu' asta/

Daca prelucrarea se face de catre o masinarie inteligenta sau ba, ce are in program  filtrarea cuvintelor rostite sau scrise (tot un drac in "limbaj masina" - adica tot o insiruire de x si 0 ) exista riscul ca masinaria sa dea erori de interpretare si sa te trezesti cu "calusheii" la poarta - pt ca aici nu mai vb de "cumplita Securitate" care aduna date pentru a avea "dictatorul si odioasa lui sotie" ce sa citeasca inainte de culcare - aici vorbim de date care folosesc in timp real pentru impieticarea unui act de o violenta deosebita - deci nu e timp de repetitii, de "hai sa vedem ce mai fac astia si maine" sau de " azi va consemnam in scris - dar maine daca continuati va luam la ciomege"
Este vorba de date care se pun in aplicarea unui plan de inlaturarea a unui pericol iminent si imediat .
- Deci cine va face interpretarea ?
- Si cine va lua decizia de interventie imediata  in forta ? (vb acum de realitate si nu de filmele frumoase de la TV)

Cumva interpretarea o vor face firmele prietenului ghitza - ala de a facut un program "112" ce nu-i gaseste nici pe salvatorii lui ?
Si la intreventia imediata cum/cine va veni ? Tot cu martori, cu pile si relatii, cu barci cu vasle in loc de motor si cu tarani care haulesc prin munti cautandu-l pe Iovan pentru ca n-are antena care sa faca "piu-piu" ? Sau de data asta o facem profesionist... Nu de alta dar e o tzeapa pe bani multi - nu-i de ajuns ca sa dai legea pentru a functiona eficient .
Eu despre asta vorbeam aici - nu despre faptul ca te asculta cineva, cumva - ci de urmari.  :rainbow:

P.S. Tehnologia aia magnifica de care vb - de scaneaza degetu - e o tehnologie in logica "om cu om" ce are implementat un algoritm de recunoastere si ia decizii in functie de-l recunoaste pe individul pre-initializat sau ba . Aici vb de un program ce nu are cam nimic pre-initializat si recunoaste "tembeloristul" dupa "vorba, dupa port" din imensa gramada de necunoscuti care vorbesc normal.
Alta logica a algoritmului, alta interpretare, alte decizii de luat - maestre old stuff.

Urban

@Ganditorul
Absolut de acord cu ce spui tu, nu am avut intentia sa te contrazic.
Dar, Romania este ceea ce este... adica o cloaca jegoasa.
Sper ca nu traiai cu impresia ca legile se dau pentru romani, li se rupe lor de turma.
Se da legea, se fac bani frumosi cu achizitionarea echipamentelor, Gigel are de munca si salariu, nu intereseaza pe nimeni daca au toate diodele echipamentele alea sau daca functioneaza in parametrii optimi, per ansamblu mai ies niste caciuli de bani din toata schema asta... bani care ajung "acolo unde trebuie".
Asta e mecanismul.
Dar eu sunt optimist, pentru ca la noi si Big Brother, si Terminator, si Skynet isi cam dau cu stangu in dreptu, asa ca poti sa stai linistit.
Important e sa iasa banu'... pentru cine are "valoare".
Eu, tu, restul...suntem neglijabili.