Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cine suntem...de unde venim?

Creat de Urban, 13 Mai 2011, 21:48:38

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mr

#120
Cred ca mai tragic, la modul general, este faptul ca am ajuns sa acceptam sa ne reprezinte ideile si experientele unora, putini la numar,  care au indrazit sa-si expuna propriile idei mai bune sau mai rele in loc sa avem o abordare critica, personala si sa ajungem la concluzii prin experienta directa folosindu-ne, ca punct de plecare, de parti din experienta lor care ni se potrivesc. Numai asa se nasc ideile mai bune...prin supunerea dezbaterii publice a ideilor personale ...dincolo de orgoliu.
A ajuns sa devina abordarea directa a oricaror subiecte ce ne privesc ca identitate o problema tabu iar "indrazneala" un adevarat act de curaj. Voi realizati ce vremuri traim?

Ne-am abandonat aproape complet propriile drepturi primite prin nastere de a experiementa Creatia. Ne ascundem cu atata usurinta in spatele iluziilor incat a devenit o stare de normalitate modul asta de a trai. Si, mai rau, este faptul ca ne educam si copii asa. Pentru ce? Nu cumva pentru ca Ego-ul din fiecare sufera cand ii este deconspirata marsavia, infumurarea, vanitatea  si toate atributele ce deriva din separare ...si blocheaza orice tentativa de limpezire? E de reflectat.....fiecare in parte.

P.S. Tayka,
1. am inteles exemplul tau si am scris intentionat ce am scris
2. iti respect opiniile si iti multumesc pentru dialog.

"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

rontzo

Pentru Tayka
"A studia si a nu gandi este o risipa. A gandi si a nu studia este periculos. "
Confucius

personal eu sper - si sincer imi doresc sa fie asa - ca varianta" " sufletul isi continua calea dupa moarte a corpului fizic" sa fie cea corecta - si ma comport ca atare
ramane de vazut - cine are dreptate- poate or fi forumuri si pe-acolo in afterlife sa punctam kestia asta ca final??

fiulploii

Cine suntem ?  Oameni , asta stim constient ca suntem .
De unde venim ? De acasa , numai ca fiecare are casa lui .
Unde plecam ? Mai departe .....

Prea succint? Nu cred, am condensat tot ce s-a spus pe acest topic ... sau cel putin asta e viziunea mea  :-)

padme

Citat din: fiulploii din  18 Octombrie 2011, 04:55:32
Cine suntem ?  Oameni , asta stim constient ca suntem .

Raspunsul ala nu e bre la intrebarea cine suntem, ci ce suntem?
Da oameni - umanoizi. Cred ca initiatorul topicului ar vrea sa stie  cine suntem noi oamenii si cum din toate speciile conlocuitoare pe planeta asta iesiram asa destepti!

Nicipreaprea

Mdea ... hmmm ... deci, daca 2 maini 2 picioare e laitmotivul, atunci sa piscam si alte acorduri ...  :mrgreen:


              Casa de oaspeti

Aceasta fiinta umana este o casa de oaspeti:
In fiecare dimineata, un nou venit.
O bucurie, o intristare, o josnicie,
O priza de constiinta trecatoare, toate apar
Precum un oaspete neasteptat.

Intampina-i si bucura-i pe toti!
Chiar daca sunt un grup de regrete,
Ce-ti zguduie violent casa golita de mobila.
Totusi, trateaza onorabil fiecare oaspete.
El te poate conduce spre o noua incantare.
Gandul intunecat, rusinea, rautatea,
Intampina-le la usa razand,
Si invita-le inauntru.

Fii recunoscator oricarui oaspete ce vine,
Caci fiecare a fost trimis
Ca un ghid de dincolo.


                              ~Rumi~

________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

mr

#125
Un foarte interesant dialog intre David Icke si Jordan Maxwell, in cadrul proiectului Avalon, despre cine suntem, cu cine suntem aici, ce se intampla dincolo de limitarile date de simturile noastre fizice:

http://youtu.be/tksjM0qv7B0
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Nicipreaprea

Prea multe topicuri interesante trecute in ... asteptare...

Parerea mea  :star:

Capriciu

În fiecare seară
Strâng de prin vecini
Toate scaunele disponibile
Şi le citesc versuri.

Scaunele sunt foarte receptive
La poezie,
Dacă ştii cum să le aşezi.

De aceea
Eu mă emoţionez,
Şi timp de câteva ore
Le povestesc
Ce frumos a murit sufletul meu
Peste zi.

Întâlnirile noastre
Sunt de obicei sobre,
Fără entuziasme
De prisos.

În orice caz,
Înseamnă că fiecare
Ne-am făcut datoria,
Şi putem merge
Mai departe.


        ~ Marin Sorescu ~
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

elena78

eu as mai adauga ceva la acest titlu:,, cine suntem??de unde venim ??incotro ne indreptam ?? permiteti-mi sa raspund totusi :,,cine suntem??suntem  creaturi divine!!  de unde venim??venim din diferite parti ale universuri  planete care  sunt probabil superioare pamantul sau inferioare lui ,si a trei intrebare :incotro ne indreptam???eu zic  ca ne indreptam  spre punctul de unde am plecat candva.....

Nicipreaprea

#128
venim dintr-un punct, ne intoarcem in punct ?
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

jean

Citat din: elena78 din  21 Mai 2012, 20:23:11
eu zic  ca ne indreptam  spre punctul de unde am plecat candva.....
Asta inseamna circuit inchis. Nu cred ca ne intoarcem de unde am plecat. In universul cunoscut de noi totul evolueaza, la fel si noi.
Cine suntem? Materie, energie si informatie ocupand un anumit nivel in acest univers.
De unde venim? De nicaeri, am fost aici. Suntem parte a sistemului, suntem o consecinata a evolutiei acestuia. Asta chiar daca am fost creati sau ajutati in evolutie de cineva.
Adevarul este dincolo de noi

fiulploii

Am impresia ca nu conteaza cine suntem si de unde venim ci ... incotro mergem . Iar pentru asta , faptele si gandurile ne stau marturie .
Parerea mea..

abyss

Conteaza si cine suntem, la fel dupa cum conteaza identitatea si demnitatea. Una e sa ti se reaminteasca ce esti parte a Divinului si alta este sa ti se spuna ca esti doar un sclav prost putin reparat, originar fiind dintr-un handicapat experiment mai vechi.