Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

E.L.E.N.I.N. - un mare semnal de alarmă!

Creat de melanogaster36, 16 Martie 2011, 13:36:08

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

#210
Imi propusesem sa nu mai scriu nimic pe topicul asta pina pe 11.11.11, :lol: dar frisoanele trezite initial de bloguiala unui habotnic al Inaltarii, Tribulatiei, Salvarii, Caintzei, Mantuirii, Reaterizarii :-P si altor chestii similare cred ca cer totusi oarece lamuriri "la rece" ("alarma falsa" fiind preluata in lantz de alte situri).

Date credibile pe care le-am gasit, in fine, dupa destule rataciri prin tentacularul net, unde se multiplica viral doar stirile/ipotezele meganasparlii. Clarificari emise de un tip nu doar pasionat de astronomie, ci si concis, documentat si eficient in exprimare - australianul Ian Musgrave:

http://astroblogger.blogspot.com/2011/06/comet-2010-x1-elenin-nibiru-and-google.html

This object is now being touted as comet Elenin, a while ago it was being touted as Nibiru. In fact it is the carbon star CW Leonis (also known as IRC +10216, PK 221+45 1 and the Peanut Nebula). CW Leonis is the brightest object in the 10 μm infrared sky, and well known to experienced observers. But if you are new to the field, it can look quite mysterious.

Pe scurt - pentru non-anglofoni: "misteriosul obiect" (doar pentru profani) nu-i Elenin, nu-i Nibiru / Planet X / Hercolubus / Amar / Red Kachina / Wormwood / Marduk / Tyche / Nemesis etc, ci doar steaua CW Leonis, :star: cel mai vizibil obiect in gama lungimii de unda (infrarosie) de 10 μm.

Cei mai meticulosi pot afla de-acolo si alte detalii despre baza de date "antica" utilizata de Google Sky ["DSS plates date from 1956-1958 (yes, that's right), and the IRAS images date from 1983. So they reflect the sky situation decades ago. Nonetheless, the sky revealed by these images can be quite astounding." ], dar si despre imposibilitatea existentzei unui corp ceresc inobservabil chiar si dincolo de Pluto, dac-ar fi de 4 ori mai baban decit Jupiter.

Fie el rece sau doar caldutz, "pitic maro", "gigant gazos" sau oricum altminterea, tot ar reflecta suficienta lumina ca sa poata fi observat si de astronomii amatori.

Concluzie (evident ca doar proprie): desi "I want to believe" ca Nibiru exista - cu toata posibila cohorta de transformari post-eventuala IGAFI = Inspectie Galactica cu Armagedoane-n Freza Illuminatilor :-D - realitatea-i cam plicticoasa din directia asta.

Soarele ramine insa, dupa mine, un motiv mai serios de ingrijorare la orizontul apropiat.
Cu nabadai tip CME sau chiar "Black Sun", :roll: asociate sau nu cu efecte imprevizibile ale trecerii noastre printr-o zona de energie galactica reala, dar inca misterioasa ca mod de actiune si consecintze - si pentru :evil: probabil.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

StarDust

#211
Citat din: Siberia din  24 August 2011, 00:17:56
Eu nu stiu ce diferenta de perspectiva este, dar conform diferentei de care ziceai, Regulus poate sa fie in stanga Soarelui in loc de dreapta lui ? Ca ma gandesc ca atunci si pozitia lui Mercur ar trebui sa fie alta... sau poate ma insel ?

Din ceea ce stiu eu, da, diferenta de perspectiva avuta intre un observator de la sol si unul de la 300Km pe orbita poate plasa soarele in stanga sau dreapta lui Regulus. Distanta Terra-Soare fiind mica raportata la soare-Regulus.
Din punctul meu de vedere e perfect posibil, si sunt sigur ca chestia aceea e Soarele.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

kefren

Citat din: StarDust din  24 August 2011, 00:09:02
Eu cred ca e pur si simplu soarele. Data fiind diferenta de perspectiva dintre locatia mea si imaginea G_sky, care e luata din satelit, nu vad de ce chestia aceea nu ar fi soarele.
Pun si o poza comparativa G_sky si Stellarium, la data curenta.
Asta e parerea mea.


    Sa zicem ca asa este,am totusi o intrebare,de ce nu apare Soarele si in imaginea normala,ci doar in infrarosu?

Siberia

#213
Ok :) Soarele sa fie atunci ! :)

Ca despre CW Leonis spusesem inainte ca e asociata mai nou cu Elenin si Nibiru... deci orice putea fi posibil :) Suspect ar fi sa vedem ca CW Leonis o sa-si schimbe pozitia si-o sa se apropie de Pamant ... atunci sa-l vad si pe Astromut aka Astronut ce mai zice  :-D

p.s.  N-as dori sa avem de-a face cu Black Sun totusi :p  :evil:
p.p.s. Doream sa intreb si eu acelasi lucru pe care-l intreaba si @kefren .... si daca e soarele sau CW Leonis de ce nu e marcat ca si Mercur (sau n-am observat eu  :?)
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

StarDust

#214
Citat din: kefren din  24 August 2011, 00:35:37

    Sa zicem ca asa este,am totusi o intrebare,de ce nu apare Soarele si in imaginea normala,ci doar in infrarosu?

O posibila explicatie ar fi  ca multa lume vizualizeaza harta cerului in modul vizual, de aceea doar in acel mod s-a eliminat soarele pt. a nu exista confuzii. O posibila explicatie, dar cred ca plauzibila.

E vorba doar de o harta a cerului, si nu de un planetariu unde sunt redate in mod real pozitiile actuale ale corpurilor din sistemul solar(cel putin nu soarele).
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

#215
Se pare ca postarea-mi precedenta e prea lunga ca sa mai fie si citita. :-D

In plus, fara poze nimic nu mai pare convingator in era asta a informatiei predigerate.

Uite deci si Soarele, :star: si... infrarosietica CW Leonis in aceeasi captura atasata mai jos.
n.b. - Imagine de-acum exact doi ani! (25 august 2009) :-o
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Siberia

#216
Doh.... tot n-am inteles de ce nu e notata ca si celelate stele (macar cu IRC +10216 daca le-a fost lene sa scrie CW Leonis) din moment ce se stia ce este :) ... ca-n rest intelesesem totul din postarea ta precedenta @Xanadron :D
Dar daca tot e sa dorm linistita pe-o ureche, preferam varianta lui @StarDust (macar pe Soare il cunosc mai bine decat pe Leul de Carbon) :D

Apropos : pe WikiSky exact in aceeasi locatie e prezenta HD 84780 si nu IRC 10216
http://www.wikisky.org/?object=IRC+%2B10216&img_source=DSS2
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

StarDust

#217
O fi! Dar "The Sun" la data actuala imi lipseste cu desavarsire din Google Sky, mai mult daca dau cautare dupa el, mi-l da (doar printr-un marcaj minuscul) prin Aquarius ceea ce e fals.

Te asigur ca eu unul ti-am citit postarea f. atent.  :-D

Un lucru e sigur, nu ma astept sa dau peste "Nibiru" pe Google sky!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Siberia

Citat din: Siberia din  24 August 2011, 01:20:06
Doh.... tot n-am inteles de ce nu e notata ca si celelate stele (macar cu IRC +10216 daca le-a fost lene sa scrie CW Leonis) din moment ce se stia ce este :) ... ca-n rest intelesesem totul din postarea ta precedenta @Xanadron :D
Dar daca tot e sa dorm linistita pe-o ureche, preferam varianta lui @StarDust (macar pe Soare il cunosc mai bine decat pe Leul de Carbon) :D

Apropos : pe WikiSky exact in aceeasi locatie e prezenta HD 84780 si nu IRC 10216
http://www.wikisky.org/?object=IRC+%2B10216&img_source=DSS2

Si scuza-ma ca ma citez, dar aveam o completare....
Tot pe WikiSky daca dai o cautare la IRC 10216 aka  CW Leonis ti-arata aceeasi HD 84780 notata cu TYC 834-283 1 ... deci ce sa inteleg ?
Pe de alta parte, daca e sa inteleg ca s-a folosit catalogul Tycho 2 pentru imaginea acelei stele, inseamna ca imaginea e din 2000 cand a fost lansat catalogul ...
Deci ? Cine ce este si unde este ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii


mm

  E greu de inteles de ce se discuta atat de mult despre Elenin sau Nibiru ca si cauza posibila a sfarsitului lumii 2012, cand sunt atatea alte posibilitati ...

  Se pune intrebarea: De ce multimea de astronomi "amatori" (dotati la ora aceasta cu tot felul de telescoape performante, chiar daca sunt destinate amatorilor si a caror vanzare a devenit o afacere faina) plus astronomii si astrofizicienii "in charge" -cu totii dornici de aureola unei descoperiri- nu au anuntat oficial existenta unui atat de periculos corp ceresc, cu indicarea exacta a coordonatelor sale? Deoarece e la mintea cucosului ca nu le putea scapa observatiilor lor, in caz ca ar fi pe aproape!

  Mai iute ar trebui sa ne facem probleme pentru vreo supernova din vecinatatea noastra sau pentru nebunii care conduc lumea.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Aliosa

Citat din: mm din  24 August 2011, 08:06:41
  E greu de inteles de ce se discuta atat de mult despre Elenin sau Nibiru ca si cauza posibila a sfarsitului lumii 2012, cand sunt atatea alte posibilitati ...

  Se pune intrebarea: De ce multimea de astronomi "amatori" (dotati la ora aceasta cu tot felul de telescoape performante, chiar daca sunt destinate amatorilor si a caror vanzare a devenit o afacere faina) plus astronomii si astrofizicienii "in charge" -cu totii dornici de aureola unei descoperiri- nu au anuntat oficial existenta unui atat de periculos corp ceresc, cu indicarea exacta a coordonatelor sale? Deoarece e la mintea cucosului ca nu le putea scapa observatiilor lor, in caz ca ar fi pe aproape!

  Mai iute ar trebui sa ne facem probleme pentru vreo supernova din vecinatatea noastra sau pentru nebunii care conduc lumea.
Raspunsul la intrebarea ta este simplu: Descoperirea a fost anuntata oficial si nu prezinta un asa mare interes. Daca era vreun "cometoi"(ceva cu adevarat mare) in prezent era destul de vizibil cu ochiul liber si se simteau si efectele, concluzia, e un mare fas.
Pe de alta parte ma mira lipsa de interes a NASA. Au fost alte ocazii in care a trecut vreun "cartof" cat de cat aproape de pamant si au inceput cu idei de genu , probe trimise sa studieze, sa bla bla bla. Se pare ca NASA stie tot legat de subiectul comete.

calator astral

Citat din: mm din  24 August 2011, 08:06:41
  E greu de inteles de ce se discuta atat de mult despre Elenin sau Nibiru ca si cauza posibila a sfarsitului lumii 2012, cand sunt atatea alte posibilitati ...

  Se pune intrebarea: De ce multimea de astronomi "amatori" (dotati la ora aceasta cu tot felul de telescoape performante, chiar daca sunt destinate amatorilor si a caror vanzare a devenit o afacere faina) plus astronomii si astrofizicienii "in charge" -cu totii dornici de aureola unei descoperiri- nu au anuntat oficial existenta unui atat de periculos corp ceresc, cu indicarea exacta a coordonatelor sale? Deoarece e la mintea cucosului ca nu le putea scapa observatiilor lor, in caz ca ar fi pe aproape!

  Mai iute ar trebui sa ne facem probleme pentru vreo supernova din vecinatatea noastra sau pentru nebunii care conduc lumea.

de ce? Iti raspund la fel ca Edmund Hilary cind a fost intrebat de ce vrea sa escaladeze Everestul, cind exista atitea alte posibile activitati,mai "normale" : "De ce? Pentru ca exista!".
De ce vorbim de acest subiect,de ce vorbim de extraterestri,de rapiri,de religie,de demoni si ingeri,de magie neagra si paranormal,de Lilith si Lucifer,de reptilieni,grey sau draconieni,de planurile de inrobire NWO,de experiente facute pe oameni,de disparitii misterioase sau de arme secrete neconventionale,de Apocalipsa sau de Judecata de Apoi? Pentru ca exact astea sint temele principale ale forumului!
De ce ELENIN este interesant,chiar V I T A L as zice,de ce este prioritar?
Pentru ca se precizeaza o eventuala amenintare,ia uite ce zic experti recunoscuti,citez : " Elenin se indreapta drept spre Terra!":

Comet Elenin heads towards Earth

Siberia

http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=C%2F2010%20X1;orb=0;cov=0;log=0;cad=1#cad

@aliosa, 2218 observari ale cometei sunt putine ? Comparativ cu observatiile pentru alte comete mi se par suficient de multe sa ma intreb de ce atat de multe din moment ce e o cometa insignifianta...

Oricum am decis sa abandonez partial subiectul Elenin si sa ma ocup de 2005 YU55 . Traiectoria ei si distanta fata de Pamant din 9 Noiembrie 2011 ( zi in care si FEMA se distreaza pe plan national ) mi se par suficient de interesante pe moment vis-a-vis de Elenin.

Ori YU55 va intra in coada cometei Elenin, ori nu, eu tot m-am saturat de toate aburelile de pe NASA, GoogleSky, WikiSky si altele. De-acum ma "las prada" intuitiei.

Spre exemplificare:

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Siberia

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti