Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Intoarcerea la Principiu

Creat de mr, 08 Februarie 2011, 18:25:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mr

#105
Citat din: mm din  09 Noiembrie 2011, 12:39:57
  Cred ca aceasta e mai mult o parere personala deoarece nu ai cum sa dovedesti aceste spuse, destul de generale in fond deci imprecise.
Din felul cum am formulat reiesea faptul ca este o parere personala. Avantajul hinduismului, pe langa faptul ca este una din cele mai vechi doctrine ale acestei omeniri, consta in faptul ca este destul de bine reprezentat in scrieri, deci poate fi studiat si inteles. Din aceste scrieri se deduce cu usurinta faptul ca hinduismul nu era o doctrina panteista, nu venera  puterile naturii si nici politeista.
Buddismul, la randul lui, facandu-si aparitia intr-o perioada in care hinduismul era decazut - casta regala Kshatria oprimand brahmanii, nu a venit decat sa mai salveze ce se mai putea salva din stiinta traditionala, adaptandu-se intelegerii oamenilor din acea perioada. Buddha a fost un om ale carei invataturi despre brahmanismul de odinioara, au  fost interpretate de-a lungul timpului si asociate cu tot felul de zeitati, ba chiar au suferit aceeasi soarta ca si cele ale lui Isus, ajungand pe alocuri sa fie idolatrizat. Un exemplu mai modern despre felul cum se facea asceza in Tibet, avand ca tinta starea de buddha, este dat de Geshe Rabten in cartea sa "Un lama tibetan in cautarea Adevarului" si unde se poate intalni aceasta abordare ce foloseste o mixtura de zeitati si principii:
http://www.edituraherald.ro/bookdetail.asp?cod_carte=381&title=Un lama tibetan in cautarea Adevarului - Viata si invatatura unui Maestru de meditatie
Un studiu aprofundat despre hinduism si buddhism poti gasi aici:
http://www.eusunt.ro/carte-Hinduism-si-budism~790/
Citat din: mm din  09 Noiembrie 2011, 12:39:57
   S-ar putea sa ai dreptate insa nu cunosc asa bine mediul respectiv ca sa-mi pot face o parere. Eu cred ca acele "intruchipari umane" ale principiilor, despre care vorbesti, le raspund efectiv credinciosilor. De aceea m-am si referit la spiritele ortodoxiei, atat cele inalte cat si la acelea ale sfintilor, pentru ca aici mai stiu cate ceva. Cate ceva "pe masurate", adica am verificat si am vazut ca se intampla realmente! Deci, este indiscubitabil ca sfintii le raspund efectiv ortodocsilor la cererile formulate de acestia prin rugaciuni de tip acatist sau altele. Pai, daca nu sunt niste inteligente (de tip uman) in spatele acestor "raspunsuri" efective, manifestate in fizic, atunci cum apare acest raspuns? In privinta dovezilor, exista nenumarate si de necontrazis "minuni" care li se intampla permanent diversilor ortodocsi. 
  Astept o explicatie logica la "de ce se intampla asa ceva?". Pentru ca un "principiu", nefiind o entitate de "tip persoana" e ca un râu, ca vântul, ca o piatra, cum sa-ti raspunda exact si specific cererilor tale?
Personal nu gasesc rostul pentru care o "zeitate" trebuie sa-mi si raspunda. Cu atat mai mult unui principiu. Principiul ma invata ca in mine pot gasi toate raspunsurile, pentru ca asa e construit mecanismul de interactiune cu tot ce implica divinitate.
Nevoia de raspuns cred ca vine dintr-o centrare gresita fata de sine. Implica un atasament, o frica interioara care, prin interactiunea cu zeul, sa fie atenuata. Deci o cautare in exterior a raspunsurilor.
Bineteles ca se intampla realmente. In sine, este o reactie fireasca, dar in exterior sunt atatea spirite de calitate indoienica care se pot da...ce vrem noi, anihilindu-ne vigilenta interioara. De aici si multitudinea de "minuni" care ne deturneaza atentia de la adevarata cale. Nu spunea Vrajmasul ca se va da drept Dumnezeu pentru a castiga cat mai multe suflete? O nuanta care trebuie sesizata! Cum pot oamenii care, in marea lor majoritate, habar nu au ce si cine sunt, sa faca aceasta diferenta?  Prin raportare la intermediari, nu cred. :roll:
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

sunshine

#106
In opinia mea, intoarcerea la principiu presupune mai intai de toate, recapatarea naturaletii la om si reintegrarea sa in armonie cu Natura (grosso modo vorbind), fiindca si Natura Mama are si ea Spiritele ei. Mai consider ca Noua Ordine Mondiala, fara sa 'realizeze', va urma aceasta Cale. Si uite asa, scapam si de frica!? Se poate, oare?

mm

CitatDin felul cum am formulat reiesea faptul ca este o parere personala.
In regula, am inteles. Din pacate eu sunt cam carcotas si nu (mai) cred pe nimeni pe cuvant si nici parerile personale decat daca le pot verifica. Si calea pe care o folosesc este cea "batuta", adica pe surse de (maxima) incredere, pe dovezi practice (caci orice teorie si orice fel de generalitati trebuie sa plece de la practica; cel putin aici am inteles ca mergem pe aceeasi idee), si nu in ultimul rand pe logica.
  Deoarece am facut ceva ani de yoga, la randul meu, inca mai am o gramada de documentatii insa iti multumesc pentru linkurile ce mi le-ai indicat.


CitatPersonal nu gasesc rostul pentru care o "zeitate" trebuie sa-mi si raspunda. Cu atat mai mult unui principiu. Principiul ma invata ca in mine pot gasi toate raspunsurile, pentru ca asa e construit mecanismul de interactiune cu tot ce implica divinitate.
Nevoia de raspuns cred ca vine dintr-o centrare gresita fata de sine. Implica un atasament, o frica interioara care, prin interactiunea cu zeul, sa fie atenuata. Deci o cautare in exterior a raspunsurilor.
Bineteles ca se intampla realmente. In sine, este o reactie fireasca, dar in exterior sunt atatea spirite de calitate indoienica care se pot da...ce vrem noi, anihilindu-ne vigilenta interioara. De aici si multitudinea de "minuni" care ne deturneaza atentia de la adevarata cale.
Intrucat aici iti exprimi niste pareri personale ma voi rezuma si eu doar la niste raspunsuri (pe propria raspundere).
  Poate ca tu nu ai nevoie sa-ti raspunda vreo zeitate. Dar pentru un (crestin) ortodox, Iisus nu e o "zeitate" ci insasi "seful crestinatatii". Si o multime dintre ei simt nevoia sa fie ajutati, indreptati, ascultati, etc. si, conform experientei de veacuri, chiar si sunt. Ceea ce nu pare sa fie ceva "de rau", din moment ce eu unul nu am auzit vreo reclamatie din partea "credinciosilor solicitanti". Din contra.
  Totusi nu te inteleg de ce pari (in citatul de mai sus) sa nu fi (se scrie cu doi de "i" insa eu nu sunt de acord cu aceasta regula "dupa ureche") de acord cu acest dialog dintre omul credincios si divinitatea careia el i se inchina? Pentru ca e una din caile de evolutie spirituala, acceptate inclusiv de hinduism (calea Devotiunii) si chiar si la yoga se faceau tot felul de "meditatii" cu adresa directa pe Siva, Kali, etc.
  De altfel, crestinismul este considerat de unii cunoscatori ca fiind conform de la cap la coada cu Bhaghavad Gita. Adica ar putea fi inclus in hinduism din pdv teologic, teoretic.

  Nu stiu pe ce baza poti sa spui ca sfintii ortodocsi, de pilda, ar putea fi confundati cu "spiritele de calitate indoielnica". Ce gasesti indoielnic la ei? Eu nu gasesc nimic indoielnic, din contra, ii invidiez pentru reusita lor. Poate te-ai referit la alte spirite...
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Nicipreaprea

________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

mr

#109
Citat din: mm din  09 Noiembrie 2011, 18:33:38
   Poate ca tu nu ai nevoie sa-ti raspunda vreo zeitate. Dar pentru un (crestin) ortodox, Iisus nu e o "zeitate" ci insasi "seful crestinatatii". Si o multime dintre ei simt nevoia sa fie ajutati, indreptati, ascultati, etc. si, conform experientei de veacuri, chiar si sunt. Ceea ce nu pare sa fie ceva "de rau", din moment ce eu unul nu am auzit vreo reclamatie din partea "credinciosilor solicitanti". Din contra.
Si eu sunt crestin ortodox si cred ca am inteles diferenta majora dintre doctrina crestin-ortodoxa si religia crestin-ortodoxa.
Nu am nevoie sa-mi raspunda vreo zeitate pentru ca, personal, in aceasta viata, am descoperit ca avem suficiente informatii lasate in urma, sub diverse forme, sa putem patrunde "misterele" lumii in care traim. Suntem aici intr-un fel de joc de tip "quest" in care ansamblam indicii si urmarim sa intregim puzzle-ul intelegerii noaste. Altfel, pentru ce am fi aici daca se vede clar ca nu primim ajutor sau daca primim nu este suficient sa ne eliberam?
Ii inteleg pe cei care ni le-au lasat, indiferent de gradul lor in ierarhia cereasca. Suntem aici sa ne dezvoltam vointa personala prin implicare directa, sa acumulam astfel "merite" care sa ne foloseasca in intelegerea personala a noastra, a naturii si a Lor. Si mai cred ca-n Sinele nostru superior, nu suntem in acest joc chiar in necunostinta de cauza...
Citat din: mm din  09 Noiembrie 2011, 18:33:38
   Totusi nu te inteleg de ce pari (in citatul de mai sus) sa nu fi (se scrie cu doi de "i" insa eu nu sunt de acord cu aceasta regula "dupa ureche") de acord cu acest dialog dintre omul credincios si divinitatea careia el i se inchina? Pentru ca e una din caile de evolutie spirituala, acceptate inclusiv de hinduism (calea Devotiunii) si chiar si la yoga se faceau tot felul de "meditatii" cu adresa directa pe Siva, Kali, etc.
  De altfel, crestinismul este considerat de unii cunoscatori ca fiind conform de la cap la coada cu Bhaghavad Gita. Adica ar putea fi inclus in hinduism din pdv teologic, teoretic.
Acest dialog cred ca a aparut pe masura ce omul s-a afundat in materie, identificandu-se din ce in ce mai mult cu ea, simtind astfel nevoia, nemaitelegand principiile initiale, sa il asocieze cu o forma de comunicare care i se parea mai apropiata de abordarea sa egoista. Calitatea raspunsurilor "zeitatilor" cred ca a fost mereu pe masura intrebarilor si astazi s-a ajuns unde s-a ajuns. Interactiunea cu zeitatea mai mult blocheaza asscensiunea in constiinta a apelantului pentru ca ii plaseaza mereu aria de cercetare in exteriorul sau, pierzand astfel timp pretios.
Citat din: mm din  09 Noiembrie 2011, 18:33:38
Nu stiu pe ce baza poti sa spui ca sfintii ortodocsi, de pilda, ar putea fi confundati cu "spiritele de calitate indoielnica". Ce gasesti indoielnic la ei? Eu nu gasesc nimic indoielnic, din contra, ii invidiez pentru reusita lor. Poate te-ai referit la alte spirite...
In perceptia si asa mult prea limitata a "enoriasilor", o asa-zisa minune le ia mintile la propriu si ajung sa o idolatrizeze. Exemple sunt cu nemiluita. Nu-si pun prea multe intrebari legate de sursa ei si ajung sa creada in orice le depaseste puterea de intelegere, demonstrandu-si astfel vulnerabilitatea.
In acest context, la fel de vulnerabila este si comunicarea cu oricare sfant (desi acestia, la nivelul de intelegere la care au ajuns in timpul vietii lor fizice, nu pretind un astfel de dialog - la fel ca si Isus). Deci, nevoia de comunicare cu divinitatea este oarecum fortata si se produce unilateral.
Chiar daca o astfel de comunicare exista izolat si cu scopul de a infuza anumite informatii, cred ca niciodata nu va fi completa. Totul se reduce la scopul pentru care facem umbra pamantului: evolutie personala, dezvoltarea vointei proprii, acumularea de "merite" pentru a intelege direct creatia. Eu zic ca e un scop nobil si intru totul in favoarea noastra! Daca  ramanem in perspectiva lenesului, vom vedea mereu ca este importriva noastra. Ceea ce este corect, pe undeva ...  :-D

"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

@Lex

#110
hei hei , noi suntem AICI sa ne dezvoltam vointa personala pentru a acumula merite adica pentru a EVOLUA  mai pe scurt, dupa cum zici tu DAR si aici e marele DAR, asa ceva NU SE VA INTAMPLA niciodata cu fiinta umana in STADIUL IN CARE SE AFLA ACUM si anume de >>>>    SCLAV    <<<<<  limitat inca din nastere.nu mai spun ca SOCIETATEA si lumea e facuta in asa fel incat sa fim limitati DAR si fiinta umana este genetic limitata si din pacate decade din ce ince mai mult si atunci CUM sa cunoastem ADEVARATA NATURA a fiintei umane cand el trebuie sa vada cum sa traiasca dupa o zi pe alta??? cum daca multi nici macar nu cred in existenta sufletului si cred ca viata este decat aici si acum.Poate locul nostru era printre ''zei'' dar cum daca momentan suntem 'rataciti' pe drum ???

mr

Citat din: @Lex din  21 Noiembrie 2011, 16:43:21
hei hei , noi suntem AICI sa ne dezvoltam vointa personala pentru a acumula merite adica pentru a EVOLUA  mai pe scurt, dupa cum zici tu DAR si aici e marele DAR, asa ceva NU SE VA INTAMPLA niciodata cu fiinta umana in STADIUL IN CARE SE AFLA ACUM si anume de >>>>    SCLAV    <<<<<  limitat inca din nastere.nu mai spun ca SOCIETATEA si lumea e facuta in asa fel incat sa fim limitati DAR si fiinta umana este genetic limitata si din pacate decade din ce ince mai mult si atunci CUM sa cunoastem ADEVARATA NATURA a fiintei umane cand el trebuie sa vada cum sa traiasca dupa o zi pe alta??? cum daca multi nici macar nu cred in existenta sufletului si cred ca viata este decat aici si acum.Poate locul nostru era printre ''zei'' dar cum daca momentan suntem 'rataciti' pe drum ???

Cum ai intoarce-o Lex, confirmi corectitudinea perspectivei lenesului... :lol: :-D :evil:
Simplul fapt ca s-a demonstrat ca "limitarile" genelor noastre sunt strict legate de felul cum gandim nu mai poate sustine "minciuna" conform careia suntem sclavi si neputinciosi. Stadiul actual al fiintei umane este o pozitionare extremala in lumea asta, dar apartine ei. Prin experinta directa ...omul isi mai "indulceste" perceptia si constata ca are potential. Si iarasi, simpla prezenta printre noi a unor oameni care sunt departe de a se vedea sclavi prin felul cu gandesc si traiesc, ne poate opri in loc din autocompatimire si sa ne faca sa ne intrebam de ce.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

@Lex

ah, si acum ce vrei sa spun:  ah da am descoperit secretul conform caruia nu trebuie sa mai mananc niciodata dar trebuie sa meditez la gandul asta vreo.....hmmmm 2-300 de ani si poate poate chiar se intampla.helllo traim in lumea reala,SCLAVI suntem , chiar daca dorim sa nu fim TOT suntem, chiar daca ne incuiem intr o pestera sa meditam ca budhha la gandul ca putem levita, TOT nu se va intampla,codul genetic e intoxicat si pe zi ce trece e tot mai rau.ce usor ar fi ca toti sa nu mai fie ''lenesi'' si sa ne punem putin mintea la contributie si gata am scapat de limitari , suntem zei(ah ce viata ar fi mai ales daca am avea timpul asta si nu ne am ocupa cu meseria de SCLAVI).

mr

#113
Citat din: @Lex din  21 Noiembrie 2011, 17:30:17
ah, si acum ce vrei sa spun:  ah da am descoperit secretul conform caruia nu trebuie sa mai mananc niciodata dar trebuie sa meditez la gandul asta vreo.....hmmmm 2-300 de ani si poate poate chiar se intampla.helllo traim in lumea reala,SCLAVI suntem , chiar daca dorim sa nu fim TOT suntem, chiar daca ne incuiem intr o pestera sa meditam ca budhha la gandul ca putem levita, TOT nu se va intampla,codul genetic e intoxicat si pe zi ce trece e tot mai rau.ce usor ar fi ca toti sa nu mai fie ''lenesi'' si sa ne punem putin mintea la contributie si gata am scapat de limitari , suntem zei(ah ce viata ar fi mai ales daca am avea timpul asta si nu ne am ocupa cu meseria de SCLAVI).

Nu cred ca a sustinut nimeni ca am venit aici in rai, dar nici in postura de sclavi nu suntem. Un lucru este cert: devenim mult prea usor sclavii propriilor iluzii, iar egoul nestapanit ne indeamna sa-i tragem si pe altii in aceeasi neputinta. Suntem ceea ce gandim ca suntem.
Inclusiv partea extremala, asa cum o vezi tu, cea cu meditatul si nemancatul face parte tot din aceeasi iluzie a egoului care tipa in gura mare ca altfel nu se poate. Este o ridiculizare necesara pentru a-si autointretine starea de letargie in care se afla.
Codul genetic se schimba in timp, sau mai bine zis, in acelasi timp in care a fost adus in stadiul asta. Graba ta de a vedea rezultate acum este nejustificata si nu poate deveni decat o sursa de alte frustrari pentru ego. 
Desfasurarea lucrurilor are un ritm, o linie pe care o urmeaza de la inceputul lumii fizice. Ea nu se va schimba. Noi suferim pentru ca nu o intelegem si nu facem mai nimic pentru a o intelege. Ba mai mult, ne revoltam, apoi ne lamentam asteptand ca cineva sa ne salveze.
Supriza: daca nu ne ridicam singuri, nu o face nimeni pentru noi! Elementele terestre ele divinitatii nu sunt decat niste faruri spre care trebuie sa ne indreptam, vrem nu vrem acum, mai devreme sau mai tarziu in functie de evolutia fiecaruia.


Comportamentul indivizilor in relatia cu semenii, asa cum se desfasoara astazi, implica cateva tendinte ale egoului. Cei mai multi oameni au la baza un tipar inconstient dupa care isi conduc interesele vietii. Ei impart oamenii cu care interactioneaza dupa trei mari categorii:
- oamenii "prieteni"; sunt acei oameni care le satisfac anumite nevoi, le procura o anumita stare de fericire, ii ajuta sa-si atinga scopurile si acestia devin agreati, aliati, prioritizati in atentia acordata.
- oamenii "dusmani"; sunt aceia care lucreaza in mod activ sa nu se intample cele de mai sus, capatand un sentiment de repulsie si ura fata ei, devenind astfel tinte de eliminat.
- oamenii "indiferenti; sunt oamenii care nu aduc niciun folos interesului si care ajung sa fie tratati cu indiferenta, ca niste obiecte.

Trebuie sa recunoastem ca fiecare dintre noi, in proprortii diferite, suntem prinsi in acest tipar. Perspectiva aceasta de a trata semenii trebuie sa fie constientizata si reevaluata. In conditii de inconstienta, egoul nostru lucreaza nestingherit in acesta schema. Urmatorul nivel consta in constientizarea acestui tipar de comportament, intelegerea implicatiilor acestuia si inlocuirea acestei perspective cu una care sa "palpeze", sa se armonizeze cu ritmul desfasurarii lucrurilor de care spuneam mai sus. Binenteles, cu mult efort si disponibilitate din partea noastra, pentru ca despre noi este vorba aici pe planeta!  :-)
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Ganditorul

Citat Suntem ceea ce gandim ca suntem...  
- asta e esenta si merita scrisa cu litere de o schioapa. Nu te nasti sclav ... iti doresti sa fi sau (mai parsiv) esti invatat sa-ti doresti sa fi.
Esti sclavul unor nevoi... de care n-ai nevoie ( si aici vad o frana mare in proiectul KIA - care sublinia exact aceste "nevoi inutile" pt a supravietui), esti sclavul unor stimuli adanc studiati de sociologi si aruncati in calea ta pentru a te deturna de la drumul care ti-a fost destinat, esti sclavul unor concepte care sunt mult prea stufoase pentru o viata care poate fi pur si simplu... indestulatoare si fericita.
Nu cred ca am avut prea mult timp in viata sa ne intrebam "Ce mi-ar trebui pt a fi implinit - sufleteste, material, profesional". Dar daca am avea timp s-o facem mai des am realiza cat de mult timp pierdem pe actiuni inutile.
Iar TIMPUL e viata noastra... care trece !

@Lex

#115
Poi atunci avem o surpriza: o sa cam asteptam mult si bine ''schimbarea'' ca ea nu va venii, cel putin in urmatorii 200-300 de ani pentru ca vedem in jurul nostru, specia umana se face din ce in ce mai 'scarboasa'' atat pentru semeni cat si pentru mediul inconjurator.Bun o luam pe partea cum ca nu suntem sclavi, atunci hai sa vedem cum ne traim noi viata incepand de maine daca nu avem bani  (  sclavie).ne incuiem in varf de munte cu pusca si un cos de mere?  nu cred ca asta e viata.pot sa ma pacalesc singur(si sa am o gandire pozitiva si iluzorie) in continuare ca nu sunt sclav dar cand vine factura la curent si gaze vedem ca de fapt ASA E.Putem crede fiecare ce vrea pentru ca tu , eu sau altul isi inchipuie lumea dupa cum vrea si cum crede sau cum VA FII pe viitor dar eu pana nu merg pana la piata cu masina PE MOKA,pana nu vad cum tv ul,pc ul ,frigiderul functioneaza la fel pe MOKA,pana nu zbor pana in Japonia cu un avion care n are nevoie de pic de combustibil si merge cu energie MOKA, pana atunci vad lumea ca fiind una de SCLAVI care habar n au de ce traiesc pe lumea asta(sau stiu: SA MUNCEASCA pentru altii:p) si acum sa fim seriosi asta e viata , nu poti sa stai numai pitit intr un colt si sa zici ''aa, poi eu n am nevoie de aia,aia nu ma face fericit pe mine,aia nu stiu ce'' deci sa fac in asa fel incat sa nu am nevoie de nimic,poi treaba nu sta cam asa.Mai sus spunea i sa nu asteptam ajutor de la cineva,eh uite eu cam sunt de parere ca lumea are nevoie DISPERATA de ajutor, adica O PALMA dupa ceafa tot are nevoie sa se trezeasca.Cum am putea noi sa le spunem unor copii din AFRICA unde mor in ficare zi pe capete de foame si saracie ca RASA UMANA detine de atat timp tehnologii care ar putea intr-adevar sa faca lumea UN RAI dar ca niste porci infecti nu lasa acest lucru sa se intample pentru ca sunt niste viermi lacomi.Poi daca eu ca om nu mi ajut seamanul, nu e normal sa astept AJUTOR DIN AFARA??????????? pentru ca ideea e foarte simpla si clara: Rrasa umana a luat contactul cu e.t inca din anii '30-'40 si NIMENI nu zice si nu face NIMIC?????? Cum sa ma ajut singur si sa mi scot''latul'' de la gat???? :evil: :-)  Nici nu vreau sa mi inchipui cum ar fi aratat lumea azi daca intr adevar lucrul asta o lua pe drumul cel bun.  parerea mea :roll:

Siberia

Citatdar eu pana nu merg pana la piata cu masina PE MOKA,pana nu vad cum tv ul,pc ul ,frigiderul functioneaza la fel pe MOKA,pana nu zbor pana in Japonia cu un avion care n are nevoie de pic de combustibil si merge cu energie MOKA, pana atunci vad lumea ca fiind una de SCLAVI care habar n au de ce traiesc pe lumea asta(sau stiu: SA MUNCEASCA pentru altii:p
Sa inteleg ca astepti ca un sclav cuminte sa vina cineva si sa-ti ofere toate acestea ???
Un sclav trebuie sa-si caute libertaea, sa o ceara si sa lupte sa o primeasca, nu sa astepte degeaba sa i-o ofere cineva;
Citat"The moment the slave resolves that he will no longer be a slave, his fetters fall. Freedom and slavery are mental states." - Mahatma Gandhi
Atata timp cat vei co ntinua sa te crezi si sa te simti sclav, vei ramane un sclav.
Vrei so schimbare in lume ? Incepe schimbarea cu tine.
Vrei o alta gandire ? Gandeste altfel.
Si crede-ma ca nu este nevoie sa stai in echilibru sprijinit in buricele degetelor mici de la maini cu parul impletit in codite infipte in priza si sa mananci mixtura de ciuperci lila si pene de fluture ca sa te gabdesti 10 minute pe zi la existenta ta... la cine esti, cine ai fost si cine vrei sa fii.

p.s. - ar fi interesant de vazut ce efect ar avea un joc de genul: Da maid eparte, unde in loc sa dai un mesaj mai departe la N persoane casa scapi de vreun blestem sau de vre-un necaz ce va veni, sa faci cate un gest frumos ( de intr-ajutorare, datator de bucurie, etc) pentru N persoane iar acestea sa fie obligate (macar din bun simt) sa duca aceste gesturi mai departe. Crezi ca lumea ar fi un loc un pic mai frumoasa ?
       - nu crezi ca e timpul sa ne gandim si la altii din cand in cand si nu doar la noi insine ? Nu crezi ca a venit timpul sa mai si dam, nu numai sa primim ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Nicipreaprea

Ar putea fi asa de simplu precum spune Nisargadatta Maharaj ?  :star:

Renunţă la toate întrebările în afară de una: "Cine sunt eu?" La urma urmei, singurul fapt de care eşti sigur este că tu eşti. "Eu sunt" este o certitudine.
"Eu sunt aceasta" nu este. Luptă-te să descoperi ce eşti tu în realitate. Căutarea însăşi este Dumnezeu. În căutare descoperi că tu nu eşti nici corpul, nici
mintea, iar iubirea pentru sinele din tine este pentru sinele din toate. Cei doi sine sunt unul singur. Conştiinţa din tine şi conştiinţa din mine, în aparenţă
două, în realitate una, caută unitatea, iar aceasta este iubirea. Fără îndoială, lumea este pictată de tine pe ecranul conştiinţei şi este în întregime propria ta
lume privată. Numai simţământul tău de "eu sunt", cu toate că-i în lume, nu este al lumii. Odată ce realizezi că lumea este propria ta proiecţie, eşti liber de
ea. Cu cât înţelegi mai clar că la nivelul minţii poţi fi descris numai în termeni negativi, cu atât mai repede vei ajunge la sfârşitul căutării tale şi vei realiza că
tu eşti fiinţa fără de limită.

Există în evenimentul prezent ceva excepţional, unic, ceva ce evenimentul precedent ori cel viitor nu îl au. Există o vitalitate, o luminozitate în jurul lui,
o realitate; el se conturează de parcă este iluminat. Pe ceea ce este acum există "pecetea realităţii", pe care trecutul şi viitorul nu o au. Când realitatea
explodează în tine, tu poţi să o numeşti experimentarea lui Dumnezeu. Ori, mai degrabă, Dumnezeu este cel care te experimentează pe tine. Dumnezeu te
cunoaşte atunci când tu te cunoşti pe tine însuţi. Realitatea nu este rezultatul unui proces; ea este explozie. Ea este complet dincolo de minte. Priveşte-ţi
mintea, observă cum ia fiinţă, cum operează. Pe măsură ce îţi priveşti mintea, tu îţi descoperi Sinele ca fiind privitorul. Când stai nemişcat, privind pur şi simplu,
tu îţi descoperi Sinele ca fiind lumina din spatele observatorului. Sursa luminii este învăluită în întuneric, necunoscută-i sursa cunoaşterii. Numai acea sursă este.

Învaţă să priveşti fără imaginaţie, să asculţi fără distorsiuni, asta-i tot. Încetează să mai atribui nume şi forme la ceea ce este în esenţă fără nume şi formă,
realizează că fiecare modalitate de percepţie este subiectivă, că ceea ce este văzut sau auzit, pipăit sau mirosit, simţit sau gândit, aşteptat sau imaginat,
este în minte şi nu în realitate. De ce să doreşti câtuşi de puţin? Faptul de a dori să te eliberezi de dorinţă nu te va pune în libertate. Nimic nu te poate pune
în libertate, deoarece tu eşti liber. Priveşte-te cu o claritate lipsită de dorinţă, asta e tot.


                                                                                                                                                     

________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

@Lex

#118
siberia nu astept un SCLAV sa mi faca poftele astept sa se de-a drumu la tehnologiile bazate pe ENERGIA LIBERA SI MOKAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA  pentru TOTI ''sclavii'' (bineinteles va ramane doar la stadiul de vis ca nu se va intampla prea curand)   :evil: :evil: :-)  E CHIAR ASA GREU CE VREAU SA SPUN: abia atunci nu vom mai fi sclavi cand NU VOM MAI DEPINDE DE NIMENI.Imi este scarba de lumea asta cand ma uit la ea si dupa ce principii se ''invarte'' cand stiu ca toti am putea traii PE GRATIS,asta vreau sa spun , pot sa ma inchipui zeu, semizeu, e.t ,sfant DAR DEGEBA nu ma juta la NIMIC cand stiu ca viata putea arata si ALTFEL

calator astral

#119
Nu doream sa postez vreun mesaj pe acest topic,atit de mare e contrastul intre postarile unui sceptic trist si revoltat cum e lex si postarile rupte de realitate,pe care eu le consider stiintifico-fantastice semnate mr sau siberia.
Greu de abordat conditia de sclav a omului modern, fortat de sistemul asta depasit de organizare sociala in care traieste sa accepte o conditie umana mizerabila al carui unic scop este sa-l inrobeasca, servindu-l doar cu firimiturile unui obscen banchet rezervat "vindutilor" cu care societatea bolnava actuala a reusit sa-l convinga sa-si accepte soarta.
Inclin sa ma identific deci in acest subiect mai degraba cu userul lex,cu privirea lui extrem de critica asupra abrutizarii si alienarii care subjuga societatea omeneasca in ansamblul ei,lex scoate in evidenta posibilitatea unor resurse infinite,ocultate,ascunse muritorilor de rind,este o ENERGIE LIBERA si nu numai una, eu cred ca vinovatul e starea morala actuala a omului modern, prins in hora macabra a sistemului asta de abrutizare in care inca se complace sa-i serveasca, si lex exprima la fel o privire critica a servilismului care domina, din pacate, societatea moderna autohtona si nu numai, servind exclusiv si involuntar interesele egoiste ale unor grupuri obscure pe care eu nu ezit sa le numesc sataniste, dar si corporatii politice sau economice care,din nefericire, continua sa serveasca oamenilor iluzia libertatii si democratiei in intreaga lume,multi idealisti sau manipulatori de profesie incearca sa va convinga ca esti sclavul supus care-l esti pentru ca TU AI ALES ASTA, cind ii asculti sau ii citesti pe ici pe colo,esti gata sa-i crezi,culpabilizezi ca ai fost fraier si nu ai "deschis ochii mai demult", esti convins ca au dreptate si ca e suficient sa-ti soptesti in barba "sint un OM LIBER!" si ca prin farmec ti-ai rupt lanturile care te tin prizonier....autosugestia e o mare vrajeala.
Realitatea e REALITATE,timpul se scurge inevitabil, soarele si luna alterneaza pe cer independent de vointa ta.
Nu va lasati purtati de valul new-age spre Necunoscut.
Suferim cu totii de sindromul "Frumoasei din Padurea adormita".
Dar am sentimentu ca "Printul" e pe drum,ii aud calul nechezind, va suna Desteptarea foarte curind.
O trezire brusca care nu cred ca va fi deloc un fel de "Salt evolutiv al Constiintei Universale"...inclin sa cred mai degraba intr-o similitudine cu scenariul trezirii lui Neo din creatia cinematografica MATRIX.
Lasati-i pe altii sa inghita Pastila Minciunii,sa isi vinda Sufletul si sa isi puna ipoteca pe Mantuirea care nu va veni in veci pentru ei. Ramineti realisti si sceptici, Omul e facut din lacrimi si durere!