Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Intoarcerea la Principiu

Creat de mr, 08 Februarie 2011, 18:25:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

Doua scurte pareri personale: de acord cu revolta colegului @lex, care n-ar trebui totusi sa se imbete cu apa rece a traiului MOCA. :-D
Ce-i drept, evaluari diverse apreciaza la 50-70% procentul muncii "sclavilor" exclusiv pentru acoperirea cheltuielilor cu energia (nu doar transportul in sine ar deveni aproape gratuit in cazul exploatarii "potentialului eterului" de pilda, ci si energia necesara agriculturii, producerii mai tuturor obiectelor utile etc).
Chiar in cazul lasarii "la liber" a tehnologiilor  Free Energy (care clar exista de secolul trecut - v. cazul Tesla etc), munca tot ar fi insa necesara - doar ca una mai relaxata ca pina acum si focusata mai mult pe talentele fiecaruia.

OK si consideratiile calatorului astral, care uita sa includa insa in ansamblul marilor profitori ai sclaviei noastre milenare taman Biserica. :evil:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

#121
Citat din: calator astral din  22 Noiembrie 2011, 15:58:28
Nu doream sa postez vreun mesaj pe acest topic,atit de mare e contrastul intre postarile unui sceptic trist si revoltat cum e lex si postarile rupte de realitate,pe care eu le consider stiintifico-fantastice semnate mr sau siberia.
Greu de abordat conditia de sclav a omului modern, fortat de sistemul asta depasit de organizare sociala in care traieste sa accepte o conditie umana mizerabila al carui unic scop este sa-l inrobeasca, servindu-l doar cu firimiturile unui obscen banchet rezervat "vindutilor" cu care societatea bolnava actuala a reusit sa-l convinga sa-si accepte soarta.
Inclin sa ma identific deci in acest subiect mai degraba cu userul lex,cu privirea lui extrem de critica asupra abrutizarii si alienarii care subjuga societatea omeneasca in ansamblul ei,lex scoate in evidenta posibilitatea unor resurse infinite,ocultate,ascunse muritorilor de rind,este o ENERGIE LIBERA si nu numai una, eu cred ca vinovatul e starea morala actuala a omului modern, prins in hora macabra a sistemului asta de abrutizare in care inca se complace sa-i serveasca, si lex exprima la fel o privire critica a servilismului care domina, din pacate, societatea moderna autohtona si nu numai, servind exclusiv si involuntar interesele egoiste ale unor grupuri obscure pe care eu nu ezit sa le numesc sataniste, dar si corporatii politice sau economice care,din nefericire, continua sa serveasca oamenilor iluzia libertatii si democratiei in intreaga lume,multi idealisti sau manipulatori de profesie incearca sa va convinga ca esti sclavul supus care-l esti pentru ca TU AI ALES ASTA, cind ii asculti sau ii citesti pe ici pe colo,esti gata sa-i crezi,culpabilizezi ca ai fost fraier si nu ai "deschis ochii mai demult", esti convins ca au dreptate si ca e suficient sa-ti soptesti in barba "sint un OM LIBER!" si ca prin farmec ti-ai rupt lanturile care te tin prizonier....autosugestia e o mare vrajeala.
Realitatea e REALITATE,timpul se scurge inevitabil, soarele si luna alterneaza pe cer independent de vointa ta.
Nu va lasati purtati de valul new-age spre Necunoscut.
Suferim cu totii de sindromul "Frumoasei din Padurea adormita".
Dar am sentimentu ca "Printul" e pe drum,ii aud calul nechezind, va suna Desteptarea foarte curind.
O trezire brusca care nu cred ca va fi deloc un fel de "Salt evolutiv al Constiintei Universale"...inclin sa cred mai degraba intr-o similitudine cu scenariul trezirii lui Neo din creatia cinematografica MATRIX.
Lasati-i pe altii sa inghita Pastila Minciunii,sa isi vinda Sufletul si sa isi puna ipoteca pe Mantuirea care nu va veni in veci pentru ei. Ramineti realisti si sceptici, Omul e facut din lacrimi si durere!

Pentru a nu rani susceptibilitatea moderatorului alx, care nu agreeaza (de ce oare?mister) aceasta forma directa de expresie,si a evita stergerea mesajului intreg in cazul in care i se pune pata, postez aparte un frumos si scurt clip personal pe aceasta tema, a Omului care isi rupe lanturile, cind realizeaza ca e Sclavul sistemului dar si al propriilor bariere emotionale pe care docil si le impune,luati si voi ce e bun in el,are o anumita valoare.
Nu e deloc unul din clipurile mele "puerile,infantile" cum pe nedrept au concluzionat colegi mult prea orgoliosi mesajele mele video.

Ecclesiastes : the ANSWER for ALL questions .

"Pentru a nu rani susceptibilitatea moderatorului alx, care nu agreeaza (de ce oare?mister) aceasta forma directa de expresie,si a evita stergerea mesajului intreg in cazul in care i se pune pata"

   data viitoare,o afirmatie de genul asteia te va costa 5%    alx


Ganditorul

Citat1...200-300 de ani pentru ca vedem in jurul nostru, specia umana se face din ce in ce mai 'scarboasa'' atat pentru semeni cat si pentru mediul inconjurator.
2...Bun o luam pe partea cum ca nu suntem sclavi, atunci hai sa vedem cum ne traim noi viata incepand de maine daca nu avem bani

1. De acord cu ce zici tu Lex .... dar mai "scarboasa" in comparatie cu ce anume ?
Cu romantismul din cartile de "capa si spada" ? Sau cu realitatea gazelor de lupta din primul WW sau cu realitatea Hiroshimei, sau cu a progromullui rusesc, sau cu rasismul sud african, sau cu sclavia nord americana, sau cu decimarearasei rosii, sau cu gripa anilor 1900 sau cu ciuma inchizitiei  si cruciadelor ? Sa mai continui sa cobor in "istoria luminoasa" a omenirii ??

2. Banii ... niste bucati de hartie colorata care reprezinta valoarea muncii tale, nimic altceva. Banii - simplificand la maxim problema - nu sunt decat ceea ce TU accepti ca valoare a muncii depuse.
- Cine sa negocieze la sange acest raport in locul tau ? Crezi ca va veni cineva sa spuna " Tu meriti mai mult pe munca ta, uite, eu ca patron renunt la partea mea de profit si-ti dau tie mai mult ..." :evil: Suntem mai visatori ca visatorii daca credem ca se va intampal asa. La assta s-a referit si colegul cand a spus ca suntem ceea ce gandim ... Ni se spune ca suntem prosti, lenesi, saraci, insignifianti ... si noi acceptam, gandim asta zi de zi - pentru ca asa ni se spune.
Adevarul este ca romanul este un popor mandru si educat, rupt insa de realitate. Cat este "cantec, joc si voie buna" se incadreaza perfect in peisaj - realizeaza performante neegalate in cultura, arta, stiinta, tehnologie (si de asta reusesc romanii din diaspora... pentru ca altcineva intretine ordinea sociala din imediata vecinatate . Calatorule - este sau nu asa ?).
Cand treburile se schimba si apar "gripaje economice si sociale" ... romanul asteapta ca X sau Y de nu stiu unde sa vina si sa restabileasca echilibrul de valori din jurul lui... Asteapta un "Mantuitor", un "fat Frumos", un "Justitiar" - si abia asta inseamna sa visezi.
Iar strainii de pretutindeni au prins acest "defect" al lipsei de initiativa individuala si-l speculeaza la maxim in Romania. Toti "studentii straini" care acum 20 mancau un iaurt pe zi, toti "renegatii" capitalismului, toti jegosii societatii noastre (hoti, pungasi, excroci...) au venit in Eldorado romanesc si fac bani frumosi - sunt oameni de "afaceri" De ce ? Pentru ca nu stim sa supravietuim...
Din cand in cand "explodam" stradal - dar asta nu rezolva nici mizeria si hotia cotidiana pe langa care trecem nepasatori zilnic, nu rezolva nici lenea si excrocheriile celor pe care ii lasam sa acceada in functiile de conduceredin jurul nostru, nici lichelismul pupincuristilor locali. Asta "rezolva" doar 2 lucruri
- fie ne inglodam in datorii  pentru linistirea multimii, lasand mosteniri "strategice" copiilor nostrii
- fie inlocuim conducerea centrala fara sa clintim un fir de par "sistemului" din teritoriu, luind-o de la capat in viitorul apropiat.

Dar asta e deja alta discutie, la alt topic si e posibil sa fi fost off topic si pana acum.
Mai bine ducem discutia la "Criza" ca aici cred ca alta era esenta subiectului.

@Lex

Normal ca munca nu va disaprea ca doar ce am face toti , sa stam cu mainile in san toata ziua? ne referim aici la niste meserii, servicii care sa fie in folosul societatii,sa fie de ajutor fiecarei persoane si nu sa vorbim aici decat de ideea trebuie sa ma duc la munca sa fac bani pentru ca na m ce pune pe masa si sa le fie decat 'alora de sus bine'' si eu sclavul sa ma spetesc muncind pentru niste hartii , iluzii. :-)

@Lex

#124
ganditorule:  DAR cine ne spune ca suntem lenesi, prosti , samd???? aici e marea intrebare si iti si raspund: AIA CARE NE CONTROLEAZA SI NE CONDUC. de ce ne controleaza si ne conduc:  pentru ca suntem limitati din toate punctele de vedere exact cum am zis mai sus: daca vreau curent electric imi da   ''electrica s.a''   deci sunt limitat de ei , daca s avea tehnologie free energy , nu m-ar mai limita deci nu as mai fi sclav   :evil: :wink:

Nicipreaprea

Toti aveti dreptate. Pentru ca toti aveti dreptul de a emite ce este dreptatea. Si in asta consta puterea fiecaruia, putere pe care nimeni si nimic nu o poate confisca. Nimeni nu este mai bolnav in aceasta societate, decat aceia care considera ca societatea este cea importanta si ca cetatenii ei sunt simple baterii care trebuie sa invarta motorul societatii. Un lucru se omite insa. Cand te-ai nascut, ai introdus ceva in societate, ceva ce societatea nu va avea niciodata la propriu. Cand te-ai nascut, ai adus cu tine VIATA in societate. Fara viata ta, societatea nu poate exista, existenta ei neavand nici un rost. E ca o pictura intr-un muzeu. E moarta pana cand vizitatorii o aduc la viata. Prezenta lor este datatoare de viata pentru acea pictura. La fel este si cu societatea. Din pacate societatea nu mai recunoaste acest adevar simplu, iar in incercarea de a-ti dovedi ca nu esti important pentru ea, ajunge la cazuri extreme in care se automutileaza renuntand la tine si darul pe care i-l faci. Aceasta este o societate care a innebunit.

"Dar tu eşti deja precum un zeu şi n-ai avea cum să fii ceva ce nu eşti deja. Cum ai putea fi?
Poţi să fii doar ceea ce eşti; orice devenire nu e decât o îndreptare către fiinţa care e deja acolo.
Poate că vei rătăci aiurea, şi vei bate la uşile altora, dar asta nu e altceva decât un joc de-a
v-aţi ascunselea cu tine însuţi. Depinde de tine în ce măsură vei bate la uşile altora şi vei rătăci
încolo şi-ncoace. într-un final vei ajunge la ceea ce e al tău şi la înţelegerea faptului că ceea ce e
al tău a fost mereu acolo. Nimeni nu ţi-l poate lua. Natura, tao nu-ţi poate fi luat.

Omul acesta era deranjat de umbra lui. Metoda care i-a venit în minte a fost să fugă de ea. Asta e
metoda care le vine tuturor în minte. Se pare că mintea are o logică vicioasă."
    ~Osho~
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

mr

#126
M-am nascut intr-o lume al carei decor si intriga ma depaseste in totalitate. Ce fac totusi aici?
Bazandu-ma pe feedback-ul majoritatii celor care ma cunosc direct ma pot considera un om bine ancorat in realitate. Nu-mi convin o multime de lucruri din jurul meu, dar asta nu ma face nici pe de parte sa ma simt sclav. Citesc cat pot de mult, observ felul cum se desfasoara lucrurile cu mine, cu semenii mei apropiati, cu comunitate unde traiesc, cu tara, cu lumea etc. Incerc sa invat din greseli, de fiecare data cand gresesc. Nu mi-e teama sa depasesc anumite cutume considerate de nedepasit. Mi le asum. Am grija sa nu afectez pe cei de langa mine cu experimentele mele. Si sunt apreciat ptr asta. Nu am fost si nu sunt cunoscut ca fiind un om plangacios si frustrat, din contra, imi apropii multi oameni prin optimismul pe care-l folosesc in orice situatie. Gasesc cu usurinta resurse si mijloace prin care sa raman pozitiv in tot ceea ce fac. Cu alte cuvinte ma straduiesc mereu sa inaintez, sa cunosc mai mult, sa experimentez, sa fiu direct in mijlocul evenimentelor in care pot fi. Oare am vreo boala psihica?
O fi boala aia cu new-age-ul si "Frumosa din padurea adormita"?
Ce scoala o-i fi facut, atat eu cat si cei care gandesc ca mine, de gandesc asa SF si ..."blegos"?

Scalv esti daca scopul tau in viata asta sunt doar valorile materiale. Majoritatea dintre voi sunteti departe de a fi sclavi din punct de vedere mental. Nu cred ca v-ati dori sa experimentati o sclavie mentala.

Am invatat un singur lucru pana acum: atentia continua=constienta continua=constiinta superioara=cunoastere=LIBERTATE!
Se preda pe undeva asta? Nu cred. Poate doar in scoala vietii. Asa ca, la munca daca vreti schimbare! Incepeti cu voi! Indicii sunt peste tot!

P.S. Acum am realizat mult mai clar de ce nu am simtit nevoia sa nu ma implic in "Proiectul KIA"...
       Cu o parere de rau totusi, Siberia!
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Siberia

#127
   Nu regreta nimic @mr, eu n-am nici un regret; fiindca Proiectul KIA a prins viata in unii dintre noi si fara a se scrie un cuvant in plus pe acest forum :) El este in faza de pruncie acum in mintile noastre, dar intr-o buna zi o sa-l vedem in toata splendoarea ca si rod al creatiei noastre (iti spun asta din "visarile" mele "new-age" :-D)
Singura urma de melancolie va ramane vis-a-vis de cei ce vor reincepe o alta viata in acelasi ciclu de uitare, de "sclavie" aici pe Pamant... dar cel putin stim ca n-am vrut sa tinem franturile de Cunoastere pe care le-am gasit fiecare, doar pentru noi, chiar daca am fost aratati cu degetul de cei ce nu vor sa isi deschida ochii sa sa-si ciuleasca urechile...
   Chiar daca unii cred ca suntem rupti de realitate, ca dormim in Padurea Fermecata sau ne cred Printese Adormite, viata decurge pentru noi  la fel ca pentru toti de pe acest Pamant.
Nu stau intr-o chilie sa meditez la pacea universala, nu m-am rupt de lume ca sa visez la filme S.F. (dovada ca scriu pe acest forum), dimpotriva, am un servici, muncesc, dar o fac fara a ma gandi zi de zi ca viata e "nasoala", ca sunt un "sclav" al societatii. Am preferat mereu sa las frustrarile vietii deoparte si sa privesc partea frumoasa a lucrurilor. In orice munca exista si o parte frumoasa, iar daca te gandesti putin la ce beneficii aduce munca ta altor semeni de-ai tai, probabil ca multa parte din frustrari vor disparea. Am incercat mereu sa ridic moralul tuturor si sa-i tratez pe toti in mod egal: fie ei bogati, fie ei saraci, o vorba buna exista pentru fiecare. Am incercat sa gasesc mereu timpul necesar pentru a-i asculta si pe altii, am incercat mereu sa ii invat ce inseamna munca in echipa, sa vada rodul colaborarii lor, sa invete sa se bucure impreuna si sa se respecte reciproc. Daca asta e visare, sau e nebunie new-age, atunci asa sa fie...
   Dar nu inteleg atunci de ce Iisus nu este incadrat in curentul "new-age"... chiar nu inteleg... In schimb, sunt convinsa ca o sa-mi explice un coleg care stie sa puna etichete pe semenii lui dar n-a invatat pana acum expresia: "Imi cer scuze"

   Cat despre partea materiala a acestei lumi - care va revolta pe unii dintre voi, ce pot sa spun ?
Va plangeti ca trebuie sa platim facturi, dar cati dintre voi ati incercat sa faceti ceva, sa descoperiti o modalitate prin care de exemplu sa producem curent singuri, astfel incat sa nu mai fim nevoiti sa il cumparam de la altii ?
Cati dintre voi v-ati strans as va sfaraiti creierele pentru a gasi o solutie de-a nu mai circula cu masini ce folosesc benzina ca si carburant (sau motorina) ci de-a circula cu mini-zeppeline sau ce stiu eu ce fel de mijloace de transport nemaipomenite ?
Si acum, la modul sincer, daca ati descoperi cum sa produceti energie din aer, cati dintre voi ati pune la dispozitia tuturor tehnologia nou descoperita si cati dintre voi ati fugi repede la OSIM s-o inregistrati si sa va deschideti o firma ca sa va imbogatiti ?

Daca vrem ca partea materiala sa lucreze pentru noi toti, trebuie sa mai intai sa ne "vindecam" starea mentala; altfel ne amagim singuri...


"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

angellla29

Apropo de bani, curaj si demnitate....

CARE DINTRE VOI ARE CURAJUL SA MEARGA MAINE LA SEFUL SAU...SA II ZICA CA NU E MULTUMIT DE SALARIUL SAU?

Fac pariu pe ce vreti voi...ca nimeni nu are acest curaj....

Ganditorul

#129
CitatCARE DINTRE VOI ARE CURAJUL SA MEARGA MAINE LA SEFUL SAU...SA II ZICA CA NU E MULTUMIT DE SALARIUL SAU?


Asta nu e curaj ci realism ! Daca munca ta este dincolo de limita cu care te-ai tocmit la inceput (fisa postului) sau daca rezultatele sunt net superioare fata de acum 6 luni - inseamna ca esti indreptatita sa ceri marire de salariu/bonus/prima. Personal cred ca cine nu ridica problema renegocierii salariului la 6 luni sau cine nu-si trece in contract aceasta clauza greseste fff mult. E ceva perfect normal...reevaluezi/renegociezi pozitia profesionala periodic.

angellla29

#130
Citat din: Ganditorul din  22 Noiembrie 2011, 21:43:57
Asta nu e curaj ci realism ! Daca munca ta este dincolo de limita cu care te-ai tocmit la inceput (fisa postului) sau daca rezultatele sunt net superioare fata de acum 6 luni - inseamna ca esti indreptatita sa ceri marire de salariu/bonus/prima. Personal cred ca cine nu ridica problema renegocierii salariului la 6 luni sau cine nu-si trece in contract aceasta clauza greseste fff mult. E ceva perfect normal...reevaluezi/renegociezi pozitia profesionala periodic.

Ti-am zis colega...fie ca e realism sau curaj sau cum vrei sa zici....eu fac pariu ca 90% din cei ce sunt activi pe acest forum....nu au curajul sa isi apostrofeze sefii atunci cand ceva nu e in regula...Daca oamenii erau uniti...poate sute de fabrici nu ar fi disparut....Mafia nu ar mai fi existat....iar hotia...oh! stai asta nu are leac...singurul care se pare ca a avut "ac de cojoacele " hotilor a fost Vlad Tepes....Dar unde mai gasim noi acum unul ca el?? Acum gasim...."bunicute"; "marinari"...."prostanaci" si tipi care ne indeamna sa le numaram ouale....Halal de noi..

Tayka

#131
Citat din: calator astral din  22 Noiembrie 2011, 15:58:28
...Lasati-i pe altii sa inghita Pastila Minciunii,sa isi vinda Sufletul si sa isi puna ipoteca pe Mantuirea care nu va veni in veci pentru ei. Ramineti realisti si sceptici, Omul e facut din lacrimi si durere!
Citindu-ţi dureroasa epistolă,mi-au dat lacrimile şuvoi.. :cry: :cry: :roll:
De toate ai scris tu acolo dar ai uitat esenţa  :wink:
Cum de a ajuns oare societatea în halul acesta? Nimeni nu ştie? (sau poate nimeni nu vrea să ştie)  :wink: Tu personal crezi oare că nu ai contribuit cu nimic la derapajul societăţii până la acest nivel mizerabil!? Cu toţii ţipăm în gura mare că societatea ne-a făcut numai rele ,ne-a făcut sclavi.Eu nu cred că societatea ar fi  vinovată căci ea sărmana nu e decât edificiul construit de noi. Ciudat;bogaţi şi săraci (la pungă s-au la minte),cu toţii sântem revoltaţi pe societate pentru că nu ne face pe cei săraci bogaţi şi pe cei bogaţi..magnaţi. :-D :Să nu spuneţi cumva că mai cereţi şi altceva afară de bani cât mai mulţi...că nu vă cred. :wink: :evil:
Eu cred că până când nu vom reuşii să umblăm un pic la conştiinţă reânvăţând să mai punem şi umărul şi nu doar să întindem mâna,până atunci vom rămâne de sigur mereu sclavi,o piramidă de sclavi.Şi să nu credeţi cumva că cei bogaţi nu sânt şi ei sclavi,ba chiar mai sclavi decât cei săraci,căci asudă mai mult,fiind angrenaţi non stop în bătălia exploatării,a acaparării.Colegul Lex este unul dintre dezamăgiţii vremii,el vede răul fără să-l poată analiza,şi atunci probabil fără al putea cunoaşte şi evita ;acuză societatea... :oops:
Eu zic că viaţa-i ca o luptă în care pentru a trăii ori înveţi să lupţi,ori... munceşti  :wink:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

fiulploii

Citat din: Tayka din  22 Noiembrie 2011, 22:29:32
...
Cum de a ajuns oare societatea în halul acesta? Nimeni nu ştie? ...
Un posibil raspuns :
'' In vremuri stravechi umbla o vorba : Daca este foc sub o stiva de lemne in varful careia tu stai tolanit , atata timp cat focul nu a ajuns la tine , esti in siguranta .
    Acest lucru descrie sentimentul de siguranta si cel de pericol , principiul vietii si al mortii . Este limpede ca buna ziua ca aceasta vorba nu lasa loc de interpretare .
    De obicei, oamenii se complac in situatiile lor , arareori ei reflecta asupra  nenorocirilor legate de viata si de moarte. Intr-o zi , o sa se iveasca ceva ce ei nu vor putea descifra , asa ca se vor aseza si se vor bate cu pumnii in piept , dar va fi in van ajutorul ce li se va oferi . ''
      Un sul - Lectiile Zen

Tayka

Desigur cu zen ne vom putea întoarce negreşit la principiu.. :mrgreen:
A studia Zen-ul
Înseamna a te studia pe sine
A te studia pe sine
Înseamna a uita de sine
Înseamna a te ilumina .. :wink:   Dogen (patriarhul Soto-Zenului japonez, 1227)
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

angellla29

#134
Citat din: Tayka din  22 Noiembrie 2011, 22:29:32


Eu zic că viaţa-i ca o luptă în care pentru a trăii ori înveţi să lupţi,ori... munceşti  :wink:

Taycuta...crede-ma tot ce ne dorim noi....astia oameni simpli...este sa muncim....Eu dau vina nu pe societatea umana ....ci pe boii care o conduc...Atat!!! Crede-ma ca pestele de la cap se impute....stiu ca stii asta!!!! :evil: