Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Creatura ciudata filmata in Anglia

Creat de padme, 02 Februarie 2011, 16:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

padme

Pablo Ayo – ziarist si expert in ufologie, vorbeste despre un video care circula pe net din 2007.
Zice cam asa:

In noiembrie 2007, o camera de siguranta autostradala din Anglia, mai precis in Wessex, a filmat o creatura ciudata care traverseaza autostrada. Cum se vede in clip, creatura se misca foarte repede, traverseaza cu viteza si reuseste sa evite traficul. Analizand mai bine imaginea inclusiv cu zoom-ul, putem observa cum caracteristicile labelor sau cea a pozitiei animalului,  nu par asemanatoare cu cea a animalelor pe care le putem gasi in padurile sau campiile din Europa. Facand o analiza delaliata a umbrelor si luminilor, entitatea pare reala si nu creata in 3D. De altfel nu pare credibil nici faptul ca ar fi un actor, care imbracand un costum ciudat si-ar risca viata facand o asemenea demonstratie.
Un alt element interesant de notat, este momentul in care creatura ajunge exact in fata farurilor masinii. Nu numai ca masina o lumineaza in mod clar, dar in acelasi moment si trece pe langa ea. Masinile de acest tip in general au o largime care variaza intre 1,70- 1,80 m. largime, de aici trebuie sa deducem ca e aceeasi lungime intre capul si coada animalului. Facand calculele, daca unghiul camerei de filmat este corect, putem deduce ca aceasta creatura are o inaltime nu mai putin de 3m. Data fiind data si momentul filmarii si anume noaptea, nu putem exclude posibilitatea unui montaj, insa aceasta filmare este prezenta in retea de ceva timp si nimeni nu si-a atribuit paternitatea. Pentru noi ramane o filmare interesanta de studiat cu un procent ridicat ca fiind autentica.

http://www.video.mediaset.it/video/mistero/puntate/204891/esistenza-alieni-%282%C2%B0-parte%29.html#tc-s1-c1-o1-p2

Urban

Foarte interesanta filmarea, si nu mi se pare facatura.
Ramane intrebarea daca entitatea e terestra sau extraterestra?
La cate experimente genetice s-au facut in ultimii 50 de ani nu ar fi exclus sa fie vreo "mostra" scapata din vreun laborator.
Spun asta pentru ca probabil o fiinta inteligenta extraterestra, capabila de zboruri intergalactice nu ar topai de bezmetica pe o autostrada...

Parerea mea

darksid3

Indiferent ce este, nu face parte din vre-o notiune "normala" a constientului colectiv.
11.11

StarDust

#3
Daca nu e facatura (prin prelucrare video) mi se pare putin probabil ca un om, chiar si acrobat sa execute in timp real asemenea salturi. Ciudat, filmarea asta mi-a amintit de un film horror (XTRO) vazut candva demult, iar alien-ul din acel film chiar semana si se deplasa cam ca ceea ce se vede in acest film.  :roll:  .Si eu zic ca filmarea e foarte interesanta, cred ca merita o analiza mai amanuntita.

Mi se pare putin ciudat ca soferul prin fata carui masina trece creatura nu schiteaza nici cel mai mic gest de evitare sau franare. Imposibil sa nu fi observat creatura, mai ales ca soseaua era si iluminata. Ar putea fi vorba de un caine mare, dar e cam ciudat cum se misca, si parca e cam prea mare...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Cautatorul


StarDust

#5
Seamana, dar creatura asta pare sa nu aiba coada, plus ca mi se pare mult prea prelunga si subtire. Corpul unui cangur e mult mai gros in partea din spate. Ma intreb daca vom da de o versiune a filmarii pe rezolutie mai inalta. Daca urmariti filmarea in full screen se vad in spate doua picioare lung, nici urma de coada.

BTW... exista canguri liberi in Anglia? Nu am auzit de asa ceva...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Cautatorul

Citat din: StarDust din  02 Februarie 2011, 19:08:16
Seamana, dar creatura asta pare sa nu aiba coada, plus ca mi se pare mult prea prelunga si subtire. Corpul unui cangur e mult mai gros in partea din spate. Ma intreb daca vom da de o versiune a filmarii pe rezolutie mai inalta. Daca urmariti filmarea in full screen se vad in spate doua picioare lung, nici urma de coada.

BTW... exista canguri liberi in Anglia? Nu am auzit de asa ceva...

Se pare ca nu prea e cangur, mai ales dupa modul in care sare peste separatorul de sensuri.
Maine poimaine cand vor scapa strutii din fermele romanesti si vor traversa autostrazile, lumea va zice ca nu pot fi  struti ca nu exista struti liberi in Romania.

StarDust

Citat din: StarDust din  02 Februarie 2011, 19:08:16
...
BTW... exista canguri liberi in Anglia? Nu am auzit de asa ceva...

Cautatorul, sper ca nu m-ai inteles gresit, era pur si simplu o intrebare, nu am intentionat sa par ironic, departe de mine. Am mai vizionat filmul de cateva ori, parerea mea (deocamdata) e ca sigur chestia aceea nu e cangur. :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

k3t3lin

http://www.youtube.com/watch?v=tlfg_1AYSa8

Calitatea imaginii e cam aceeasi ca in clipul postat de padme. Interesante sunt comentariile, care arata ca ciudata creatura ar fi, de fapt, o caprioara. Si eu sunt inclinat sa cred acelasi lucru.

StarDust

Daca e din familia copitatelor (dupa miscari pare plauzibil) :-D, e destul de mare.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

andrei

   salut!!

Ar putea fi o maimuta sau un soi de caine de vanatoare(ogar sau alta rasa care se foloseste la vanatoare).Am vazut la tv. niste reportaje despre cainii crescuti de englezi pt. vanatoare sau curse,care cam aduc cu creatura.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

k3t3lin

Citat din: andrei din  02 Februarie 2011, 22:21:17
   salut!!

Ar putea fi o maimuta sau un soi de caine de vanatoare(ogar sau alta rasa care se foloseste la vanatoare).Am vazut la tv. niste reportaje despre cainii crescuti de englezi pt. vanatoare sau curse,care cam aduc cu creatura.

http://www.greyhoundsracing.net/greyhounds-racing/tips-for-buying-a-greyhound

M-am gandit si eu la asta. E o varianta plauzibila, mai ales in ceea ce priveste aspectul si miscarile. Problema e gabaritul destul de mare al creaturii din imagini si care nu coincide cu cel al ogarului englez, pentru ca cel din urma are urmatoarele dimensiuni:
-Talia: Mascul: 71 – 76 cm; femele: 68.5 – 71 cm.
-Greutatea:25 – 30 kg

Urban

Mai uitati-va inca o data cum indoaie creatura picioarele/mainile...
Nu e nici caprioara, nici caine, nici capra...

spooky

Inainte sa citesc ce a scris Urban am vrut sa zic acelasi lucru... deci nu pot decat sa subscriu la spusele lui... mai degraba duce catre o primata, dar asa cum isi foloseste antebratele doar la echilibru si nu forta de impingere. Seamana cu un kangur dar nu rasare...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

darksid3

11.11