Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DepthOfField

Ntz.
hai sa pun parametrii EXIF sa va vina mai usor, sunt niste indicii acolo ... :
Citat
Model - Canon PowerShot S2 IS
ExposureTime - 15 seconds
FNumber - 5.60
DateTimeOriginal - 2006:06:13 00:53:41
DateTimeDigitized - 2006:06:13 00:53:41
ShutterSpeedValue - 15 seconds
ApertureValue - F 5.60
ExposureBiasValue - 0.00
MaxApertureValue - F 3.51
MeteringMode - Center weighted average
Flash - Not fired, compulsory flash mode
FocalLength - 18.60 mm
SensingMethod - One-chip color area sensor
FileSource - DSC - Digital still camera
CustomRendered - Normal process
ExposureMode - Manual
WhiteBalance - Auto
DigitalZoomRatio - 1.00 x
SceneCaptureType - Standard

Deci e o scena fotografiata noaptea, se vede luna precum si conturul unei case cu horn, precum si ozeneul, care, ce e?  :roll:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Am mai vazut undeva imagini de acest gen  :wink:
Sa fie oare un avion :roll:

DepthOfField

mda...dar de ce crezi ca este un avion? ca nu prea seamana deloc! argumente ceva?  ;)
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Cred ca daca fotografiezi pe timp de noapte un avion(jet) care are si luminile FAA (luminile care falfaie,sau luminile normale)si aparatul e setat pe modul de ''time-lapse shot''cu timp de expunere mai lung... luminile vor aparea repetate dand o distortzie ce va de genul din imaginile de mai jos care seamana oarecum cu imaginea pe care ai prezentat-o tu mai sus Ciuciulete.Voi expune doua imagini care reprezinta de fapt un avion.







Cand o sa am timp si oportunitatea am sa-ncerc sa fotografiez si eu ceva de genul asta. :wink:

DepthOfField

Deci, bravo iarasi, Jackie28t! Intr-adevar, am fotografiat un avion, pe timp de noapte.
Cum timpul de expunere, dupa cum se poate vedea in parametrii EXIF, este de 15 secunde!, pai am fost nevoit sa fixez aparatul pe trepied ca sa stea perfect nemiscat in acest interval de timp, si am declansat cu temporizatorul aparatului dupa 10 secunde, pentru ca daca as fi apasat cu degetul pe declansator fara temporizare, as fi tremurat un pic aparatul, iar obiectele luminoase (luna) ar fi iesit deformate.
Si, datorita timpului lung de expunere, 15 secunde, pai acel avion a mers mult pe cer, ba a mai si "clipocit" din luminile de pozitie, iar ceea ce se vede pe imagine este de fapt traiectoria luminilor sale in timpul de 15 secunde.
Daca va uitati cu atentie, pe imagine apar si niste stele (cum ar fi si cea de langa avion), dar, in loc sa fie puncte, ele apar ca niste mici liniute un pic oblice. Poate va intrebati de ce? Pai pentru ca in cele 15 secunde, Pamanul s-a invartit putin in jurul axei sale (pentru ca in 24 de ore trebuie sa faca o rotatie completa, ciclul zi-noapte ), iar practic, bolta cereasca cu stelele par ca ele sa se fi rotit, iar stelele apar la randul lor un pic deformate! datorita acestei miscari a Pamantului (si implicit a aparatului foto!).
Asadar, avionul, stelele, apar deformate pe imagine datorita prorpiei miscari, atunci cand timpul de expunere este mai mare.

nota: Asadar, din punctul meu de vedere, imaginile similare (cum ai pus tu Jackie aici, precum si pe alte topicuri, declarate ca fiind "nave ciudate" nu au nici o credibilitate..daca nu toate, cel putin 95% dintre ele).

Alta ghicitoare cine ne prezinta? ;-)
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Citat din: ciuciulete din  07 Iulie 2006, 08:51:44
Deci, bravo iarasi, Jackie28t! Intr-adevar, am fotografiat un avion, pe timp de noapte.

Yuhuuuuu.....Am ghicit-o si pe asta! :-D LOL


jackie28t


udar

Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

DepthOfField

Parametrii EXIF:

CitatMake - OLYMPUS CORPORATION
Model - C760UZ
DateTime - 2006:07:08 19:50:45
ExposureTime - 1/500 seconds
FNumber - 3.50
ExposureProgram - Creative program
ISOSpeedRatings - 64
DateTimeOriginal - 2006:07:08 19:50:45
DateTimeDigitized - 2006:07:08 19:50:45
MeteringMode - Spot
LightSource - Auto
Flash - Not fired, compulsory flash mode
FocalLength - 55.60 mm
ACD Syst

Judecand (vezi imaginea prelucrata) dupa casele si copacii din imagine, as zice ca obiectul pare a fi unul mare.

De acord cu Udar: poate fi un balon mare, sau chiar si un dirijabil din-acela publicitar, cu motoare, dar care vine sau pleaca (adica nu se vede din lateral, ci din lungul sau).

:?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Se pare ca ghicitoarea mea a fost cam usurica :-D
Felicitari Udar si Ciuciulete.Intr-adevar este un zepelin micut de amatori.
Seamana cu obiectul din imagine.



Voi atasa o alta fotografie pentru a se intelege obiectul mai bine. :wink:
Las locul altui membru acum pentru o noua ghicitoare.Nu uitati sa fie una fotografiata personal. :wink:

DepthOfField

Ce credeti ca am fotografiat?  :roll:

Nota. imaginea e doar un decupaj cu obiectul la scara 1:1 cum a fost surprins pe senzor.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

udar

O pasare vazuta din fata (sau spate). oricum, ideea e ca e o pasare cu aripile intinse complet...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t

Subscriu si eu ca poate fi o pasare din cea ce vad acolo.Am marit putin obiectul si alta varianta nu gasesc.In orice caz daca nu stiu ce este acel obiect,adica 100% pot foarte bine sa spun ca este un OZN adica un obiect zburator neindentificat.In afara de tine Ciuciulete care tu stii prea bine ce reprezinta imaginea. :-D LOL


DepthOfField

Bravo, domnilor Udar si Jackie28t.
Este intr-adevar o pasare.
Pun decupajul "IMG_4451-d1.jpg" in care de fapt se vad 3 pasari (nu am pus asa ca ghicitoare, caci pasarea din mijloc e mai evidenta...)
Mai pun o imagine anterioara "IMG_4450-d1.jpg" in care se vad 2 din pasarele, in aceeasi perspectiva "ciudata".
Interesant e ca nu am dorit catusi de putin sa fotografiez pasarile, nici nu le vazusem in acel moment si nici dupa, eu eram de fapt concentrat pe avionul acela  :-D


Dar poate si alti cititori au poze personale cu titlu de ghicitoare... Indrazniti!
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Nu mai are nimeni o ghicitoare cu o fotografie personala? :roll:
Bine aunci voi veni eu in curand cu una :-D