Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

DepthOfField

Acela! un indiciu foarte important si cu efecte dramatice asupra unei fotografieri obisnuite... ce sugereaza deci anumite caracteristici despre imagine (obiect)
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Nox

Pãi atunci eu zic cã e un avion, punctul roºu fiind lumina de semnalizare, iar dâra fiind condensul de la motoare (forma ciudatã, neliniarã, e posibil sã fie datã de turbulenþele atmosferice).
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

DepthOfField

eu zic ca la 1 secunda timp de expunere trebuie sa ai o mana fixa ca a unei stane de piatra, si la fel si obiectele in miscare sa stea de fapt total fixe in raport cu observatorul..ca sa iasa clar pe imagine.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

jackie28t

#1055
Citat din: bluemoon8520 din  20 Aprilie 2008, 22:38:27
Pãi atunci eu zic cã e un avion, punctul roºu fiind lumina de semnalizare, iar dâra fiind condensul de la motoare (forma ciudatã, neliniarã, e posibil sã fie datã de turbulenþele atmosferice).

Felicitari bluemoon852.Intr-adevar este un avion!
Punctul rosu este lumina de semnalizare.Din cauza timpului de expunere si trepidarea din timpul respectiv a facut ca ''acel ceva'' sa iasa deformat.Am decupat imaginea din fotografia originala ca sa nu dau in vileag distanta dar voi atasa mai jos doua imagini care va reda mai clar obicetul respectiv adica avionul. :lol:

Later Edit: Cred ca va dati seama de ce Ciuciulete nu a raspuns la ghicitoarea respectiva.Pentru ca la experienta lui deja stia ce este acel ''ceva'' doar la primele secunde de cand a vazut imaginea.Iar datele EXIF nu ar fi facut altceva decat sa dovedeasca raspunsul corect.
Uite ca de la ''fir umed , desirat de la o tesatura'',''pod'',''peste''....s-a ajuns la avion.Mai pe scurt atunci cand nu se stie ce este acel ''ceva'' fantezia este in floare.Multumesc la toti pentru participare si sper ca va placut ghicitoarea. :wink:


StarDust

Am fotografiat si eu un asa zis"chemtrail"... in fundal, la o altitudine mult mai mare se poate observa un alt avion de pasageri. Ulterior am observat doua "obiecte" primul de sus parand a fi clar "ceva" iluminat de sus si cu umbra sub el, cel de-al doilea pare  a fi luminos. In momentul fotografierii nu le-am observat. Eu sunt convins ca sunt pasari dar merita sa vedeti poza.Am folosit un Nokia 6630 (1280x960).Din pacate a trebuit sa pun poza in formatul *.jpg, bmp fiind prea mare.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

lylyt_ice

  Parca mie mi se pare cam prea rotunda pentru a fii o pasare....dar cine stie(?)...poate o fii insarcinata  :-o :lol:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

extrateresru_ro

nu e un asa zis "chemtrail"...........e un chemtrail
sa descoperit "flor" si "arseniu" in apa in chemtrail,la fel

http://www.rsc.org/chemistryworld/News/2008/April/23040801.asp
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

extrateresru_ro

nu pare pasare,are totusi o forma rotunda,iar la inaltimea care "chemtrail" este, eu zic,pentru un "nokia",hm,e ceva mai mare decat o pasare
oricum e "ciuciulete"
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

StarDust

Mentionez ca pe sticla de protectie a camerei erau cateva fire de praf. Am mai facut o poza de test spre cerul liber, sa vad daca se mai vad asemenea efecte, nu apare absolut nimic. Nu am sters camera, a ramas exact in aceeasi stare ca atunci cand am facut poza.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

lylyt_ice

 Este totusi posibil ca chemtrailurile astea sa  fie facute si cu scopul de a reduce pe cat posibil vizibilitatea de la sol, asfel incat sa nu mai poata vedea curiosii ( cu telescoapele lor),ceea ce se intampla pe acolo pe sus sau in spatiu.....!!! Asta pe langa faptul ca vor sa schimbe clima si sa contamineze totul in raza unde sunt formate(esapate)...!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Cyberdog

Dreapta sus...Expertiza mea in fotografie se rezuma la apasatul pe buton.  Poate cineva sa ma lamureasca ce este in fotografie in dreapta sus?

DepthOfField

#1064
Citat din: Cyberdog din  16 Iunie 2008, 03:37:13
Dreapta sus...Expertiza mea in fotografie se rezuma la apasatul pe buton.  Poate cineva sa ma lamureasca ce este in fotografie in dreapta sus?

raspunsul tau poate fi gasit pe alt topic: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1339.0.html  (atentie: pagina este incarcata si de animatii, si posibil ca nu toate sa se afiseze de prima data..mai dati "Refresh")


p.s. : topicul "ce credeti ca am fotografiat", este destinat celor care au poze personale, si STIU ce este in poza lor, si doar vor sa lanseze ghicitori catre ceilalti forumisti.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm