Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

lylyt_ice

 Ai fotografiat cumva ecranul monitorului,pe care este o pata ?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

DepthOfField

Ceva mic si apropiat de obiectiv..Poate chiar o musca PE obiectiv, de exemplu. Sau un tantzar in trecere :-D .
Sau, daca aparatul este din-acela profesional cu obiectiv demontabil si schimbabil, poate chiar e o particula de praf exact pe foto-senzorul aparatului.

Zic si eu.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

alx

Citat din: ciuciulete din  06 Septembrie 2007, 18:21:18
Ceva mic si apropiat de obiectiv..Poate chiar o musca PE obiectiv, de exemplu. Sau un tantzar in trecere :-D .
Sau, daca aparatul este din-acela profesional cu obiectiv demontabil si schimbabil, poate chiar e o particula de praf exact pe foto-senzorul aparatului.

Zic si eu.

aaa...nu!


astept ceva intrebari...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

DepthOfField

1) Cat de mare era obiectul aproximativ?
2) Cat de departe era obiectul, aproximativ?
3) Miscarea: era fix, in cadere sau avea miscare proprie?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

alx

Citat din: ciuciulete din  06 Septembrie 2007, 19:23:42
1) Cat de mare era obiectul aproximativ?
2) Cat de departe era obiectul, aproximativ?
3) Miscarea: era fix, in cadere sau avea miscare proprie?

1 mare,nu stiu exact
2 departe,nu am masurat
3 cred ca avea miscare proprie
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

DepthOfField

Aveam impresia ca doar obiectul e defocalizat, iar norii nu. Insa, de fapt, toata imaginea e defocalizata. Vad ca FOCUS = MANUAL..jmecherule :-P

Sa fie o pasare?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

alx

Citat din: ciuciulete din  06 Septembrie 2007, 21:59:24
Aveam impresia ca doar obiectul e defocalizat, iar norii nu. Insa, de fapt, toata imaginea e defocalizata. Vad ca FOCUS = MANUAL..jmecherule :-P

Sa fie o pasare?


NU!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Kymosabe

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

lylyt_ice

Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Kymosabe

#897
Citat din: ciuciulete din  06 Septembrie 2007, 21:59:24
Aveam impresia ca doar obiectul e defocalizat, iar norii nu. Insa, de fapt, toata imaginea e defocalizata. Vad ca FOCUS = MANUAL..jmecherule :-P

Alx daca e adevarat , atunci cum sa ne mai dam seama ce ai fotografiat daca ai ,,maltratat'' poza in halul asta?

Propun ca de acum inainte ,fiecare fotografie de acest gen , sa fie insotita de o ghicitoare de felul:

                                         Nu e avion , dar zboara ,
                                         Nu e liliac , e-o .... :lol:

Asa poate avem si noi o sansa .

Daca nu , voi incepe sa dau iar raspunsuri de genul:

Citat din: Kymosabe din  19 August 2007, 23:46:18
Parapanta , parasuta  . :-D
Avion , elicopter , deltaplan , planor , satelit .....am uitat ceva? :lol:
:evil:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

alx

Citat din: Kymosabe din  07 Septembrie 2007, 02:32:40
Alx daca e adevarat , atunci cum sa ne mai dam seama ce ai fotografiat daca ai ,,maltratat'' poza in halul asta?

Propun ca de acum inainte ,fiecare fotografie de acest gen , sa fie insotita de o ghicitoare de felul:

                                         Nu e avion , dar zboara ,
                                         Nu e liliac , e-o .... :lol:

Asa poate avem si noi o sansa .

Daca nu , voi incepe sa dau iar raspunsuri de genul:
:evil:


1 nu am maltratat fotografia,ci a fost facuta in timp ce ii faceam focusul...manual,asa cum a observat(tarziu) ciuciulete...deci nu vad de ce va deranjeaza asta...ar fi putut fi pe focus automat si sa apara la fel...era vreo diferenta?v-ati fi simtit mai bine?
2 eu propun sa iti spui parerea,daca vrei...adica sa dai un raspuns UNIC o data,si nu o insiruire de nu mai stiu ce...la bascalie!
3 si apropo...daca v-as da mura in gura,unde ar mai fi satisfactia celui CARE ISI DA SEAMA DESPRE CE E VORBA?
   ps   se presupunem ca fotografia ar fi facuta de cineva care afirma ca a fotografiat un ozn...poti tu sa il contrazici(in cazul de fata)?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Kymosabe

Citat din: alx din  07 Septembrie 2007, 09:58:43
1 nu am maltratat fotografia,ci a fost facuta in timp ce ii faceam focusul...manual,asa cum a observat(tarziu) ciuciulete...deci nu vad de ce va deranjeaza asta...ar fi putut fi pe focus automat si sa apara la fel...era vreo diferenta?v-ati fi simtit mai bine?
2 eu propun sa iti spui parerea,daca vrei...adica sa dai un raspuns UNIC o data,si nu o insiruire de nu mai stiu ce...la bascalie!
3 si apropo...daca v-as da mura in gura,unde ar mai fi satisfactia celui CARE ISI DA SEAMA DESPRE CE E VORBA?
   ps   se presupunem ca fotografia ar fi facuta de cineva care afirma ca a fotografiat un ozn...poti tu sa il contrazici(in cazul de fata)?

1.Scuze , am crezut ca ai facut-o intentionat .
2.Avand in vedere conditiile in care ai facut fotografia , si raspunsurile mele (probabil si a celorlalti) in consecinta  vor fi fi la fel ..... la ,,plesneala''.
3.Ai dreptate . Dar in cazul unor astfel de ghicitori numai norocul te poate ajuta sa dai un raspuns corect .

   Normal ca nu as putea sa-l contrazic , insa l-as sfatui sa-si tina poza doar pentru el , sa nu o mai arate nimanui . :lol:

Raspunsul unic la ghicitoare : elicopter.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)