Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

jackie28t

#840
Citat din: ciuciulete din  19 August 2007, 21:09:36
Aha! Deci ghicitoare finalizata! Sau nu? Pai daca e dirijabil, e gata ghicitoarea! (Sau poate ai inteles gresit termenul de dirijabil?). Kymosabe a folosit sensul de  dirijabil = balon tip zepelin.

Cum e, Jackie? A ghicit sau nu a ghicit? :-p


Asa cum am spus nu-i balon si nici zepelin  :-P
Deci ce credeti ca am fotografiat?


Kymosabe

#841
Parapanta , parasuta  . :-D

Avion , elicopter , deltaplan , planor , satelit .....am uitat ceva? :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Arckadii


DepthOfField

Un avion, sus, fara zoom, poate sa apara ca un punct albicios... si se misca ca melcul, are aceeasi culoare si forma suficient de mult timp cat s-o fi uitat Jackie la el.
Era avion?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

#844
Citat din: ciuciulete din  20 August 2007, 14:16:33
Un avion, sus, fara zoom, poate sa apara ca un punct albicios... si se misca ca melcul, are aceeasi culoare si forma suficient de mult timp cat s-o fi uitat Jackie la el.
Era avion?

8-) Raspuns perfect.Felicitari ciuciulete.Intr-adevar este un avion.
Ma bucur totusi ca te-ai ajutat de ''intrebarile ajutatoare'' si ai dat un raspuns ce are la baza elemente logice.
Atasez mai jos doua imagini.Prima este fotografia originala intreaga (intr-o rezolutie mai mica) de unde am decupat partea cu avionul si am expus-o aici iar a doua imagine atasata care a fost luata CU ZOOM indica clar ca ''obiectul misterios'' nu este altceva decat un avion.
Sper ca va placut ghicitoarea expusa.Multumesc pentru participare si las acum loc liber pentru o nua ghicitoare. :wink:






Voi atasa si o imagine extra tot cu acelasi avion dar care pare ceva mai dubios din cauza defocalizarii.
Ciuciulete,stiu la ce te gandesti acum cand privesti a treia imagine pe care o atasez mai jos.....nu-i asa ca e dubioasa?
Mi-aminteste de acel video numit si ''NASA WORM'' cu viermele care pluteste prin spatiu. :lol: LOL

DepthOfField

Citatstiu la ce te gandesti acum cand privesti a treia imagine pe care o atasez mai jos.....nu-i asa ca e dubioasa
te inseli, ma gandesc exact la tubul auriu pe care tot tu l-ai fotografiat mai demult, si expus pe topicul initial "ce credeti ca am fotografiat", despre care eu ziceam ca ar putea fi avion, iar tu initial spuneai ca nu.  :-D  :-P
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

#846
Citat din: ciuciulete din  20 August 2007, 17:36:58
te inseli, ma gandesc exact la tubul auriu pe care tot tu l-ai fotografiat mai demult, si expus pe topicul initial "ce credeti ca am fotografiat", despre care eu ziceam ca ar putea fi avion, iar tu initial spuneai ca nu.  :-D  :-P

Pai la asta am batut apropoul ciuciulete....dar ca sa acoper acel caz de care spui am plasat cazul cu NASA WORM(ca doar seamana cu tubul meu auriu)si am vrut sa vad reactia ta ca pe un experiment.  :lol: lol

http://video.google.com/googleplayer.swf?docId=6607578335532385289&hl=de

VIDEO NASA WORM aici: http://video.google.com/videoplay?docid=6607578335532385289

Noi ne cunoastem fotografiile chiar foarte bine deci stiam la ce te vei gandi cand vei vedea a 3a fotografie extra expusa mai sus.
Am sa pun si imaginea de care spui ca sa vada toata lumea la ce ne referim cand spunem de tubul auriu.
Mai jos voi atasa o imagine dubioasa tare, a unui avion care cu mult timp in urma cand nu cunosteam prea mult din ''tehnica imaginei'',ciuciulete mi-a deschis ochii despre fotografii si in acelasi timp fotografiind mai mult,cu timpul mi-am dat seama ca exista asemanari dintre acel obiect misterios si un avion.Uite asa dintr-un OZN s-a descoperit a fi un AVION. :-D
Trebuie sa precizez ca in momentul cand am fotografiat imaginea de mai jos era soare foarte puternic afara si din cauza unghiului a avionului si soarelui a facut ca avionul sa straluceasca enorm de mult nemaiputand observa avionul (aripile etc) clar cu ochiul liber (chiar si in fotografie) facand sa cataloghez acel obiect drept OZN adica Obiect Zburator Neindentificat.Sa nu intelegetzi nava spatiala.LOL
Uitati si imaginea........

jackie28t

#847
Iar daca tot am postat mai sus (accidental) facand referire la acel film numit ''NASA WORM'' ca sa nu inteleaga cititorii gresit ca acel OZN este un vierme spatial (la care defapt este doar gunoi plutind prin spatiu) am deschis deja un topic pe seama acelui subiect unde putem elabora mai departe cazul respectiv.Link catre topicul ''Video /Space Worm = Space Debris'' aici:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1297

Deci revenim aici la subiectul nostru si asteptam o noua ghicitoare. 8-)

Yagg

Întrebarea celebrã: Ce credeþi cã am fotografiat?

Arckadii





DepthOfField

ai decupat o portiune dintr-o floare si frunza..parca s-ar vedea petale. Poate sa fie si o floare sintetica de plastic, sau e o planta (nu ma pricep) care face niste flori sau frunze rosii foarte intens. Sau e o imagine preluata prin fotografiere de pe monitor? (culorile par a fi un pic cam prea saturate)
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Yagg

Yep, ciuciulete e expertu'. E un boboc de trandafir japonez. Una din pasiunile mele, florile  :-D

I-am aplicat eu puþin contrast în ACDSee. E fotografiatã cu telefonul mobil. Se pare cã am decupat o porþiune suficient de mare ca sã vã daþi seama ce este. Ark a fost destul de aproape, deºi cred cã prin cuvântul floare a vrut sã explice ce e nufãrul.