Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AdiM

Citat din: jackie28t din  11 Noiembrie 2006, 00:47:16
Haideti sa sarim peste politica si off-topic ca nu are nici un sens si nici nu vrem ca acest topic sa devieze de la subiect.
Toti trebuie sa discutam prieteneste si sa ne intelegem.

Eu sunt de acord cu asta.
Fiecare ar trebui sa fie capabil sa raspunda numai on-topic si cit mai obiectiv la subiectele discutate.
Moderatorii forumului ar trebui sa fie ei constienti de asta, primii.
Altfel e pierdere de timp si energie.

DepthOfField

Maya, obiectul pare a avea o usoara forma alungita, am marit ca sa se vada mai bine.
As pune cele 3 intrebari:

1) la ce distanta crezi ca se afla acel obiect fata de observator?
2) ai vazut fenomenul si cu ochiul liber in momentul observatiei mai mult de cateva secunde?
3) obiectul avea o miscare proprie pe care ai sesizat-o in acel moment?

:roll:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

maya

Nu stiu detalii despre poza, cel care a facut poza era interesat de imagini frumoase dar o sa intreb si sa vad ce imi spune.
Eu am remarcat "chestia aia" in poza a doua oara cand am vazut poza si mi s-a parut interesant...poate nu e decat o iluzie optica...de asta am si postat-o sa vad cam ce parerea au cei care cunosc mai in detaliu fenomenele...

jackie28t

Multumim pentru raspuns maya.Cele spuse de tine mai sus reda foarte multe amanunte.
Voi reveni mai tarziu cu un raspuns pentru acel ''ceva'' din fotografie. :wink:

DepthOfField

#319
Pai in lipsa de informatii...cei vreo 2-3 pixeli luminosi ai imaginii originale care dau o forma oarecum alungita a luminitiei pot fi orice. Orice ipoteza am emite, se poate potrivi imaginii, asa ca poza nu e relevanta. Daca insa stii ce era, si ne dai si indicii ajutatoare, atunci se schimba treaba, putem incerca sa ghicim.
Deci:
- reflexie intre lentilele aparatului ("lens flare")
- luna in faza de inceput, printr-o spartura in nori, care nu se poate identifica, desi e cam prea luminoasa
- o reflexie a luminii solare pe un fuzelaj de avion
- o reflexie a luminii blitzului pe insecta care trecea prin preajma aparatului  :-D
- unu sau 2 pixeli morti alaturati ai senzorului aparatului fotografic digital cu care a fost facuta poza (si ar aparea in acelasi loc pe toate pozele facute cu acel aparat)
- unul sau 2 pixeli morti ai monitorului LCD de pe care a fost re-fotografiata imaginea  :-D
- o reflexie pe sticla monitorului, a unei lumini din incaperea unde era monitorul CRT de pe care s-a fotografiat poza  :-D
- o nava extraterestra luminoasa
- fenomene energetice necunoscute
- trucaj
etc

Mi-a scapat ceva?   :wink:

L.E. Jackie, da' ce ne-am nimerit amandoi cu raspunsul simultan :-D .. cred ca exista vre-o legatura telepatica necunsocuta intre noi.. sau poate vreo conspiratie  :evil:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

#320
Ca sa-l contrazic pe Ciuciulete si ca sa-i spun ce i-a scapat am sa raspund intentionat ca obiectul din fotografia postata de maya si care a fost fotografiata de alcineva...este o pasare care zboara prin raza luminoasa provenita de apusul soarelui.Iar daca tot nu se poate dovedi ca nu-i asa asta inseamna ca am dreptate. :-D LOL :lol:

Citat din: ciuciulete din  17 Noiembrie 2006, 16:56:05
L.E. Jackie, da' ce ne-am nimerit amandoi cu raspunsul simultan :-D .. cred ca exista vre-o legatura telepatica necunsocuta intre noi.. sau poate vreo conspiratie  :evil

Sigur o CONSPIRATIE. :-D
Defapt NOI suntem unu si aceasi persoana :evil: :evil: LOL

jackie28t

#321
Ok...daca nu primim raspunsuri de la ghicitoarea trecuta atunci vom trece la urmatoarea ghicitoare pentru a nu se bloca topicul.
Am decupat o portiune din imaginea pe care am fotografiat-o personal si o atasez aici ca pe o ghicitoare.
Intrebarea este simpla.:ce credeti ca am fotografiat?
Binenteles va puteti folosi de cele trei intrebari ajutatoare pentru a va apropia cat mai mult de raspunsul corect.
Va astept 8-)


Shadowman

1. E viu...? Misca...? :lol:
2. Se (te... )maninca...? :-D
3. Are fire de par ...? :roll:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Dreamy


sxn_b


Shadowman

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

udar

e partea dorsala a unei insecte. O viespe sau o albina zic eu...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t

#327
Raspunsurile lui Shadowman:
1. E viu...? Misca...?-Da!
2. Se (te... )maninca...? -Nu atat pentru ''se'' cat si pentru ''te''!
3. Are fire de par ...? -Da

Citat din: dreamy din  24 Noiembrie 2006, 20:12:02
zici ca e "monstruletul" din Alien....brrrr...
E mult mai infricosator :-D

Raspunsul pentru sxn_b:
E cumva o leguma/un fruct tinut in apa?  -Nu!

Raspunsul pentru udar:
e partea dorsala a unei insecte. O viespe sau o albina zic eu...
-Nu pentru toate, dar te-ai apropiat cat de cat!
________________________________________________________________________

Mai incercati?Va astept! :-D

Dreamy