Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vi s-a intamplat asta?

Creat de Vlad6, 16 August 2010, 02:39:36

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vlad6

Hey!
vreau sa va spun ca nu fabulez nici 1%,chiar nu as avea de ce sa fac acest lucru,doar mi se intampla mie si nu am nimic de castigat,deci va rog sa cititi cu incredere.
vroiam sa va intreb mai demult dar am tot amanat pana cand mi s-a intamplat iar acum 2 zile.
uneori,cand dorm,simt deodata cum ma trezesc dar am ochii inchisi.
nu ii pot misca.nu pot misca nici gura,nici mainile,nici degetele,absolut nimic.dar eu sunt treaz,si imi dau seama de acest lucru.nu pot nici sa tip btw.am incercat din rasputeri dar in zadar.
ei....si deodata simt cum ceva ma misca dar nimic nu ma atinge.si simt cum ies din corp.pur si simplu nu ma mai simt in corp.parca mi se deschid niste ochi si vad absolut tot ce este in jurul meu,cu toate ca eu ii am inchisi.si simt cum o forta ceva,ma impinge in lateral sau ma trage in sus.e o forta careia nu te poti impotrivi.poate decat cu gandul.

dar cand vin inapoi jos,vreau sa spun ca nu cad,ci aceeasi forta ma ajuta sa cobor incet inapoi in pat,si ma baga cumva in corp.
odata ajuns inapoi in corp nu pot inca sa fac nimic,mi se inchid iar ochii,adica nu mai vad nimic,sta putin,si apoi ceva se intampla pentru ca simt cum intra niste socuri electrice in mine.dar nu doar in parti esentiale,ci pur si simplu prin fiecare ''pixel'' din corp,este o senzatie pe care nu am mai simtit-o nicaieri altundeva,poate decat atunci cand ai o mana sau vreun picior amortit,si apoi simti o mie de ace care parca te inteapa.cam asa si aici doar ca la o scara mult mai mare,si mult mai puternic.de vreo 10 ori mai puternic.dar nu te doare deloc....si imediat ma trezesc,si ma simt PLIN de energie,este incredibil,dar simt ca nu am mai avut asa o energie niciodata.sunt gata sa fac zeci de flotari si genoflexiuni,si nu sunt deloc somnoros.

a mai intampinat cineva asa ceva?
precizez ca mi s-a intamplat doar ziua sau dimineata,cand nu aveam ceva programat pentru acea zi.de exemplu,nu ma duceam la scoala in ziua respectiva.

jean

  Frumoasa descriere, sa stii ca te cred. Asa-mi spune instinctul. Daca cauti mai atent pe aici, mai sunt si altii care au povestit asemenea trairi. Nu cred ca au legatura cu o anumita perioada din zi. Cele din timpul noptii pot fi uitate daca, dupa, intamplare urmeaza o repriza de somn.
Adevarul este dincolo de noi

Renovatio

Cunosc  personal   pe cineva caruia  i s-a intimplat asa ceva de cateva ori.Acest prieten mi-a povestit ca a avut  asemenea  experiente .

GabyS

Foarte interesant si frumos prin ceea ce treci... Nu trebuie sa ne identificam doar cu aspectul fizic, corpul. Noi suntem mult mai mult decat atat. Ceea ce ai experimentat este desigur o iesire constienta din corp, este ceva si cineva care te ajuta.
Incearca cand simti asa ceva sa ceri si niste raspunsuri, sa comunici... si ghideaza-te dupa inima, daca simti bucurie si energie placuta este ok :)
Doamne ajuta!

Vlad6

multumesc pentru mesaje si pentru ca m-ati crezut.
intradevar ,data viitoare ar trebui sa ma intreb ce se intampla,si sa fiu mai atent cu ceea ce vad.
sunt mai ales curios sa aflu de ce mi se intampla acest lucru.

GabyS

Cu siguranta este cu un scop... nimic nu este intamplator...

StarDust

Citat din: Vlad6 din  16 August 2010, 14:19:33
...
intradevar ,data viitoare ar trebui sa ma intreb ce se intampla,si sa fiu mai atent cu ceea ce vad.
sunt mai ales curios sa aflu de ce mi se intampla acest lucru.


Parerea mea e sa nu fortezi asemenea experimente, lasa totul sa decurga natural, iar daca se mai intampla, sper ca ne vei tine la curent. ;)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Quicksilver

Esti tanar! Asta inseamna ca esti mai putin indobitocit, sau educat, cu ar spune altii. Ai o minte deschisa si constientizezi ... ai grija ce culegi de pe acest forum. Eu cred ca esti pe calea cea buna. Sunt de acord, totusi, cu StarDust
Citat din: StarDust din  17 August 2010, 23:33:53
Parerea mea e sa nu fortezi asemenea experimente, lasa totul sa decurga natural, iar daca se mai intampla, sper ca ne vei tine la curent. ;)
. Important este sa te concentrezi tu asupra momentului. Este o lectie pe care tu ai privilegiul sa o inveti.
Totusi, la fel de important este sa nu-ti fie teama. Incearca sa ramai calm, cu mintea limpede si sa observi. Atat!

Multa bafta!
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

Vlad6

desigur,am sa va tin la curent daca o sa mi se mai intample :)
multumesc tuturor pentru incurajari si sfaturi :)

rontzo

ma bucur sa aud de lucrul asta
in "literatura" de specialitate asta se numeste calatorie in astral, iar tu te afli la inceputul ei- mult succes si multa grija Vlad- nu forta nota
PS: de regula, se mai zice, ca e bine sa ai un ghid in astfel de situatii- pentru a nu da pe-acolo peste unele chestii prea devreme pentru care nu esti inca pregatit, tiu fiind la inceput de drum
Sa auzim de bine- si sa ne tii la curent

Siberia

Este superb !
As spune ca toata lumea de aici ca te felicit pentru experienta asta dar nu stiu la ce ti-ar folosi felicitarile mele.
Raman perplex la cata bucurie gaseste toata lumea intr-o asemenea experienta (de parca toata lumea ar calari caii in astral, stiu toti cu ce se mananca si numai eu habar n-am despre cata fericire incape in experienta asta) si la cate indrumari in a continua (chiar si de unul singur/sau de unul singur) primesti. Ma intreb: toti de aici au avut asemenea experiente si stiu cum sa se descurce ?
Daca da, as avea si eu nevoie de unele lamuriri: nu de alta, dar mie experientele de genul asta nu mi s-au parut deloc atat de datatoare de bucurie, ba dimpotriva!
Daca gasesti un scop in calatoria ta in "astral" sau daca reusesti sa o iei razna prin alte "galaxii" sa-mi spui si mie si eventual sa ma linistesti ca totul e nemaipomenit si intoarcerea in corp o faci cand vrei si e garantata !
Recunosc, poate din cauza faptului ca la mine "plecarea" nu a fost pregatita ci s-a intamplat accidental, nimeni nu m-a asteptat in "astral" cu un covor rosu si nu mi-am dat seama ca trebuie sa-mi aplaude genunchii de fericirea minunatei experiente. Ba din contra, cand am revenit din "excursia" cei drept scurta (si doar intr-o zona restransa deasupra corpului meu, la cativa metri deasupra) mi-a luat ceva timp sa diger aceasta experienta.
Mai nou mi-e cam groaza de asa ceva din cauza revenirii din "excursie". E garantata intoarcerea in corp in orice conditii ? cand vrei ? Daca te ratacesti si nu poti revenii in corpul tau la timp ? Cat timp poti fi plecat ?
Daca aveti un raspuns sigur la aceste intrebari o sa incerc sa-mi revizuiesc atitudinea rezervata fata de aceste plecari (zic rezervata fiindca corpul meu energetic tinde s-o ia razna aproape zilnic si mai ales in miez de noapte.... si chestia asta nu ma bucura chiar deloc).
- adresez aceste intrebari celor care chiar au avut asemenea experiente... De citit pot citi si eu pe net si-n carti tot felul de moduri de plecare, revenire, etc... Nu consider ca sunt garantate pentru toata lumea, deci prefer niste informatii de la persoane care chiar stiu cum sa stapaneasca aceste "excursii/croaziere/plimbari astrale" -.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

calator astral

Siberia, nu confunda calatoria astrala cu unele patologii, cum ar fi hipotensiunea nocturna din cazul lui Vlad6, manifestata în noaptea respectiva, poate chiar în timpul somnului paradoxal, cu simptomele neurologice binecunoscute ( amorteala la nivelul membrelor superioare sau inferioare, urmata de întepaturi) asta poate fi consecinta unor factori banali( tulburari hormonale, afectiuni cardiace, deshidratare, infectii ale urechii uneori, poate chiar infectii ale creierului - cum ar fi encefalitele, intoxicatii cu medicamente expirate sau alcool etc). Vertijul de care pomeneste Vlad6 acompaniaza afectiunile cerebrale (e numit ,,vertij central") si este rareori un simptom izolat. e periculos, poate degenera în lesin. Observ din marturia lui vlad6 si reactia clasica de autoaparare a organismului.
Oricum iesirea spontana în astral (se pare ca) e foarte foarte epuizanta si (am auzit ca) în 100% de cazuri impresia ulterioara e negativa, o greata, o repulsie, însotita de teama si scepticism.
E normal. Se opune ultimul soldat: Spiritul din noi.
ps> e garantata întoarcerea? da. în orice conditii? nu. Se pare ca Cordonul de Argint nu se rupe în veci, nu ai cum sa "te pierzi"...dar, din cîte citesc pe internet, au fost totusi unele exceptii.Nimeni nu a murit însa.

StarDust

Citind experienta descrisa de Vlad6, am revazut parca senzatiile simtite de mine intr-o experienta asemanatoare(pentru mine una profunda, mai mult decat un vis) care am avut-o si care am descris-o candva aici pe forum.

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1592.msg27178.html#msg27178

Ce m-a socat pe mine(atunci), a fost faptul ca fratele meu a auzit scaunul de la birou miscandu-se, scaun, de care imi amintesc exact ca m-am "prins" cumva in stradania mea aproape disperata de a ajunge la geam(!?). Pentru mine, aceasta e o coincidenta mai mult decat ciudata...
Aproape ca tind sa cred ca fiecare dintre noi s-ar putea sa aiba aceasta experienta(dedublare?) in timpul somnului profund(faza REM). Cel mai probabil, majoritatea dintre noi, probabil ca nu ne amintim aceste experiente atunci cand ne trezim. Si tot la fel,am convingerea ca aceste experiente declansate natural nu reprezinta nici un pericol. Nu stiu totusi ce se poate intampla in momentul in care incepi cumva sa le constientizezi sau sa le controlezi. Desi am citit destul de mult si eu in legatura cu acest subiect am intalnit tot felul de opinii pro si contra. Unii sustin ca nu e absolut nici un pericol in a experimenta asa ceva, altii sustin ca dimpotriva, e un taram plin de pericole si la cea mai mica greseala o poti pati destul de "urat"...
Sincer, eu unul nu am curaj sa ma aventurez in asa ceva, desi candva m-a tentat asta. "Ceva" mie imi spune ca nu e bine sa te aventurezi in asemenea chestii... Parerea mea.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

#13
Citat din: StarDust din  19 August 2010, 00:51:14
... Unii sustin ca nu e absolut nici un pericol in a experimenta asa ceva, altii sustin ca dimpotriva, e un taram plin de pericole si la cea mai mica greseala o poti pati destul de "urat"...
Sincer, eu unul nu am curaj sa ma aventurez in asa ceva, desi candva m-a tentat asta. "Ceva" mie imi spune ca nu e bine sa te aventurezi in asemenea chestii... Parerea mea.
Subscriu la opinia lui StarDust.
Cel putin apropo de "cautarea cu luminarea" :-P a calatoriei in astral - cu sau fara adjuvante pshihotrope etc. Din simplul motiv ca - deloc intimplator - noi, pamintenii-muritorii astia traitori in plan FIZIC, ne aflam "aici" si nu "acolo" in procesul de rafinare a evolutiei noastre.

Implicit, inclin sa cred ca extrem de putini dintre noi sint realmente capabili sa ghidoneze eficient si fara riscuri orientarea intr-un univers cu repere de o complexitate incomparabila cu cea din universul fizic - care-l include, evident, si pe cel strict spiritual.
Argumentele astea mi se par valabile de fapt si in discutia tangentiala referitoare la Remote-Viewing :martiansmile: si riscurile inerente de alterare a Corpului Astral, supus in astfel de ocazii unor influentze imprevizibile.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

"Este superb !"  :-D

Realist comentariul colegului incert in privinta propriului sex... adica @siberia   :-) care a pus urmatoarele intrebari:

1 E garantata intoarcerea in corp in orice conditii ? cand vrei ?
2 Daca te ratacesti si nu poti revenii in corpul tau la timp ?
3 Cat timp poti fi plecat ?

Deci, raspunsuri... voi incerca cateva desi cu sinceritate marturisesc ca in urma unei experiente "pe teren" indelungate pot afirma ca nu cunosc mai nimic si nici nu mai inteleg mare lucru deoarece exista mereu un next level mult mai complex...and so on...

1 E garantata intoarcerea in corp in orice conditii si cand vrei dar cu anumite conditii. Adica trebuie luata in calcul pregatirea ta inainte de a te aventura in cealalta realitate care e de fapt un mediu al constiintei. Pregatirea cuprinde o latura fizica cat si una spirituala.
2 Atunci o sa dureze ceva mai mult intoarcerea. Timpul e perceput altfel acolo. Cand te intorci esti tot acolo..."la timp" sa zicem.
3 O eternitate chiar. Dar te vei intoarce, daca asta doresti.

P.S. Un raspuns pt Vlad6: Daca te trezesti plin de energie e ok. Daca nu, atunci reconsidera-ti actiunile si schimba tactica.