Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

supercivilizatia "dumnezeu"

Creat de maiami, 15 Iunie 2009, 10:50:09

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mistic

#30
Citat din: i1414xy din  08 Noiembrie 2009, 22:21:20
si daca vrei sa fi si tu asa de sigura cum sunt eu , incearca sa traiesti cat mai ortodox cu putinta si ai sa vezi cata nestiinta este in lume si cum oameni mari , savanti habar n-au despre ce vorbesc si cat de departe sunt de adevar.
tu nu intelegi iluzia aici, tu experimentezi viata dintr-o perspectiva, a bisericii, normal ca ce bisericii i se pare rau si tie ti se pare rau, nu poti sa stii cine a scris defapt biblia, daca a fost modificata, ce este defapt Biserica.
Si se pare ca fizica cuantica stie ea ceva.
" Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti."
wow pai porunca asta interzice pictura si sculptura, pentru ca zice:     sanu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri,sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul. asta e prima parte dupa care zice :Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti.
prima parte spune clar mai nu faci chip cioplit si nici infatisare si apoi e punct dupa care sa nu te inchini lor.etc
deci porunca asta zice ca nici macar nu ai voie sa faci dar sa te mai inchini. iar a doua parte spune sa nu te inchini. 
ai spune ca icoanele nu sunt infatisare a nici ce e in ceruri si nici cei pe pamant sau sub pamant ci infatisare a lui dumnezeu, insa dumnezeu e reprezentat ca ceva ce este pe pamant, deci nu poate exista icoana sa il reprezinte pe dumnezeu din moment ce noi nu stim cum arata dumnezeu, deci biserica incalca aceasta porunca:P

padme

#31
Citat din: i1414xy din  08 Noiembrie 2009, 22:21:20

si daca vrei sa fi si tu asa de sigura cum sunt eu , incearca sa traiesti cat mai ortodox cu putinta si ai sa vezi cata nestiinta este in lume si cum oameni mari , savanti habar n-au despre ce vorbesc si cat de departe sunt de adevar.

medalia are doua fete mai, i1414xy, esti sigur ca ai cercetat tot?
are dreptate asta micu' - mistic- ca tu experimentezi doar dintr-o perspectiva!
sa nu intelegi ca vreau sa te influentez cumva in credinta ta. nici nu vreau si nici nu am cum, doar atrag atentia asupra unor aspecte pe care incerc sa le inteleg si eu.
apropo si seraphim rose pana a ajuns la niste concluzii a mancat ceva stiinta pe paine. citeam pe undeva ce bibliografie a stat la baza uneia din lucrarile sale.


aa si apropo de ce spune Urban, daca exista constiinta universala numita Dumnezeu, tot ce exista vine din el, inclusiv annunaki, daca exista. parerea mea. numai ca in biblie se vorbeste despre: dumnezei,  un  dumnezeu fizic si un dumnezeu imaterial/spiritual, (chestia cu dumnezeu in tot si in toate)  ceea ce e cu totul alta poveste- moment in care mistic se inseala, descrierea lui dumnezeu apare de cateva ori prin biblie, chiar si in ap. dupa ioan.

preotii erau initiati in misterii, ei stiau anumite lucruri, restul lumii le afla sub forma de parabole sau deloc. chestia asta ori s-a pierdut, ori exista o mica parte care le cunoaste...- si aici nu am dubiu.

i1414xy

Citat din: Urban din  08 Noiembrie 2009, 22:51:37
@i1414xy

Esti de acord ca Dzeu e in tot si toate sunt in El ?
Desigur ca sunt deacord . Dar depinde ce intelegi tu prin " tot si toate" . Eu cred ca se refera la tot lucrul bun si curat

Urban

Citat din: i1414xy din  09 Noiembrie 2009, 17:15:06
Desigur ca sunt deacord . Dar depinde ce intelegi tu prin " tot si toate" . Eu cred ca se refera la tot lucrul bun si curat


Pai ce inseamna TOT ?
Tu ce faci, umbli cu jumatati de masura?

i1414xy

@mistic
Primele carti ale bibliei au scrise de moise, evangheliile de sf. apostoli, la fel si epistolele, si apocalipsa de sf. ioan teologul, dar toti au scris ceea ce dumnezeu le spunea,  si nu din mintea lor. Bibila n-a fost modificata, ca n-ar fi lasat Dumnezeu sa se intample asta. Martorii lui Iehova din zilele noastre au modificat bibilia ca sa corespunda cu doctrinele lor, si alte secte au facut tot asa.

Referitor la a 2-a porunca din decalog cum ca noi ortodocsii o invcalcam si  ne inchinam la idoli, am sa te rog daca vrei sa cauti in V.T. la iesire cap.26, 30, parca acolo scrie, numai stiu exact , si ai sa vezi cum Dumnezeu ai spune lui moise sa faca pe peretii cortului adunarii, templului, chipuri de heruvimi si sa-i tamaieze. Porunca a2-a se refera numai si numai la sculpturi.
 
Iisus este Dumnezeu, El  a venit pe pamant, S-a nascut ca un om normal si are infatisarea unui barbat, de aceea stim cum arata El si il pictam pe icoane si ne inchinam Lui. Daca El n-ar fi venit pe pamant si nu s-ar fi aratat atunci nici n-ar fi existat icoanele si nu este nici o incalcare a poruncii a 2-a in ortodoxie, ce-ai spus tu gasesti la catolici pt. ca ei au sculpturi  si se-nchina lor.

i1414xy

@padme
   desigur ca mai am multe de invatat, dar sunt unele lucruri la care sunt absolut sigur, si nu ma bazez pe experienta mea, ca-s tanar. L-am citit si eu pe serafim rose, paisie aghioritul si multi altii, care nu au cum sa gresesca pt ca ceea ce-au spus ei venea direct de la dumnezeu, de aceea sunt eu asa de sigur in unele lucruri.
 
Spuneti ca eu experimentez viata  doar dintr-o perspectiva, da , din perpectiva ortodoxa pt. ca toate celelalte sunt piste false.  de ex. papa catolic spune ca exista extraterestrii,   dar papa asta in fata lumii vorbeste de Dumnezeu, si in ascuns practica ritualuri satanice, banuiesc ca stiti ca papa este mason deci cum poate el sa stie tainele vietii si ale univesului daca dumnezeu e impotriva lui si nu-l va ajuta sa inteleaga.   Sa nu vorbim de evolutionism care abereaza de te doare capul.

Am si eu o intrebare : cine o inventat cuvantul "annunaki" si ce inseamna , ca am vazut la unii ca ar fi scris in bibilie, da' eu n-am vazut asa ceva acolo.

Urban

Citat din: i1414xy din  09 Noiembrie 2009, 17:41:51
@mistic
Primele carti ale bibliei au scrise de moise, evangheliile de sf. apostoli, la fel si epistolele, si apocalipsa de sf. ioan teologul, dar toti au scris ceea ce dumnezeu le spunea,  si nu din mintea lor. Bibila n-a fost modificata, ca n-ar fi lasat Dumnezeu sa se intample asta. Martorii lui Iehova din zilele noastre au modificat bibilia ca sa corespunda cu doctrinele lor, si alte secte au facut tot asa.

De unde sti ca nu au scris din mintea lor?
Cum demonstrezi?
Tu habar nu ai in primul rand care sunt izvoarele Bibliei, nu e Vocea lui Doamne Doamne tunand si fulgerand din ceruri, ia mai conspecteaza si vezi ce si cum.
Apropo, cu ce e mai buna doctrina ta decat a martorilor lui Iehova, ia explica detaliat.

Citat din: i1414xy din  09 Noiembrie 2009, 17:41:51
Iisus este Dumnezeu, El  a venit pe pamant, S-a nascut ca un om normal si are infatisarea unui barbat, de aceea stim cum arata El si il pictam pe icoane si ne inchinam Lui. Daca El n-ar fi venit pe pamant si nu s-ar fi aratat atunci nici n-ar fi existat icoanele si nu este nici o incalcare a poruncii a 2-a in ortodoxie, ce-ai spus tu gasesti la catolici pt. ca ei au sculpturi  si se-nchina lor.

Aha, ortodocsii nu au sculpturi...?

padme

#37
Citat din: i1414xy din  09 Noiembrie 2009, 17:41:51
@mistic
Primele carti ale bibliei au scrise de moise, evangheliile de sf. apostoli, la fel si epistolele, si apocalipsa de sf. ioan teologul, dar toti au scris ceea ce dumnezeu le spunea,  si nu din mintea lor. Bibila n-a fost modificata, ca n-ar fi lasat Dumnezeu sa se intample asta. Martorii lui Iehova din zilele noastre au modificat bibilia ca sa corespunda cu doctrinele lor, si alte secte au facut tot asa.


oho, sa fii tu sanatos de cate ori a fost modificata biblia aia de o citesti tu! mai intereseaza-te!
dar vad ca intre timp a scris si Urban cam acelasi lucru!

ai dreptate in biblie nu apare annunaki, apare elohim, vezi pe undeva pe la inceput, iar unul dintre elohim era yahwe.
annunaki  apare in scrierile summeriene, traduse de zecharia sitchin.

padme

#38
Citat din: i1414xy din  09 Noiembrie 2009, 18:10:22
@padme
  desigur ca mai am multe de invatat, dar sunt unele lucruri la care sunt absolut sigur, si nu ma bazez pe experienta mea, ca-s tanar. L-am citit si eu pe serafim rose, paisie aghioritul si multi altii, care nu au cum sa gresesca pt ca ceea ce-au spus ei venea direct de la dumnezeu, de aceea sunt eu asa de sigur in unele lucruri.
 

daca ai citit despre seraphim rose si ceea ce spune el vine direct de la dumnezeu, ai citit si despre viata lui? asa... ca sa-ti faci o parere despre cum a ajuns cine a ajuns.

Tayka

#39
Am si eu o intrebare : cine o inventat cuvantul "annunaki" si ce inseamna , ca am vazut la unii ca ar fi scris in bibilie, da' eu n-am vazut asa ceva acolo.
----------------------------------------------------------------
i1414xy-Annanuki sânt-Îngerii ziditori de oameni,cei care mai apoi au vãzut cã femeile oamenilor sânt..sexy,ºi au intrat în corturile lor,care apoi au nãscut uriaºii.Deci e vorba de trupa lui Azazell,niºte îngeri nu prea sfinþi în biblie,dar care în realitate ne-au creiat pe noi oamenii,dar nu din lut,ºi nici nu ne-au suflat prin gãuri duhul dãtãtor de viaþã,ci pur ºi simplu ne-au clonat.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Urban

Citat din: i1414xy din  09 Noiembrie 2009, 18:10:22
Am si eu o intrebare : cine o inventat cuvantul "annunaki" si ce inseamna , ca am vazut la unii ca ar fi scris in bibilie, da' eu n-am vazut asa ceva acolo.

Pai exact ce ti-am zis eu mai devreme, inchizi calculatorul, mai iei niste carti, conspectezi si revii.
Ca sa stim ce vorbim amandoi.

padme

Citat din: Tayka din  09 Noiembrie 2009, 19:36:19
i1414xy-Annanuki sânt-Îngerii ziditori de oameni,cei care mai apoi au vãzut cã femeile oamenilor sânt..sexy,ºi au intrat în corturile lor,care apoi au nãscut uriaºii.Deci e vorba de trupa lui Azazell,niºte îngeri nu prea sfinþi în biblie,dar care în realitate ne-au creiat pe noi oamenii,dar nu din lut,ºi nici nu ne-au suflat prin gãuri duhul dãtãtor de viaþã,ci pur ºi simplu ne-au clonat.


de unde ai facut legatura annunaki-trupa lui azazeel?! 

Merkaba

#42
Citat din: @biss din  08 Noiembrie 2009, 20:18:25
ca sa fim exacți e asa: ''Dacã veþi rãmâne în cuvântul Meu, sunteþi cu adevãrat ucenici ai Mei; ªi veþi cunoaºte adevãrul, iar adevãrul vã va face liberi.(ev.ioan,cap 8,v.32) (e singurul loc unde gasiti asta)

Adevarul...ce e adevarul? e insasi VIAȚA, adica Dumnezeu, indiferent de nume de limba de neam. Sigur ca nu poate fi rostit, pt ca e mult prea abstract dar poate fi trãit. Cât despre limbajul lui dumnezeu care este tacerea...poate te referi la cunoasterea fara cuvinte care poate fi atinsa de catre om.

Greseala lui iuda in viziunea mea ar fi ca desi era poate cel mai inteligent, el a fost orbit de puterea cunoasterii lui si a crezut ca-l poate ajuta pe Iisus scapandu-l astfel de moarte. Ce nu a inteles el e ca Dumnezeu nu are nevoie de ajutor. El este omnipotent. El ne ajuta pe noi eventual pt ca desi cunoastem din ce in ce mai multe ne tot intoarcem precum câinele la ce a varsat. Pacatul lui a fost mandria, importanta de sine...si saracul sunt covins ca era bineintentionat

iadul nu e pe pamant. Iadul e in mintea omului. E un gand... care dupa moarte poate deveni o stare permanenta


Da @biss...cred ca e ceva de genul a ceea ce spui la sfarsit ...ramanem cu amprenta trairilor noastre majore ca intensitate din pct de vedere moral, a obiceiurilor noastre cele mai exersate ca sa zic asa...aici as putea sa spun ca desi ni se pare ca biserica exagereaza cu raiul si cu iadul, totusi face din dragoste pt oameni, sa-i ajute sa sadeasca in ei obiceiuri ...sanatoase daca ma pot exprima asa .

Urban

#43
Citat din: Merkaba din  09 Noiembrie 2009, 21:38:00
...aici as putea sa spun ca desi ni se pare ca biserica exagereaza cu raiul si cu iadul, totusi face din dragoste pt oameni, sa-i ajute sa sadeasca in ei obiceiuri ...sanatoase daca ma pot exprima asa .

...si Inchizitia tot din dragoste...?

Merkaba

#44
Citat din: Urban
...si Inchizitia tot din dragoste...?

Pai asta nush' ca Ortodoxia nu a avut asa ceva ...iar cand zic Biserica inteleg Biserica Ortodoxa care a pastrat invatatura dreapta...nu ma intreba prea multe eu incerc sa traiesc in primul rand moral crestin si apoi ma intereseaza istorii mituri legende....daca mai am timp :wink: