Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

supercivilizatia "dumnezeu"

Creat de maiami, 15 Iunie 2009, 10:50:09

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

padme

i1414xy, tu de unde stii ce se va intampla cu un criminal, sau alta persoana? de unde anume stii in ce consta "judecata de apoi"?
si nu pun aceasta intrebare intamplator, ci te intreb in contextul in care sunt preoti care au un anumit comportament, cum de nu le este teama daca e adevarat?!

raiul si iadul ce sunt si unde sunt, daca esti asa sigur?


"daca biblia ar fi gresita , atunci n-ar mai fi existat " sa nu ucizi", " sa nu furi" , etc.  , si n-ar mai fi nici lege pe pamantul asta , asa ca numai crede toate minciunile de pe net. mai gandeste-te"
tu ai auzit de codul lui hammurabi? si poate o fi si ceva mai vechi, nu m-am interesat.

abyss

Citat din: padme din  08 Noiembrie 2009, 15:10:13
intreb in contextul in care sunt preoti care au un anumit comportament, cum de nu le este teama daca e adevarat?
asta e problema lor, poate Dumnezeeu îi lasã in pace pt a arata gradul de libertate al omului. Cine suntem noi sa-i judecam pe ceilalti?

Citat din: i1414xy din  08 Noiembrie 2009, 14:05:45
  raiul si iadul sunt doar niste stari ? ha.  bine bine tu crezi ca un criminal care toate viata a omorat sute de oameni nevinovati, si care o provocat numai suferinta si durere si chin altora va scapa cu fata curata?crezi ca vine mortea si gata s-a eliberat? habar n-ai despre ce vorbesti. si daca si profa ta de religie ti-a spus asa, nici ea nu stie despre ce vorbeste, mai bine ar preda ed. fizica.
raiul si iadul sunt doar niste stari ale constiintei omului. Tu crezi ca un criminal are liniste, trairi sufletesti nobile? Mai învațã... in fond si preotia e tot o stare, una de foc si transcendențã. Cã nu o au toți, e altceva...

@mistic: si ce este adevarul? :-)

LE: De ce credeti ca iuda a gresit de fapt? in fond in aceasta ipostaza ne regasim toti, in diferite masuri...asa am ajuns supercivilizatia "dumnezeu"!

darksid3

...si daca tot vorbim in context, daca Iuda nu-l trada pe Isus mai ajungea Acesta sa fie rastignit si sa ne "izbaveasca" pe toti?...Sau ar fi aparut alt "iuda"????
11.11

padme

nu e vorba de judecata @biss! cand am citit postarea ta mi-am adus aminte de cineva care imi povestea ca s-a dus la doctor pt un control la plamani si in spitalul de specialitate respectiv, foarte multi doctori fumau, inclusiv cel care l-a consultat!
din moment ce omul are liber arbitru, e clar ca beneficiaza de un anumit tip de libertate. nu stiu cum sa ma exprim.
o intrebare: ce sunt eden si sheol?
dupa parerea mea, notiunile de "rai si iad" care le cunoastem noi azi, au suferit modificari, atat de forma cat si de sens incat se poate spune ca sunt si niste stari.

apropo de iuda si restul discutiei, sunt destul de multe lucruri neclare. chiar auzisem pe la cineva o idee cum ca de fapt isus nu a fost tradat, ci chiar el l-a trimis pe iuda sa spuna unde e! din pacate chestia asta n-am gasit-o pe nicaieri din ce am citit eu si nu mai imi aduc aminte de unde o luase respectivul! mai sunt autori care sustin ca de fapt rastignirea facea parte dintr-un ritual de initiere, asa cum au fost si altii  initiati inaintea lui. chestii complicate in contextul politico-religios de la vremea respectiva. dupa aia, cine a scris despre aceste.... intamplari a scris din punctul lui de vedere. cam cum se intampla cu istoria!  :)))))))

mistic

#19
Citat din: i1414xy din  08 Noiembrie 2009, 14:05:45
mistic
  raiul si iadul sunt doar niste stari ? ha.  bine bine tu crezi ca un criminal care toate viata a omorat sute de oameni nevinovati, si care o provocat numai suferinta si durere si chin altora va scapa cu fata curata?crezi ca vine mortea si gata s-a eliberat? habar n-ai despre ce vorbesti. si daca si profa ta de religie ti-a spus asa, nici ea nu stie despre ce vorbeste, mai bine ar preda ed. fizica.
eu am spus ca raiul si iadul sunt niste stari, nu am spus ca un criminal ajunge in rai. pe langa asta am mai spus: raiul se poate simti si pe pamant  insa iadul eu cred ca este doar pe pamant. adica daca iei in considerare teza reincarnarii iadul ar fi starea de amaraciune simtita pe pamant, daca nu si tu crezi ca dupa ce mori nu mai renasti atunci ori experimentezi starea de iad ori starea rai.
Citat din: i1414xy din  08 Noiembrie 2009, 14:05:45
bine mai omule daca tu crezi ca anunnaki,extraterestrii sunt reali si ei te-au facut pe tine si pe stramosii tai, spune si mie cum arata ei ? aaah.   Pe ce planeta stau? Cum se inmultesc? Cum calatoresc? Si cand i-ai vazut ultima data? :-D.  Dovedeste ca exista . Eu spun ca ei sunt nimic si nu exista, daca tu spui contrarul , atunci ada o dovada.
nu am spus ca eu cred in annunaki sau ca iau fct pe stramosii mei eu am vrut sa spun ca genu de comentarii nu e cum te invata la biserica inseamna ca e de la diavol mi se pare extrem de ridicol.

Citat din: i1414xy din  08 Noiembrie 2009, 14:05:45
si cu linku ala in legatura cu biblia , ce spune acolo e o prostie. in acel video, pe langa multe aberatii, spune ca Iosif s-a nascut in mod miraculos asa cum S-a nascut Iisus, dar nicaieri in biblie nu gasesti asa ceva, ala nush ce biblie are, cine stie poate una "ateista".   daca tu vrei sa crezi ce zice acolo, n-ai decat, ala habar n-are despre ce vorbeste, daca biblia ar fi gresita , atunci n-ar mai fi existat " sa nu ucizi", " sa nu furi" , etc.  , si n-ar mai fi nici lege pe pamantul asta , asa ca numai crede toate minciunile de pe net. mai gandeste-te.
video-ul este o perspectiva nu un adevar, nu mai stiu cum sa nascut iosif insa o sa caut, nu toata lumea e crestina asa ca nu toti stiu ca nu e bine sa furi, sa ucizi etc. din biblie , alti o stiu din religiile lor. nu biblia a raspandit legile astea pe pamant.

mistic

Citat din: @biss din  08 Noiembrie 2009, 17:32:35
@mistic: si ce este adevarul? :-)
Iisus a spus Cautati adevarul si adevarul va va face liberi. Nu a spus sa il si gasesti:P  parerea mea este ca adevarul nu poate fi rostit cel ce il cunoaste nu aude niste cuvinte care ii spun adevarul, in plus limbajul lui dumnezeu este tacerea:P.

jean

Citatparerea mea este ca adevarul nu poate fi rostit cel ce il cunoaste
Cine cunoaste adevarul?  :? Parerea mea este ca adevarul nu il cunoaste nimeni. Cand zic nimeni, ma refer la noi oamenii, cei aflati in acest corp fizic. Ne putem apropia mai mult sau mai putin de el, dar cunoasterea in modul absolut este imposibila de catre om.
Adevarul este dincolo de noi

padme

da, numai ca povestea are un mic amanunt: banii pe care i-ar fi primit iuda si care in viziunea mea inseamna aplecarea omului catre material! omul este "corupt" de partea materiala a vietii (si aici nu ma refer doar la bani, sa fii bogat, etc. ci la material cu tot ceea ce cuprinde), devine din ce in ce mai material, mai fizic, rupandu-si astfel legaturile cu lumile spirituale.

jean

CitatAdevarul...ce e adevarul? e insasi VIAȚA
Eu cred ca reprezinta o parte din adevar, putin inteleasa de noi.
CitatGreseala lui iuda in viziunea mea ar fi ca desi era poate cel mai inteligent, el a fost orbit de puterea cunoasterii lui si a crezut ca-l poate ajuta pe Iisus scapandu-l astfel de moarte. Ce nu a inteles el e ca Dumnezeu nu are nevoie de ajutor.
Daca s-a intimplat aproximativ asa cum este povestit in biblie, este posibil ca scenariul intamplari cu rastignirea sa fi fost cu mult inainte pus la punct. Acesta urmarind un anumit scop care noua ne scapa. Asta legat de cunoasterea adevarului. Iuda?...Facea parte din scenariul respectiv. Care sa fie scopul?  Nu cred ca stie cineva. Daca omul a fost creat, atunci creatorul sau intervine in procesul creatiei sale pt. imbunatatire. Ma gandesc la un animal imbunatatit genetic, daca ar avea intelegere, ar sti el ce urmareste omul cu el? Asa si noi.
  Chiar povestea cu banii poate face parte din acel scenariu. S-au folosit pilde pt. ca oamenii sa inteleaga.
Adevarul este dincolo de noi

adelinn

cica vrednic este lucratorul de plata sa. asta e de consolare pentru @biss
pana la urma cred ca vorbim de mai multe supercivilizatii pentru ca sunt mai multe popoare care au scrieri care pot fi incadrate la categoria "despre supercivilizatii" .chestia e ca oare toate sunt egale intre ele? sau unele sunt mai egale decat altele? adica mai vechi sau mai evoluate, etc. sau pana la urma au si ele dumnezeul lor ,supercivilizatia lor.
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

i1414xy

Citat din: padme din  08 Noiembrie 2009, 15:10:13
i1414xy, tu de unde stii ce se va intampla cu un criminal, sau alta persoana? de unde anume stii in ce consta "judecata de apoi"?
si nu pun aceasta intrebare intamplator, ci te intreb in contextul in care sunt preoti care au un anumit comportament, cum de nu le este teama daca e adevarat?!

raiul si iadul ce sunt si unde sunt, daca esti asa sigur?


Pai daca-i citit biblia ar trebui sa sti ce se va intampla cu un criminal, un om rau, ma rog daca-i fi citit-o cu atentie.in unele filme se arata cum vin dracii la oamenii rai atunci cand mor si le iau sufletul cu ei in iad , si-i cat se poate de adevarat acest fapt. despre judecata de apoi scrie in apocalipsa si pe langa asta o multime de sfinti au scris despre ea mult mai detaliat decat in apocalipsa si mai pe intelesul tuturor.cat despre unii preoti asta-i problema lor ei vor raspunde, si ei sunt oameni ca si noi, cu unele patimi rele mostenite de la parinti sau dobandite pe parcurs si pe care o data si o data le vor taia, da-i problema lor asta.

eu cred ca sti si tu ce sunt raiul si iadul cat despre locatia lor, n-am cum sa-ti raspund ca nu-s undeva in univers ca sa le facem o vizita cu avionul, acolo se ajunge numai dupa ce omul moare sau Dumnexeu mai "rapeste" unii oameni  sfinti ca sa le descopere unele taine , nu conteaza unde-i locatia lor important este sa nu ajungem in iad.

si daca vrei sa fi si tu asa de sigura cum sunt eu , incearca sa traiesti cat mai ortodox cu putinta si ai sa vezi cata nestiinta este in lume si cum oameni mari , savanti habar n-au despre ce vorbesc si cat de departe sunt de adevar.

adelinn

pai stai asa putin.de unde pana unde sufletul lor merge inca de cand mor in iad? adica merg fara judecata? nu scrie in apocalipsa ca la vremea de apoi se va face judecata si cei gasiti vinovati vor ajunge in iad? abia atunci...vor ajunge.
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

i1414xy

Citat din: adelinn din  08 Noiembrie 2009, 22:30:46
pai stai asa putin.de unde pana unde sufletul lor merge inca de cand mor in iad? adica merg fara judecata? nu scrie in apocalipsa ca la vremea de apoi se va face judecata si cei gasiti vinovati vor ajunge in iad? abia atunci...vor ajunge.
unii  oamenii foarte rai care nu mai au iertare sunt dusi direct in iad, fara judecata pt ca nu mai are nici un rost judecata pt ca si Dumnezeu si diavolii si chiar acel suflet nefericit stiu ca nu mai este iertare pt el, si poate ai auzit sau ai sa auzi vreodata cum unii oameni rai, satanisti, atunci cand mor spun : doamne,  ce-am facut, sunt pierdut pe veci....,     sau ceva asemanator.   
   
    si sunt doua judecati, una se face exact dupa ce omul moare , care nu este inca definitiva ,  si a 2-a este judecata de apoi de la sf. lumii, si atunci va fi sfarsitul istoriei.

i1414xy

Citat din: @biss din  08 Noiembrie 2009, 21:15:01
asa e... am fost naș saptamana trecuta si la finalul botezului vine unu si zice: vã chiamã popa, mergeti la usa altarului! ma duc crezand cine stie ce. Ajung, popa zice: intrati, aveti de achitat suma xxx.  Surprins nepregatit o strig pe sotie care vine cu bãnuțu. Raman ca prostu cu banii in mana si nu pot intra in altar. Popa zice: curaj, intrați! intru si-i dau banii. Îi ia si îi NUMÃRÃ!!! Eu sa leșin...și din cauza cã nevastãmea greșise cu un bulion în plus. Bãi nene m-am simtit groaznic... Auzi! sa platesti pt sfanta taina a botezului...în ALTAR adicã in SFÂNTA SFINTELOR!!! ãstia suntem...praf de stele... Bineânteles popa nu m-a obligat dar...in altar?  Ducã-se în mãsa de treabã...
despre ceea ce fac unii popi in ziua de azi, ca-s lacomi, ca fac unele lucruri rele, sti ca toate astea sunt profetite cu sute de ani in urma de unii sfinti? de aceea sa nu ne mire ca se-ntampla.  s-a cam stricat treaba pe pamant si trebe facut curat, toata mizeria trebe arsa in foc, si va arde in focul atomic din al 3 -lea razboi mondial.

Urban

@i1414xy

Esti de acord ca Dzeu e in tot si toate sunt in El ?