Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Teoria conspiratiei despre crestinism.

Creat de Leonard, 19 Aprilie 2009, 11:24:06

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Crezi in dumnezeu?

Da
30 (78.9%)
Nu
8 (21.1%)

Numărul total de membrii care au votat: 38

Leonard

Cum vad eu ce se spune despre cristos.Cand a venit pe lume se spune ca s-a vazut o stea venind :ufo: si un avion cand este aproape sa aterizeze prima data se vede un punct luminos.Doar uneori.De mic copil cristos umbla prin biserici si zicea ca aceea este casa lui.Am auzit ca niste soldati americani au aterizat undeva in pacific pe o insula unde era un trib, acel trib era unu care nu cunostea ca exista lume acei americani ia ajutat pe trib le-a dat mancare apa.
Ei au plecat.Cand sau intors inapoi dupa ceva timp tribul au construit o constructie in forma de avion pe care o venera.Noi construim biserici si le veneram le dam chiar si nume.Daca stati si va uitati bine.Deobicei o biserica are un turn poate avea si 3.E acel turn poate fi un motor.Daca o biserica ar fi o nava spatiala turnu ar fi un motor urias.Incaperea din biserica ar fi locul unde astronauti ar sta si dece nu ar putea avea mai multe turnuri turnu are forma de racheta.E acea racheta scoate un zgomot foarte mare.Oameni au inlocuit sgomotul cu un clopot care si el la randul lui scoate un zgomot.Cristos a transformat apa in vin a vindecat bolnavi doar punand mana pe ei la inviat pe lazar.Cand a murit pe cruce s-a facut intuneric s-a facut cutremur au iesit mortii din pamant si umblau pe strada, lumea se temea.In filmu ziua independentei cand a venit mega nava spatiala s-a facut intuneric s-a cutremurat pamantul.Desi cristos a fost chinuit cum a fost chinuit cu crucea.A inviat a treia zi.Si a fost ridicat la cer cand a fost ridicat la cer o lumina mare se vedea pe cer.O nava spatiala la ridicat.Dar cica au gasit mormantul lu isus un osuar pe care scria yesua lui iosif.Dar nu au dovezi destule.Dar totusi a trecut 2000 de ani de atuncia.Si tot ce am vrut sa spun este ca Isus este un extraterestru adus cu o nava spatiala.
Cei care stiu tac.

criss

Leonard,sti ca marele secret al Vaticanului,este tocmai acesta...(Am sa dezvolt acest subiect,curand)

Yagg

Citat din: criss din  19 Aprilie 2009, 23:29:20
Leonard,sti ca marele secret al Vaticanului,este tocmai acesta...(Am sa dezvolt acest subiect,curand)

E un secret al Vaticanului ºi îl ºtii tocmai tu. Uau! Limba românã nu e tot un secret al Vaticanului?

Citat din: Leonard din  19 Aprilie 2009, 11:24:06
Dar totusi a trecut 2000 de ani de atuncia.Si tot ce am vrut sa spun este ca Isus este un extraterestru adus cu o nava spatiala.

Îþi asumi rãspunderea pentru afirmaþia ta? Existenþa lui Iisus nici mãcar nu a fost doveditã, de unde ºtii tu cã este extraterestru?
Au trecut aproximativ 2000 de ani de la presupusa naºtere ºi aproximativ 1965 de ani de la presupusa înãlþare. Da ºtiu... ºi Pãmântul a fost creat acum 6000 de ani, tot de cãtre extratereºtri.

Leonard

#3
Da stiu.Si chiar asta am vrut sa mai scriu dar nu am mai putut ceva nu ma mai lasat.Vaticanul a prostit omenirea 2000 de ani cu chestia asta.Nu a spus adevarul si sunt sigur ca undeva in beciu vaticanului se afla scrierile adevarate despre cristos.Vaticanul a vrut sa si conduca cumva lumea cu asta.Temanduse lumea de Dumnezeu si sa fie mai buna prin zicala daca esti bun mergi in rai daca esti rau mergi in iad.Dar intr-un fel.Pe vremea aia erau doar care cu foc.Nu stia lumea de atunci ce este aia o nava spatiala cu motoare care scot foc.Asa ca vaticanul a mai inflorito un pic.Dar eu zic ca a mintit.Nu a spus adevarul.A prostit oameni 2000 de ani.Sunt multi oameni devotati crestinismului parca sunt posedati.Ma mir ca o asemenea minciuna care poti sa io spui unui copil.Nu si-a dat seama atata lume.Spoveditu era o forma in trecut pentru a afla ce se intampla.Biblia a fost facuta din mai multe carti dupa 200 de ani de la plecarea lu cristos.Cistos nu a inventat biblia si nu a fost cu ea in mana niciodata.El nu a inventat semnul crucii si nu a zis sa vi-l faceti niciodata.El a spus tatal nostru.Un mesaj care spune totul.Yagg ai perfecta dreptate am mai vrut sa spun ca eu am reformulat acest scenariu pe care nil tot spune biserica asa cum ar fi trebuit sa nil spuna.Nu ti-ai pus niciodata intrebarea dece nu am stiut eu despre isus si Dumnezeu decand m-am nasut si trebuia sa mio zica biserica.
Cei care stiu tac.

Leonard

Si sa fim seriosi Dumnezeu nu a creat planetele si stelele si universul.Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea sa.Avem ceva ce maimutele nu au dece am spus maimute?Pentru ca maimutele au par pe ele si noi avem.Nu am spus deloc ca omul a evoluat dintr-o maimuta.Revin avem nasu in forma de clopot pentru a ne putea scfufunda sub apa.Ne place in apa unei maimute nu i place.Se pot naste copi sub apa fara sa se inece.Si inca ceva noi ne uitam la cer acolo este Dumnezeul nostru.Oare dece nu ne uitam in pamant sau in oceane ne uitam la cer.Omului i tihneste cel mai bine in spatiu.Nici decum sub apa sau sub pamant.Oare acea veriga lipsa pe scara evolutiei maimutei sa nu fi venit cumva din spatiu?Pentru ca pe pamant nu o intalnesti.
Cei care stiu tac.

Yagg

Citat din: Leonard din  20 Aprilie 2009, 01:23:30
Si sa fim seriosi Dumnezeu nu a creat planetele si stelele si universul.Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea sa.Avem ceva ce maimutele nu au dece am spus maimute?Pentru ca maimutele au par pe ele si noi avem.Nu am spus deloc ca omul a evoluat dintr-o maimuta.Revin avem nasu in forma de clopot pentru a ne putea scfufunda sub apa.Ne place in apa unei maimute nu i place.Se pot naste copi sub apa fara sa se inece.Si inca ceva noi ne uitam la cer acolo este Dumnezeul nostru.Oare dece nu ne uitam in pamant sau in oceane ne uitam la cer.Omului i tihneste cel mai bine in spatiu.Nici decum sub apa sau sub pamant.Oare acea veriga lipsa pe scara evolutiei maimutei sa nu fi venit cumva din spatiu?Pentru ca pe pamant nu o intalnesti.

De la un rãspuns aberant ai dat în alt rãspuns aberant. Mã îndoiesc cã ºtii secretele Vaticanului, cu atât mai mult mã îndoiesc cã înþelegi Teoria Evoluþiei Speciilor.

DBlack

#6
"Si sa fim seriosi Dumnezeu nu a creat planetele si stelele si universul.Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea sa"

Dumnezeu ..sa creeze toate astea?! hai sa fim seriosi .. in primul rand , va spun SALUT ..sunt nou pe forum , si am vazut ca aici sunt aceleasi chestii care ma intereseaza si pe mine .. :D deci sa incep..

din cate spune "sfanta" biblie ...Dumnezeu a creeat tot , de la univers , timp , planete ..stele , si asa mai departe..
pai hai sa o luam putin cu logica ..

Dumnezeu din ce s-a creeat?! .. daca nu a existat nimic inainte de EL ?! .. cum poti creea ceva cu o anumita masa din NIMIC ?! .. cum ar fii sa va pun pe voi sa-mi construiti o masina din NIMIC .. mai ales s-a va faceti pe voi din NIMIC .. imposibil ...

2 la mana .. ."Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea sa"

da?! ia gandeste-te invers.. Omul l-a creeat pe dumnezeu dupa asemanarea s-a , pentru ca oamenii corupti nu puteau sa zica , ca "DUMNEZEU ESTE ROZ" ... la creeat dupa asemanarea noastra , pentru a crede mai multi indoctrinati in el .. si ai prostii mai usor

daca spunea ca dumnezeu are fata verde si 4 brate , nu stiu cati ar mai fii crezut in el :)


legat de evolutia din maimuta,  nu prea ma bazez pe asa ceva :) chiar daca noi ne asemanam foarte mult cu maimutele ... eu mam gandit ca cineva ne-a creeat pentru a muncii in locu lor , gen "ceilalti" cum ii numesc eu , ( extra-terestrii) .. si cand nu a mai avut nevoie de noi , ne-a lasat aici , singuri .. sa ne dezvoltam singuri , si asa mai departe .. "adam si eva?" niciodata.. s-a descoperit viata omeneasca inainte ca adam si eva sa fie creeati ..
"Cum sa fii dupa moarte sfant , si in viata antichristul"

Nu ºtiu cu ce arme va fi luptat cel de-al treilea rãzboi mondial, dar cu siguranþã cel de-al patrulea va fi luptat cu beþe ºi pietre.  "Albert Einstein"


Cred în acel Dumnezeu al lui Spinoza

Tayka

DBlak-salut si bine ai venit pe aici-observ cã ai idei f. libertine ceiace e un lucru bun dar din pãcate tot mai rar,întradevãr chestia cu-totul din nimic ºi gata într-o clipã(6 zile)-e întradevãr absurdã,ºi numai cine mai este crâncen îndoctrinat mai poate crede în asemenea poveºti,ºi este foarte trist ºi revoltãtor cã tocmai clerul în frunte cu papa- NU CRED-dar propovãduiesc mereu ºi mereu de veacuri aceiaºi minciunã cu care, iatã,au reuºit sã tragã evoluþia ºi civilizaþia acestei sãrmane lumi înapoi în negura ignoranþei.-pãcat-mare pãcat.Eu sânt adept al creaþiei,iar dacã Creatorii noºtrii nu vor încã sã ni se arate;înseamnã cã ºtiu ei mai bine ca noi dece.O fi ºtiut ºi Eminescu ceva când a spus cã;RELIGIA E O FARSÃ DE DÂNªII INVENTATÃ..
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Cautatorul

#8
Citat din: DBlack din  19 Ianuarie 2010, 18:55:51
"Si sa fim seriosi Dumnezeu nu a creat planetele si stelele si universul.Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea sa"

Dumnezeu ..sa creeze toate astea?!
...
din cate spune "sfanta" biblie ...Dumnezeu a creeat tot , de la univers , timp , planete ..stele , si asa mai departe..
pai hai sa o luam putin cu logica ..

Dumnezeu din ce s-a creeat?! .. daca nu a existat nimic inainte de EL ?! .. cum poti creea ceva cu o anumita masa din NIMIC ?! .. cum ar fii sa va pun pe voi sa-mi construiti o masina din NIMIC .. mai ales s-a va faceti pe voi din NIMIC .. imposibil ...

Vad ca pui multe intrebari. Sper ca sunt intrebari nascute din dorinta de cunoastere si nu doar ca s-o faci pe Gica contra.
In Biblia pe care cred ca n-ai citit-o, scrie: "Cauta si vei afla", si daca cauti cu sinceritate vei afla.

Revenind la ce te intrebi. Cine ti-a spus tie ca Dumnezeu a facut totul din Nimic?

"1. La început era Cuvântul ºi Cuvântul era la Dumnezeu ºi Dumnezeu era Cuvântul.  
2. Acesta era întru început la Dumnezeu.  
3. Toate prin El s-au fãcut; ºi fãrã El nimic nu s-a fãcut din ce s-a fãcut.   "

http://www.bibliaortodoxa.ro/noul-testament/35/Ioan

Deci nu din nimic s-au facut.


Teoria Big Bang spune ca universul a aparut dintr-o singularitate spatio-temporala, de masa infinita, si dimensiune 0.
Daca cauti pe net dupa: "Teoria cosmologica a big bang-ului" vei afla ca intai a aparut energia  (fotonii) si apoi a aparut materia.

Citez din Geneza din Biblie:

http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/25/Facerea

"3. ªi a zis Dumnezeu: "Sã fie luminã!" ªi a fost luminã. "

Au aparut fotonii de lumina si alte particule elementare.
...

"ªi a zis Dumnezeu: "Sã fie o tãrie prin mijlocul apelor ºi sã despartã ape de ape!" ªi a fost aºa.  
7. A fãcut Dumnezeu tãria ºi a despãrþit Dumnezeu apele cele de sub tãrie de apele cele de deasupra tãriei.  
8. Tãria a numit-o Dumnezeu cer. "
...

"ªi a zis Dumnezeu: "Sã se adune apele cele de sub cer la un loc ºi sã se arate uscatul!" ªi a fost aºa. ºi s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor ºi s-a arãtat uscatul.  "

A aparut materia.

Si asa mai departe apare viata, etc.

Cum spuneam daca iti pui intrebari cu sinceritate pentru a afla cum stau lucrurile vei afla.

Asa cum umbla vorba ca in Biblie ar scrie: "Crede si nu cerceta". din contra scrie:
"Cereþi ºi vi se va da; cãutaþi ºi veþi afla; bateþi ºi vi se va deschide. Cã oricine cere ia, cel care cautã aflã, ºi celui ce bate i se va deschide. (Matei 7, 7-8)"

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=7

"În schimb formula "crede ºi nu cerceta" are cu totul alte origini, fiind atribuitã filozofului grec Celsus, ce a trait în secolul al II-lea dupã Cristos, un opozant al religiei creºtine. "

Cautati pe net dupa "Crede si nu cerceta" si va veti lamuri.


Iar legat de om si lumea noastra iata ce spune Parintele Cleopa despre milioanele lumilor care au fost inainte de Adam:

http://www.ortodoxism.ro/MoiseSiCele7Ceruri.wav

Arcturus

Imi place foarte mult acest site insa e foarte greu sa citesti opiniile fiecaruia cand greselile gramaticale si de exprimare sunt extrem de dese!Va rog pe cei ce doriti sa va exprimati opiniile sa fiti putin mai atenti!Va faceti de ras!Multumesc si sper sa nu mi-o luati in nume de rau!

Tayka

#10
Cãutãtor(i)ule-Cam ce vrei tu oare sã ne înveþi;calea cea dreaptã,sau calea spre neo-protestanþi?Dacã ai primit sarcinã sã ne luminezi sã ºti cã te ostoieºti de geaba; cei de pe aici vãd cã sau cam sãturat ºi eliberat de mult de dogme ºi religii-ºi nu cred cã mã înºel dacã afirm cã de aici se scruteazã azi ZORII MARILOR ADEVÃRURI DE MÂINE,aºa cã spune-le mai marilor oastei care v-au trimis în misiune- (cum de altfel aþi afirmat ºi când ne bãgaþi scrisori pe la mesaje personale)-cã pe aici nu v-a prea mers socoteala.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Dreadg

daca exista Iisus inseamna ca era extraterestru , asa cred eu
Daca nu . noi am fost creati de extraterestri , dar NU pentru a munci in mina sau altceva ... imaginati-va fiinte inteligente , noi , oameni , care folosesc maxim 11% din puterea creierului reusim sa creeam diverse materiale cu calitati impresionante ( ex: Diamantul estra-dur) , deci , o fiinta inteligenta sa zicem ca folosesc 20% sau chair mai mult incat pentru ei este posibil sa plece de pe planeta lor pe alta planeta , sistem solar etc . NU cred ca au dorit sa colonizeze alte planete pentru resurse pentru ca ei au fi agsit alte materiale artificiale pentru a le inlocui pe cele create de natura .

Vaticanul este o importanta institutie a masonilor , eu cred ca Papa este chiar "anticrist" adica conducatorul masonilor .
"Atheism is an attitude, a frame of mind that looks at the world objectively, fearlessly, always trying to understand all things as a part of nature." Carl Sagan

Cautatorul

Citat din: Tayka din  28 Ianuarie 2010, 16:43:58
Cãutãtor(i)ule-Cam ce vrei tu oare sã ne înveþi;calea cea dreaptã,sau calea spre neo-protestanþi?Dacã ai primit sarcinã sã ne luminezi sã ºti cã te ostoieºti de geaba; cei de pe aici vãd cã sau cam sãturat ºi eliberat de mult de dogme ºi religii-ºi nu cred cã mã înºel dacã afirm cã de aici se scruteazã azi ZORII MARILOR ADEVÃRURI DE MÂINE,aºa cã spune-le mai marilor oastei care v-au trimis în misiune- (cum de altfel aþi afirmat ºi când ne bãgaþi scrisori pe la mesaje personale)-cã pe aici nu v-a prea mers socoteala.

Nu stiu ce te bagi in seama? Am dat raspuns unei persoane care punea intrebari. Daca ai ceva de completat, te rog fa-o la subiectul discutat, si cu argumente.  Iar treaba cu mesajele persoanele nu stiu de unde ai scos-o, ca eu n-am trimis decat cateva mesaje persoanale dar fara nici o legatura cu religia.

Esti asemenea celor pe care-i blamezi. Vrei sa ma luminezi pe mine cu "adevarurile" tale de maine? Vrei sa-mi arati calea cea dreapta? Ca vad ca tu asta incerci sa faci.

Cand nu ai argumente vi cu vrajeala:  "ZORII MARILOR ADEVÃRURI DE MÂINE" sau variatiuni pe aceeasi tema cum ar fi: "Inaintarea Romaniei pe noi culmi de civilizatie bla bla bla.."

Esti un apostol al marii apostazii la fel de agresiv ca asa zisii pocaiti care pana nu-i injuri nu te lasa in pace. Daca incerci sa discuti cu ei la concret, si cand ajung sa nu aiba argumente vin cu replici din Biblia lor sectanta de genul celor spuse de tine: "Adevarul va va face liberi" etc.

Esti un apostol al marxismului, care vine cu vrajeala omului nou, etc. Si citez de la:

http://1989.jurnalul.ro/stire-aici-radio-europa-libera/omul-nou-in-stil-romanesc-516887.html

"Dacã e sã ne luãm dupã propaganda oficialã, adevãratul, idealul comunist gândeºte ºi acþioneazã în "spirit revoluþionar"; el este un "inovator so­cial" care urãºte ceea ce este vechi ºi datat. Înarmat cu inflexibila sa "ideo­lo­gie revoluþionarã", Omul Nou este un fanatic al acelui tip de revoluþie permanentã descrisã de Ceauºescu drept un "proces care nu s-a sfârºit ºi nu se va sfârºi niciodatã".

Una dintre "relicvele trecutului" pe care Omul Nou le detestã cel mai mult este credinþa religioasã. El este un ateist incorigibil, imun la orice formã de "misticism ºi obscurantism" ºi educat în spritul "materialismului dialectic", cu alte cuvinte, în litera filozofiei marxiste. Unele dintre articolele care trateazã problema ateismului ºi a religiei au fost scrise pe un ton deosebit de agresiv ºi tind sã descrie credinþa drept o dereglare psihicã care trebuie "diagnosticatã cu grijã". Potrivit unui lector universitar, experienþa religioasã nu e decât "o stare de alterare a conºtiinþei" similarã cu cele care se întâlnesc în cazul dependenþelor; e nevoie de tehnici speciale pentru a reintegra victimele religiei în societate."

Cauta si tu pe google despre "Omul nou in comunism" si o sa te recunosti.
Asa ca mai apostolule al omului nou mai scuteste-ma si lasa-ma pe mine asa inapoiat si religios.

Hai ca te-am bagat cam mult in seama...

StarDust

@Tayca, ati scris gresit numele unui coleg de forum! Sa ne adresam respectuos va rog! Pentru nelamuriri pe PM.
Reveniti la subiect!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

criss

Isus este fiul,lui Dumnezeu.Dumnezeu a acceptat ca fiul sau,sa fie torturat,rastignit si in final,omorat.Nu cumva primul PACAT,este in casa Domnului