Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Termenul de extraterestru.

Creat de Miss extra, 01 Aprilie 2009, 15:53:15

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Miss extra

stie careva de unde vine termenul de extraterestru? alien?

Andy

Pai nu stiu unde e nelamurirea extra=deosebit, special, din afara extraterestru fiind o fiinta mai speciala, mai deosebita decat pamanteanul.
Cuvantul alien se gaseste si in romana alienare = instrainare, in engleza alien insemnand strain diferit si chiar ostil (nu inteleg de ce ar fi ostil un strain)!  :star:

Yagg

#2
Dupã DEX:

CitatEXTRATERÉ//STRU ~strã (~ºtri, ~stre) Care se afla în afara globului terestru. [Sil. ex-tra-te-res-tru] /<fr. extraterrestre   

Termenul provine din limba francezã.

Pentru a extinde puþin adaug ºi eu:

Extraterestru este un cuvânt compus din doi termeni: extra ºi terestru.
Extra înseamnã ceva care este în afara, mai sus sau totul în afarã de.

Terestru înseamnã pãmântesc. Termenul provine de la Terra, denumirea planetei Pãmânt în limba latinã.

Deci, tot ce se aflã pe Pãmânt, ºi în particular ºi în straturile atmosferice ale Pãmântului (aerian), ºi tot ce este construit pe Pãmânt ºi de Pãmânteni este terestru. Tot ce este în afara planetei Pãmânt este extraterestru (extra-terestru).

Acest lucru se aplicã ºi, ipotetic, pentru Marte, Jupiter sau alte obiecte din Univers cu o anumitã denumire.

Ca un joc de logicã, de exemplu, noi, pãmântenii, suntem extramarþieni pentru ficþionalii locuitori ai planetei Marte.

Miss extra

Va multumesc...tocmai m-am implicat intr-un proiect la lic.....extraterestrii exista versus extraterestrii nu exista..subsemnata face parte din prima echipa ....din ce am citit pe forumul acesta ii fac praf la dezbatere... va pop ms mult inca o data

daniel

Citat din: Miss extra din  01 Aprilie 2009, 15:53:15
stie careva de unde vine termenul de extraterestru? alien?
extraterestru e un lucru, iar alien e altceva

extraterestrial

alien

etherical/nonetherical ca manifestare fizica (sau nu )

termenii sunt folositi insa interschimbabil cu toate ca alien e una si extraterestru e altceva

Tayka

...LA ÎNCEPUT PÃMÂNTUL ERA GOL...deci nu se poate pune problema originii terestre-cu toþii sîntem de origine extraterestrã veniþi,sau aduºi aici-Pânã ºi apa mãrilor îºi are originea în comete care au lovit accidental sau voit pãmântul-poate doar materia-stânca din munte-este pãmânteanã,în rest-ce se vede-e creiat de EI
ºi fãcut de NOI.(Nu mã întrebaþi cine sînt EI cã nu prea ºtiu a vã rãspunde,ºi asta nu pentrucã nu aº vrea eu ci pentru cã aºa vor EI.) :rocket:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

jean

CitatPânã ºi apa mãrilor îºi are originea în comete care au lovit accidental sau voit pãmântul
Este o ipoteza....Eu nu prea sunt de acord cu ea. Cat de mare sa fi fost o asemenea cometa sa umple suprafata pamantului cu atata apa? Sa nu uitam ca suprafata apei este mult mai mare de cat suprafata uscatului. Ce se putea intampla daca o asemenea cometa lovea Pamantul? Pentru ca ar trebui sa aiba dimensiuni enorme! Cred ca apa a aparut cumva aici pe la inceputuri. Poate cineva sa ma intebe, care este acel mecanism de aparitie a apei aici. Nu stiu, dar ar fi interesant de aflat. Putina apa este si pe Venus, sa inteleg ca si aici a cazut o cometa mai mica? Sau incepe sa apara apa asa cum a aparut pe Pamant? Poate cineva sa explice cum a aparut apa in spatiul cosmic?
Citatextraterestru e un lucru, iar alien e altceva
Cred ca este corect spus. Extraterestru, ceva din afara Pamantului. Definitie acceptata, cu toate ca Pamantul este parte integranta a unui alt sistem si nu exista o granita intre el si sistem (sistemul solar-galaxie). Alien e altceva. Ce? Nu stiu. Pote vom afla vreo data.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Pai se pare ca apa exista si in cosmos in cantitati destul de mari. Se stie ca e parte componenta a cometelor(care nu sunt tocmai putine), satelitul Europa a lui Jupiter e format in mare parte din apa, etc. Asa cum s-a expus in acest topic: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2231.msg42629.html#msg42629 , e posibil ca apa sa fi fost generata in mari cantitati de insasi gaurile negre din centrul fiecarei galaxii sau din alte surse. Tind sa cred ca pe pamant in perioada imediat urmatoare dupa racirea scoartei a urmat un moment in care e posibil sa fi fost masiv bombardat de corpuri (comete) care contineau apa. Din cauza distantei fata de soare aceasta apa nu s-a evaporat complet ci a ramas in componenta pamantului in stare lichida. Pe Mercur fiind prea aproape de soare apa nu a rezistat sub nici o forma, pe Venus e stare gazoasa si extrem de putina in zonele limitrofe ale atmosferei, iar pe Luna si Marte in conditiile actuale nu poate exista decat in stare inghetata.Apa se pare ca e omniprezenta intr-o stare sau alta. Nu cred ca a fost vorba de o singura cometa enorma care a cazut pe Terra, ci de un bombardament sustinut si indelungat cu corpuri mult mai mici, acum probabil 3,5 miliarde de ani in timpul racirii scoartei terestre. Asa ca... e f. posibil ca apa pe care o bem sa fie de provenienta foarte "extraterestra". Chiar citisem un studiu in care se afirma chestia asta!
Iar termenul de "Alien", eu il asociez cu o fiinta care a aparut si traieste in cu totul in alta parte decat pe planeta noastra.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

darksid3

11.11

Yagg

#9
Citat din: jean din  23 August 2009, 22:04:53
Cred ca este corect spus. Extraterestru, ceva din afara Pamantului. Definitie acceptata, cu toate ca Pamantul este parte integranta a unui alt sistem si nu exista o granita intre el si sistem (sistemul solar-galaxie). Alien e altceva. Ce? Nu stiu. Pote vom afla vreo data.

E din cauzã cã "extraterestru" este omonim în limba românã. Orice persoanã raþionalã ºtie sã facã diferenþa între un cuvânt în limba românã ºi unul în englezã. "Alien" din englezã se referã la o fiinþã vie care nu aparþine Pãmântului, care nu e originarã de pe Pãmânt.

Deci, în limba românã omonimul extraterestru se referã la:

1. Obiect din afara atmosferei terestre. "Terestru (terestrã)" sunt cuvinte care definesc Pãmântul, planeta Pãmânt, care, în limba latinã, se numeºte Terra. De exemplu: Luna este satelitul natural al Pãmântului, dar este un obiect extraterestru.
2. (Posibil, imaginar ºi nedemonstrat) Fiinþã vie care nu aparþine planetei Pãmânt, Terrei. (La acest sens se referã cuvântul "alien" din limba englezã)

Te rog dezvoltã ideea:
CitatDefinitie acceptata, cu toate ca Pamantul este parte integranta a unui alt sistem si nu exista o granita intre el si sistem (sistemul solar-galaxie).

Citat din: Tayka din  23 August 2009, 18:12:46
...LA ÎNCEPUT PÃMÂNTUL ERA GOL...deci nu se poate pune problema originii terestre-cu toþii sîntem de origine extraterestrã veniþi,sau aduºi aici-Pânã ºi apa mãrilor îºi are originea în comete care au lovit accidental sau voit pãmântul-poate doar materia-stânca din munte-este pãmânteanã,în rest-ce se vede-e creiat de EI
ºi fãcut de NOI.(Nu mã întrebaþi cine sînt EI cã nu prea ºtiu a vã rãspunde,ºi asta nu pentrucã nu aº vrea eu ci pentru cã aºa vor EI.) :rocket:

Prietene, eºti ambiguu ºi parcã scrii ca ceilalþi "deþinãtori ai adevãrului absolut" de pe aici de pe forum. Toþi ºtiþi, bre, adevãruri neºtiute, dar a dracu' limba românã n-o ºtiþi niciunul.

Tayka

Citat
din mesajul lui yagg-.. bre a dracu' limba românã n-o ºtiþi niciunul :x
----------------------------------------------------------------------------
yagg-am observat cã ºtii a ne corecta(pe toþi)într-ale gramaticii,mai ºtii ºi niscai expresii suburbane,dar..cam atât!?..se pare cã asta-i tot ce ºtii a ne spune.. :-D

Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

StarDust

Conform 1.3 din regulament: "... Nu cere nimeni un limbaj academic, insa nici unul de mahala. ..." Consider ca s-a scris in limitele decentei aici. Reveniti va rog la subiect, iar eventualele neplaceri le rezolvam pe MP. Totusi putina atentie in formularea postarilor nu strica.  Multumesc!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Yagg

Citat din: StarDust din  25 August 2009, 10:03:56
Conform 1.3 din regulament: "... Nu cere nimeni un limbaj academic, insa nici unul de mahala. ..." Consider ca s-a scris in limitele decentei aici. Reveniti va rog la subiect, iar eventualele neplaceri le rezolvam pe MP. Totusi putina atentie in formularea postarilor nu strica.  Multumesc!

StarDust, nu am mustrat pe toatã lumea. ªi nici nu cred eu cã aº avea vreo "autoritate" pentru a-i mustra pe unii. A fost doar pãrerea mea. ªtiu ce scrie în regulament. Eu m-am referit relativ la cantitatea de aberaþie scrisã, comparativ cu calitatea exprimãrii ºi a ortografiei.
Nici mãcar eu nu folosesc limbaj academic. Nici mãcar nu e nevoie. Însã, nu pot înþelege un om care pretinde a avea cunoºtinþe despre mari secrete sau intuiþii despre anumite "chestii ascunse" ºi dar nu cunoaºte "tainele ascunse, oculte" ale propriei limbi. Dacã mã poate face ºi pe mine cineva sã înþeleg cum vine chestia asta, promit cã nu mai spun nimic.

Acest subiect necesitã o explicaþie a termenului(a cuvântului) extraterestru. Eu am rãspuns demult, întrebãrii:
Citat din: Miss extra din  01 Aprilie 2009, 15:53:15
stie careva de unde vine termenul de extraterestru? alien?

Explicaþia voastrã pentru "Alien"

Citat din: daniel din  06 Aprilie 2009, 10:22:22
extraterestru e un lucru, iar alien e altceva
termenii sunt folositi insa interschimbabil cu toate ca alien e una si extraterestru e altceva

Citat din: Tayka din  23 August 2009, 18:12:46
...LA ÎNCEPUT PÃMÂNTUL ERA GOL...

Citat din: darksid3 din  23 August 2009, 22:40:17
alien- "fiinta" din alta dimensiune

Citat din: StarDust din  23 August 2009, 22:36:24
Iar termenul de "Alien", eu il asociez cu o fiinta care a aparut si traieste in cu totul in alta parte decat pe planeta noastra.

Niciunul nu aþi folosit probabilitatea când v-aþi referit la posibile fiinþe vii care nu aparþin planetei Pãmânt. Deci, practic, voi afirmaþi cã extratereºtrii (fiinþele) existã, chiar dacã nu aþi vãzut unul în faþa voastrã.

Ia uite ce frumos spune semnãtura lui Nox:
CitatNu tot ce zboarã ºi este necunoscut este extraterestru.

Fãrã probabilitate e exact cum i-ai da definiþia lui Moº Crãciun, afirmând cã acesta este o persoanã realã.

ªtiu, tuturor ne place Moº Crãciun, dar încã nu a confirmat nimeni existenþa fiinþelor vii create de imaginaþia umanã. Speranþa existã. Vreþi sã confirmaþi cã existã? Telescoape, aparate foto, calculatoare. Tehnologie avem, puneþi mâna ºi confirmaþi. Nu vã opreºte nimeni. Nu e aºa cã e mai simplu sã stai în scaun la calculator ºi sã scrii aberaþii pe net, decât sã pui mâna ºi sã cauþi dovezi ºi fapte?

Îmi aduc aminte de o scenã dintr-o emisiune în care era prezentatã o întâlnire a ufologilor ºi a  celor care cred în existenþa "alienilor", iar o femeie venise sã vadã date concrete, fapte, date ºtiinþifice. Tot ce a gãsit? Cãrþi cu poveºti ficþionale despre extratereºtri ºi planeta X versiunea 2003, nu 2012, maimuþoi cu feþe de extratereºtri, obiecte "extraterestre" de vânzare etc.

Exact aºa fac ºi unii de pe aici. Extratereºtri gri, verzi, roºii, albaºtri, multicolori, transparenþi, 2012, Maya, Planeta X, Y, Z, 80 de dimensiuni, Reptilieni, Microbieni, Maimuþoieni...

Unde sunt poveºtile cu extratereºtri de altã datã? Tot ce vãd acum sunt doar filmãri în întuneric, nefocalizate ºi gata... OZN-uri. Dacã vrea unul sã facã un hoax, îl ajutã tot Maya, Autodesk Maya.

Problema e cã noi îi vrem pe extratereºtri, dar ai nãibii, ei nu ne vor...

StarDust

Da Yagg, dar aici discutam despre termenii "alien" si "extraterestru". Nu se cer dovezi. Stiu ca vrei dovezi referitor la ET (alien), poate ca vom prinde vremuri in care se va dovedi existenta lor(sper). Desi daca o sa cauti in toata fenomenologia OZN, atat din trecut cat si in cea mai recenta (si ma refer la cazurile cu adevarat inexplicabile, nu la "luminite" pe cer sau cercuri in lanuri care nu le-a vazut nimeni cum au aparut) cred ca vei gasi destule piste care sa te faca macar sa iti pui anumite intrebari.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

darksid3

Am mai spus-o odata: Omul, prin natura sa, crede ceea ce vrea.

Yagg: Ipotetic vorbind, sa facem un exercitiu al neuronilor, daca cineva ti-ar arata o poza, un film cu un "alien" (sa zicem ca dincolo de ce crezi tu, ar fi REAL) ai crede??? Pana la urma, ma gandesc ca dovezile exista dar unii le mai si conditioneaza.
Pana una-alta a infirma ceea ce unii spun aici este diametral opus, deci intri in categoria cealalta: Ai dovezi ca "aliens" nu exista?  :wink:

PS: Asta nu inseamna ca tot ce zboara se mananca si-ti dau dreptate...dar niciodata extremele nu aduc nimic bun.
Ideal ar fi sa filtram informatiile dar asta inseamna sa cunosti foarte multa "informatie" netrecuta prin filtrul mental, ce paradox ...abia mai departe se pot face niste conexiuni si in functie de logica, IQ, cultura, mediu, etc ar putea fi mai mult sau mai putin plauzibile.

PS2: Nu ti se pare ca tendinta de a nega vehement ceva anume seamana a un soi de programare mentala?

Scuze de offtopic
11.11