Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Un nou moderator

Creat de spooky, 12 Martie 2009, 14:10:28

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dreamy

#30
Hello to everybody !!

Am si eu ceva de spus in chestiunea de fata!

Gandind ca suntem pe un forum UFO si ca ar trebui ca subiectele dezbatute sa fie in EXCLUSIVITATE pe tema forumului, ar fi normal ca moderarea forumului sa tina cont de subiectele dezbatute!
In acest caz cel mai potrivit moderator ar fi ALX!
Vreau sa nu se supere nimeni, insa ALX mi se pare cel mai potrivit pentru a avea un forum asa cum ni-l dorim!
Este incisiv si foarte dedicat fenomenului UFO si cel mai important,.. NU accepta devierea de la subiectul topicului deschis.
Il sustin 100% si char mai mult!
Ganaditi-va la ce va doriti!
Un forum in care "toata lumea sa spele VARZA"...sa un forum dedicat UFO-logiei!!
Din experienta mea pe acest forum, consider ca ALX este persoana potrivita sa faca fata, alaturi de NOX si SPOOKY!


Shadowman

Citat din: Dreamy din  13 Martie 2009, 22:33:58
In acest caz cel mai potrivit moderator ar fi ALX!
Vreau sa nu se supere nimeni, insa ALX mi se pare cel mai potrivit pentru a avea un forum asa cum ni-l dorim!
Este incisiv si foarte dedicat fenomenului UFO si cel mai important,.. NU accepta devierea de la subiectul topicului deschis.
Il sustin 100% si char mai mult!


Il sustin si pe ALX !
Daca Dreamy il sustine "100% si char mai mult" ,eu il votez pe ALX cu doua maini !  :lol: :lol: :lol:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

lylyt_ice

 Eu raman la propunerea mea, Eu zic, ca Kbal este foarte potrivi pentru postul de moderator. Sa nu uitam ca atat Ark, cat si Nox, au fost foarte tineri si s-au descurcat excelent, plus de asta, pentru acest post, este nevoie de o persoana care este mai tot timpul pe net. Un altul care are familie, o firma sau un servici, nu vad cum poate intervenii si urmarii ore intregi zilnic, activitatea de pe forum. Kbal este un baiat inteligent, cu un comportament decent, cand este cazul, stie si sa se impuna....nu am nici un fel de dubii ca nu s-ar descurca sa modereze. Bine inteles ca nimeni nu s-a nascut invatat...si la inceput trebuie sa fim si noi intelegatori si sa nu incepem, sa-i gasim nod in papura, numai pentru al intimida, si apoi sa facem pe desteptii ,zicind ca nu se descurca. Eu zic asa; hai sa-i lasam pe cei tineri sa arate ce pot.....noi, am aratat asta la timpul nostru.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Kbal

#33
Citat din: Shadowman din  13 Martie 2009, 20:45:59
  Unele din persoanele "mai vechi" ar modera mai simplu si mai eficient... :-D Ele cunosc doar  trei butoane si rolul acestora : butonul MUTED,butonul DELETE si butonul MODERATED !   :lol::lol: :lol:

Nu stiu daca asta e solutia optima intotdeauna (muted/delete/moderated). De preferat ar fi rezolvarea problemelor fara "cele trei" variante . Oricum sa fim seriosi acum, nu cred ca se pune si problema unei schimbari de atitudine (in sensul agresiv, de impunere) odata cu un nou moderator, ci mai degraba suplinirea activitatii celor prezenti, mai exact a lui Nox (cand nu e prezent) iar Ryn oricum e absent de multa vreme.
Eu i-as propune lui Spooky sa ia o decizie temporara, iar in situatia in care observa anumite inconveniente pe parcurs, poate oricand sa-si reconsidere decizia.
Only the best is good enough ...

Shadowman

#34
Citat din: lylyt_ice din  13 Martie 2009, 23:15:27
Bine inteles ca nimeni nu s-a nascut invatat...si la inceput trebuie sa fim si noi intelegatori si sa nu incepem, sa-i gasim nod in papura, numai pentru al intimida, si apoi sa facem pe desteptii ,zicind ca nu se descurca. Eu zic asa; hai sa-i lasam pe cei tineri sa arate ce pot.....noi, am aratat asta la timpul nostru.

  Partial de acord cu tine...Insa,as prefera si-un moderator mai in virsta,cu experienta...Nu de alta,dar n-am chef sa vina unul ca sevastase aka daniel si sa-si bata joc de unii membrii ai forumului debitind timpenii ,insultindu-ne inteligenta,sfidind moderatorii ori membrii vechi,cu experienta...
  Eu vreau sa stiu,FOARTE CLAR !!!,cum va fi investit in functie noul (noii) moderator(i). E numit (votat ) de membrii (nominal,care sunt aceia) ori e numit de Spooky...?
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Kbal

Shadow dar de ce neaparat unul in varsta are si mai multa experienta ? Eu as prefera unul CORECT, indiferent de varsta dar care sa acorde si timpul necesar noii pozitii. Cat despre ultimele aparitii pe forum is intrutotul de acord cu tine, am suferit si eu neplaceri, iar probabil ca solutionarea ar fi trebuit a fi una putin mai aspra.
Legat de ultima idee , "cum va fi investit noul moderator, in functie de voturi sau de Spooky" pai ... tot tu ai spus "care sunt aceia ? " din pacate nu prea sunt nici candidati si nici votanti asa ca raspunsul vine de la sine .
Nu uita, ca totusi, chiar si cei mai "agreati" de voi inca nu si-au exprimat dorinta de a candida .
Eu cel putin n-am nici un punct de vedere fata de nimeni, is de acord cu oricine va fi ales, atata timp cat el va fi cat mai prezent, cu noi, la nevoie !
Only the best is good enough ...

Kbal

#36
Stiu.. ai dreptate, cunosc acest sentiment de "fustrare", cand diferiti indivizi saboteaza forumul cu "tone" de materail irelevant, mai vin si altii (deobicei nou veniti) care promoveaza subiectul respectiv si se arunca la diverse dezbateri si uite asa scade activitatea forumului la alt nivel. Dar din pacate dupa cum stii timpul lui Spooky si Nox nu lea permis sa sesizeze intotdeauna aceste inconveniente, probabil de aceea s-a luat aceasta masura .

... Sa speram ca noua schimbare va aduce si noi beneficii in acest sens  :wink: .

P.S. poate ca si varianta cu 2 noi moderatori, n-ar fi rea, astfel vor fi 3 in total (suficient cat sa acopere mai toata activitatea forumului).
Only the best is good enough ...

Yagg

Eu nu mã bag, dar pot nominaliza câþiva oameni în care aº avea încredere:

1. Stardust
2. DepthOfField
3. Shadowman

Sper ca echipa de moderare sã fie indulgentã cu opiniile contradictorii, dacã acestea sunt constructive ºi tind spre un echilibru. Ar mai fi frumos dacã i-aþi trimite pe unii cãtre nava mamã, sã-ºi gãseascã scopul undeva în Univers pe calea undelor electromagnetice, în unele cazuri. De mult nu a mai fost un caz OZN frumos la care sã se discute ºi sã se analizeze, zic. Apar tot felul de paralelonormali care prind gâze ºi care ar trebui sã vadã toate erorile HTTP de la 400 la 417. Dar, trebuie sã existe cumpãtare ºi înþelegere, vã rog  :-D.

La desemnare sã se jure cu Regulamentul în mâna dreaptã:
"Jur cã îmi voi îndeplini rolul de moderator..."  :lol:

Urban

Boon, dragii mei, ma autopropun moderator peste toate sectiunile forumului..
Pentru cei care ma cunosc tai in carne vie si nu accept nici o abatere de la cursivitatea subiectului.....fie el Antoniu, Contemplatorul sau mai stiu eu care....ce sa o mai sucim sa o invartim, forumul trebuie primenit de la A la Z....din salata asta de "Bruxelles" tre' sa iasa un forum la obiect si disciplinat....
O tot dam inainte cu sarcini, cu povete si alte acareturi....trebuie sa recunoastem cu totii ca forumul e varza si trebuie putin "aerisit"....eu in primul rand l-as bana pe Spooky...pentru ca a permis ca o suma de agarici sa se desfasoare pe forum, chiar daca respectivii nu au nici in clin nici in maneca cu "farfuriile"....
Promit sa defrisez cel putin juma de forum....lucru pe care Spooky ar fi trebuit sa il faca de la bun inceput.....

Unidentified

sa se bage un poll si sa votam.
mie timpul nu-mi permite deci refuz din start. Asa ca il propun pe shadowman sau depthoffield.

parerea mea...

Osho

Citat din: Urban din  14 Martie 2009, 04:17:26
Boon, dragii mei, ma autopropun moderator peste toate sectiunile forumului..
Pentru cei care ma cunosc tai in carne vie si nu accept nici o abatere de la cursivitatea subiectului.....fie el Antoniu, Contemplatorul sau mai stiu eu care....ce sa o mai sucim sa o invartim, forumul trebuie primenit de la A la Z....din salata asta de "Bruxelles" tre' sa iasa un forum la obiect si disciplinat....
O tot dam inainte cu sarcini, cu povete si alte acareturi....trebuie sa recunoastem cu totii ca forumul e varza si trebuie putin "aerisit"....eu in primul rand l-as bana pe Spooky...pentru ca a permis ca o suma de agarici sa se desfasoare pe forum, chiar daca respectivii nu au nici in clin nici in maneca cu "farfuriile"....
Promit sa defrisez cel putin juma de forum....lucru pe care Spooky ar fi trebuit sa il faca de la bun inceput.....

Te sustin!
Mai bine spus, in cazul unui vot...te votez!
Prezenta , inteligenta, luciditatea si...open minde!
Votez Urban....

Kbal

#41
Citat din: Urban din  14 Martie 2009, 04:17:26
Pentru cei care ma cunosc tai in carne vie si nu accept nici o abatere de la cursivitatea subiectului.....fie el Antoniu, Contemplatorul sau mai stiu eu care....

Un calugar mergea pe strada frecand matanii intre degete.
Din senin apar doi politisti, se napustesc la el, il iau pe sus, il duc la sectie, il bat de-l indoaie si apoi il duc la comandant.
Comandantul il vede plin de sange, cu buza sparta, brate fracturate, etc. si ii zice:
- Vezi, bai ninja, ca nu e ca-n filme!!!

Only the best is good enough ...

Dreamy

Citat din: Urban din  14 Martie 2009, 04:17:26
Boon, dragii mei, ma autopropun moderator peste toate sectiunile forumului..
Pentru cei care ma cunosc tai in carne vie si nu accept nici o abatere de la cursivitatea subiectului.....fie el Antoniu, Contemplatorul sau mai stiu eu care....ce sa o mai sucim sa o invartim, forumul trebuie primenit de la A la Z....din salata asta de "Bruxelles" tre' sa iasa un forum la obiect si disciplinat....
O tot dam inainte cu sarcini, cu povete si alte acareturi....trebuie sa recunoastem cu totii ca forumul e varza si trebuie putin "aerisit"....eu in primul rand l-as bana pe Spooky...pentru ca a permis ca o suma de agarici sa se desfasoare pe forum, chiar daca respectivii nu au nici in clin nici in maneca cu "farfuriile"....
Promit sa defrisez cel putin juma de forum....lucru pe care Spooky ar fi trebuit sa il faca de la bun inceput.....

:-D Ai grija ce-ti doresti!!
Eu te sustin, insa stiu ca nu ar fi tocmai bine...stiind ca spiritul tau de misto nu face dacat sa accentueze si mai tare disputele pe forum.
Tu esti foarte bun in ceea ce faci ...de fel!
Insa daca iti doresti sa fi moderator..(r(epet AI GRJA CE ITI DORESTI), te sustin!! :lol:

Acelasi lucru pot sa-i spun si lui Shadowman!
Voi trebuie sa fiti ceea ce sunteti...moderatorul deja are anumite constrangeri...cel putin asa vad eu lucrurile!

romulus

CitatPromit sa defrisez cel putin juma de forum....lucru pe care Spooky ar fi trebuit sa il faca de la bun inceput.....

Nu stiu daca ar fi cea mai fericita solutie !?
Din mai multe considerente: economice, etice, democratice, and so on ....
Si mai cred ca, indiferent de cine e persoana care scrie ("agarici", cum zici tu) venirea lui aici e motivata - in cele mai multe din cazuri - de un interes REAL pe domeniul UFO, SF ori asemena....
Pe aceia care vin cu interese tip Iuda ii citesti rapid si nici nu trebuie sa-i "defrisezi" ca se fac de kk singuri !
In toate cazurile trebuie sa existe o conduita inteleapta, echilibrata, toleranta, intelegatoare, ferma dar dreapta...
Asa vad eu "profilul " moderatorului !
Parerea mea.
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Kbal

#44
Bravo Romulus,
Foarte echilibrat punct de vedere, la fel l-am gandit si eu .
Sa nu uitam ca acei "agarici" pot atrage dupa sine si alti utilizatori (poate mai putin "agarici") si care pot contribui si intr-un mod pozitiv pe forum. In concluzie, erorile ORICUI ar trebui tratate de asa natura incat sa nu-i elimine/defriseze , pe cei care le-au produs ! Sa nu uitam nici faptul ca forumul a suferit o mica decadere in ultima vreme (in ceea ce priveste nr. de utilizatori), daca mai "defrisam" si din ce a mai ramas ....

In concluzie maniera/atitudinea unui nou moderator nu trebuie sa se schimbe, trebuie sa ramana asa cum a fost si pana acum, s-a moderat destul de bine si pana in prezent !

Cam atat,
K.
Only the best is good enough ...