Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Un nou moderator

Creat de spooky, 12 Martie 2009, 14:10:28

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Osho

Citat din: romulus din  14 Martie 2009, 22:37:34
Nu stiu daca ar fi cea mai fericita solutie !?
Din mai multe considerente: economice, etice, democratice, and so on ....
Si mai cred ca, indiferent de cine e persoana care scrie ("agarici", cum zici tu) venirea lui aici e motivata - in cele mai multe din cazuri - de un interes REAL pe domeniul UFO, SF ori asemena....
Pe aceia care vin cu interese tip Iuda ii citesti rapid si nici nu trebuie sa-i "defrisezi" ca se fac de kk singuri !
In toate cazurile trebuie sa existe o conduita inteleapta, echilibrata, toleranta, intelegatoare, ferma dar dreapta...
Asa vad eu "profilul " moderatorului !
Parerea mea.
Am zis !

O sa fac o paranteza, daca imi este permis, la ceea ce, cu mult bun simt, ati sesizat:profilul moderatorului echidistant...
Daca, sa zicem, intr-un subiect care este bazat pe studiu stiintific intervin opinii ce fac trimitere la unele precepte religioase, la care bine inteles avem diverse reactii , vi se pare acel subiect o catastrofa?vi se par acele opinii defazate si off-topic pentru ca unii injura la ele, ori pentru ca altii spun..."nu inteleg"?
Indiferent ce subiect se va dezbate, ar putea duce, in definitiv si macar tangential la unele corelatii de ordin religios-fie ca e vorba de ET, fie ca e vorba de OZN, ori de Continuumul spatiu-timp...In aceeasi tangenta directa s-au derulat studiile marilor cercetatori ai umanitatii in fizica, chimie, astronomie, matematica, etc
Nu am sa lungesc povestea, dar cu totii stim ca daca acordam celor ce scriu intr-un subiect un timp necesar de sedimentare a informatiilor, desigur subiectul, la un moment dat va arata altfel, va avea o consistenta si o fluiditate benefica.
O regula necesara , in schimb, cred ca ar fi aceea ca, daca nu ai nimic serios de facut intr-un subiect, nu interveni!!!Doar pentru zeflemea, nu e cazul...
Asadar, oamenii se vor ciocni in toate subiectele, dar unii chiar vor fi interesati, nu sa piarda timpul, ci sa dezbata constructiv...deci inchidem subiectul sau avem interventii echilibrante si echidistante de... moderator?
Va asigur, cu tot discernamantul ca lucrez cu cineva care este in cuntinuu contact cu "alte inteligente" si adeseori acestea folosesc date stiintifice corelate cu"taria credintei"...nu exista dihotomii la aceste niveluri...ele sunt doar in unele minti ...
Asadar, moderatorul, chiar daca nu are prea mult timp, e bine sa aiba  deschidere si luciditate.Altfel, forumul va ramane doar cu forma si va pierde continutul...parerea mea!

alx

Citat din: Kbal din  14 Martie 2009, 23:17:18
In concluzie maniera/atitudinea unui nou moderator nu trebuie sa se schimbe, trebuie sa ramana asa cum a fost si pana acum, s-a moderat destul de bine si pana in prezent !

Cam atat,
K.
Citat din: alx din  12 Martie 2009, 21:51:06
"Din doua una, dati-mi voie: ori sa se revizuiasca, primesc! Dar sa nu se schimbe nimica; ori sa nu se revizuiasca, primesc! dar atunci sa se schimbe pe ici pe colo, si anume in punctele... esentiale... Din aceasta dilema nu puteti iesi... Am zis!"
Citat din: Kbal din  12 Martie 2009, 22:13:57
Si care ar fi dilema ?

asta e dilema...vrem un forum care sa se ocupe de UFO sau vrem un forum plin de balarii?
si in consecinta,moderatorii trebuie sa aleaga una din cele 2 cai...

observ existenta a 2 "tabere" aici pe forum...vechea "garda",cei care activeaza de mult timp,si care sunt interesati NUMAI  de ufologie...si tabara "agaricilor",care dezbat orice fel de subiecte,numai sa se afle in treaba...si fiecare din aceste tabere isi doreste un moderator pe placul ei...din nefericire,se poate banui cine va castiga "lupta" asta:rating-ul si popularitatea...ozn-urile trec pe planul secundar...
   vorba colegului Romulus:am zis!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

Problema e ca studiind fenomenul OZN inevitabil se ajunge la tangente cu sfera paranormalului, iar de aici nu mai e mult la a se degenera in discutii de natura religioasa. Cred ca trebuie prevenite discutiile care abordand latura religioasa se abat de la analiza cazului in sine. Interesul nostru aici e doar de a hotara care cazuri sunt cat mai veridice, analiza lor atenta si realista, si nu discutii filozofice sau religioase, care se pot dezbate in alta parte.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

Citat din: StarDust din  15 Martie 2009, 12:22:00
Problema e ca studiind fenomenul OZN inevitabil se ajunge la tangente cu sfera paranormalului, iar de aici nu mai e mult la a se degenera in discutii de natura religioasa. Cred ca trebuie prevenite discutiile care abordand latura religioasa se abat de la analiza cazului in sine. Interesul nostru aici e doar de a hotara care cazuri sunt cat mai veridice, analiza lor atenta si realista, si nu discutii filozofice sau religioase, care se pot dezbate in alta parte.
foarte bine spus!
   in plus,pentru cei care doresc sa dezbata teme religioase sau alte alea...o simpla cautare pe net va dezvalui existenta forumurilor tematice...de ce trebuie umplut rufon cu zeci/sute de topicuri fara legatura cu ufologia?
   
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

lylyt_ice

 Sunt total in asentimentul celor care, sunt contra: predicatorilor, celor cu idei fixe, celor care schimba tema unui subiect cu buna stiinta, si celor care copiaza in nebunie, chilometrii de pagini de peste tot impunand celorlalti sa citeasca toate ineptiile. a!...si bine inteles, as dorii eliminarea totala a celor care sfideaza bunele maniere si bunul simt elementar, ca atunci cand primesc avertizari, folosesc alte nume inducand in eroare conducerea si membrii forumului.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Shadowman

#50
Citat din: alx din  15 Martie 2009, 11:55:19
observ existenta a 2 "tabere" aici pe forum...vechea "garda",cei care activeaza de mult timp,si care sunt interesati NUMAI  de ufologie...si tabara "agaricilor",care dezbat orice fel de subiecte,numai sa se afle in treaba...si fiecare din aceste tabere isi doreste un moderator pe placul ei...

Interesant e faptul ca majoritatea celor propusi pentru postul de moderator fac parte din "aripa dura"... :evil: :evil: :evil:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Urban

Intrebare pt. Spooky:
- Cate pagini trebuie sa umplem pana te hotarasti sa numesti un moderator sau mai multi ?

(Normal ar fi fost sa postezi un sondaj cu doua, trei, zece nume sau eventual o lista din care restul utilizatorilor sa aleaga unul sau doi moderatori....ai aruncat mesajul ca pe o pleasca si ai dat liber la comentarii...probabil ca te amuza foarte tare chestia asta sau probabil ca ai suficient de mult spatiu pe server si nu ai cu ce sa il umpli, de altfel cred ca asta este una din explicatiile pentru care lasi toate mesajele nemoderate, ca sa nu zic altfel....dar la fel de adevarat e ca pana la urma forumul, serverul si gigabitii sunt ai tai si faci ce vrei cu ei...vezi ca in curand o sa deschid si eu un topic despre pescuit...sper ca nu deranjeaza)

Urban

Cam asta e lista (destul de scurta):

-alx
-shadowman
-depthoffield
-jackie
-kymosabe
-romulus
-stardust
-udar (dar din pacate nu mai posteaza, probabil s-a plictisit)
-urban


Kbal

Bravo, mi-a placut, cum ai judecat !?  :wink:
Only the best is good enough ...

lylyt_ice

Eu zic, ca ar trebuii intai sa stim cine sunt cei care ar dorii sa devina moderatori...pana in prezent avem:  stardust, Kbal, urban..........  Cine se mai inscrie?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Kbal

#55
-Unidentified .... (care nu prea face prezenta)
-Stardust
-Eu
-Urban (aka Ninja) .

Cam asta e lista, de doritori ... iar dintre cei prezenti in lista, lasandu-ma la o parte pe mine, singurul pentru care eu as opta ar fi StarD  :wink: .
Only the best is good enough ...

alx

#56
tinand cont de faptul ca am fost propus  sa fiu moderator,o sa tin si eu o cuvantare:
  In primul rand,in ideea ca ar fi niste alegeri(desi ma indoiesc de asta),va rog SA NU MA ALEGETI! Nu ma alegeti,pentru ca s-ar putea sa va para rau!  Stiti cu totii ca sunt un tip care nu prea face compromisuri,ca ma enervez foarte repede si reactionez pe masura cand vad tot felul de posturi aiuristice pe aici...si nu v-ati dori sa le vedeti sterse din prima...in plus,am repetat de multe ori ca eu ma aflu aici pentru ca forumul asta este al ceea ce ar trebui sa fie romanianUFOnetwork,adica aici ar trebui sa se discute NUMAI SI NUMAI despre fenomenul OZN,si,in rarele situatii cand se impune,si despre fenomenele paranormale conexe...
   Ca ceea ce se intampla de fapt este cu totul si cu totul altceva...ei bine,se pare ca cei mai multi nu sunt deranjati de asta...din contra,se complac in situatia actuala.In plus,s-a dezvoltat o mentalitate paguboasa aici pe forum:daca nu avem ozeneuri de care sa discutam,putem scrie orice,important este sa scriem,sa vada lumea ca avem activitate!.Ceea ce este cu adevarat deranjant,in conditiile in care acest forum este accesat de foarte multe persoane,mare parte dintre ele dorind sa afle mai multe despre aceste fenomene(OZN),adica fiind "NEINITIATI",luind de bune TOATE informatiile care se publica aici...si cu ce se aleg aceste persoane? Li se umple capul cu tampenii mistico-religioase,ajung sa vada peste tot numai conspiratii,sunt "deturnati" de la adevaratele lor motive pentru care au intrat pe forumul asta...
   Asta e adevarata problema,si pentru a o remedia,s-ar impune niste masuri drastice...din "fericire" pentru forumul asta,nu prea cred ca va fi cine sa le ia...deci concluzia ar fi: "dormiti in pace...moderatorii vegheste pentru voi!"
   
  cam atat am mai avut de spus...restul e tacere!

PS  si nu am glumit cand am spus sa nu ma alegeti...daca ma gandesc mai bine,nu prea imi doresc sa fiu confundat...

   
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

spooky

Citat din: Urban din  15 Martie 2009, 13:34:23
Intrebare pt. Spooky:
- Cate pagini trebuie sa umplem pana te hotarasti sa numesti un moderator sau mai multi ?

(Normal ar fi fost sa postezi un sondaj cu doua, trei, zece nume sau eventual o lista din care restul utilizatorilor sa aleaga unul sau doi moderatori....ai aruncat mesajul ca pe o pleasca si ai dat liber la comentarii...probabil ca te amuza foarte tare chestia asta sau probabil ca ai suficient de mult spatiu pe server si nu ai cu ce sa il umpli, de altfel cred ca asta este una din explicatiile pentru care lasi toate mesajele nemoderate, ca sa nu zic altfel....dar la fel de adevarat e ca pana la urma forumul, serverul si gigabitii sunt ai tai si faci ce vrei cu ei...vezi ca in curand o sa deschid si eu un topic despre pescuit...sper ca nu deranjeaza)

eu nu am cerut nimic mai mult decat PROPUNERI sau AUTO-PROPUNERI pentru postul de moderator...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984