Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Un nou moderator

Creat de spooky, 12 Martie 2009, 14:10:28

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shadowman

   Sunt permise "campaniile electorale" pe topic...?  :roll:
   Ca sa lansam sloganuri si lozinci !   8-)
Exemple :
            Votati "X" ,omul potrivit pe postul potrivit
            Pentru linistea dumneavoastra,votati "Z" !

           
sau
            Nu conteaza cine voteaza,conteaza cine "boteaza"...!
            Moderatorul Y reales,la al XIV-lea congres...!
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

Citat din: Urban din  13 Martie 2009, 16:22:45
Strang adeziuni pentru Jackie !
Cine il sustine sa ridice mana sus...


Dar nu pe toate sectiunile...Sunt de acord sa modereze pe sectiunile  Evenimente OZN în România ,Evenimente OZN în lume,OZN - generalitãþi, Laborator,Emisiuni Radio/TV si Arheologie - Astronautica Antica...Pe toate aceste sectiuni sau mai putine ,daca sunt suficienti moderatori...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

 O propunere : Moderatorii sa nu mai poata sterge definitiv mesajele...Doar sa le arunce in cosul de gunoi. Posibilitatea stergerii definitive a mesajelor sa revina doar administratorului ( sau cu acordul tuturor moderatorilor)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

spooky

In acest moment exista o astfel de practica. O parte din mesaje ajung in cosul de gunoi, cele care genereaza discutii mai ales offtopic. Cosul de gunoi este golit periodic.

Pentru a preintampina discutiile offtopic sau de o alta natura care genereaza cearta, un mesaj sau doua, mesajele din cadrul topicurilor sunt sterse definitiv, cum a fost si mai devreme mesajul lui Urban care a sugerat sa stranga adeziuni pentru Jackie.

Tinand cont de trecutul celor doi, te intrebi daca Urban vorbeste serios sau ironizeaza. Scopul acestui topic nu este acela de a strange adeziuni sau voturi, este doar un topic in care sa se adune nominalizari pentru moderator(i).

Cred ca e destul de important, realizati, ca un moderator nou sa aiba cat mai putine sau zero conflicte cu ceilalti membri pe forum, sa aiba o oarecare vechime si un numar consistent de postari.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

alx

Citat din: spooky din  13 Martie 2009, 17:06:04
Cred ca e destul de important, realizati, ca un moderator nou sa aiba cat mai putine sau zero conflicte cu ceilalti membri pe forum, sa aiba o oarecare vechime si un numar consistent de postari.

sa nu te superi pe mine,da nu prea sunt de acord cu tine...un membru,cu oarecare vechime,si un numar consistent de posturi,care sa aiba cat mai putine sau zero conflicte cu ceilalti...asta inseamna ca desi acest membru a scris mult(?),nu a avut nimic de spus,nu are opinii personale de aparat,nu are taria de caracter NECESARA unui moderator care trebuie sa taie,uneori,in carne vie...sa inteleg ca se cauta un moderator "fetita"?   
   In plus,ma raliez si eu ideii ca un moderator pe acest forum TREBUIE  sa aiba ceea ce se cheama "open mind",sa fie echilibrat,cu o mare doza de scepticism,capabil sa discearna intre realitate si fictiune...din start,"credulii" care inghit orice trebuie eliminati,indiferent cat de "necertareti" au fost,pentru ca reprezinta un potential pericol...(si cred ca iti aduci si tu aminte...).

   o sa inchei cu un banc,din vremuri de mult apuse:
"la intrebarea pusa la ora de biolgie cu privire la "radacinile omului" si la stramosii sai,cineva,sa-i zicem un nene activist,a raspuns asa: Noi nu tragem din maimute! Ci din pinguini!  Auzind aceasta afirmatie,tovarasa profesoara i-a cerut explicatii,iar nenea a raspuns: Suntem rezistenti la frig,la foame,si batem din palme!"
    acu ma intreb:aici se cauta un pinguin?
   
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

spooky

Alx si restul, aveti dreptat... DAR

cred ca intelegeti gresit ideea de conflict... sa o schimb in cearta deschisa... nu ma refer la conflict de idei.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

jackie28t

#21
Pentru clarificare ca sa se inteleaga. In nici un caz eu nu-mi doresc sa fiu moderator deoarece timpul nu-mi permite. Am fost moderator in 2006 dar m-am retras. Acum sunt si mai incarcat decat inainte, plus de asta ca sunt si sceptic. Cam periculos pentru asa spuse OZNuri.   :wink:  Deci daca am ceva de spus pe forum pot sa o fac si ca simplu membru.

Trebuie sa se stie ca din momentul in care cineva devine moderator va avea si o responsabilitate. Sa nu uitati acest lucru.

As putea totusi sa nominalizez cativa membri pentru postul de moderator daca e de ajutor.
Pe StarDust de exemplu. Pe Yagg chiar si Kbal daca tot isi doreste. Binenteles depinde de ei si de decizia administratiei.
Pe forumu StarDust a arata ca este o persoana serioasa la subiectele puse in dezbatere, raspune intr-un mod prietenos, nu-si bate joc de oameni din cate am observat, e decent cu ceilalti colegi cea ce cred eu ca ar putea ajuta forumul intr-o oarecare masura ca pe un inceput. Cu timpul se prinde experienta, se vor mai face si alte schimbari deci mult succes forumului si viitorilor moderatori indiferent care vor fi ei. Va doresc toate cele bune.

StarDust

Multumesc pentru aprecieri Jackie!
In primul rand, chiar daca acesta e un forum de discutii despre fenomenul OZN, fenomene conexe, paranormal, NWO, etc. consider ca a avea o doza mare de scepticism nu strica, dimpotriva! Din punctul meu de vedere ca moderator pe acest forum as avea in mare urmatoarele indatoriri:

1. Sa urmareasca ca postarile sa fie scrise intr-o limba romana cat de cat decenta.
2. Sa semnaleze postarile care pot degenera off-topic
3. Total impartial si nepartinitor.

In ceea ce ma priveste pe mine ca moderator, nu stiu ce sa zic, sunt destul de nehotarat. Nu am experienta in asa ceva.
Raman deschis acestei posibilitati, in functie de ce se va hotari pe forum am sa mai vad si eu...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Shadowman

Citat din: StarDust din  13 Martie 2009, 18:34:07
Din punctul meu de vedere ca moderator pe acest forum as avea in mare urmatoarele indatoriri:

1. Sa urmareasca ca postarile sa fie scrise intr-o limba romana cat de cat decenta.
2. Sa semnaleze postarile care pot degenera off-topic
3. Total impartial si nepartinitor.

  Nimic nou.Astea faceau parte,oricum,din fisa postului...
"Total impartial si nepartinitor "...? Foarte,foarte discutabil...Un vis frumos ! Si de domeniul SF... :lol:
  Daca se deschide un topic "de spart seminte", "logoree",sondaje aiurite ori reclame galagioase si agresante la " spiritualizati",nu stiu cit de "impartial"  si "nepartinitor" vei fi ca viitor moderator...
  Cred ca viitorul moderator ar trebui sa explice mai putin si sa "foarfece" mai mult...
  Cum religia si "politichia" (la care tot romanu' se pricepe !  :-D )sunt prezente pe RUFOn,e imposibil sa fii impartial si nepartinitor Sa te vad cum vei reactiona cind vor apare "extremisti" ori "habotnici" !
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

 Stardust,daca vei fi moderator,sa vii "inarmat" cu platosa groasa,calmante si multe antifoane !  :lol:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Nox

Vreau sã fac o completare. Viitorul moderator nu trebuie sã fie neapãrat un EL. Poate sã fie ºi o EA.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Shadowman

Citat din: StarDust din  13 Martie 2009, 19:37:44
Si eu cred ca pe forum se discuta cam prea mult despre religie si politica. Cred de asemenea ca se expun prea multe "citate" aici unde ar trebui sa ne expunem mai mult parerile personale si sa analizam obiectiv cazuri OZN si conexe si nu alte chestiuni religioase sau politice care degenereaza in discutii contradictorii si inutile. E doar parerea mea...

Te sustin ! Votati Stardust !
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

StarDust

Oricum, din punctul meu de vedere sunt pe forum persoane  mai vechi si care ar merita mai mult ca si mine ca sa fie moderatori, sugestiile mele ar fi: Romulus,Kymosabe,Jean,Shadowman,Alx,Jackie (desi a zis ca nu doreste asta).
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kbal

Eu propun a fi luat in calcul si un criteriu de baza pentru selectionarea unui viitor moderator si anume timpul zilnic sau saptamanal pe care il poate acorda forumului .
Only the best is good enough ...

Shadowman

Citat din: StarDust din  13 Martie 2009, 20:21:50
Oricum, din punctul meu de vedere sunt pe forum persoane  mai vechi si care ar merita mai mult ca si mine ca sa fie moderatori, sugestiile mele ar fi: Romulus,Kymosabe,Jean,Shadowman,Alx,Jackie (desi a zis ca nu doreste asta).

  Unele din persoanele "mai vechi" ar modera mai simplu si mai eficient... :-D Ele cunosc doar  trei butoane si rolul acestora : butonul MUTED,butonul DELETE si butonul MODERATED !   :lol::lol: :lol:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY