Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Realitate sau doar o imaginatie bogata?

Creat de Tha D, 21 Februarie 2009, 17:12:04

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shanti Nilaya

Citat din: Kbal din  24 Februarie 2009, 14:25:44
Nu e o cearta intre Shanty si Lylyt, e doar o cearta intre Shanty si .... ea stie.

Lylyt fii atenta ce zicea o vorba ...

Marile spirite intotdeauna au intalnit opozitii violente de la mintile mediocre. sau
Este mai dificil sã distrugi o pãrere greºitã decât un atom. sau
Doar douã lucruri sunt infinite, universul ºi prostia umanã, însã nu sunt sigur despre primul.
Albert Einstein

Ok Spooky, poate cu aceasta ocazie stergi tot ce inseamna offtopic pe acest topic,mai exact toata pgina 4, asa sigur nu vor mai aparea si altele.

Ai dreptate, nu e nici o cearta.
De multi ani, oamenii de stiinta studiaza un fenomen, el este si obiect de studiu in cadrul unor cursuri:manas, vipashana,"constient, subconstient si fabricuta de minciuni", etc.
Grosso modo, ei studiaza modul in care functioneaza mintea  noastra, a oamenilor, si concluzia este ca toti gandim cam...la fel.In subconstientul nostru, exista posibilitatea de accesare a mentalului colectiv al rasei, si...iata comportament.Intradevar, unii oameni reusesc sa aiba propriile optiuni, dar asta dupa mult efort si constientizare-uneori ii numim initiati, alteori cercetatori, iar altii sunt acei oameni simpli care nu isi pun nici un titlu , sunt Oameni.
Datorita lor, lumea merge inainte...Deci, daca cineva spune ceva ce tu nu agreezi, faci apel la ceea ce stim cu totii fara efort:tipi, injuri,zgarii, etc.
Daca intre timp constientizezi ca reactionezi comform cu ce am spus mai sus, ai sansa sa incepi sa actionezi lucid, si nu sa "reactionezi".
"Fabricuta de minciuni"- iata altceva de care s-au lovit cercetatorii,si care, fonctioneaza la nivelul subconstientului chiar si in unele stari de hipnoza, si anume, apar informatii false...Dar, mai ales cand nu esti de acord intr-o discutie cu cineva, incepi sa aduci si argumente "stiintifice" pentru prostiile pe care le sustii...Faci coalitii fara sa fie nevoie, incerci sa elimini sursa care te tulbura (dar, atentie, ea este doar in interiorul tau..)
Alege sa incepi sa actionezi in realitate si nu sa reactionezi intr-o imaginatie bogata!!


Kbal

#46


Bunicamiu avea o vorba care spunea asa : Nu toate mustele fac miere !
sau alta : Daca te bagi in tarata te mananca porcii ...

Si inca le are ...  8-)

P.S. Observ, cu uimire,ca citatele de mai sus, se confirma, din nou  :lol:
Only the best is good enough ...

Shanti Nilaya

Citat din: Kbal din  25 Februarie 2009, 12:03:36


Bunicamiu avea o vorba care spunea asa : Nu toate mustele fac miere !
sau alta : Daca te bagi in tarata te mananca porcii ...

Si inca le are ...  8-)
Asta e tot?Nu citesti ...e clar, deci nu voi mai raspunde.

maiami

frate esti o figura cu visele tale
cam ciudate si violente
sa visezi tu ca iti taie gatul :ufo:
VOICA MARIAN tel. 0746075513
va invit la cunoasterea prin stiinta

Tha D

Ciudate lucruri s-au intamplat pe topicul asta de cand nu m-am mai uitat.

Am fost atat de interesat de lucrurile care mi s-au intamplat ca am scris si o carte despre asta, am inceput sa ma controlez, adica cand si cum sa visez, cand si ce sa vad etc.

Dupa ce am studiat mai multe despre lucrurile curioase(nu numai ale mele) am luat o decizie.

Acest lucru ma pasioneaza, chiar daca sunt grave, chiar daca pot pati ceva eu voi continua sa cercetez lumea paranormalului, cu si fara Dumnezeu.

Shanty, am mai fost la Provita, locul cu vocea misterioasa. Am stat 3 zile si in a 2-a am auzit iar. De data asta mai incet, si m-a intrebat: David? tu esti?

Daca vreti iar sa spuneti ca n ue bine ce fac, mai bine se inchide topicul, daca vreti sa discutam si sa impartasim experiente, atunci sunt dispus sa vorbesc.

romulus

Citatcu si fara Dumnezeu.
NIHIL SINE DEO
Omule, ai incredere in cei mai ...cu experienta !
Sintagma de mai sus e 100% veritabila .
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David