Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Realitate sau doar o imaginatie bogata?

Creat de Tha D, 21 Februarie 2009, 17:12:04

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Kbal

Iar interpretezi gresit ....  :-D nu e vorba despre ce poate face el pentru alti si medicina nu sau invers, ci cum de un ... aparent "om" poate realiza astfel de performante si nici nu am evidentiat faptul ca as crede sau nu ci doar imi pun intrebari si caut explicatii !
Only the best is good enough ...

lylyt_ice

 Sigur ca testele medicale, puteau stabilii functionalitatea organelor interne si prin multiple alte analize se putea stabilii daca acea persoana intradevar are deficit de vitamine, minerale...etc....datorate lipse de asimilare a hranei si apei,,,,,,,mai ales a apei....ar fii trebuit sa fie de mult deshidratat, iar materia carnoasa in zonele care se afla pe sol, trebuiau sa prezinte anumite leziuni, datorate faptuloi ca pielea nu mai este irigata sanwin, nemai putand efectua procesul de respiratie al porilor. plus atrofierea muschilor... Nu sunt medic dar sunt convinsa ca medical, se poate stabilii cu usurinta daca acea persoana se hraneste pe ascuns, iar din cand in cand zburda prin padure...sau daca se afla sub influenta unor droguri cu efect prelungit de cateva zile, dupa care mananca repede, alearga putin, face pipi si apoi iar intra in somnul de cateva zile dupa ce bea ceiutul la desert........simplu nu? iar localnicii, ce sa zica si ei(?) cu cat mai multi turisti cu atat mai bine...... :-D Aaaa presa.....da-da-da, daca spun reporterii ca asa e.....inseamna ca....asa e...Nu? Pai atunci sa credem ca si la moldoveni pe cer a aparut ochiul lui Dumnezeu, sau mai stiu eu ce alte aberatii........
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Kbal

#32
Citat din: lylyt_ice din  23 Februarie 2009, 04:47:21
Sigur ca testele medicale, puteau stabilii functionalitatea organelor interne si prin multiple alte analize se putea stabilii daca acea persoana intradevar are deficit de vitamine, minerale...etc....datorate lipse de asimilare a hranei si apei,,,,,,,mai ales a apei....ar fii trebuit sa fie de mult deshidratat, iar materia carnoasa in zonele care se afla pe sol, trebuiau sa prezinte anumite leziuni, datorate faptuloi ca pielea nu mai este irigata sanwin, nemai putand efectua procesul de respiratie al porilor. plus atrofierea muschilor...

Da!,testele medicale puteau stabili daca parametri de functionare (fiziologia) organelor interne sunt in limitele optime,.. si ce ? precum si activitatile biochimice si biofizice ce au loc la nivel celular sau tisular si ce... ? In cazul in care s-ar fi dovedit a fi in limite normale nu s-ar fi elucidat nici un mister,din contra s-ar fi marit aria enigmelor ! (cum de un "om" isi pastreaza aceiasi conditie dupa cateva luni in care sfideaza toate regulile de supravietuire ? nu consuma si nici nu elimina substante dar totusi traieste !)
"materia carnoasa"  :lol: ... adica la nivelul tesutuli epitelial (format din celule epiteliale) se pare ca nu au avut loc nici un fel de alterari (datorita presiunii sub actiunea greutatii caorpului), ceea ce iar ma surprinde ! dar asta nu inseamna ca acel tesut nu se si iriga cu sange, de unde ai tras aceasta concluzie?, transportul sangvin este facilitat de contractiile inimii,prin urmare daca inima are activitate atunci si intreg organismul este irigat cu sange.Treaba cu porii si cu respiratia pielii nu am inteles-o, dar ce naiba e broasca sa respire prin piele :-D? Intra tu intr-un bazin cu apa pana la gat (acoperi tot corpul cu apa sa nu mai poata respira),lasi numai capul afara sa te poti alimenta si vezi daca iti apar leziuni datorita faptului ca pielea nu respira (chiar si dupa saptamani de stat)!
Cert este ca acea persoana a reusit sa se conserve timp de 10 luni in lipsa miscarii si a alimentatiei cu substante nutritive, iar acest fapt nu se poate pune la indoiala,din cate am inteles prin alte articole, a fost supraveghiat non-stop ! Sa spunem ca ar fi venit cineva pe ascuns sa-l aprovizioneze cu hrana, totusi cum explici ca a rezistat in lipsa miscarii ? ca de "zburdat" nu a zburdat prin padure .. Drogurile l-ar putea mentine cateva zile, dar in timp si dupa mai multe repetari, credema ca l-ar fi adus intr-o conditie foarte grava... Pentru mine ramane in continuare un mister  :-D
Only the best is good enough ...

Tha D

Cineva de adus mancare tot ii aduce... Unii istorici sustin ca pana si zeii se hranesc... Nu are cum sa zburde prin padure deoarece e supravegheat si probabil isi face nevoile intr-o gaura in nisip.... DAr 2 luni fara sa te misti.. as ajunge la nebunie

lylyt_ice

 Acum lasand de-o parte "termenii de specialitate" ca tot nu-mi intra-n cap....DOMNUL BUDA, TOT SARLATAN RAMANE. NA, UITE ASA.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Shanti Nilaya

Citat din: Kbal din  23 Februarie 2009, 14:03:53
Da!,testele medicale puteau stabili daca parametri de functionare (fiziologia) organelor interne sunt in limitele optime,.. si ce ? precum si activitatile biochimice si biofizice ce au loc la nivel celular sau tisular si ce... ? In cazul in care s-ar fi dovedit a fi in limite normale nu s-ar fi elucidat nici un mister,din contra s-ar fi marit aria enigmelor ! (cum de un "om" isi pastreaza aceiasi conditie dupa cateva luni in care sfideaza toate regulile de supravietuire ? nu consuma si nici nu elimina substante dar totusi traieste !)
"materia carnoasa"  :lol: ... adica la nivelul tesutuli epitelial (format din celule epiteliale) se pare ca nu au avut loc nici un fel de alterari (datorita presiunii sub actiunea greutatii caorpului), ceea ce iar ma surprinde ! dar asta nu inseamna ca acel tesut nu se si iriga cu sange, de unde ai tras aceasta concluzie?, transportul sangvin este facilitat de contractiile inimii,prin urmare daca inima are activitate atunci si intreg organismul este irigat cu sange.Treaba cu porii si cu respiratia pielii nu am inteles-o, dar ce naiba e broasca sa respire prin piele :-D? Intra tu intr-un bazin cu apa pana la gat (acoperi tot corpul cu apa sa nu mai poata respira),lasi numai capul afara sa te poti alimenta si vezi daca iti apar leziuni datorita faptului ca pielea nu respira (chiar si dupa saptamani de stat)!
Cert este ca acea persoana a reusit sa se conserve timp de 10 luni in lipsa miscarii si a alimentatiei cu substante nutritive, iar acest fapt nu se poate pune la indoiala,din cate am inteles prin alte articole, a fost supraveghiat non-stop ! Sa spunem ca ar fi venit cineva pe ascuns sa-l aprovizioneze cu hrana, totusi cum explici ca a rezistat in lipsa miscarii ? ca de "zburdat" nu a zburdat prin padure .. Drogurile l-ar putea mentine cateva zile, dar in timp si dupa mai multe repetari, credema ca l-ar fi adus intr-o conditie foarte grava... Pentru mine ramane in continuare un mister  :-D
Iti recomand sa citesti o carte f. interesanta-A trai cu lumina-O calatorie spirituala cu Jasmuheen
Este vorba despre alimentatia pranica, este a cincea carte scrisa de doamna Jasmuheen si prezinta experienta fascinanta de a fi hranit fizic numai cu Lumina.Cartea atinge si subiecte legate de nemurirea fizica, spiritualitate si exprimare senzoriala, relatii in cadrul noului mileniu si stapanirea mintii prin folosirea unor programari foarte puternice.Ea mai ofera o alternativa la rezolvarea foametei si saraciei cu care se confrunta tarile lumii a treia si, de curand, aproape toate tarile lumii...
Mergand pe o cale noua, dar, in acelasi timp, veche de cnd lumea, multi adopta acum posibilitatea de a depasi starea de vegetarian partial sau total (vegan) si de a deveni breatharian , adica o persoana hranita exclusiv de Lumina si de propria sa natura Divina.
Sper ca ti-am suscitat interesul...

Kbal

Inainte de a citi materialul respectiv vreau sa iti pun o intrebare , tu ai citit cartea respectiva si la tine a dat rezultate ?  :-D Daca da, atunci am sa o studiez si eu ! 8-)
Only the best is good enough ...

Shanti Nilaya

Citat din: Kbal din  23 Februarie 2009, 20:08:29
Inainte de a citi materialul respectiv vreau sa iti pun o intrebare , tu ai citit cartea respectiva si la tine a dat rezultate ?  :-D Daca da, atunci am sa o studiez si eu ! 8-)
Am citit cartea, acum cca. 7-8 ani de zile si pentru o asemenea experimentare ai nevoie de inca un sustinator.Asadar am facut vreme indelungata impreuna diferite nivele de post.Am inceput prin a fi vegetariene(in conditiile in care la mine in casa se gatea zilnic cu carne si bineinteles ca ai mei au continuat)
Am continuat dupa vre-un an cu hrana vie(era si un restaurant de la Elta Universitate) si apoi , trecea cate o zi intreaga in care nu mancam chiar nimic(dar faceam meditatie sub piramida si nici nu simteam nevoia sa mancam).Nu se poate explica starea in care te afli pana nu experimentezi..Dar, atentie, doctorul Puscasu avea o teorie conform careia, trebuie sa fi asistat chiar si pe o perioada de post negru, post de 40 zile in scopuri curative sau...altele.
In alta ordine de idei eu am incercat sa te ajut cu aceasta carte sa gasesti o varianta de raspuns pentru intrebarea ta:baiatul din Pakistan

Kbal

Pai eu apreciez intentia de a ma ajuta, dar cand o faci, fao pana la capat :D !
Ok am inteles in mare dar nu prea imi prezinta interes si sa-ti spun de ce, eu din fire sunt cam certat cu mancarea, is si mai slab de felul meu, cei drept nu prea mananc dar nici nu simt nevoia, pentru mine alimentatia e un chin dar la care ma supun pentru ca la un moment dat incepe sa ma doara stomacul (am si probleme cu mucoasa gastrica) si nu am de ales, nu mi-e foame niciodata si nici pofta de ceva anume, nici macar de dulciuri (foarte rar), cand mananc o fac in repeziciune si din picioare, pentru ca nu am stare, simt nevoia sa termin mai repede!Nici la mare nu prea imi place sa ma duc pentru ca nu am rabdare sa stau la plaja... asa ca respectiva carte chiar nu mi se potriveste din multe puncte de vedere insa mersi pentru interventie !
Only the best is good enough ...

lylyt_ice

Din cate stiu eu, autoarea cartii respective, se afla deja in lumea celor drepti....Iar cu mancarea si eu am niste ciudatenii,,,,pur si simplu nu maninc absolut nimic toata ziua, dar in schimb beau multa cafea cu lapte condensat, iar seara pe la ora 21, mi se face foame si maninc cu pofta...iar cu somnul ce sa zic? nu prea dorm pina pe la 3-4 dimineata....nu am fost niciodata bolnava , si nu am luat niciodata nici un fel de madicament, in afara de paracetamol...asa ca la mine este RAMADAN cam in fiecare zi :-D         corpul stie ce, cat si cand are nevoe.....totul este sa nu facem axcese.....in rest...daca te-e hranesti cu lumina si iubire, corpul cred ca cere mai putina hrana.......dar..."BUDA" tot sarlatan ramane... :-D
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Kbal

#40
"BUDA" tot sarlatan ramane.  :lol:  :lol:  :lol: ok atunci ramane un sarlatan !

Interesant si modul tau de viata si alimentatie ! uite eu as mai avea cateva probleme... se pare ca tipice organismului meu . Beau vin rosu in prostie , aproape o sticla de 750 ml/zi (dar nu chiar zilnic), n-am nici pe naiba de la el, ba din contra e bun ca mai imi da pofta de mancare si putere de concentratie  :-D deci la mine vinul e ca un fel de "supliment de pofta" (si nicidecum bautura alcolica) fara el nu stiu ce m-as face, cred ca nu as mai manca deloc! ca si tine nu pot adormi mai devreme de 2-3 dimineata dar in schimb cand sunt nevoit sa ma trezesc mai devreme (sub ora 10 am) sunt frant de oboseala . O alta problema ar fi ca am mereu durere de cap, in prima faza am crezut ca-i de la vin dar dupa o pauza experimentala de aprox 2 sapt. in care durerea a continuat, am constatat ca nu e de la vin, practic eu traiesc cu durerea asta de cap de multa vreme, e un calvar, imi face mari probleme si la concentrare si de multe ori sunt si putin .. "rigid" in sensul ca nu am rabdare.. (sa ascult pe cineva spre exemplu) dar cu toate astea reusesc sa trec peste multe probleme intelectuale dovedind o oarecare superioritate in "logica" fata de multe cunostiinte pe care le am, si repet am aceasta durere de cap de cativa ani, rar prind momente cand ma lasa, si o alta problema pe care o mai am si imi displace foarte mult, este comoditatea, sunt foarte lenes din multe puncte de vedere, incerc sa-mi auto-impun, sau sa ma auto-educ in sensul asta de multa vreme si nu reusesc... cad asa intr-un fel de melancolii din care nu mai ma scoate nimeni si meditez cu orele... de aceea am si o imaginatie foarte bogata dar nu e suficient, pentru ca am probleme de multe ori in .. a o pune in practica datorita comoditatii.O alta problema este ca de multe ori imi este oarecum greu sa imi focalizez atentia asupra unui lucru specific, mi se intampla sa ma gandesc la multe lucruri simultan,daca am tv. deschis, si muzica in acelasi timo, si mai si citesc ceva e un calvar!, percep toate amanuntele in acelasi timp dar mi se intensifica si durerea de cap :|... ma rog... am cam lungit-o cu un subiect absurd despre mine ... :D

P.S. daca cineva are vre-un sfat cu referire la aceste probleme , este bine venit !
Only the best is good enough ...

Kbal

"Baiatul pisica" vede perfect in bezna!
http://www.ziua.net/news.php?data=2009-02-23&id=21675

Apropo de stirea asta ce mai spuneti huh ?,un copil ce poate vedea perfect pe intunerc chiar sa si citeasca . Sa te vad acum lylyt, si asta tot sarlatan este :-D ?
Only the best is good enough ...

Tha D

Si zici tu ca e adevarat.... hah nu cred!
Si uite cum am ajuns de la mine la ochii pisica :)) :roll:

Cu durerea de cap... vezi poate ai probleme cu sinusurile.. am patit si eu

Shanti Nilaya

Citat din: lylyt_ice din  24 Februarie 2009, 10:29:12
Mai, mai, mai, ce draguta poti fii? Asta-i tot ce poti? sau mai ai si alte jigniri in repertoriu? Deci sunt; incoerenta, incorecta, am pareri aiurea, sunt frustrata, neputincioasa, ahaaa si ignoranta...bravo mai fatuca multumesc  Acum te-ai racorit....esti multumita...Sa-ti fie de "BINE"!!! :lol:

Ignorant inseamna neinformat datorita unei atitudini gresite sau...din varii motiva.Nu e o jignire!

Fenomenele paranormale, programarea subconºtientului, terapiile emanate de vechile culturi orientale – iatã doar cîteva domenii care, deocamdatã, nu pot fi explicate satisfãcãtor prin datele actuale ale ºtiinþei. De aceea, ele tulburã ºi provoacã.


            Datoria ºtiinþei faþã de comunitatea umanã este sã demistifice aceste "delicate" domenii ale cunoaºterii – de care profitã din plin ºi ºarlatanii – idee la care subscriem fãrã rezerve.
           Cu puþine excepþii, însã, savanþii refuzã sã abordeze asemenea domenii – etichetate drept "sanctuare ale magiei" – de teama stigmatizãrii, a ridicolului. Ori, nu avem dreptul sã ignorãm aceste domenii numai pentru cã nu sunt pe deplin explicate sau pentru cã nu se suprapun peste informaþiile conceptuale, marxist-leniniste ºi darwiniste, dobîndite de cãtre mulþi dintre noi în timpul instrucþiei ºcolare. ªi într-adevãr, acele concepte nu acceptau cã omul are ºi o stare electricã, cel mai adesea denumitã în dogmã "starea spiritualã", sau "corpus electricus" în medicina extrem-orientalã.
          Chintesenþa conceptelor de pînã acum, întrunitã în cartea Realismul ªtiinþific ºi Religios, scrisã de dr.ing.Ioan Micu – Doctor Honoris Caussa pentru Medicina Alternativã -, încearcã sã ridice vãlul necunoaºterii de pe corpul uman ºi îl studiazã dual, atît din punct de vedere al biomasei cît ºi din punct de vedere electromagnetic ca urmare a proceselor bioelectrice rezultate în urma diviziunii celulare, introducînd chiar noþiunea de "existenþe paralele" ale corpului biologic ºi al "corpusului electricus", în acelaºi timp,  dar ºi spaþial, defazat în timp, sub alternanþa:
Homorai (starea electromagneticã galacticã) – Heavisaid (starea electromagneticã atmosfericã) – Robotom (omul biologic) – Homoiad (starea electromagneicã de dupã noi, din centrul Pãmîntulu, unde sîntem împinºi de Cosmos ºi atraºi în focul veºnic de gravitaþie)
          Din pãcate, mijloacele actuale de explorare energeticã a organismului uman, de pildã, pot culege numai semnale de ordin bioelectric din Robotom . Indiscutabil, însã, în afara energei Robotomului datã de caracteristicile lui bioelectrice, mai existã ºi alte semnale, iar unele ne sînt de-a dreptul necunoscute.
          Teoria molecularã a eºuat în explicarea esenþei vieþii, iar biologia a luat-o, de mult, pe un drum aproape greºit, deoarece a studiat, prin tehnicile ºi modelele utilizate, nu structura viului ci a celulei moarte sau ce a rezultat din materialul rezultat în urma biopsiilor cel mai adesea, extinzînd rezultatele obþinute, în mod neinspirat, asupra viului.


          Oricîte opreliºti s-ar ivi, tendinþa ºtiinþei este de a pãtrunde adînc ºi eficient în tainele acestei lumi învãluitã încã în mister, avînd la dispoziþie douã mari tezaure, insuficient fructificate:
a)    cercetãrile de mare actualitate din sfera unor ºtiinþe de graniþã sau aflate în plin proces de formare
b)    metode ºi tehnici terapeutice strãvechi care pot constitui puncte de plecare în elaborarea unor modalitãþi de optimizare a funcþiilor biologice.
         În tema pe care o abordãm, noi am avut privilegiul sã facem apel la ambele cãi, mai mult sã le corelãm, cu importante efecte terapeutice.

         Scopul dietelor naturiste alternative este acela de a contribui cu suplimente energetice, pe douã direcþii de bazã:
a)    din interiorul corpului uman cãtre exteriorul lui, cu  o alimentaþie naturistã adecvatã ºi ceaiuri, astfel ca acesta sã-ºi refacã dezechilibrul electromagnetic (cel mai adesea cunoscut sub denumirea de dezechilibru energetic, fãrã o semanticã precisã) dat de o anumitã afecþiune,
b)    din exteriorul corpului cãtre interiorul lui, cu aport energetic suplimentar, care sã refacã dezechilibrul electromagnetic determinat de o anaumitã afecþiune. Procedurile reechilibrãrii energetice din exterior cãtre interior sînt numeroase:

1.    transformarea lucrului mecanic în electricitate suplimentarã, de care beneficiazã organismul, prin diverse metode kinetoterapie, acupuncturã, biopuncturã sau de masaj ºi exerciþii fizice

2.    de contact direct cu organismul uman ai diferiþilor agenþi exteriori cum ar fi bãile cu apã rece sau termalã, bãile de soare, mofitele, contactul cu un alt corp uman, cu exces sau deficit bioelectric.

Ai dreptul sa alegi, citesti sau nu, iata atitudinea despre care ziceam.

spooky

Shanti si Lyly... va rog, certati-va in privat.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984