Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Inca un film din seria: aterizarea pe luna, un fals

Creat de spooky, 02 Martie 2006, 01:45:04

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

apokryphos

Mi-a placut. S-o turna Capricorn One partea a doua.   :-)

A.

DepthOfField

#2
Legat de acest filmulet, eu ma gandesc asa:
desi am motive plauzibile sa consider ca teoria falsificarii aterizarii americanilor pe luna NU este un fals (cel putin in parte), eu cred totusi ca filmuletul nostru de aici este el insusi un fals creat cu scopul principal de a atrage atentia ca este foarte posibil ca aterizarile de pe luna sa fi fost falsificate. de ce afirm asta:
1) filmuletul prezinta si loveste in cea mai importanta faza, respectiv coborarea lui Armstrong si memorabila sa replica, practic cea mai importanta si plina de semnificatii scena privind ajungerea omului pe luna. Din acest punct de vedere, filmuletul nostru mi se pare o parodie excelenta! Seriozitatea si gravitatea situatiei este sparta in mod hilar exact la momentul culminant!
2) pe baza impactului acestei scene, orice sceptic sau privitor ramane masca  :-o si, asta e si scopul filmuletului, nu credeti? deci haideti cu mic si cu mare sa vedem dom'le ce e cu site-ul asta www.moontruth.com? (mai ales ca sunt o gramada de alte site-uri similare) .. deci mi se pare evident un semnal de alarma (fabricat) menit a creste importanta subiectului "moon landing hoax"...ceea ce nu e rau in sine, dar nu ar trebui sa fim manipulati prin prezentarea de imagini false...adica mi se pare o forma de convingere cam agresiva...ok, poate ma insel, dar, totusi...
3) filmuletzul e aproape perfect, si, practic ne arata mai degraba, cum se poate falsifica o aterizare pe luna, folosind posibilitatile unui studio si ceva interes in acest sens, si cat de plauzibil poate fi rezultatul
4) totusi observ reflexia pe vizorul astronautului a unor lumini (deci luminile din studio)... chiar inainte de a cadea reflectorul ala....o scapare nu credeti?

Deci, parerea mea.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

ryn

Foarte posibil ca aselenizarea sa se fi facut in alte conditzii gen " Cine mama naibii a aterizat inaintea noastra?" in loc de " Un pas..." la la la...
O cosmetizare a imaginilor care au fost difuzate in acea perioada cred ca era necesara avand in vedere tehnologiile implicate si situatia concurentiala cu URSS.
Banuiesc ca au lucrat dupa imagini originale si au retusat atunci cand a fost nevoie in studiouri. Oricum cred ca orice companie sau guvern ar fi facut ceva de genul asta la vremea respectiva.
Probabil ca de aici si semnele de intrebare cu privire la umbre, reflexii si altele (desi chestia cu steguletul SUA este perfect explicabila).
Deoarece programele de cucerire a spatiului dupa aselenizare si-au schimbat directia spre descoperirea vietii pe alte planete din sistemul solar, lasarea in "paragina" a proiectelor ce vizeaza in mod direct Luna denota faptul ca de fapt, in aceasta directie se lucreaza la nivel mondial, adica implica echipe si fonduri reunite ale mai multor puteri.
Altfel nu se explica parasirea pe o perioada asa de mare a proiectelor care sa implice in mod major Luna.

baaron

Am urmarit filmul prezentat de moontruth.com insa nu mi se pare relevant.
Problema principala ar fi ca la aceasta ora informatia difuzata prin internet (de orice natura) este in mod voluntar falsificata,revizuita,reverificata si adaugita,recompusa...etc...etc....
Deci este extrem de greu sa poti afirma ca acel film este real sau nu.
De a lungul timpului avem nenumarate dovezi de falsuri grosolane ce au avut priza foarte buna la mass media.
Insa sunt de acord cu parerea lui Ryn si anume ca in ultimii ani cercetarile si misiunile spatiale in si dinspre Luna sunt aproape inexistente ceea ce conduce in mod automat la gandul ca CEVA sau CINEVA incearca sa distraga atentia de la Luna.
Ca acolo sunt martieni sau baze extraterestre sau altceva cu siguranta nu putem afirma....cel putin nu acum, poate in viitorul apropiat cand vom avea ocazia sa studiem niste materiale si dovezi solide.
Manipularea psihologica este prezenta zi de zi in jurul nostru, haideti sa incercam sa nu mai fim superficiali si sa incercam sa ajungem la adevarata substanta a acestui fenomen (UFO)...
Spre exemplu de ce trebuie neaparat ca o alta entitate inteligenta sa aiba doua maini si doua picioare...??....din moment ce viata pe alte planete poate evolua diferit putem presupune  atunci ca si o sageata supersonica poate reprezenta o entitate inteligenta...de ce nu?
Impresia mea este ca suntem limitati de logica umana si ne pierdem in cercetari bazate pe metode si teorii umane ceea ce este total eronat....Este adevarat ca viata ...asa cum o stim noi poate exista intr o multitudine de dimensiuni insa nu cred ca este cazul sa negam ca in aceiasi masura poate evolua TOTAL diferit..
Daca ma gandesc la o civilizatie cu peste un miliard de ani sau chiar mai mult, cu siguranta nu ii vad intr o forma palpabila supusa gravitatiei si limitelor de viteza ....Ceea ce face din noi niste posibili descendenti ai unor presupuse civilizatii extraterestre este foarte probabil Spiritul nostru...Nepalpabil, insipid,incolor...etc..etc..
Am spus-o mai demult si o repet...toata, dar absolut TOATA istoria umanitatii este falsificata...Rarele franturi de adevar ce ne au fost aratate sunt extrem de putine...
Pe curand..


apokryphos

Citat din: ryn din  02 Martie 2006, 12:38:30
Altfel nu se explica parasirea pe o perioada asa de mare a proiectelor care sa implice in mod major Luna.


Explicatia poate fi si ca in momentul in care politicienii americani au vazut ca i-au batut pe sovietici la pus om pe luna si-au pierdut interesul. In ultimul timp (doi-trei ani), cand au inceput sa aiba dovezi despre chinezi ca ar vrea sa se duca pe luna, interesul le-a crescut din nou.

A.

TurnusX



Explicatia poate fi si ca in momentul in care politicienii americani au vazut ca i-au batut pe sovietici la pus om pe luna si-au pierdut interesul. In ultimul timp (doi-trei ani), cand au inceput sa aiba dovezi despre chinezi ca ar vrea sa se duca pe luna, interesul le-a crescut din nou.

[/quote]

Tocmai din acest motiv Terra are nevoie de doi poli de putere. Prefer ca polul opus Americii sa fie China al carei sustinator inrait sunt. La o crestere economica de 10-30% anual cred ca in curand baietii cu ochi oblici o sa ii cam lase pe americani in urma. (SUA are crestere economica de -3 - 2% anual).

apokryphos

Citat din: TurnusX din  06 Martie 2006, 06:52:52
Tocmai din acest motiv Terra are nevoie de doi poli de putere.

Parerea mea e ca Terra are nevoie nu de doi, ci de multipli poli de putere. Cu cat mai multi cu atat mai bine. Concurenta e intotdeauna benefica.

A.

DepthOfField


CitatCreat de: jackie28t 
Se poate ca sa fie doar o parodie,cine stie...dar ca sa faci o asemenea parodie atunci trebuie sa implici sute de mii de dolari si o echipa bine formata pentru a crea acel mic filmulet ....pana si costumatia lor din studio se apropie de moda din acea perioada.

sute de mii de dolari pentru acel filmuletz? hmmm cred ca si doar si cu sub 10000... sau pur si simplu niste foarte motivati si talentati amatori...ce naiba mai...


CitatEi bine cine risca sa cheltuiasca sute de mii de dolari si sa faca un film inpotriva legii?
Ha...si eu as face o chestie d-asta sa-mi promovez afacerea.... si chiar low cost..(nu neaparat eu personal, dar m-as duce la baietii de la teatru la recuzita si, aia se pricep cat de cat la hainutze si recuzita..si oricum cata vreme voi reduce mult calitatea imaginii, nu prea ma intereseaza detaliile foarte in amanunt).....sunt atatea filme artistice intregi facute low cost, d-apoi doar o secventa acolo de cateva zeci de secunde...Si nu vad de ce as incalca legea. Poate doar drepturile de autor (?)..desi s-ar putea sa nu ma intereseze asta, in functie de zona unde traiesc :D

CitatCunosc acel caz si sa stii ciuciulete ca defapt websitul www.moontruth.com a fost manipulat si schimbat.Inainte existase cu totul altceva atunci cand dadeai click pe acele cuvinte dar dupa un timp disparuse de pe internet.

de acord, mi-am dat seama ca a fost schimbat, din linkul urmator:

http://www.snopes.com/inboxer/hoaxes/moontruth.asp

mai ales la finalul paginii, de unde citez:
"The folks at Moontruth did come clean about the "out takes" being nothing more than an elaborate practical joke. You can view their explanation of how they made the clips at http://www.moontruth.com/full.htm section of their web site."
iar acea pagina nu mai este...

:mrgreen:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

m-apucasem deunazi incet incet sa analizez ce scrie aici:
http://www.ufos-aliens.co.uk/cosmicapollo.html
unde sesizasem cateva explicatii fortate sau gresite..si voiam sa le combat...ce era de eliminat, evident, in viziunea mea...si sa postez pe site...

dar, au facut-o altii mult mai detaliat de exemplu aici: http://www.braeunig.us/space/hoax.htm
unde, nu prea am avut ce sa reprosez!

cu toate astea, cred ca unele imagini sau filme ar fi putut fi realizate in fals sau cosmetizate de NASA, caci trebuia demonstrat cat mai clar si indubitabil "colegilor" rusi (care stateau cu ochii, radarele si toata tehnologia cu ochii pe americani)  si desigur lumii intregi, ca steagul american a ajuns cu bine pe luna...

:-)
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

spooky

http://video.google.com/videoplay?docid=-6477886391235654973

inca un filmulet... peste care am dat cautand altceva...

as mentiona ca: Rusii au vrut sa mearga pe Luna chiar daca nu au ajuns primii... in definitiv... daca stam sa ne gandim... ei erau superior SUA... au pus primul satelit pe orbita, primul om in spatiu... prima sonda pe Marte... dar au anulat misiunea catre Luna din mai multe cauze: rateuri multe, putini bani, frica de radioactivitate si caldura extrema.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

ryn

Chiar credeti ca SUA sau URSS au parasit Luna cand acolo se afla viitorul Pamantului ca resurse minerale? Ma indoiesc sa lase ei asa mina de aur neexploatata...

emil

Daca imi permiteti sa reiau ce am spus in alta parte
Toate etapele misiunilor Apollo au fost pregatite minut cu minut . S-au simulat in conditii de studio toate operatiunile efectuate pe Luna, pentru pregatirea pina la cel mai mic detaliu ( decor, iluminatie, echipamente reale dar cu greutate redusa la 1/6). Mai mult aceste simulari a fost filmate si difuzate chiar in cadrul transmisiunilor in direct cu specificatia ca sint imagini de la antrenament. Motivul era fie lipsa camerelor pe solul lunar ( pentru activitati la distante mari de modulul lunar ), fie disfunctii in preluarea de pe satelit a imaginilor de la NASA catre tari beneficiare . Comentatorii de atunci Andrei Bacalu si Florin Patru specificau, cind era cazul daca sint imagini directe sau inregistrari de la antrenament. Toate aceste filme de studio ( banale la vremea lor ) au fost adunate in marele bloof mediatic numit Falsul despre Aselenizare .

apokryphos

Citat din: ryn din  27 Martie 2006, 13:35:22
Chiar credeti ca SUA sau URSS au parasit Luna cand acolo se afla viitorul Pamantului ca resurse minerale? Ma indoiesc sa lase ei asa mina de aur neexploatata...

ryn,

Din pacate Luna nu are atat de multe resurse minerale cat sa fie profitabil economic sa le aduci pe pamant. Cel putin nu cu mijloacele de transport disponibile acum. Poate un space elevator o sa schimbe situatia. Resursele sunt bune pentru construit pe Luna.

A.

apokryphos

#14
Citat din: emil din  27 Martie 2006, 15:02:44
Toate aceste filme de studio ( banale la vremea lor ) au fost adunate in marele bloof mediatic numit Falsul despre Aselenizare .

Sunt sigur ca la vremea respectiva au stat zeci de savanti rusi sa analizeze cadru cu cadru ce s-a transmis, au urmarit cu radarele daca modulele au ajuns pe luna si asa mai departe. Daca s-ar fi gasit cel mai mic motiv sa se creada ca exista un fals intregul bloc comunist ar fi vuit. Ai fi vazut la IMGB grupuri de muncitori indignati "infierand" minciunile capitaliste.

A.