Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fenomene paranormale care vi s-au intimplat si la care nu aveti raspuns

Creat de bungy, 26 Iulie 2008, 05:15:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Guest

Citat din: Xanadron din  14 Decembrie 2010, 16:33:24
Sincer, n-am mai intilnit nicaieri expunerea ipotezei asteia.  :roll: Apropo, pe unde-ai gasit-o, Mr. X?!

Credeam ca e o teorie populara, ma mir ca n-ai auzit de ea.
Nici eu nu stiu sigur, doar am expus-o, pentru ca nu am fost in locul fantomei respective sa stiu ce a trait ea, si pana atunci nu ne dam decat cu parerea, INSA avand in vedere cate dimensiuni exista, este posibil( dupa mine) sa nu ramana decat o memorie, nu si sufletul persoanei respective. Ala are de facut alte lucruri :wink:
Fac o comparatie cu un niste date stocate pe un CD, cine iti raspunde (''entitatea'') in cazul in care comunici cu ea, nu este decat o parte, o ramasita a constiintei persoanei respective, si nu sufletul persoanei in sine.
Parerea mea!

Xanadron

OK, X - clar ca orice teorie poate fi in definitiv posibil de avansat in domeniul asta atit de... relativist.
Eu m-am referit la "corpul spiritual" tocmai ca sa nu ne impiedicam de diverse subierarhizari ale corpurilor noastre subtile - uite de ex. cu ce anume ierarhie acceptata de majoritatea.... hai sa le zicem "initiatilor' opereaza Toni Victor Moldovan in "Programul Terra":

Una dintre diferenþele dintre corpul somatic ºi corpurile nonfizice
constã în diferenþa de frecvenþã, corpurile alcãtuite din materie negativã
având o vibraþie superioarã.
ªtiinþele orientale vechi ne învaþã cã fiinþa energeticã umanã este
alcãtuitã din ºapte corpuri, care se întrepãtrund, corpuri ce au densitãþi ºi
frecvenþe diferite, conform reprezentãrii:
corp somatic / frecvenþã micã - densitate mare
corp eteric
corp astral
corp mental
corp cauzal
corp budic
corp atmic / frecvenþã mare – densitate micã

Informaþii abundente, dar nu complete, avem doar despre corpul
somatic. Ceva mai puþine informaþii deþinem despre corpul energetic
(eteric), iar de aici mai departe, spre periferia fiinþei energetice totale,
datele noastre se reduc drastic.
Voi trata, pe rând, corpurile componente ale fiinþei umane ºi voi
considera, pentru simplificare, trei corpuri, deoarece didactic, dar ºi
informaþional, este mai uºor de înþeles. Cele trei corpuri sunt:
- corpul somatic
- corpul energetic "eteric"
- C.S. (sufletul, duhul).

Vom vedea cã cele trei corpuri au destine diferite, "dupã moartea cea
dintâi" sau moartea clasicã, despre care vorbim în mod curent.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

padme

Mie mi-ar fi placut ca la discutia asta sa participe cineva care vede chestiile astea!

Xanadron

Citat din: padme din  14 Decembrie 2010, 19:06:16
Mie mi-ar fi placut ca la discutia asta sa participe cineva care vede chestiile astea!
Cu Fantomas poate, padme?  :-D
Sau cu cineva care vede Fantomasi ?
Ori cu unii capabili sa vaza, frumusel stratificate si-n 3D Tehnicolor, toate corpurile astea subtile ?  8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

padme

Pai... daca corpurile astea sunt descrise cineva le-a vazut, nu? :-p
Si sunt persoane care vad energia corpului sau ceva de genu'- imi spunea cineva de o emisiune pe AXN- gost hunter sau cam asa ceva!
Si daca vrei sa stii neaparat, mai imi spunea cineva care nu vede aure decat cateodata dar face niste terapii IE (infoenergetica), cum ca sunt 10 corpuri (sic) :-p

Tot de la Discovery citire, vedeam tot un episod din seria aia poltergist in care e chemata la fata locului o tipa. Locatia, tot undeva in Anglia, fusese scena unei batalii si aici se plimbau libere trupe de romani chiar si calare! Tipa zice ca exista o memorie a pamantului- poate fi ceva ce zice @X mai sus! Nu mai imi amintesc exact explicatia pe care a dat-o pt astfel de aparitii! Oricum, teorii si explicatii sunt mai multe, dar ceva sigur... exista??

Xanadron

...Ceva sigur, in sens de palpabil, demonstrabil simturilor? NU.  :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Serban M

Citat din: Xanadron din  14 Decembrie 2010, 19:52:05
...Ceva sigur, in sens de palpabil, demonstrabil simturilor? NU.  :lol:

Pai.. un corp sigur il avem. Apoi... palpabil sau nu; altul il simte cine poate sau vrea. Iubirea e demonstrabila ?

Xanadron

Citat din: Sirius13 din  14 Decembrie 2010, 19:59:05
Pai.. un corp sigur il avem. Apoi... palpabil sau nu; altul il simte cine poate sau vrea. Iubirea e demonstrabila ?

Da, e si iubirea demonstrabila la modul concret - c-o vila, un Audi Q7, o atentzie... :-D
Serios acum, Sirius13 - intrebarea padme-ei nu se referea la corpul fizic "grosier", ci la alea subtile, pur vibrationale.
Fireste ca teoriile astea abstracte au argumentele lor circumstantiale (indirecte), de natura subiectiv-filosofica, dar asta nu exclude plauzibilitatea lor, a teoriilor.

Inclusiv a aceleia expuse de colegul X - cu energiile restante ale unor raposati neprimiti inca nici in Rai, nici in Iad si care-si fac poate de cap prin case parasite.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Serban M

Citat din: Xanadron din  14 Decembrie 2010, 20:24:43
Da, e si iubirea demonstrabila la modul concret - c-o vila, un Audi Q7, o atentzie... :-D
Serios acum, Sirius13 - intrebarea padme-ei nu se referea la corpul fizic "grosier", ci la alea subtile, pur vibrationale.
Fireste ca teoriile astea abstracte au argumentele lor circumstantiale (indirecte), de natura subiectiv-filosofica, dar asta nu exclude plauzibilitatea lor, a teoriilor.

Inclusiv a aceleia expuse de colegul X - cu energiile restante ale unor raposati neprimiti inca nici in Rai, nici in Iad si care-si fac poate de cap prin case parasite.

Inseamna ca nu stii ce e inseamna iubirea. Eram foarte la subiect. Iubirea este sentimentul ce vine din suflet, acel corp ''invizibil''. Intelegi astfel cum devine vizibil ?

jean

Mai vreu sa comentez putin, nu pt. a fi Gica contra, doar de dragul discutiei si din incercarea de a intelege anumite fenomene.
Citat din: Sirius13 din  14 Decembrie 2010, 17:57:57
Si eu sustin teoria ''ramasitei energetice'', mai exact corpul energetic si nu corpul astral poate ramane blocat ''intre lumi'' sau intre dimensiuni din motive.. mai putin cunoscute.
Corpul energetic ai spus? Daca da s-ar putea sa ai dreptate. Corpul energetic nu este o ramasita energetica, este o componenta a omului incarnat. Dar cine stie ce este omul incarnat? Aici este marele mister, nu stim cine sau ce suntem de fapt.
CitatEu am trait o experienta asemanatoare prin toamna lui 2006, cand am zarit o sfera de lumina ce pulsa deasupra unui bloc. Nu am fost singurul care am vazut aceasta sfera, ce plutea la aproximativ 20 cm distanta de ultimul etaj al blocului, avand un diametru de aproximativ 1 m. In momentul in care am aratat cu degetul spre sfera care se misca lent, aceasta m`a observat cumva si s`a oprit brusc, urmand sa dispara instant in materie, undeva in bloc.
Din pacate aceasta nu este o dovada ca ai vazut o ramasita energetica. Poate fi un FAN (fenomen aerospatial neidentificat), sau o perceptie gresita. Daca era o sfera de lumina care pulsa inseamna ca avea energie. Ceva genera acea energie, amprentele nu generaza energie. Ca sa genereza energie trebuie sa consume ceva.
Citateste posibil( dupa mine) sa nu ramana decat o memorie, nu si sufletul persoanei respective. Ala are de facut alte lucruri
Lucruri in alta dimensiune? Imposibil, acolo nu este materie asa cum o cunoastem noi.
CitatFac o comparatie cu un niste date stocate pe un CD, cine iti raspunde (''entitatea'') in cazul in care comunici cu ea, nu este decat o parte, o ramasita a constiintei persoanei respective, si nu sufletul persoanei in sine.
Datele de pe CD sunt activate cu un anumit aparat, numai asa se pot manifesta in lumea noastra. In cazul amprentei energetice care sa fie procesul ce duce la activarea acelei ramasite de memorie? Care sint conditiile de activare? Cum inchide, deschide usi, geamuri cum se vad urmele apasari pe un covor moale s-au pe lenjeria uni pat. Cum poate atinge un anumit individ. Daca astfel de fenomene exista. inseamna ca ea, amprenta energetica interactioneaza cu materia. Am citit astfel de cazuri.
Adevarul este dincolo de noi

Guest

Citat din: jean din  14 Decembrie 2010, 22:03:20
Lucruri in alta dimensiune? Imposibil, acolo nu este materie asa cum o cunoastem noi.
Da, are alta treaba de facut in alte dimensiuni, ma refer la suflet( care dupa parerea mea, nu ramane prins intre dimensiuni, ci memoria lui). Are alte lucruri de facut, in sensul de alte treburi. Cum ar fi sa se reincarneze tot aici pe Pamant, sau sa viziteze alte dimensiuni.

Dar nu stiu sigur, asta e doar o parere care sigur intr-un an maxim am sa mi-o schimb.

jean

CitatDar nu stiu sigur, asta e doar o parere care sigur
OK! te inteleg, nici eu nu stiu, incercam sa intelegem. Nu este usor, reprezentarea lumii pt. noi este limitata la cele cinci simturi, care nu sunt deloc acordate pe alte dimensiuni. :lol:
Adevarul este dincolo de noi

Serban M

@Jean : mai citeste o data postul meu, cand am vorbit de acea intamplare din 2006 chiar am facut referire la o entitate, nu corpul energetic.

jean

Da am recitit, scuze, spui clar ca era vorba de o forma. Dar nu cred ca era vorba de un spirit, fantoma ceva, cred ca era cum am spus: ,,un FAN (fenomen aerospatial neidentificat), sau o perceptie gresita".
Adevarul este dincolo de noi

Xanadron

Citat din: Sirius13 din  14 Decembrie 2010, 22:46:27
@Jean : mai citeste o data postul meu, cand am vorbit de acea intamplare din 2006 chiar am facut referire la o entitate, nu corpul energetic.

Si gluma mea apropo de iubirea concretizata in vile sau Q7 era o entitate... la fel de invizibila din pacate pentru unii ca si corpul eteric, astral sau atmic. :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/