Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Unirea tuturor Bisericilor

Creat de Arckadii, 17 Iunie 2008, 00:07:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arckadii

Iata, in final, proiectul meu: UNIREA BISERICILOR
Dragii mei prieteni,

Mi-am propus nici mai mult nici mai putin decat unirea tuturor bisericilor sub o forma convenabila. Motivul este unul cat se poate de simplu: Dumnezeu este unul singur!
Am nevoie de sustinere. Astept orice email de sustinere pe acest forum sau prin MP.
Avem puterea de a schimba lumea in bine impreuna. O data pentru totdeauna trebuie sa finalizam diferentele de orice fel dintre oameni.
Orice mail de sustinere, orice mail in care ma veti injura va fi un pas inainte.
Am nevoie de ajutorul vostru!

Serban


Dumnezeu sa te binecuvanteze cititorule.



LE: Probabil ca in prima faza, bisericile nu vor fi de acord. Interesele sunt prea mari. Proiectul insa nu cade. Enoriasii fac biserica sa functioneze. Daca se strang la un loc protestanti, catolici, adventisti, ortodocsi etc... iar grupul se face din ce in ce mai mare, poate reusim ceva. Putem invata unii de la altii in loc sa ne excludem reciproc. Astept mesaje.

LP

Cine are chef sa se sinucida, sa incerce unirea bisericilor. Eu unul am dubii mari asupra schimbarilor ce vor avea loc in cadrul bisericilor (oricare ar fi ea). Orgolii mari, multa nebunie, subiecte tabu, etc.

adipop

Citat din: Arckadii din  17 Iunie 2008, 00:07:25
Iata, in final, proiectul meu: UNIREA BISERICILOR
Dragii mei prieteni,

Mi-am propus nici mai mult nici mai putin decat unirea tuturor bisericilor sub o forma convenabila. Motivul este unul cat se poate de simplu: Dumnezeu este unul singur!
Am nevoie de sustinere. Astept orice email de sustinere pe acest forum sau prin MP.
Avem puterea de a schimba lumea in bine impreuna. O data pentru totdeauna trebuie sa finalizam diferentele de orice fel dintre oameni.
Orice mail de sustinere, orice mail in care ma veti injura va fi un pas inainte.
Am nevoie de ajutorul vostru!

Serban


Dumnezeu sa te binecuvanteze cititorule.



LE: Probabil ca in prima faza, bisericile nu vor fi de acord. Interesele sunt prea mari. Proiectul insa nu cade. Enoriasii fac biserica sa functioneze. Daca se strang la un loc protestanti, catolici, adventisti, ortodocsi etc... iar grupul se face din ce in ce mai mare, poate reusim ceva. Putem invata unii de la altii in loc sa ne excludem reciproc. Astept mesaje.


Imi place ideea aceasta mareata. Asa este DUMNEZEU a fost, este si va fi unul singur pentru oameni, extraterestri, intraterestri, spirite si entitati, deci pentru lumea vazuta si nevazuta. O sa te sprijin neconditionat cu tot ce pot, pentru a duce ideea mai departe, indiferent de obstacole.
adi

someone_creator

Desi nu stiu cum as putea fi de ajutor,ma aliez si eu.

adipop

Citat din: someone_creator din  17 Iunie 2008, 12:07:13
Desi nu stiu cum as putea fi de ajutor,ma aliez si eu.

Ok. Cum era de asteptat... Incercai sa gasesc localitatea din Romania unde se gasesc cateva biserici facute de curand ( 7-8 ani ), in culte diferite. N-am gasit-o. o s-o mai caut.
Mai stiu ca din filosofia Zalmoxiana, degenerand invataturile Universitatii respective, s-au creat marile religii. Cam pe la nivelul acesta am intrerupt eu studiile, acum 2 ani.
adi

Cautatorul

Ce incerci tu este sa-i unesti pe cei care cred ca 2+2=5 cu cei care cred ca 2+2=3 si cu cei care spun ca 2+2=4.

Exista multe credinte, fiecare cu adevarul lor. In unele religii unii si-au dat viata lor sau a altora  :-D pentru credinta lor.
Fiecare religie considera ca ea e detinatoarea adevarului, iar pe ceilalti ii considera eretici sau pagani, etc.

E cam greu ce vrei tu sa faci.
Oamenii nu se inteleg pentru lucruri mici si subiecte banale.

Si totusi cat de mica sau cat de mare trebuie sa fie acea religie ca sa trebuiasca sa fie "unita"?
E obligatoriu sa fie monoteista?

Revenind la problema 2+2, tu vrei sa-i faci pe toti sa creada ca 2+2=4,5 sau sa le spui la toti ca 2+2 nu face intotdeanua la fel ci uneori 4, alteori poate sa faca si 5, etc.

De dragul unirii cei care stiu ca 2+2=4 nu vor renunta niciodata la adevarul lor care a fost verificat de-a lungul timpului.
Si ma refer la credinta crestin ortodoxa.

Sau poate vrei sa-i impaci pe cei care considera ca pamantul e plat cu cei care considera ca pamantul e rotund.
De dragul unirii, tu vrei sa sacrifici adevarul realitatii.

Incearca sa-i convingi pe evrei sa accepte ca Iisus a fost Fiul lui Dumnezeu si e Mesia, iar pe crestini ca Iisus nu e Fiul lui Dumnezeu.
Cum impaci chestia asa? O sa spui ca Iisus a fost trimisul lui Dumnezeu dar nu Fiul lui Dumnezeu? Pai trimisul lui Dumnezeu e mincinos, cand spune ca El e Fiul lui Dumnezeu?

Ideea ar fi buna, daca n-ar fi o alta incercare de a distruge credinta crestin ortodoxa. Apropo ideea ta e scrisa si-n profetiile Sfintilor ortodocsi, iar capul acestei religii o sa fie antihristul.

Eu zic ca razboaiele pe motive religioase si tot raul care a provenit din religii, au fost determinate de incerarea unora de a-i "converti" cu forta sau agresiv pe ceilalti. Daca fiecare ar avea credinta sa (sau necredinta sa) si si-ar vedea de treaba, totul ar fi ok.

Numai ca vad pe multi care spun ca nu cred in Dumnezeu si fac asociatii anti-crestine care ajung sa spuna ca Bisericile Ortodoxe sunt prea aproape de scoli, si ca fac zgomot atunci cand trag clopotele. Dar de baruri  nu spun nimic.

Sinugra credinta care de-a lungul istoriei a avut o atitudine defensiva si n-a facut cruciade, si n-a incercat sa forteze pe nimeni sa creada, a fost Biserica Ortodoxa.  Crestinii in general au fost de foarte multe ori fortati sa renunte la credinta lor si au fost omorati atunci cand n-au vrut sa faca asta.

someone_creator

Offffff...trebuie sa actionez pe doua fronturi!
Unul e pe...mail :un cunoscut care-mi spune sus si tare ca o sa ne "prajim" in 2012, si altul aici...
EU VREAU PACEA!
TU,Cautatorule,o vrei?
Tu cum contribui(sau cum te gandesti sa contribui?)la crearea Ei?Sau poate astepti sa ti-o creeze altii.... :roll:

Arckadii

#7
Va multumesc in primul rand. Si pentru sustinere si pentru elementele constructive aduse in aceasta discutie.
Ideile mele nu sunt inca concretizate. Nu am ceva exact, pus pe hartie de genul 2+2=4.
In acelasi timp, da, eu cred ca in momentul in care e vorba de credinta 2+2=4,5,6,7 etc.
Este vorba de nuantele date.
Ideea mea se bazeaza pe unirea dintre enoriasii bisericilor. Cine va fi seful cel mare? Dumnezeu. Cine va face regulile? Nu sunt suficiente cele 10 porunci si Fericirile?
In ceea ce priveste
CitatApropo ideea ta e scrisa si-n profetiile Sfintilor ortodocsi, iar capul acestei religii o sa fie antihristul.
este adevarat ca aceasta idee nu este noua, insa eu cred ca o putem realiza cu ajutorul divin. Antihristul va veni probabil candva insa cine are treaba cu el?

Astept mesaje in continuare.

Ark


LE: in acest proiect este bine sa uitati tot ce ati invatat pana acum referitor la organizare. nu va fi la fel.

someone_creator

#8
Arkadii,
Chiar nu stiu ce sa spun in legatura cu cele 10 porunci si Fericirile! Dar nu prea imi suna a "neutralitate"/"numitor comun".Nu stiu!Poate vin altii si zic :ba!sa punem cele 10 porunci ale noastre(ale cultului respectiv) si nu ale voastre(ale cultului ortodox).
Ma gandeam la radacina comuna a tuturor religiilor ,adica la ce a facut referire domnul Adi Pop.(desi ,marturisesc ca nu stiu despre ce e vorba in filosofia Zalmoxiana!Si "DA" imi place mult mai mult termenul "filosofie Zalmoxiana" decat "religie Zalmoxiana".Si cred ca asa ar fi corect: nu se impune(mult spus!) o noua religie (ca suntem satui de atatea religii) CI o NOUA FILOSOFIE DE VIATA!
Deocamdata atat...
Astept alte completari,pareri....
Care ar fi primul pas?De unde se incepe?Cum?...(intrebari intrebatoare... :-D)

PS....da' cum vine acest nou mod de organizare?...hmmm....interesant!

assiris

Ideea este buna dar este mai irealizabila decit descoperirea vietii pe o planeta dincolo de sistemul solar si aducerea ei aici in laboratoare si iata de ce.
De la aparitia vietii pe pamint familiile de vietuitoare sau umane au avut tendinta de divizare, tendinta care exista in insasi celula fiecaruia dintre noi. Dupa ce s-a format prima familie pe pamint, imediat ce a crescut numericeste, tendinta de leader existenta in fiecare fiinta a facut-o sa se divizeze formind astfel alte doua familii cu doi leaderi in frunte. S. a. m. d.
A incerca sa unifici religiile este ceva similar cu a incerca sa faci unificarea tuturor partidelor in unul singur care sa functioneze ca un tot, a incerca sa unifici toate familiile de animale intr-o rezervatie gen "Arca lui Noe" in care sa traiasca toate in buna pace. Nu numai ca nu vei reusi sa le unifici pe toate dar nici macar sa unesti Biserica Ortodoxa cu cea Catolica nu vei reusi. Cine va ceda puterea? Papa? Patriarhul? caci trebuie sa ramina doar un singur sef. Unii (si nu putini) incearca asta de foarte multa vreme si nu cred ca vor reusi. Ei sunt multi si o fac practic prin diverse manifestari (intruniri, saptamini de rugaciune pentru unificare, relatii de cordialitate, invitatii de participare la manifestari etc). Noi? Crezi oare ca forumul nostru este asa de mare? Pun pariu ca daca ne-am aduna toti nu am putea umple o sala de cinematograf. Forumul ne da senzatia de imensitate dar este virtuala, nu este ceva real. Numai aparent e uriasa. Puteti experimenta oricind asta. Incercati sa adunati forumistii la o manifestare oarecare sa vedeti citi vor veni.
Am vazut pe un forum cu si despre cartile lui Pavel Corut, ca si-au dat intilnire cu autorul undeva in Timisoara la un salon de carte. S-au adunat citiva care au umplut o masa la un restaurant la un suc.
Mai mult.
Daca iei si analizezi fiecare religie in parte, vei constata ca fiecare leader incearca sa convinga lumea ca religia lui este calea cea adevarata, incearca sa dea i identitate personala tezelor sustinute. Nu vei convinge niciodata pe un martor a lui Iahweh ca este totuna cu Dumnezeu. Toti sunt de acord ca Dumnezeu este unic, dar unic prin prisma vazuta de el.
Imi aduc aminte cind m-a contactat un Martor sa ma ademeneasca spre religia lui. Am avut o discutie destul de ampla cu el. El incerca sa ma convinga ca are dreptatea de partea lui eu demolind sustinerile lui prin argumentele mele si ce era mai interesant, fiecare ne foloseam in sustinerea pledoariei de aceeasi lege: Biblia. In final i-am spus doar atit: Ceea ce spui seamana cu urmatorul aspect practic. Fiecare dintre noi sta intr-o gradina despartiti printr-un gard. Deasupra capului Luna. Fiecare sustina ca din gradina lui luna este cea reala si se vede cel mai clar. A incerca sa ma convingi ca sustinerea ta este cea adevarata este la fel cum ai spune: hai la mine in gradina ca de la mine luna se vede cel mai clar, este cea mai reala.
Am incercat aici sa va prezint pe scurt cam cit de complicate stau treburile daca te vei gindi sa unifici religiile. Din punctul meu este munca in zadar si poate se va realiza doar la venirea lui Dumnezeu pe pamint asa cum a promis, si, sigur va veni caci dupa cum se prezinta pamintul in ansamblul lui cu toate aspectele pe care le vedem zilnic cam asa pare, ca ne apropiem de un punct terminus peste care nu mai putem trece in forma pe care o avem si trebuie sa evoluam spre ceva superior. Vom vedea.

alinutzu

Citat din: Arckadii din  17 Iunie 2008, 00:07:25
UNIREA BISERICILOR

E prea devreme sa te gandesti la chestile astea.
Nu spun ca e un lucru imposibil de facut, dar mai lipseste ceva ...
Probabil ca ne-ar trebui la toti de pe forumul acesta o viata intreaga si nu am reusi sa facem asa ceva
Si cum vrei sa procedam ?, sa mergem pe strada cu pancarde ..., Sa dam anunturi pe internet,.. cine le va da atentie ...

Pentru a duce la indeplinirea acestui plan nu trebuie sa convingi doar 2 persoane ... , nu este necesar ca doar sefii bisericilor sa vrea asta, ci si poporul , masele ...
Si aici intervine o problema, sunt peste 6 miliarde, cum convingem noi 6 miliarde de oameni ...

Ar fi insa posibila o schimbare, ... doar daca s-ar produce o descoperire majora, ceva, ce ne-ar trezi constiinta, ceva care sa ne arate ca tot ce a fost pana acum a fos o minciuna sau ca se poate si altfel ...
De exemplu: intalnirea unei rase de extraterestrii, vom incepe sa ne gandim la masa mai mare, nu o sa ne mai gandim ca tara, ca popor, ca si crestin ori budist, evreu ori protestant ..., nu ne vom mai gandi nici macar ca si continent ...
Va trebui sa ne gandim la noi ca pamanteni, eii ... daca se ajunge la gandirea asta , atunci nu va fi imposibil sa ne gandim ca este un singur Dumnezeu ...

Desigur si alt tip de descoperire ar merge, chiar si un cataclism de proporti uriase care ar ameninta pamantul, eu zic ca ne-ar uni pe toti, vom incepe sa ne gandim altfel, cand ne vom trezi toti in aceasi oala ...
can't stop the signal ...

lylyt_ice

 Ark, dorinta si ideea ta dea a infaptuii unificarea Bisericilor este GRANDIOASA, numai ca este imposibil de realizat atata timp cat oamenii nu stiu nici macar ADEVARATA istorie si evolutie a acestei planete...!!! Atunci cand vom afla adevarul, automat religiile vor dispare total iar oamenii vor stii ca adevaratul TATA CERESC este unul singur si peste tot ceea ce exista in toate dimensiunile. Iar ceea ce dorim cu totii se v-a intampla curand, sau se intampla deja!!!..."ADEVARUL NE VA FI RELEVAT"...Depinde cine il va intelege...?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

darieglobur

he, he, ar fi intr-adevar un deziderat asta, adica sa se uneasca si dupa aia sa spele putina! :-D
...und Sie fliegen doch!

darieglobur

Citat din: adipop din  17 Iunie 2008, 11:27:11
Imi place ideea aceasta mareata. Asa este DUMNEZEU a fost, este si va fi unul singur pentru oameni, extraterestri, intraterestri, spirite si entitati, deci pentru lumea vazuta si nevazuta. O sa te sprijin neconditionat cu tot ce pot, pentru a duce ideea mai departe, indiferent de obstacole.
adi

ce idee "mareata" sa duci mai departe, adi? asta cu d.zeul antropomorf?...
...und Sie fliegen doch!

alx

#14
Citat din: Arckadii din  17 Iunie 2008, 00:07:25
Iata, in final, proiectul meu: UNIREA BISERICILOR
Dragii mei prieteni,

Mi-am propus nici mai mult nici mai putin decat unirea tuturor bisericilor sub o forma convenabila. Motivul este unul cat se poate de simplu: Dumnezeu este unul singur!
Am nevoie de sustinere. Astept orice email de sustinere pe acest forum sau prin MP.
Avem puterea de a schimba lumea in bine impreuna. O data pentru totdeauna trebuie sa finalizam diferentele de orice fel dintre oameni.
Orice mail de sustinere, orice mail in care ma veti injura va fi un pas inainte.
Am nevoie de ajutorul vostru!

Serban


Dumnezeu sa te binecuvanteze cititorule.


   nu as vrea sa fiu vazut ca cel care are ceva cu Arkadii...dar ma intreb:de ce aici,pe acest forum? Chiar nu vad legatura intre pasiunea pt OZN-uri si paranormal,cu ceea ce propune Ark...poate ca sunt eu orb...
   Deci as dori sa mi se explice de ce acest demers nu a fost adus la cunostiinta diferitelor culte si religii,de ce nu a fost postat pe forumuri care au ca tema religia si implicatiile acesteia?  Unde cei care citesc chiar au ceva de spus(profesional vorbind) despre aceasta propunere(sau UTOPIE,daca doriti...)?   
   De ce aici  ???????????????????????????????????

   parerea mea...alx

      ps   daca am suparat pe cineva cu postul meu,sa reclame unui moderator,iar acesta este rugat sa il stearga...   
   
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."