Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Unirea tuturor Bisericilor

Creat de Arckadii, 17 Iunie 2008, 00:07:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

darieglobur

Citat din: alx din  17 Iunie 2008, 19:15:06
   nu as vrea sa fiu vazut ca cel care are ceva cu Arkadii...dar ma intreb:de ce aici,pe acest forum? Chiar nu vad legatura intre pasiunea pt OZN-uri si paranormal,cu ceea ce propune Ark...poate ca sunt eu orb...
   Deci as dori sa mi se explice de ce acest demers nu a fost adus la cunostiinta diferitelor culte si religii,de ce nu a fost postat pe forumuri care au ca tema religia si implicatiile acesteia?  Unde cei care citesc chiar au ceva de spus(profesional vorbind) despre aceasta propunere(sau UTOPIE,daca doriti...)?   
   De ce aici  ???????????????????????????????????

   parerea mea...alx

      ps   daca am suparat pe cineva cu postul meu,sa reclame unui moderator,iar acesta este rugat sa il stearga...   
   
apoi, parerea mea, daca se sterg toate subiectele... apoi chiar ca nu o sa prea mai avem ce mai discuta.
in principiu se poate discuta pentru ca, la urma urmei, subiectul are legatura si cu paranormalul, nu? :-D
lasand un pic gluma la o parte, o discutie sine ira et studio pe aceasta tema ar fi folositoare. numai ca, si o spun din experienta, o astfel de discutie cam are darul de a inflama spiritele.
...und Sie fliegen doch!

loreley

       Parca  Papa Benedict XVI a declarat ca printre obiectivele sale se afla si unirea celor 2 biserici.Unirea nu prea cred ca e posibila.  Exista  diferente doctrinare si  trebuie  ajuns  la  un  compromis,cineva  sa renunte la  traditia  lor  proprie si sa  o  accepte  pe  a  celorlalti.Problema e ca biserica catolica este mult mai puternica si mai bine organizata decat numeroasele biserici ortodoxe asa  ca  o  uniune  ar  insemna  o   asimilare.

Nox

#17
Citat din: Arckadii din  17 Iunie 2008, 00:07:25
Iata, in final, proiectul meu: UNIREA BISERICILOR
Daca se strang la un loc protestanti, catolici, adventisti, ortodocsi etc... iar grupul se face din ce in ce mai mare, poate reusim ceva. Putem invata unii de la altii in loc sa ne excludem reciproc. Astept mesaje.[/b]

Sincer eu sper sã nu se strângã aici.... nici nu vreau sã-mi imaginez ce o sã iasã.

Alx, probabil subiectul are legãturã în cel mai bun caz cu NWO.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

adipop

Citat din: Arckadii din  17 Iunie 2008, 14:20:02
Va multumesc in primul rand. Si pentru sustinere si pentru elementele constructive aduse in aceasta discutie.
Ideile mele nu sunt inca concretizate. Nu am ceva exact, pus pe hartie de genul 2+2=4.

Ra di : Nici la mine. Dar stiu ca de la o idee mare, cu credinta, se poate face ceva serios.


In acelasi timp, da, eu cred ca in momentul in care e vorba de credinta 2+2=4,5,6,7 etc.
Este vorba de nuantele date.
Ideea mea se bazeaza pe unirea dintre enoriasii bisericilor. Cine va fi seful cel mare? Dumnezeu. Cine va face regulile? Nu sunt suficiente cele 10 porunci si Fericirile?
In ceea ce priveste  este adevarat ca aceasta idee nu este noua,


Ra di : Nu conteaza. O reluam, pana ajungem la rezultate favorabile.

insa eu cred ca o putem realiza cu ajutorul divin. Antihristul va veni probabil candva insa cine are treaba cu el?

Astept mesaje in continuare.

Ark


LE: in acest proiect este bine sa uitati tot ce ati invatat pana acum referitor la organizare. nu va fi la fel.

Radi : Discutam si cautam solutii...

adi

adipop


Care ar fi primul pas?De unde se incepe?Cum?...(intrebari intrebatoare... :-D)

PS....da' cum vine acest nou mod de organizare ?

[/quote]

Pai cam asa. Cativa pamanteni atei, se duc in vizita pe-o planeta populata, care are un nivel inferior de civilizatie. Ce facem, ii nenorocim, sau ii sprijinim sa se dezvolte ?
adi

Arckadii

Citat din: alx din  17 Iunie 2008, 19:15:06
   nu as vrea sa fiu vazut ca cel care are ceva cu Arkadii...dar ma intreb:de ce aici,pe acest forum? Chiar nu vad legatura intre pasiunea pt OZN-uri si paranormal,cu ceea ce propune Ark...poate ca sunt eu orb...
   Deci as dori sa mi se explice de ce acest demers nu a fost adus la cunostiinta diferitelor culte si religii,de ce nu a fost postat pe forumuri care au ca tema religia si implicatiile acesteia?  Unde cei care citesc chiar au ceva de spus(profesional vorbind) despre aceasta propunere(sau UTOPIE,daca doriti...)?   
   De ce aici  ???????????????????????????????????

   parerea mea...alx

      ps   daca am suparat pe cineva cu postul meu,sa reclame unui moderator,iar acesta este rugat sa il stearga...   
   


Raspunsul este unul simplu: sunteti oameni, ne cunoastem, fiecare crede in ceva. Am luat in paralel legatura si cu alte organizatii. De asemenea am postat mai multe lucruri si pe blogul meu personal insa intrucat nu am voie sa fac reclama nu o sa divulg adresa.

Ark

Arckadii

CitatSincer eu sper sã nu se strângã aici.... nici nu vreau sã-mi imaginez ce o sã iasã.

Alx, probabil subiectul are legãturã în cel mai bun caz cu NWO.

Se pare ca nu mai sunt binevenit aici din moment ce o idee zic eu buna si pacifista este respinsa. Nu ma supar. Eu am lansat o invitatie.
E-mailul meu se cunoaste, la fel si adresa blogului meu. Orice alte date de contact le puteti primi pe MP. Mesajul a fost lansat, va rog sa inchideti topicul. O seara buna.

Ark

Nox

Ark, nu e vorba de asta. Eu cred în evoluþie prin diversitate. Nu am nimic cu proiectul tãu, îþi dau ºi o idee, dar pe MP.

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Cautatorul

#23
Citat din: bluemoon8520 din  17 Iunie 2008, 20:13:21
Sincer eu sper sã nu se strângã aici.... nici nu vreau sã-mi imaginez ce o sã iasã.


Iti inteleg temerea din punct de vedere a unui moderator care a avut de-a face cu tot felul de oameni. Dar...

Eu de exemplu sunt ortodox. Pot intelege si ca, cei care sunt catolici, ortodocsi sau protestanti nu sunt bineveniti aici.
Rezulta ca discutii si planuri de reunificare ale marilor religii ale lumii, vor face cei care nu fac parte din aceste religii crestine.

Oricum ecumenismul se doreste a fi primul pas pentru unirea religiilor, si deja "se lucreaza din greu" pentru asta.
Daca vreti sa discutati despre religie, unificarea religiilor, etc. asa ca intre voi ateii, atunci spor la discutat. Eu ma retrag. Dar un astfel de plan nu are cum sa reuseasca daca nu se discuta si cu cei pe care vreti sa-i uniti.

Nox

E vorba cã acest subiect nu are nimic de a face cu tematica forumului ãsta (UFO, NWO, PARANORMAL).

Subiectul e închis la cererea lui Ark.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee