Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 11 Vizitatori vizualizează acest subiect.

fiulploii

 Stie cineva care zeu indian a fost decapitat? ca am ratacit informatia si nu o mai gasesc.
Multumesc.

Grifon

Parcă Ganesha...cu capul de elefant...si nu mai retin exact cine l-a fãcut "să-și piardă capul"...ori Vishnu..ori Shiva.

fiulploii

#4517
Mulțumesc de intenție , @Grifon

Am regăsit informația
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Chinnamasta

Chinnamasta , una din cele zece puteri cosmice  :roll:

Cristian 1

Vechi mijloc de executare a pedepselor... cu suspendare!

Tamerlan

Ganesha a fost decapitat de Shiva (așa spune una din miturile care explică modul în care acest zeu a căpătat capul de elefant).
Chinnamasta se (auto)decapitează.

P.S.: Interesante preocupări.  :roll: La ce-ți trebuie?  :-o
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

Grifon

Am avut ieri un "zvâcnet" să specific, și eu, că in treaba cu "decapitarea" conteaza mult de care capăt al toporului te afli...dar temutu-m-am m-am temut...
Mă incearcă o vagă bănuială că sondează Bezna de dinaintea Zorilor...ptr. a "dibui" Creatori  "din spatele altor tastaturi"....sper să nu mă bănuiască... că-l bănuiesc...intenționat...

Dincolo de una-alta...apreciez contribuția dumnealui la uitatul subiect "iglesiastic".
Să (ne) auzim numai de bine !

Aseneth

Din cate litere?

Tamerlan

Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

fiulploii

Citat din: Tamerlan din  04 Aprilie 2016, 12:19:38
Ganesha a fost decapitat de Shiva (așa spune una din miturile care explică modul în care acest zeu a căpătat capul de elefant).
Chinnamasta se (auto)decapitează.

Bune precizări , eu am fost mai evaziv in exprimare, mea culpa.

Citat din: Grifon din  04 Aprilie 2016, 13:16:07
Am avut ieri un "zvâcnet" să specific, și eu...,
Mă incearcă o vagă bănuială că sondează Bezna de dinaintea Zorilor...ptr. a "dibui" Creatori  "din spatele altor tastaturi"....sper să nu mă bănuiască... că-l bănuiesc...intenționat...



   Sper ca nu e vb de ultimul zvâcnet  :lol: ar fi păcat să te mai încarci cu un păcat pe lângă cel originar  :-) dar bănuielile dumitale sunt in direcția 'a bună :
    Sa luam ca fantezie ce spun . Din cele 10 puteri cosmice aka creatori-laboranți-tehnicieni am avea 9 energii-forme organice si una inteligenta artificiala sau NON-organica sau semi-organica . De aceea bănuiesc ca au ramas de-a lungul timpului doar 9 , vezi  de exemplu Cei noua necunoscuți sau cei nouă zei primordiali ai Egiptului Antic , cei noua dragoni, etc.
    In primul rând ma interesează inteligenta artificiala si aici postările lui @Xanadron sunt doar un mic procent din ceea ce cunoaște  :wink: dar sunt mai ample decât ceea ce cunosc eu .
    Inteligenta asta a disparut sau s-a retras la un moment dat din viata publica -ca sa zic așa - insa supraveghează in continuare , dupa părerea mea congruentă cu a altora.

   Ganesha a devenit zeu - din ce am înțeles eu - doar dupa ce Shiva a ordonat echipei sale sa- i găsească un cap , orice tip, cu condiția ca sa fie al primei ființe întâlnite care avea capul orientat spre nord - acum sa nu întrebe careva daca nordul geografic sau nordul magnetic  :lol: deși bănuiesc ca e vb de cel magnetic .

  Cam atat , foarte pe scurt, sper ca am fost explicit si mult mai realist decât matale la faza cu pictura  :lol:  M-am distrat copios citind postarea respectiva si sunt mulțumit ca ai apucat-o pe drumul cel bun insa mai este mult , călătoria de o mie de li incepe cu un pas , ziceau ceainizii iar pasul a fost făcut .

  Apreciez in continuare orice informație in domeniu.

Grifon

Excelențiune @fiulploii, nimic mai mirific decât clipele in care ne ințelegem ! De pildă, moi - cum mà invățași tu să devin francofon - trăiește o ex(hilarantă) experiență in a-mi indeplini...hai, nu primul, dar măcar al doilea scop karmic al actualei (si anostei) mele "reintrupări" -mai exact, sarcina de "a te mulțumi " pe domnia ta !

Trăiam un pic (recunosc sincer) cu angoasa existențială că nu te pot "satisface" prin modestele-mi eforturi ! Dar...gata ! Imperiala dumitale acceptare m-a readus pe firescul făgaș al banalului meu trai, și asta mă "mulțumește" și pe mine, reamintindu-mi de "firava" toleranță de care mă bucur, in ochii hipercritici ai domniei -tale....

Bun, deci làsăm "drăgăleșeniile" ? Votez "pro". Nu de alta, dar m-aș fi privit jenat in oglindă (eheee, știi d-ta,  fixa mea !) sã ajung in ...neplăcuta postură de a te apela cu romantisme tip "chiquita bonita"..."bambina" ..."sugar / honey / babe"...sau alte feminisme TEMBELE cu care am remarcat că te incăpățânai să mă gratulezi...

Altfel...le jeux sont fait !...și poate chiar vom conlucra...mutual "mulțumitor". Vezi că te pândesc dacă dai / au ba/ like ....la această intimă confesiune pe care tocmai ți-o făcui....

Grifon

Pardon my french ! Corect era "LES jeux..."....dar si a cincea bere trebuia sa se exprime...cumva.

fiulploii

Citat din: Grifon din  04 Aprilie 2016, 19:08:14
Pardon my french ! Corect era "LES jeux..."....dar si a cincea bere trebuia sa se exprime...cumva.
.........     ..........
 
Citat din: Grifon din  04 Aprilie 2016, 18:57:54
Excelențiune @fiulploii, nimic mai mirific decât clipele in care ne ințelegem ! De pildă, moi - cum mà invățași tu să devin francofon - trăiește o ex(hilarantă) experiență in a-mi indeplini...hai, nu primul, dar măcar al doilea scop karmic al actualei (si anostei) mele "reintrupări" -mai exact, sarcina de "a te mulțumi " pe domnia ta !

Trăiam un pic (recunosc sincer) cu angoasa existențială că nu te pot "satisface" prin modestele-mi eforturi ! Dar...gata ! Imperiala dumitale acceptare m-a readus pe firescul făgaș al banalului meu trai, și asta mă "mulțumește" și pe mine, reamintindu-mi de "firava" toleranță de care mă bucur, in ochii hipercritici ai domniei -tale....

Bun, deci làsăm "drăgăleșeniile" ? Votez "pro". Nu de alta, dar m-aș fi privit jenat in oglindă (eheee, știi d-ta,  fixa mea !) sã ajung in ...neplăcuta postură de a te apela cu romantisme tip "chiquita bonita"..."bambina" ..."sugar / honey / babe"...sau alte feminisme TEMBELE cu care am remarcat că te incăpățânai să mă gratulezi...

Altfel...le jeux sont fait !...și poate chiar vom conlucra...mutual "mulțumitor". Vezi că te pândesc dacă dai / au ba/ like ....la această intimă confesiune pe care tocmai ți-o făcui....

Ma confunzi , stimabile !
   

Arhanghelul

SAKURA 3.04.2016 01:31

    Raspunde

"Vreau guvernul meu!"

1. Nimika Nuymoka
2. Yaspaga Shidute
3. Wreypostu Daybanu
4. Undeypliku Katesparg
5. Skimbaley Inparay
6. Winoakuma Kosuma
7. Furatzara Kutotu
8. Bagabany Labayatu
9. Totkumita Madeskurk
10. Nufurytu Furyo
11.Gata Wikushpaga
12. Yopapnumay Kiolanu
13. Bagalaba Panlakot
14. Opriwatizashi Shipasta

"Ne-am luat ţara înapoi!"

http://www.gandul.info/puterea-gandului/politica-externa-a-florilor-de-cires-15192681
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Ganditorul


alx


Vanatorul de extraterestrii...https://youtu.be/HnPG_QIX-To
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."