Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

SLEAH19

#2880
Citat din: fiulploii din  18 Mai 2013, 20:19:09
  La fel de adanc si comentariul tau daca prin intinat  ai vrut sa subliniezi ca din tina ne-am nascut si tot in tina ne intoarcem noi  adica corpul nostru material.
  Parerea mea..
Fiulploii, este (pentru mine) foarte interesantă acestă poziţionare a ta chiar dacă pamfletară, pentru că eu te percepeam adeptul creaţionismului/divinităţii  pe undeva dar golite de orice teism. Ai ales o formă uşoară a întinării , mai sunt câteva cei drept grosiere dar, doar le enumăr fără intenţia de a schimba direcţia discuţiei : profana, spurca, terfeli,  compromite,  pângări , batjocori.

Fără incitarea la cunoaştere a şarpelui, omul ar fi fost nemuritor şi nu ar mai fi avut de-a face cu tina !

Dacă şi unul şi altul au vrut binele se anulează dualismul; dacă şarpele are intenţii bune atunci creaţia nu a fost perfectă ?

Salut noul coleg antrenor şi îi urez bunvenit :

Citat din: antrenor din  18 Mai 2013, 20:56:49

Se poate interpreta ca, de fapt, chiar insusi Creatorul nu era constient de Creatia sa la Inceputuri? Si a lasat un fel de mesaj "codificat " in a nu  a se atinge omul de fructul cunoasterii pina ce Insusi El nu se va fi dumirit de ceea ce "va iesi"?

Adica, tot un fel de autocunoastere?


Atunci Creatorul este perfect şi creatia evoluează sau Creatorul evoluează o dată cu creaţia sau poate creatia evolueaza independent de regulile Creatorului şi poate creatia ar fi fost perfecta făra om, dar dacă omul este esenta creatiei cel care a creat universul  , are  control total asupra proiectului?
Pot sa apara evolutii si elemente in Univers  care sa nu-i apartina ?

Vezi antrenor, astea întrebări fără răspuns!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

padme

Aţi fost şi voi la fel de prost impresionaţi de prezenţa României la Eurovision??

abyss

Nu. Am fost chiar placut impresionat.

uforever

Nici macar nu ma mai obosesc sa ma uit, e pur si simplu sinistru. Nu mai pun la socoteala manariile tipic romanesti, pana-n finala. M-a mancat si pe mine in talpi, sa "depun" o piesa acum 4 ani, cd-urile alea nu le pazeste nimeni, puteam sa "ciordesc" tot ce era acolo, e foarte clar ca aranjamentele se fac cu mult inainte, mi-e scarba pana la voma de tot ce se intampla vis-a-vis de concursul asta stupid. Oricum consider stupida competitia in arta, arta nu este sport, muzica nu are ce cauta intr-un concurs. Sunt artisti care au reusit sa impresioneze o lume intreaga cu 2, 3 acorduri, pe cand altii care au reusit sa ajunga la o anumita "performanta" si cocheteaza cu jazz-ul de exemplu, canta in niste beciuri nenorocite. Alta stupiditate sunt si concursurile gen "Vocea Romaniei", cunosc solisti  care canta dumnezeieste, dar n-au trecut de preselectii deoarece habar n-au sa-si aleaga tonalitatile si piesele ce li se potrivesc. Poftim, pune-o pe Celine Dion sa-ti cante Motorhead, iti garantez ca o s-o faca prost, desi e solista extraordinara, dar nu are ce cauta pe felia metal si viceversa.
Fuck Eurovision! :evil:

antrenor

Citat din: SLEAH19 din  19 Mai 2013, 09:54:52
Fiulploii, este (pentru mine) foarte interesantă acestă poziţionare a ta chiar dacă pamfletară, pentru că eu te percepeam adeptul creaţionismului/divinităţii  pe undeva dar golite de orice teism. Ai ales o formă uşoară a întinării , mai sunt câteva cei drept grosiere dar, doar le enumăr fără intenţia de a schimba direcţia discuţiei : profana, spurca, terfeli,  compromite,  pângări , batjocori.

Fără incitarea la cunoaştere a şarpelui, omul ar fi fost nemuritor şi nu ar mai fi avut de-a face cu tina !

Dacă şi unul şi altul au vrut binele se anulează dualismul; dacă şarpele are intenţii bune atunci creaţia nu a fost perfectă ?

Salut noul coleg antrenor şi îi urez bunvenit :

Atunci Creatorul este perfect şi creatia evoluează sau Creatorul evoluează o dată cu creaţia sau poate creatia evolueaza independent de regulile Creatorului şi poate creatia ar fi fost perfecta făra om, dar dacă omul este esenta creatiei cel care a creat universul  , are  control total asupra proiectului?
Pot sa apara evolutii si elemente in Univers  care sa nu-i apartina ?

Vezi antrenor, astea întrebări fără răspuns!

Eu tind sa cred ca daca exista un Creator acesta evolueaza odata cu creatia lui pentru ca El se manifesta in tot si toate, si inca va continua. Nu cred de asemeni in existenta binelui si a raului, iarasi subliniez, de la un anumit nivel de cunoastere, intrucit toate senzatiile si perceptiile noastre cu privire la o anume stare de calitate sau valoare/nonvaloare tin numai de subiectivismul cu care sintem inzestrati.

Nu mi se pare ca Omul ar fi centrul Creatiei , ci un stadiu al evolutiei. Nu se tinde catre nici o perfectiune.

Orice faza de evolutie are atuurile si minusurile ei. Totul luat lejer in manifestarea lui este sublim. Chiar si framintarile noastre. In ce scop? Fiecare cu parerea lui...

La buna revedere!

SLEAH19

Citat din: antrenor din  20 Mai 2013, 07:18:37

Nu cred de asemeni in existenta binelui si a raului

Nu mi se pare ca Omul ar fi centrul Creatiei , ci un stadiu al evolutiei.

Nu se tinde catre nici o perfectiune.

Orice faza de evolutie are atuurile si minusurile ei.

Totul luat lejer in manifestarea lui este sublim.


  Binele şi răul există sigur aici pe planeta aceasta, nu suntem esenţa creaţiei dar suntem într-un stadiu în care nu ştiu spre ce tindem, dar ce putem noi acum face este cel puţin ,, sublim,,.

Aparţinem timpurilor în care maşinile gândesc iar această  calitate ne este pusă la îndoială nouă, oamenilor.
Dar noi,, Rodul ,, copt înainte de vreme  avem acum cunoaştera şi infatuarea de al crea pe Dumnezeu , putem acum lua o  mostră de ADN de pe Giulgiu din Torino sau din altă parte şi îl putem clona pe Iisus.

Cât ar dura după ceasul universului până să îi spunem Creatorului  : ...prietene , eşti depăşit, ia o pauză şi piveşte ce putem noi face !

Nu vom trece însă de nivelul celui care ne-a deschis poarta acestei cunoaşteri,  iar acela nu cunoaşte nici taina creaţiei nici pe cea a vieţii !
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

andrei

   De unde stii ca nu sa facut deja?
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

antrenor

Citat din: SLEAH19 din  20 Mai 2013, 21:02:50
  Binele şi răul există sigur aici pe planeta aceasta, nu suntem esenţa creaţiei dar suntem într-un stadiu în care nu ştiu spre ce tindem, dar ce putem noi acum face este cel puţin ,, sublim,,.

Aparţinem timpurilor în care maşinile gândesc iar această  calitate ne este pusă la îndoială nouă, oamenilor.
Dar noi,, Rodul ,, copt înainte de vreme  avem acum cunoaştera şi infatuarea de al crea pe Dumnezeu , putem acum lua o  mostră de ADN de pe Giulgiu din Torino sau din altă parte şi îl putem clona pe Iisus.

Cât ar dura după ceasul universului până să îi spunem Creatorului  : ...prietene , eşti depăşit, ia o pauză şi piveşte ce putem noi face !

Nu vom trece însă de nivelul celui care ne-a deschis poarta acestei cunoaşteri,  iar acela nu cunoaşte nici taina creaţiei nici pe cea a vieţii !

Te contrazici un pic, sau mi se pare? Daca afirmi ca nu sintem noi oamenii centrul (esenta) creatiei, ce putem face ca sa nu mai existe binele si raul  dar sa fie "sublimul"?

Probabil tu identifici sublimul cu binele absolut, cu Creatorul...eu nu am absolutizat nimic.

Poarta cunoasterii, daca vrei s-o gasesti,  sta numai in tine. Dar e destul de greu de deschis.


antrenor


Si pentru ca am incercat ieri sa gasesc acel topic care ma intereseaza sa-l clarificam citusi de putin, -- eu imi doresc -, si nu l-am gasit pe repede,  in citeva zeci de minute , poate capat o mina de ajutor .

Reiterez despre ce era vorba. Un dialog intre fiulploii si abyss, despre oarece lumi paralele, coexistente, cea care reprezinta realitatea vazuta si una, -  cel putin, dar sigura -,  nevazuta. Dialogul se centra pe care dintre cele doua realitati avem o sansa mai mare de cunoastere si liber arbitru, iar pozitia fiului ploii afirma parca, cum, ca in cea care este invizibila ochiului material, exista ceva in plus spre cunoastere.

Va multumesc daca...



fiulploii

Citat din: SLEAH19 din  19 Mai 2013, 09:54:52
Fiulploii, este (pentru mine) foarte interesantă acestă poziţionare a ta chiar dacă pamfletară, pentru că eu te percepeam adeptul creaţionismului/divinităţii  pe undeva dar golite de orice teism. Ai ales o formă uşoară a întinării , mai sunt câteva cei drept grosiere dar, doar le enumăr fără intenţia de a schimba direcţia discuţiei : profana, spurca, terfeli,  compromite,  pângări , batjocori.
De-a lungul calatoriei ( vietii) ne pozitionam si ne repozitionam functie de ceea ce acumulam non-material sau functie de ceea ce credem ca am inteles din cunoastere prin interactiunile cu ''restul lumii'' .
  Am observat ca omul este singura fiinta care ''deranjeaza'' ( sau ''murdareste'' ca sa nu mai folosesc forme usoare de exprimare  :lol: ) din mersul Lumii mai mult decat are nevoie ca sa faca o anume treaba , indiferent despre ce e vorba. Eu personal incerc sa nu deranjez mai mult decat este necesar insa nu imi reuseste intotdeauna ca deh, oameni estem si poftim de la Ismail de mancam   :lol:
Citat
Fără incitarea la cunoaştere a şarpelui, omul ar fi fost nemuritor şi nu ar mai fi avut de-a face cu tina !

Dacă şi unul şi altul au vrut binele se anulează dualismul; dacă şarpele are intenţii bune atunci creaţia nu a fost perfectă ?
Permite-mi sa adaug niste puncte de vedere. Eu zic ca daca creatia ar fi fost perfecta atunci nu s-ar fi intamplat episodul hard al intinarii . Perfectiunea unei creatii - inclusiv lucruri , obiecte- implica imposibilitatea evoluarii, dezvoltarii . Ori constatam o evolutie a creatiei si aici nu ma refer la diversele tipologii ale unei specii adaptate zonei in care traieste. O creatie care este perfecta are un drum inchis , monoton. O poti incadra perfect in niste tipare comportamentale si sa fii sigur ca daca aplici stimulul ''x'' atunci obtii raspunsul ''z'' in fiecare caz. Observam ca omul nu este un astfel de bio-robot . Are in el incorporat factorul de incertitudine .
  Rolul Sarpelui - vorbind la acelasi nivel de parabola biblica- este de a declansa big-bang-ul expansiunii experimentului uman. O creatie perfecta am putea-o numi civilizatia sau cultura Cro-Magnon . Ceea ce nu poate evolua sau adapta conditiilor locale dispare in timp.
  Nemurirea fara cunoastere seamana cu viata unei papusi care face mereu si mereu aceleeasi lucruri care ajung sa devina plictisitoare.
  Dualismul de care faci vorbire este doar la nivelul perceptiilor umane si este functie de etica momentului . Exemple sunt destule.


Citat
Atunci Creatorul este perfect şi creatia evoluează sau Creatorul evoluează o dată cu creaţia sau poate creatia evolueaza independent de regulile Creatorului şi poate creatia ar fi fost perfecta făra om, dar dacă omul este esenta creatiei cel care a creat universul  , are  control total asupra proiectului?
Pot sa apara evolutii si elemente in Univers  care sa nu-i apartina ?
La toate intrebarile de mai sus raspund cu ''da''.
Apoi raspund si cu ''nu'' .
Si chiar si asa , cu raspunsuri duble simultan valabile , eu zic ca raspunsul nu e complet. Fiindca raspunsul se situeaza la un nivel de deasupra perceptiei , moralei si intelegerii noastre ca oameni. Cel putin in acest moment .
  Doar parerile mele..

kefren

    Constantini si Elene,.............."La multi ani!"

Ganditorul

Viata lunga plina de bucurii si impliniri pentru toti cei care azi isi serbeaza ziua de nume. La multi ani !

andrei

   Mai degraba cred ca Dumnezeu a cam dat cu batul in balta atunci cand a creat omul.Dupa mine la proiectare,Adam ar fi fost conceput ca un fel de decor pentru Gradina Raiului,ceva de genul paunilor sau papagalilor de prin gradinile bogatilor din zilele noastre.Numai ca ori a mai umblat cineva la proiect... in speta asta poate fi Sarpele,adaugand ceva ratiune in bezna din capul lui Adam (si mai degraba asta cred ca sa intimplat) de a stricat asfel toata mustaria,ori a fost pur si simplu o gresala de proiectare de la inceput ce a scapat din vederile lui Dumnezeu. Cert este ca atunci cand Dumnezeu a vazut ce a iesit pana la urma,a ramas un pic cracanat si nu prea i-a picat bine.Ca urmare sa razbunat ca vacarul pe sat,adica tot pe bietii Adam si Eva pe care ia izgonit din rai,fara nici o vina dupa parerea mea.Stiu o sa spuneti ca si astia doi au avut vina lor cand au halit marul cunoasterii incalcand porunca Divina..asa-i? Adevarat  ... dar ce sa te astepti sa te asculte doua maimute pa care tot tu le-ai facut tampite si fara creier de la inceput?  :-D :?In cel mai rau caz de vina ar putea fi doar Sarpele care si-a bagat nasul prin treburile Domnului,inzestrand maimuta cu ratiune.
  Nu e vorba...ca pana la urma si Sarpele si-a luat-o in freza, daca e sa ne luam dupa Biblie. :-D :-D
  Dar dupa mine vinovatul principal este Creatorul care ori a dat buleala de la inceput,ori nu a mai stiut cum sa o dreaga mai la sfarsit,atunci cand a vazut ca nu ia iesit schema.
  De aici trag eu concluzia ca Creatorul nu e desavarsit si perfect, ci invata din greseli ca si noi cei facuti ,,Dupa chipul si asemanarea Lui".
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

uforever

Dragul meu andrei, apreciez furia si pasiunea favorabila, cu care ai expus "vina Creatorului", totusi observ ca ai scris Dumnezeu cu "D" mare si "Creator" cu "C" mare, sa fie doar o politete vis-a-vis de  Divinitate? pentru ca eu am impresia ca, in postul tau nu vorbesti despre "adevarata "Divinitate", e posibil sa vorbesti despre niste Zei, gresesc?  :wink:


andrei

  Nu gresesti.Adevarul este ca eu nu cred ca adevaratul Creator are vre-o treaba cu...treaba asta Biblica, ca sa spun asa :-D
  Mai cred ca, Creatorul poate fi perfect,ca a stabilit niste legi clare pentru tot Universul,pe care probabil se tem sa le incalce toate fiintele rationale sub cine stie ce pedeapsa.Sunt convins ca ratiunea e respectata peste tot in Univers si mai cred ca atunci cand Sarpele (daca o fi fost el) a pus ratiunea in capul lui Adam,de fapt a pus omul sub protectia unor asfel de legi universale, privand asfel pe Dumnezeu sau pe ceilalti zei care isi faceau mendrele pe aici de placerea de a mai manipula genetic sau altfel fiinta numita om.In fine ar fi mai multe de spus despre ce cred eu ca prezinta de fapt Biblia si celelalte scrieri Scrieri Sfinte.
  Asta doar ca parere personala bineinteles !
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.