Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vechiul Testament

Creat de baguvix, 22 Mai 2008, 15:32:43

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

kristincik

salut, draga baguvix!

sunt noua aici si m-am inregistrat special pentru a afla misterele bibliei.

si deoarece ai deschis acest topic pentru a discuta si interpreta Vechiul Testament capitol cu capitol, am si eu citeva intrebari la tine, si la ceilalti participanti, care nu sunt impotriva sa ma ajute sas inteleg.

Facerea (Geneza)
Capitolul 1

26. ªi a zis Dumnezeu: "Sã facem om dupã chipul ºi dupã asemãnarea Noastrã, ca sã stãpâneascã peºtii mãrii, pãsãrile cerului, animalele domestice, toate vietãþile ce se târãsc pe pãmânt ºi tot pãmântul!"

- poate ca dumnezeu a vorbit la plural pentru ca el este 3 in 1 (iisus hristor, sfitul duh si el)

kristincik


-"asemanarea Noastra" referinduse la barbat si femeie cel mai probabil . Probabil si Ei sunt barbati si femei.

cine EI erau barbati si femei???? mai multi dumnezei?

kristincik

cine anume sunt fii lui dumnezeu? ca fiii oamenilor sunt toti urmasii lui adam si ai evei.... iar adam si eva sunt facuti din pamint si respectiv din coasta.

kristincik

Cap. 4 din facerea

16. ªi s-a dus Cain de la faþa lui Dumnezeu ºi a locuit în þinutul Nod, la rãsãrit de Eden.   
17. Dupã aceea a cunoscut Cain pe femeia sa ºi ea, zãmislind, a nãscut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate ºi a numit-o, dupã numele fiului sãu, Enoh.   

nu am gasit nici o informatie despre cetatea enoh. si nu cred  ca nu au ramas urmele din cauza potopului....

kristincik

Citat din: OzN_HunteR din  26 Mai 2008, 14:17:24
da vati gandit ca corabia aceea a si parasit Munþii Ararat ???

cum sa ii paraseasca, daca statea deja pe uscat?

kristincik

Citat din: lylyt_ice din  26 Mai 2008, 20:21:29
Raspunsul acesta este o interpretare fara nici o baza...daca ar fii fost asa, atunci ceilalti copii ai lui Adam si ai Evei de ce au fost nevoiti sa plece intr-o tara atat de indepartata, ca doar ei nu pacatuise in fata lui Dumnezeu...? Deci logic erea sa fii ramas alaturi de parinti si frati si astfel sa traiasca uniti in tara parintilor lor.

si in biblie este clar scris ca a fost izgonit Cain, nu si fratii sai! sau surorile

Andy

Imi scuzati intrebarea idioata dar spre rusinea mea nu am citit cea mai bine vanduta carte a tuturor timpurilor asa ca as dori sa stiu daca scrie de ceilalti copii ai lui Adam si Eva si e curios cum de au facut atat de multi copii de au reusit sa populeze intreg globul. Aaaa...si ar mai fi ceva parca fratele cel rau se temea de "ceilalti" cand a fost izgonit de langa familie..care "ceilalti"? Daca gresesc undeva va rog sa ma corectati.... :star:

bluestar3

Citat din: kristincik din  19 Ianuarie 2009, 12:29:36


- poate ca dumnezeu a vorbit la plural pentru ca el este 3 in 1 (iisus hristor, sfitul duh si el) *


*

Dumnezeu   Tatal
                 Fiul
                 Duhul sfant
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

bluestar3

Citat din: kristincik din  19 Ianuarie 2009, 12:45:28
-"asemanarea Noastra" referinduse la barbat si femeie cel mai probabil . Probabil si Ei sunt barbati si femei.

cine EI erau barbati si femei???? mai multi dumnezei?

Primul (din coroana creatiei) a fost Adam, pe urma a fost creiata Eva cand Dumnezeu a trimis un somn adanc (personal pot spune ca a fost prima operatie chirurgicala) si foarte interesant, este ca el (OMUL) a adormit dupa care s-a si trezit... In tot acest proces, Dumnezeu a luat una din coastele omului, a inchis carnea la locul ei, iar din coasta care o luase din OM, Dumnezeu a facut FEMEIA.

Geneza 2:21-23

Intrebarea ta, este formulata gresit.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

kristincik

geneza cap. 1 vers. 27

"si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; dupa chipul lui dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie."

chiar daca a facut-o pe Eva din coasta lui Adam, se subintelege ca si pe Eva a facut-o dupa chipul Sau, nu numai pe Adam (din alt material, dar El facut-o). Ce este Dumnezeu in realitate? Barbat sau femeie?

Ce culoare are pielea lui Dumnezeu? pentru ca din urmasii lui Adam si ai Evei (dupa cum spune Biblia) s-au nascut alti oameni, si mai multi, si mai multi. Dar noi suntem si negri, si galbeni, si roz..... Cine i-a creat pe ceilalti?

Citat din: Kymosabe din  27 Mai 2008, 14:25:24
Arca lui Noe , este o poveste alegoricã  , o parabolã .
În schimb mitul Marelui Potop , are un sâmbure de adevãr . Desigur efectele lui au fost ,,amplificate''   odatã cu trecerea mileniilor , însã el reprezintã un fapt real în istoria Terrei .
Altfel nu înþeleg cum descrierea lui s-ar putea gãsi în conºtiinþa ºi cultura unei civilizaþii care timp de milenii nu a avut nicio legãturã cu continentul european .
Dacã potopul biblic este o copie dupã epopeea lui Ghilgameº , cel din America Centralã , descris în Popol-Vuh nu vãd ce sursã de inspiraþie, externã, ar fi putut folosi .   
În ultimul timp însã , tot mai mulþi cercetãtori asociazã Marele Potop cu sfârºitul ultimei ere glaciare , de acum cca. 12.000 de ani , când topirea gheþarilor a dus la creºterea nivelului mãrilor ºi oceanelor cu aproximativ 100 m .
Probabil acest fenomen natural , care s-a produs la scarã mondialã , îl regãsim azi în miturile vechilor popoare .

Ridicarea nivelului apei cu 100 de metri in inaltime nu ar fi insemnat un potop, dar cresterea nivelului apei, revarsarea unui fluviu pare sau pur si simplu inundatie, nu potop.

Citat din: alinutzu din  18 Iunie 2008, 22:08:37
Geneza 3:22 Domnul Dumnezeu a zis: "Iatã cã omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele si rãul. Sã-l împiedicãm dar acum ca nu cumva sã-si întindã mâna, sã ia si din pomul vietii, sã mãnânce din el, si sã trãiascã în veci."

imi tot sare in ochi "omul a ajuns ca unul din Noi" ...
nu numai ca este la plural, dar si ca aveam aceleasi capacitati ca " Ei ", singura diferenta era durata de viata ...

Aici Dumnezeu demonstreaza cit de egoist este, sau , ma rog, a fost!

Citat din: bluestar3 din  03 Decembrie 2008, 21:23:42
Dumnezeu a dorit ca omul sã fie liber sã-L aleagã pe El, iar slujirea ºi iubirea lui Dumnezeu sã fie opþiunea omului.
   


Nu sunt de accord cu aceasta afirmatie, pentru ca dumnezeu a spus in nenumarate rinduri ca trebuie omul sa faca, a dictate. De exemplu:
Facerea, cap. 1

29. Apoi a zis Dumnezeu: "iata, va dau toata iarba ce face fata pamintului si tot pomul ce are rod cu saminta in el. Acestea vor fi hrana voastra."

Carne, Dumnezeu nu i-a dat voie omului sa manince...
Dar singur, in cap. 4 al facerii:

3. Dar dupa un timp, Cain a adus jertfa lui Dumnezeu din roadele pamintului.
4. Si a adus si Abel din cele intii-nascute ale oilor sale si din grasimea lor. Si a cautat Domnul spre Abel si spre darurile lui.
5. iar spre Cain sis pre darurile lui n-a cautat. Si s-a intristat Cain tare si fata lui era posomorita. 

Oare nu ne demonstreaza aici Dumnezeu cit de hapsin este el? Macar ar fi puput accepte si jertfa lui Cain, din politete, pentru ca fructele si legumele sunt mai sanatoase decit carnea!

Cap. 6 al facerii
6. I-a paut rau si s-a cait Dumnezeu ca a facut pe om pe pamint.
7. Si a zis Domnul: "pierde-voi de pe fata pamintului pe omul pe care l-am facut! De la om pina la dobitoc si de la tiritoare pina la pasarile cerului, tot voi pierde, caci imi pare rau ca le-am facut"


Ce a fost asta? Lui Dumnezeu, atotstiutorul ii pare rau???

Citat din: adi_drula din  04 Decembrie 2008, 17:04:35
Oare?? Si cu Sodoma si Gomora cum ramane?

Aici e atat de evident ca nu-i adevarat incat nu mai merita combatuta ;)

Si mai este si potopul, si chinul lui Cain, si Amestecarea limbilor cind oamenii construiau Turnul Babel. Oare Dumnezeu era atit de egoist incit sa nu doreasca sa imparta cu oamenii stiinta de bine si rau din pomul din mijlocul edenului, bucatele din carnea animalelor (desi dupa potop El s-a razghindit in privinta carnii), nemurirea din pomul vietii si multe alte fapte nechibzuite sau egoiste, dupa parerea mea... Avraam jertfindu-si fiul.... Dar daca ingerul nu reusea sa-l intrerupa pe Avraam????

kristincik

citind si studiind biblia, au aparut si la mine citeva intrebari, ... poate ma ajuta cineva sa inteleg...

FACEREA, Cap. 1
3. Si a zis Dumnezeu: "sa fie lumina!" Si a fost lumina.
4. Si a vazut Dumnezeu ca este buna lumina, si a despartit lumina de intuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziua, iar intunericul noapte. si a fost seara si a fost dimineata: ziua intii.

....
14. Si a zis Dumnezeu: "Sa fie luminatori pe taria cerului, ca sa lumineze pe pamint, sa desparta ziua de noapte si sa fie semne ca sa deosebeasca anotimpurile, zilele si anii,
15. Si sa slujeasca drept luminatori pe taria cerului, ca sa lumineze pamintul" Si asa a fost.
16. A facut Dumnezeu cei doi luminatori mari: luminatorul cel mai mare pentru cirmuirea zilei si luminatorul cel mai mic pentru cirmuirea noptii, si stelele.
17. Si le-a pus Dumnezeu pe taria cerului ca sa lumineze pamintul,
18. sa cirmuiasca ziua si noaptea si sa desparta lumina de intuneric. Si a vazut Dumnezeu ca este bine.
19. Si a fost seara si a fost dimineata: ziua a patra.


Cum este posibil ca Dumnezeu sa creeze lumina in prima zi, iar "luminatorii" in ziua a patra?


FACEREA, Cap. 6
19. Sa intre in corabie din toate animalele, din toate tiritoarele, din toate fiarele si din tot trupul, cite doua, parte barbateasca si parte femeiasca, ca sa ramina cu tine in viata. 

Nu ma duce capul cum de leii atunci erau erbivori, si multe alte animale carnivore, si pasari... Daca nu s-au mincat unii pe altii.
Dianozauri atunci existau? ei tot au incaput? 

FACEREA, Cap. 7
6. Noe insa, cind a venit asupra pamintului potopul de apa, era de sase sute de ani.
....
11. In anul sase sute al vietii lui Noe, in luna a doua, in ziua a douazeci si saptea a lunii acesteia, chiar in acea zi, s-au desfacut toate izvoarele adincului celui mare si s-au deschis jgheaburile cerului;
12. si a plouat pe pamint patruzeci de zile si patruzeci de nopti.

....
17. Potopul a tinut pe pamint patruzeci de zile si patruzeci de nopti si s-a inmultit apa si s-a ridicat corabia si aceasta s-a inaltat deasupra pamintuluui.
18. Si a crescut apa mereu si s-a inmultit foarte tare pe pamint si corabia se purta pe deasupra apei.
19. Si a sporit apa pe pamint atit de mult, incit a acoperit toti muntii cei inalti care erau sub cer.

....
24. Iar apa a crescut mereu pe pamint, o suta cinci zeci de zile.

FACEREA, Cap. 8
3. Dupa o suta cincizeci de zile, a inceput a se scurge apa de pe pamint si a se imputina.
4. iar in luna a saptea, in ziua a douazeci si saptea a lunii acesteia s-a oprit corabia pe muntii Ararat.
5. Apa a scazut mereu pina in luna a zecea, iar in ziua intii a lunii a zecea s-au aratat virfurile muntilor.
6. Dupa patruzeci de zile, a deschis Noe fereastra pe care o facuse la corabie.

....
10. Asteptind inca sapte zile a dat iarasi drumul porumbelului din corabie,
11. Si porumbelul s-a intors la el, spre seara, si iata avea in ciocul sau o ramura verde de maslin. Atunci a cunoscut Noe ca s-a scurs apa de pe fata pamintului.
12. Mai zabovind inca alte sapte zile, iarasi a dat drumul porumbelului si el nu s-a mai intors.
13. Iar in anul sase sute unu al vietii lui Noe, in ziua intii a lunii intii, secind apa de pe pamint, a ridicat Neo acoperisul corabiei si a privit, si iata se zbicise fata pamintului.
14. iar in luna a doua, la douazeci si sapte ale lunii acesteia, pamintul era uscat.

....
18. Si atunci a iesit Noe din corabie, si impreuna cu el au iesit si fiii lui, femeia lui, si femeile fiilor lui.

Cit timp totusi a durat potopul? 40 de zile si 40 de nopti sau 150 de zile (si cred ca si nopti, chiar daca nu este specificat)???

FACEREA, Cap. 4
nu copiez verseturile, ca e mult de scris. dar mentionez ca dupa crima facute de cain (versetul 8), dumnezeu l-a pedepsit pe Cain, blestemindu-l si alungindu-l. In tara Nod, el cunoaste o femeie cu care il face pe Enoh. Enoh, la rindul sau (nu stiu cu cine) il face pe Lameh, si inca doi. Lameh avea doua femei (tot nu stiu de unde) si le-a marturisit ca l-a omorit pe Cain si va fi pedepsit de 70 de ori cit 7. imediat urmatorul verset dupa asta urmeaza:
25. Adam a cunoscut iarasi pe Eva, femeia sa, si ea, zamislind, a nascut un fiu si i-a pus numele Set, pentru ca si-a zis: "Mi-a dat Dumnezeu alt fiu in locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain."

De unde atunci sotia lui Cain sa fie vreo sora de-a sa, daca urmatorul (al treilea) copil al lu Adam si al Evei a fost zamislit dupa moartea lui Cain?

FACEREA, Cap.10

1. Iata spita neamurilor fiilor lui Noe: Sem, Ham si Iafet, carora li s-au nascut fiii dupa potop.
2. Fiii lui Iafet au fost: Gomeg, Magog, Madai, Iavan, Tubal, Meseh, si Tiras.
3. Fiii lui Gomer au fost: Aschenaz, Rifat si Togarma.
4. Fiii lui Iavan au fost: Elisa, Tarsis, Chitim si Dodanim.
5. Din acestia s-au format multime de popoare, care s-au asezat in diferite tari, fiecare dupa limba sa, dupa neamul sau, si dupa natia sa.


Cum s-au format mult epopoare daca erau numai barbati? Sau au avut relatii sexuale cu mamele si matusile lor, ceea ce este interzis de Biblie?
Nu pricep de unde s-au luat mai mult elimbi daca toti erau o familie, un neam...
pentru ca amestecare limbilor a avut loc in urmatorul capitol.

bluestar3

#71
Citat din: kristincik din  20 Ianuarie 2009, 10:00:57

Nu sunt de accord cu aceasta afirmatie, pentru ca dumnezeu a spus in nenumarate rinduri ca trebuie omul sa faca, a dictate. De exemplu:
Facerea, cap. 1

29. Apoi a zis Dumnezeu: "iata, va dau toata iarba ce face fata pamintului si tot pomul ce are rod cu saminta in el. Acestea vor fi hrana voastra."

Carne, Dumnezeu nu i-a dat voie omului sa manince...
Dar singur, in cap. 4 al facerii:

3. Dar dupa un timp, Cain a adus jertfa lui Dumnezeu din roadele pamintului.
4. Si a adus si Abel din cele intii-nascute ale oilor sale si din grasimea lor. Si a cautat Domnul spre Abel si spre darurile lui.
5. iar spre Cain sis pre darurile lui n-a cautat. Si s-a intristat Cain tare si fata lui era posomorita. 

Oare nu ne demonstreaza aici Dumnezeu cit de hapsin este el? Macar ar fi puput accepte si jertfa lui Cain, din politete, pentru ca fructele si legumele sunt mai sanatoase decit carnea!

Cap. 6 al facerii
6. I-a paut rau si s-a cait Dumnezeu ca a facut pe om pe pamint.
7. Si a zis Domnul: "pierde-voi de pe fata pamintului pe omul pe care l-am facut! De la om pina la dobitoc si de la tiritoare pina la pasarile cerului, tot voi pierde, caci imi pare rau ca le-am facut"


Ce a fost asta? Lui Dumnezeu, atotstiutorul ii pare rau???


Daca ai carnet auto, poti observa ca exista niste legi rutiere care trebuiesc respectate. Nerespectarea acestor legi "dictate" de legiutor, produc accidente. Cu sigurantza, Dumnezeu are alte legi si principii (dar atentie ! Dumnezeu nu este dependent de acestea...), care sunt greu de explicat... Este ca si cum as incerca sa-i explic unuia care scuipa pe jos, arunca mucuri de tigara s.a.m.d. ca exista tzari mult mai civilizate in care se spala trotuarele cu apa si detergent.
Se pare totusi ca iti dai raspuns singur si ca nu ai nevoie de un dialog... poate ma insel...
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

bluestar3

Citat din: kristincik din  20 Ianuarie 2009, 11:07:52
citind si studiind biblia, au aparut si la mine citeva intrebari, ... poate ma ajuta cineva sa inteleg...
... ... ...

Este bine sa vrei sa treci prin filtrul ratiunii... TOT.

Am si eu niste nelamuriri...
cum se propaga lumina...
cum este posibil ca dintr-o samantza sa iasa un ghiocel?
cum este posibil ca un vierme sa devina fluture?
cum se poate sa existe curent electric de vreme ce nu-l pot vedea?
acesti "cum" pot continua mult si bine.
Daca noi nu suntem capabili sa intelegem lucrurile naturale in toate amanuntele, cum le putem intelege pe cele spirituale?

Biblia in ansablul ei este extrem de dificila, dar nu imposibil de a fi inteleasa.
Biblia este ca niste ape adanci: cu cat citesti mai des, cu atat descoperi lucruri noi.
In final, biblia poate fi inteleasa... da, rational, dar mai este un factor decisiv: CREDINTA (nu o credinta oarba si nu o credinta diabolica bazata pe principiul "crede si nu cerceta")
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

kristincik

Citat din: bluestar3 din  20 Ianuarie 2009, 14:12:31
Este bine sa vrei sa treci prin filtrul ratiunii... TOT.

Am si eu niste nelamuriri...
cum se propaga lumina...
cum este posibil ca dintr-o samantza sa iasa un ghiocel?
cum este posibil ca un vierme sa devina fluture?
cum se poate sa existe curent electric de vreme ce nu-l pot vedea?
acesti "cum" pot continua mult si bine.
Daca noi nu suntem capabili sa intelegem lucrurile naturale in toate amanuntele, cum le putem intelege pe cele spirituale?

Biblia in ansablul ei este extrem de dificila, dar nu imposibil de a fi inteleasa.
Biblia este ca niste ape adanci: cu cat citesti mai des, cu atat descoperi lucruri noi.
In final, biblia poate fi inteleasa... da, rational, dar mai este un factor decisiv: CREDINTA (nu o credinta oarba si nu o credinta diabolica bazata pe principiul "crede si nu cerceta")


pentru mine exista cite un raspuns stiintific la fiecare dintre intrebarile tale. curentul electric se simte si are si efecte, nu? de curent electric te folosesti zilnic, daca bagi un fier in priza il mai si simti pe propriul tau corp! si uneori curentul electric poate fi fazur, sau macar scinteile provocate de acesta. de exemplu uneori cind introduci in priza, uneori poti vedea lumina aceea care joace chiar in fata ta. ... Nu stiu daca ai patit asa ceva....

viermele se transforma in fluture asa cum un embrion se transforma in fat, si mai tirziu, in nou-nascut! asta poti vedea, te asigur. desigur, nu singur dar cu ajutorul unor profesori sau cercetatori in domeniu. daca majoritatea dintre noi nu a vazut aceasta transformare, nu inseamna in nici un caz ca nu este posibil acest lucru, pentru ca alti oameni, si nu oameni simpli, au avut parte de norocul de a vedea acest fenomen....

despre ghiocel iti pot spune acelasi lucru ca si cu embrionul, daca te ghindesti mai bine, aceste lucruri pot fi demontrate, daca iti doresti sa faci aceste cercetari... 

dar ceea ce eu nu inteleg in biblie am expus mai sus, pe puncte, de exemplu, cum poate fi lumina daca nu exista luminator?

mm

Exista posibilitatea ca lumina initiala sa fi fost difuza, fara o sursa "punctuala" de tip luminofor.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.