Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

“The Vatican’s Holocaust”

Creat de Ronin, 11 Aprilie 2008, 16:27:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Florin Croitoru

ba da am cunoºtinþe de limbã necesare,dar asta nu are a face.Eu am ºi cunoºtinþe de limbã germanã,dar dacã un român îmi scrie mie în germanã sau vorbeºte cu mine nemþeºte eu îl înjur de mamã.Dacã discuþia se duce în românã ºi sîntem români nu înþeleg sã folosim texte sau sã vorbim în altã limbã.Pot sã traduc textul maºinal dar nu vreau; e obligaþia celui care l-a copiat.
Cînd dai citatul îl ºi traduci cã nu ai slugi aci,.Nu am ce stima la tine.

Cyberdog

Citat din: Florin Croitoru din  09 Mai 2008, 11:15:10
ba da am cunoºtinþe de limbã necesare,dar asta nu are a face.Eu am ºi cunoºtinþe de limbã germanã,dar dacã un român îmi scrie mie în germanã sau vorbeºte cu mine nemþeºte eu îl înjur de mamã.Dacã discuþia se duce în românã ºi sîntem români nu înþeleg sã folosim texte sau sã vorbim în altã limbã.Pot sã traduc textul maºinal dar nu vreau; e obligaþia celui care l-a copiat.
Cînd dai citatul îl ºi traduci cã nu ai slugi aci,.Nu am ce stima la tine.

Domnule Croitoru,

Observ ca nici macar limba romana nu o stapaniti foarte bine.  Singurele lucruri in care excelati sunt zeflemeaua si jignirile.  Va marturisesc ca in comunitatea romaneasca in care traiesc, romanii incearca sa isi pastreze limba cat mai intacta si nu isi vorbesc unul altuia in engleza.  Dar, ca o regula generala, atunci cand facem referire la un text in limba engleza, incercam sa-l analizam in original, nu in traducere, tocmai pentru ca nu dorim sa il traducem "masinal" ci intelegem sa ne folosim materia organizata asa zis superior.. 
Ma bucur ca nu am postat nimic in limba germana, pentru a beneficia de injuraturile de mama pur romanesti la care faceti referire.

Aceasta discutie departe de subiectul topicului devine penibila si imi pare rau ca m-am lasat antrenat in ea, fapt pentru care imi cer scuze membrilor, moderatorilor si administratorilor acestui forum. 

Va doresc sanatate si conversatii placute pe acest forum, domnule Florin Croitoru!


Florin Croitoru

Vã rog sã subliniaþi greºelile de limbã românã din postarea mea ca sã se vadã clar cã eu nu stãpînesc bine limba românã.În caz contrar vã declar mincinos.
Analizaþi ce aveþi de analizat în acest text ºi scrieþi aici pãrerea dv.Eu am scris-o pe a mea.
Faceþi pe nebunul ºi pe cultul în timp ce mã jigniþi pe mine.Despre subiect nu aþi postat nimic.