Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Tablitele de plumb de la Sinaia

Creat de adipop, 26 Februarie 2008, 21:22:52

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

noua

Interesant, cine e cavalerul din fig.3 ?  :-D

Kymosabe

#226
Citat din: noua din  24 Mai 2008, 15:04:57
Interesant, cine e cavalerul din fig.3 ?  :-D

Probabil urmãtorul care urmeazã a fi blagoslovit , binecuvântat . :-D
Aceastã tãbliþã prezintã se pare un ritual de punere în posesie sau în functie a unor ,,cavaleri'' , cãpetenii dace .
În opinia domnului Romalo , Sabelo la daci ar fi fost Zeul Rãzboiului , iar scena prezintã  împãcarea dintre Decebal ºi cãpeteniile unor triburi dace  cu care ar fi fost în conflict .
Zeul Sabelo (al Rãzboiului) pune coroana în semn de pace .


Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Florin Croitoru

Darieglobur Da.Pe plãcuþe este o limbã naturalã.Dã inapoi pe acest topic ºi vezi despãrþirea mea la una din plãcuþe (nr 16 numerotarea de pe saitul Aurorei Pãþan).Tot pe acolo poþi ºi auzi cu Media Player acest text citit de mine.
lylyt_ice a întrebat foarte clar musiu Kymosabe þi eu am rãspuns la fel de clar.Acu te apucaºi sã dai lecþii de ce este esperanto. ai fost întrebat despre un esperanto balcanic; nu mai bate cîmpii.
Dl Sorin Olteanu lanseazã ipoteze din fantezia lui pe care le justificã fãcînd mici exerciþii de echilibristicã lingvisticã.Nu a dat nici un exemplu de limbã cã nu a fost în stare sã arate nimic pe vreun text decît cuvinte disparate.O limbã se vede în propoziþii ºi fraze.
Exemplu de despãrþire greºitã:"DIEO SABELO SEGIO COROLYO " Aºa a despãrþit ºi ing Romalo; unde vede un O crede cã se terminã un cuvînt.

Florin Croitoru

#228
Citat din: darieglobur din  24 Mai 2008, 13:32:08
In concluzie sa inteleg ca respingi categoric ipoteza ca limba folosita in placute ar fi una artificiala?
ascultã asta.Asta scrie pe plãcuþã.

Kymosabe

#229
Citat din: Florin Croitoru din  24 Mai 2008, 15:16:53
lylyt_ice a întrebat foarte clar musiu Kymosabe þi eu am rãspuns la fel de clar.Acu te apucaºi sã dai lecþii de ce este esperanto. ai fost întrebat despre un esperanto balcanic; nu mai bate cîmpii.

Esperanto balcanic , este o metaforã .  :wink:
Dl. Olteanu s-a referit la fondul de cuvinte care ar forma acest tip de esperanto  , ºi anume unul care cuprinde cuvinte româneºti , bulgãreºti , greceºti , deci din zona Balcanilor .
Folosirea cuvintelor franþuzeºti s-ar putea  explica prin ,,infuzia'' de neologisme pe care a cunoscut-o limba românã dupã revoluþia de la 1848 . :wink:

Apropo , dl. Olteanu , de bine de rãu,  are studii în acest domeniu . V-aþi trezit tocmai dv. sã îl criticaþi . :lol:

Citat din: Florin Croitoru din  24 Mai 2008, 15:21:47
ascultã asta.Asta scrie pe plãcuþã.

De ce nu aþi reuºit sã aplicaþi cu succes acestã metodã ºi în cazul altor tãbliþe ?
Am observat cã aþi rãmas blocat doar la aceasta , cu care defilaþi peste tot ºi o prezentaþi ca un adevãr absolut .


Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Florin Croitoru

Mãi bãiatule,(Kymosabe)tu eºti turc ? Pãi singur spui cã denumirea de esperanto balcaniceste o metaforã.Pãi dacã e metaforã spune denumirea corectã.Deci susþii cã existã o limbã comunã balcanicã denumitã cu o metaforã(asta e metaforã ?Mã,tu ºtii ce e aia o metaforã ?)Mai jos scrii despre acest tip de esperanto. Ce tip de esperanto ai auzit tu sau Olteanu în Balcani?
Pînã mîine ai timp sã pui mîna pe DEX sã vezi ce e aia metaforã.

darieglobur

Citat din: Florin Croitoru din  24 Mai 2008, 15:16:53
Darieglobur Da.Pe plãcuþe este o limbã naturalã.Dã inapoi pe acest topic ºi vezi despãrþirea mea la una din plãcuþe (nr 16 numerotarea de pe saitul Aurorei Pãþan).Tot pe acolo poþi ºi auzi cu Media Player acest text citit de mine.
lylyt_ice a întrebat foarte clar musiu Kymosabe þi eu am rãspuns la fel de clar.Acu te apucaºi sã dai lecþii de ce este esperanto. ai fost întrebat despre un esperanto balcanic; nu mai bate cîmpii.
Dl Sorin Olteanu lanseazã ipoteze din fantezia lui pe care le justificã fãcînd mici exerciþii de echilibristicã lingvisticã.Nu a dat nici un exemplu de limbã cã nu a fost în stare sã arate nimic pe vreun text decît cuvinte disparate.O limbã se vede în propoziþii ºi fraze.
Exemplu de despãrþire greºitã:"DIEO SABELO SEGIO COROLYO " Aºa a despãrþit ºi ing Romalo; unde vede un O crede cã se terminã un cuvînt.

ascultã asta.Asta scrie pe plãcuþã.


OK, o sa ascult cand mi-oi lua un computer nou (sper io, cat de curand :-D), ca la asta am ramas fara placuta de sunet.
Am citit ce ati discutat pe acest forum. Am citit chiar mai mult, printre care si parerile Aurorei Petan si ale lui Sorin Olteanu. Deocamdata eu nu pot spune decat ca ma intereseaza subiectul insa nu pot trage o concluzie definitiva.
...und Sie fliegen doch!

Kymosabe

#232
Citat din: Florin Croitoru din  24 Mai 2008, 15:38:05
Mãi bãiatule,(Kymosabe)tu eºti turc ? Pãi singur spui cã denumirea de esperanto balcaniceste o metaforã.Pãi dacã e metaforã spune denumirea corectã.Deci susþii cã existã o limbã comunã balcanicã denumitã cu o metaforã(asta e metaforã ?Mã,tu ºtii ce e aia o metaforã ?)Mai jos scrii despre acest tip de esperanto. Ce tip de esperanto ai auzit tu sau Olteanu în Balcani?
Pînã mîine ai timp sã pui mîna pe DEX sã vezi ce e aia metaforã.

Turc cu ochi albaºtri mai rar . :lol:
Limba esperanto se vrea a fi o limbã internaþionalã , al carui vocabular este compus din cuvinte împrumutate exclusiv din limbile moderne (englezã , francezã , italianã . etc)
Tipul de esperanto de care vorbeºte dl. Olteanu este unul unic , original , care se gãseºte doar pe aceste plãcuþe de plumb .
Cel care a inventat limba de pe aceste tãbliþe s-ar fi putut inspira foarte  simplu  din carte "Internacia lingvo" a lui Zamenhoff , apãrutã în 1887 .
Ceea ce se ºtie sigur este cã plãcuþele de plumb au apãrut dupã sau în jurul anului 1900 , restul e doar legendã .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Florin Croitoru

expresia "eºti turc" înseamnã 2 nu vrei sã pricepi" . Nu are legãturã cu naþionalitatea cuiva.
ªtiu bune ce este limba esperanto ºi ºtie ºi el care te-a întrebat de aºa zisul esperanto balcanic.
Dacã zici cã se gãseºte doar pe aceste plãcuþe recunoºti implicit cã nu existã un esperanto balcanic în afarã de cel de pe plãcuþe.
În plãcuþa al cãrui text l-am despãrþit eu se vede clar cã nu e o limbã artificialã.
Olteanu nu a fost în stare sã despartã nici un text.Aurora Pãþan,la fel.Dau amîndoi cu presupusa,unul romanist (Olteanu) celãlalt dacolog(Pãþan). D-ra dacolog scrie niºte prãpãstii dinre care:"limba dacilor nu era o limbã indo-europeanã".Cu o asemenea afirmaþie d-ra dacolog se discrediteazã.Afirmaþia este total falsã.
Cei care vorbesc de cum e limba plãcuþelor trebuie sã arate asta pe un text,dar nu pe o bucãþicã; sã arate o plãcuþã cu textul despãrþit, aºa cum am arãtat eu.Eu am fãcut mai mult, am ºi citit-o; se poate auzi cu un player.

Florin Croitoru

Ca sã despart textul la acea plãcuþã am muncit enorm.Bucãþi din alte texte mai am dar nici unul complet.Este f greu.

antoniu

dom'le, nu mai umblati atata cu tablitele alea de plumb, ca sunt toxice.... topiti-le si aruncati-le in apa ,la "mama dracului "sau "mama omida", ca tot aia este........poate din sincronicitate vi se arata viitorul catastrofic, zugravit cu atata ostinatie in intalnirile de gradul -3
al psihonautilor, cu fenomenul ufo [obiecte, fenomene, procese],toate maiestrit aranjate intr-un repertoriu de documente contrafacute pentru guvizii [indivizi, grupuri,comunitati] ce pun botul la orice.   exista pe undeva, cautati, 23 de metode practice de antimanipulare, folositi-le...    comunicarea duce la manipulare, iar manipularea naste conflictul....dezamorsati-l pana nu este prea tarziu.

       avb  ..   MODERATED

contemplatorul

antoniu,

adica: " buna ziua ti-am dat, belea mi-am capatat ! ", nu-i asa ?

Florin Croitoru

nu ai dat bunã ziua.Ai scris aiureli ºi ai mai ºi scris cum nu trebuie.
Antoniule, la asta te pricepi ca musca la arat dar ai ºi tu dreptul sã scrii atîta vreme cît nu jigneºti pe nimeni.Dacã ºtii ce e cu plãcuþele scrie aici. Sîn false sau sînt originale ? Ce scrie pe ele ? Dacã nu, mai bine nu mai face paralele între acestea ºi OZN-uri.

contemplatorul

#238
domnu` florin,

ia dicteaza mata, o mostra despre cum ar trebui sa scriu !

am scris si eu, dupa cum ma duce capul !

sau, ar trebui ca sa nu ma duca capul, atat timp cat are cine sa-mi dicteze ?

injura-l si mata pe ala de m-a invatat sa scriu, ca poate nu trebuia s-o faca !

Desi, omul nu s-a facut vinovat de nimic, deoarece:

a avut si el - la fel cum ai si mata nevoie acum - doar de " o masina de scris " !

Asa ca, eu nu fac acum altceva nimic, decat sa scriu - din memorie - ceea ce mi s-a dictat="batut la cap" in istorie, adica: cu mult inainte de aparitia matale pe aceasta planeta. 

noua

contemplatorul, dl. Croitoru vorbea cu Antoniu. Eu asa am inteles.  :lol: