Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pareri ! Ce am fotografiat ?

Creat de OzN_HunteR, 13 Februarie 2008, 10:28:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

sunnyboy

@alx: - da, manuitorul balonului :P stie s-o ia intr-o parte sau alta conform unor curenti de aer care se pot misca in sensuri opuse si cu viteze diferite la diverse altitudini!
- si am vazut persoane obisnuite care vad la fel de clar cam cum vad eu prin tele de 300!

Xanadron

#136
Citat din: alx din  02 Ianuarie 2013, 21:55:09
@prodcomb.
La Otopeni vin doar daca pot privi din turnul de control... ;D altfel nu are rost.Si am vazut multe lucruri interesante nu la Otopeni,ci la Frankfurt,unde acu vreo 3 ani am stat 3 zile la cativa km de aeroport...si singura distractie era sa urmaresc avioanele care vin si pleaca,recte in timp ce erau pe panta de coboare sau luau altitudine...

Inchipuie-ti cite-am vazut si io - tot pe aeroportul Ffm, doar ca timp de trei ani, zi de zi :-D (chiar am lucrat acolo in anii '90 - nu conteaza ce anume).
Nu-s deci tocmai "amator" in domeniul asta - chiar dac-am pilotat pina acum doar radio-modele RC.

Ce se mai vedea uneori de la baza aero americana Rhein-Main AFB din vecinatate te asigur insa ca era mult mai interesant. 8-) Mai ales noaptea. :moon:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

prodcomb

Citat din: alx din  02 Ianuarie 2013, 21:55:09
@prodcomb.
La Otopeni vin doar daca pot privi din turnul de control... ;D altfel nu are rost.Si am vazut multe lucruri interesante nu la Otopeni,ci la Frankfurt,unde acu vreo 3 ani am stat 3 zile la cativa km de aeroport...si singura distractie era sa urmaresc avioanele care vin si pleaca,recte in timp ce erau pe panta de coboare sau luau altitudine...

Nu este bună locaţia "turnul de control", dar nu-ţi explic de ce; nu sunt suficiente observaţiile aeronavelor aliniate cu firul director.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

Citat din: prodcomb din  02 Ianuarie 2013, 22:17:23
Nu este bună locaţia "turnul de control", dar nu-ţi explic de ce; nu sunt suficiente observaţiile aeronavelor aliniate cu firul director.
OK
Uite,facem ca tine:prin primavara o sa ajung la Bucuresti,si voi incerca sa-mi fac cumva o zi libera,atat pentru a ne intalni,cat si pentru a-mi arata ce vrei tu sa-mi arati...e bine asa?

PS  eu ziceam de turnul de control pentru ca mi-ar place sa vad cum e activitatea acolo,din pura curiozitate,bineinteles..desi stiu ca asa ceva nu va fi posibil,din motive evidente de securitate...regulile accesului in turnul de control fiind foarte stricte.(da,in tipul armatei am stat 3 luni la un aeroport din frumoasa noastra tara,si desi noi eram insarcinati cu insesi paza si protectia controlorilor de zbor si a activitatii lor,am avut nevoie de aprobarea comandantului aeroportului sa urc in turn,desi aveam "jurisdictie" pana la 2 metri sub usa de intrare in camera de control...sigur,erau alte vremuri atunci,si aeroportul era...mic... ;D ).
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Luck

Poze din 03.01.2013, de la un prieten, zona Sinca Veche. Telefon Nokia, nu cunosc modelul..
Ce este in poze?

padme

E un efect de lumina, o reflexie, sau ceva de genu'
La fel ca si aici

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3054.0.html

spooky

Poze facute acum vreo 2 saptamani.

Obiect observat vizual, urmarit si fotografiat cu telefonul.
Ce credeti ca e in poze?
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

jean

Eu nu am reusit sa vad nici un obiect pe cer in pozele de mai sus......
Adevarul este dincolo de noi

horia2008

#143
Citat din: spooky din  18 Februarie 2013, 11:56:13
Poze facute acum vreo 2 saptamani.

Obiect observat vizual, urmarit si fotografiat cu telefonul.
Ce credeti ca e in poze?

Un siloz cu multe antene???  :-o :-o



L.E.
hmmm... ca si Jean n-am observat nimic, dar acum ca zice colegul Luck, vad punctul dar n-am idee ce-ar putea fi... :oops:



Luck

Este un punct alb, undeva in stanga-sus a silozului....

alx

Citat din: spooky din  18 Februarie 2013, 11:56:13
Ce credeti ca e in poze?
Cu Soarele in dreapta ta,si la ora aia nu poate decat Jupiter! ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

spooky

hehe... Alx. Imi place.

Nu, conduceam pe centura de la Est spre Vest... poza e facută spre Nord. Soarele undeva în spate... poate chiar dreapta.

Am observat un punct alb... l-am urmarit preț de câteva secunde și am hotărât să trag pe dreapta să imortalizez observația cu telefonul, fiind singurul aparat cu care puteam fotografia/inregistra.

Acel punct se mișca destul de lin aș putea zice, nu părea să aibă comportamentul unui balon, deși nu exclud această variantă. Doar că nici nu pierdea, nici nu câștiga, altitudine sau mișcări puțin haotice, precum cele pe care le au în general baloanele. Nu îmi lăsa senzația de a fi purtat de vânt, nici nu prea bătea vântul la ora respectivă. Era chiar o zi puțin însorită și frumoasă.

Impresia pe care mi-a lăsat-o a fost a unei sfere mici care avea o mișcare bine determinată, cred că rectilinie. M-am chinuit să filmez, dar nu stiu de ce, inregistrarile au esuat in doar 2-3 secunde.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

uforever

Citat din: Luck din  18 Februarie 2013, 15:02:52
Este un punct alb, undeva in stanga-sus a silozului....

Unde bre? fa-i un "sherculetz" sa vaza si "ocu" meu "ozenelu" :lol:

Ganditorul

Sus pe siloz e o cruce. Daca ridici o dreapta 45 grade stanga din mijlocul crucii dai de un punct mic alb.
Nu poti spune ce este dar problema cu astfel de poze este urmatoarea :
Vezi cu ochiul liber ceva interesant, ceva destul de mare si de ciudat ca aparitie ...faci poza si in poza iese un punct mic, mic de tot.
Am patit-o si eu de cateva ori si n-am avut curajul sa pun poza aici - am vazut ce am vazut, si gata.

jean

  Da, am vazut si eu punctul acela mai alb la culoare. Ce poate fi?...Pentru un nestiutor el nici nu exista. Ca dovada ca nu a fost vazut de multi pe aici. Pentru cei care au vazut punctul poate fi.....Ce cred ei. Pentru Paul, sigur a fost ceva interesant, altfel nu incerca sa fotografieze sau sa filmeze.
Este foarte greu de raspuns la intrebarea ,,Ce am fotografiat". Nu cred ca vom avea un raspuns concret si verificabil. Dar este bine ca suntem atenti la ce se intampla.
Adevarul este dincolo de noi