Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pareri ! Ce am fotografiat ?

Creat de OzN_HunteR, 13 Februarie 2008, 10:28:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

padme

Citat din: @biss din  15 Decembrie 2011, 21:04:36
-intrebare: Cine credeti ca era acea persoana?

Prunariu?? Dau si eu cu banul! :)))))

abyss

Mulţumesc panta_rh_ei pentru interesantul comentariu şi recunosc că talentul a fost pus la jug chiar dacă nu am mai desenat nave spaţiale.
Cât depre dorinţa de evadare iarăşi recunosc, ea a existat şi în mine de la bun început sub forma unei chemări interioare asemeni unui dor de neatins ale cărui ecouri reverberau ca un murmur neîncetat.
Cred că mai am o lucrarică păstrată de la vârsta de 4 ani. E amuzantă şi are o legătură cu tematica forumului pe care am să va invit să o descoperiţi :)
   
Bravo @padme, ai ghicit şi tu împreună cu Xanadron care a primit deja premiul I :)   


padme

#107
Citat din: @biss din  16 Decembrie 2011, 14:48:56
Bravo @padme, ai ghicit şi tu împreună cu Xanadron care a primit deja premiul I :)   

:))))))))))))))

Ce chestie de "zona crepusculara"!  Intru de dimineata, citesc primul rand din textul preluat de la fiulploii - "felicitari pt talent"! Care talent? Ma intorc o pagina, vad postarea cu desenul, deschid desenul fara sa citesc, vad semnatura si ma intrebam cine-o fi semnat asa frumos, era sigur ca nu era a ta, ma intorc la postare, citesc intrebarea, raspund si d'abia acum cand am vazut raspunsul tau si ma intrebam de ce a luat Xanadron premiul I fiind covinsa ca am fost singura care a raspuns de dimineata, am realizat ca.... n-am vazut o pagina intreaga de postari! - exact ca atunci cand te concentrezi pe ceva si tot ce e in jur dispare :))))))))))) Ce sa-i faci, mie mi se mai intampla, scuze!

jean

Am tot cautat pe forum un subiect deja deschis unde sa pun cateva poze interesante facute la Show-ul aviatic din 21.07.2012 de la Bucuresti. Pe langa avioanele fotografiate pe cer am mai prins in poze si alte chestii interesante care au fost marite de mine si evidentiate cu chenar rosu. Nu cred ca sunt nave zburatoare, dar sunt interesante, asa, pt. exercitiu. Pozale sunt atasate mai jos. Albumul de poze poate fi vazut pe:
http://s1087.photobucket.com/albums/j462/dfi57/Show%20aviatic%20-%20Bucuresti%20-Baneasa%20-%20%202012/
Adevarul este dincolo de noi

jean

Mai aveam doua poze si nu a mers din prima.
Adevarul este dincolo de noi

acme

Citat din: jean din  04 August 2012, 18:03:44
Mai aveam doua poze si nu a mers din prima.
In cea de a doua poza ar putea fi un avion de pe Otopeni
We're born alone, we live alone, we die alone.

jean

Am uitat sa specific. Mitingul s-a desfasurat pe aeroportul Baneasa si in timpul show-ului, a fost intrerupta activitatea de zbor pentu alte avioane in afara celor participante la spectacol pe acest aeroport.
Adevarul este dincolo de noi

acme

Citat din: jean din  04 August 2012, 20:44:53
Am uitat sa specific. Mitingul s-a desfasurat pe aeroportul Baneasa si in timpul show-ului, a fost intrerupta activitatea de zbor pentu alte avioane in afara celor participante la spectacol pe acest aeroport.

Activitatea a fost intrerupta pe Baneasa; eu am plecat de la show direct la Otopeni si nu era nici o cursa intirziata sau anulata.
We're born alone, we live alone, we die alone.

eisman

Salut tuturor! As vrea sa va prezint doua poze facute intr-o seara de iunie 2011cu un obiect care reflecta lumina soarelui .Obiectul mi-a atras atentia pentru ca stralucea, parea altceva,  se deplasa pe directia sud-vest spre nord-est, relativ usor, si nu parea sa emita nici un sunet. Am facut o poza, iar apoi am incercat un zoom cu telefonul (HTC, 5mp), rezultand ceea ce urmeaza..

alx

@eisman
Ti-am mutat postul la sectiunea laborator,pentru ca,vorba unui coleg,nu tot ce zboara este OZN...sa nu te superi.
  Cat despre ceea ce ai fotografiat,parerea mea este ca vorbim de ISS,adica Statia Spatiala Internationala.Acest lucru poate fi verificat,daca se cunoaste locatia exacta si timpul.Aici : http://www.heavens-above.com/ poti verifica daca ceea ce vezi la un moment dat are o explicatie pamanteana sau nu...

PS   Bine ai venit pe acest forum.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

adrian75

#115
Făceam câteva teste cu un aparat nou, fotografiind apusul soarelui. Obiectul se vede in dreapta sus. Lentila obiectivului nu era murdara , acel obiect  apare doar in fotografia asta.

alx

In 30 decembrie am facut cateva fotografii la ceea ce pare a fi un avion...mi-a atras atentia pentru ca la un moment dat erau foarte multe avioane in jurul lui,practic se intersectau cu traiectoria lui...zic ca erau multe pentru ca erau multe dare de condensare...insa acestea au disparut rapid(si avioanele si darele),pana am ajuns eu in casa sa iau aparatul.Pun fotografiile asa cum le-am facut,fara nici o procesare.Am folosit un Nikod D80 plus un obiectiv 300mm/f4,5,diafragma folosita la aceste fotografii fiind f8.Aveti si 2 fotografii cu un avion comercial,cam la 30 grade stanga fata de obiectul urmarit de mine,si probabil ceva mai aproape decat acesta...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

si ultimele fotografii,cele cu avionul de linie.
  Directia de fotografiere a...ce o fi fost(probabil avion) este S-W,iar directia de fotogarfiere  avionului comercial este S.

PS  timpul camerei nu este timpul real,adica timpul camerei este inainte de timpul real cu 1 ora si 30 minute...adica in exif apare ora 17.46 minute,iar timpul real era 16.16.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."