Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pareri ! Ce am fotografiat ?

Creat de OzN_HunteR, 13 Februarie 2008, 10:28:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

sunnyboy

cat timp a durat observatia obiectului? Adica - aproximativ - cam cat timp ai vazut bazdagania pe cer? Luand in calcul timpul scurs de cand ai vazut-o, pana ai intrat in casa sa iei aparatul, perdaful tras de nevasta ca de ce intri incaltat, timpul necesar montarii trepiedului etc... si pana a disparut (la orizont sau mai repede/mai sus?)
Intreb asta ca sa pricep daca observatia ta seamana cu observatii de-ale mele din anii trecuti, no offence!

Xanadron

Macar findca ma cheama Xana_dron, ar trebui sa ma credeti cind zic ca-i o drona :-D ceea ce cred eu c-a prins alx in poze.

Sau, in fine, ceva de genul / forma ultimelor modele de drone americane de dimensiuni deloc mici - gen X-47B.
De fapt nu se exclude nici vreo drona chinezeasca ca asta din poza, de ce nu? 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

Citat din: sunnyboy din  02 Ianuarie 2013, 15:22:01
cat timp a durat observatia obiectului? Adica - aproximativ - cam cat timp ai vazut bazdagania pe cer? Luand in calcul timpul scurs de cand ai vazut-o, pana ai intrat in casa sa iei aparatul, perdaful tras de nevasta ca de ce intri incaltat, timpul necesar montarii trepiedului etc... si pana a disparut (la orizont sau mai repede/mai sus?)
Intreb asta ca sa pricep daca observatia ta seamana cu observatii de-ale mele din anii trecuti, no offence!
Timpul observatiei...cel putin 6 minute,desi cred ca au fost peste 8...adica mult! Si pozele sunt din mana,nu de pe trepied...
Avionul,sau ce-o fi fost a disparut JOS la orizont...se poate vedea tendinta asta din ultimele fotografii...in orice caz,la mine e zona de munte,asa ca e greu de spus...

Citat din: Xanadron din  02 Ianuarie 2013, 16:09:36
Macar findca ma cheama Xana_dron, ar trebui sa ma credeti cind zic ca-i o drona ;D ceea ce cred eu c-a prins alx in poze.
Nu stiu ce era...dupa cum se observa in fotografia 0570 exista un punct lateral stanga pentru care nu am o explicatie...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

Citat din: alx din  02 Ianuarie 2013, 16:26:27

Nu stiu ce era...dupa cum se observa in fotografia 0570 exista un punct lateral stanga pentru care nu am o explicatie...

Da, l-am observat si eu, dar nu-l comentez decit acum, dupa un schimb de mesaje c-un amic din USA mai priceput ca mine pe felia asta a dronelor - tineti-va deci bine de scaune :lol: inainte sa cititi rindurile urmatoare:

Cica dronele babane "ultimul racnet" (cu rol de bombardament efectiv la nevoie), desi propulsate cu sisteme relativ clasice gen turbofanuri / turboreactoare sau (unele ceva mai hipersonice) cu ram-jets, au fiecare propria lor... sub-drona... observatoare/pazitoare! :-o
Astea fiind de tip "orbs" adica sfere metalic-luminoase minuscule, similare foo-fighter-elor intilnite de pilotii Aliati in WW-II prin spatiul aerian german hiperbombardat, indeosebi dupa 1944.

Cit adevar cuprinde informatia asta "transpirata" din cercurile aeronautice apropiate lui John Lear ramine de vazut insa... poate chiar cu ocazia apropiatelor jocuri de artificii Blue Beam. :ufo:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Rayden

interesante pozele, in special 0570..
si..Xanadron, ce sistem de propulsie ar avea sub dronele astea mai mici ?
urma lasata aduce un pic cu ce filmase Paul prin Bucegi in vara trecuta..
cred ca e un aparat zburator terestru...care si cu ce treburi..D-zeu stie.. :mrgreen:

alx

Stiti ce e mai interesant? Ca acum mi-am dat seama...eu nu am vazut chestia aia trecand pe deasupra mea,desi daca as fi tras o linie de la obiectul ala spre mine,in prelungirea directiei de zbor,linia aia ar fi trecut exact pe deasupra capului meu...
  Obiectul l-am vazut doar in departare,de parca ar fi aparut de nicaieri...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

#126
Citat din: Rayden din  02 Ianuarie 2013, 17:20:44

(1) si..Xanadron, ce sistem de propulsie ar avea sub dronele astea mai mici ?
(2) urma lasata aduce un pic cu ce filmase Paul prin Bucegi in vara trecuta..
(3) cred ca e un aparat zburator terestru...care si cu ce treburi..D-zeu stie.. :mrgreen:

1. EMV - antigravific (de Mini-Vimana ar fi cumva sugestiv). "Made in Germany" - ad litteram, crede-ma! 8-)
2. Da.
3. Tot DA, cu unele nuantze (un SRL... terestru le produce adica, dar dupa planuri "importate" de la citeva zeci de ani-lumina). :star:

P.S.1: Ca intotdeauna, luati rogu-va cele de mai sus cu titlul de "parerea mea, na". :wink:
P.S.2: Propulsia "clasica" a dronelor propriu-zise (doar pt. zbor atmosferic, N.B.) e justificata din pdv strict economic. Se pare ca unele din ele o pot lua insa la sanatoasa mult mai... sus - dar atunci cupleaza un sistem alternativ.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

sunnyboy

@alx: de-aia am intrebat de timpul scurs ca putea fi oarijce' avion :P (acu' pentru mine clar ca nu e, ca nu avea cum dreaq' sa stea 6-8 minute in aria ta de vizibilitate, chiar la munte daca esti, ca n-oi fi tu pe Himalaya); legat de poza aia cu '570 in coada... spune te rog ce ai vazut tu cu ochiul liber in acele momente... doua lumini sau numai una?


alx

Cu ochiul liber am vazut doar dara de condens...dupa cum am spus,fotografiile sunt facute la 300mm,si nici asa nu se vede mare branza...poate daca as fi luat binoclul sa fi avut ceva succes,dar a trebuit sa aleg:binoclul sau camera foto...nu le puteam face pe amandoua odata...
Insa dara aia de condens era MARE...chiar privita cu ochiul liber...mult mai mare si mai SCURTA decat a celorlalte avioane prezente "intamplator" prin zona. Spun intamplator pentru ca aci la mine sunt putine culoare de zbor,asa ca daca urmaresti cu atentie,s-ar putea sa vezi vreo 10 avioane intr-o zi...ei bine,atunci erau 7-8 avioane foarte aproape unul de altul,desi cu directii de zbor diferite,insa apropiate de obiectul principal...care avioane,in afara celui care apare in fotografii,au taiat aerul mai repede decat prevede STAS-ul...iar darele lor de condensare au disparut la fel de repede...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

Citat din: alx din  02 Ianuarie 2013, 20:44:26
Cu ochiul liber am vazut doar dara de condens...dupa cum am spus,fotografiile sunt facute la 300mm,si nici asa nu se vede mare branza...poate daca as fi luat binoclul sa fi avut ceva succes,dar a trebuit sa aleg:binoclul sau camera foto...nu le puteam face pe amandoua odata...
Insa dara aia de condens era MARE...chiar privita cu ochiul liber...mult mai mare si mai SCURTA decat a celorlalte avioane prezente "intamplator" prin zona. Spun intamplator pentru ca aci la mine sunt putine culoare de zbor,asa ca daca urmaresti cu atentie,s-ar putea sa vezi vreo 10 avioane intr-o zi...ei bine,atunci erau 7-8 avioane foarte aproape unul de altul,desi cu directii de zbor diferite,insa apropiate de obiectul principal...care avioane,in afara celui care apare in fotografii,au taiat aerul mai repede decat prevede STAS-ul...iar darele lor de condensare au disparut la fel de repede...

Mai bine puneai mâna pe o lunetă bună.
Am văzut altele şi mai grozave; toate cele văzute de tine sunt avioane de linie (chiar şi "măturica").
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

sunnyboy

La teleobiectiv/zoom de 300 mm inseamna "un pic peste" cat vede un ochi bun "cu ochiul liber", intr-adevar! Insa, daca darele de condensare au disparut rapid, poate fi si din cauza vantului! E cam iarna afara! Pentru mine, timpul de dispersare a darelor de condensare nu e relevant atat timp cat nu cunosc viteza vantului la diverse altitudini. Apropos, ai zburat cu balonul?

Xanadron

Comentariu scurt: "maturica" contrail-ului din coada "formei delta" pozate de alx e totusi caracteristica dronelor cu geometrie a diuzelor ejectoare proiectata pentru reducerea amprentei termice a... OZI-ului. :rocket:
De unde si scurtimea contrail-ului respectiv, in contrast cu celelalte.

Asa ca n-as include asa usor observatia asta in categoria avioanelor de linie - no hard feelings, colega prodcomb.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

Citat din: prodcomb din  02 Ianuarie 2013, 21:09:04
Mai bine puneai mâna pe o lunetă bună.
Am văzut altele şi mai grozave; toate cele văzute de tine sunt avioane de linie (chiar şi "măturica").
Sa stii ca am preferat cateva fotografii...asta pentru ca m-am invatat minte,atunci cand am vazut ceva unic(probabil) in viata,si am stat ca prostu s avad unde cade,in loc sa fi avut o marturie reala si inregistrata...
Si da,e posibil sa fie avioane de linie,insa mi-as dori sa-mi explici cum se face ca la restu am vazut de unde veneau,pe cand asta a aparut cam...brusc,desi ar fi trebuit sa treaca pe deasupra mea.Si nu,nu am aeroport prin apropiere,cel putin nu unul facut de om...


Citat din: sunnyboy din  02 Ianuarie 2013, 21:17:13
La teleobiectiv/zoom de 300 mm inseamna "un pic peste" cat vede un ochi bun "cu ochiul liber", intr-adevar!
aici eu zic ca...exagerezi un...pic ;D Adica stiu foarte bine ce vad eu cu ochiul liber,si ce vad prin vizorul camerei...oricum,picul ala conteaza foarte mult...
http://www.f64.ro/pages/dictionar-fotografic.html#zoomsim

Citat din: sunnyboy din  02 Ianuarie 2013, 21:17:13
Apropos, ai zburat cu balonul?
Nu,nu am avut ocazia...banuiesc ca intrebarea ta era legata de posibilitatea observarii diferitilor curenti de aer de la altitudini diferite,viteze,temperaturi si directii diferite,nu-i asa?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

Vino într-o zi la Otopeni, poţi să stai cum vrei şi o să vezi o grămadă de lucruri interesante.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

@prodcomb.
La Otopeni vin doar daca pot privi din turnul de control... ;D altfel nu are rost.Si am vazut multe lucruri interesante nu la Otopeni,ci la Frankfurt,unde acu vreo 3 ani am stat 3 zile la cativa km de aeroport...si singura distractie era sa urmaresc avioanele care vin si pleaca,recte in timp ce erau pe panta de coboare sau luau altitudine...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."