Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Despre Catedrala Mantuirii Neamului si alte biserici grandioase

Creat de Arckadii, 04 Februarie 2008, 15:47:52

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lylyt_ice

 Yagg, prima si ultima POLITICA a acestei lumi, a fost si va ramane RELIGIA! Indiferent cum se numesc"partidele" si sectele creeate de Biserica "MAMA" scopul final este o religie Globala...sau mai politicieneste, NOM. Cat despre Catedrala Mantuirii Neamului, mai bine ar numi-o, CETATEA MINCIUNII, construita in cinstea si intru slavirea "PREA FERICITULUI DANIEL", din prea marea bunatate si darnicie a conducatorilor ROMANIEI.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

CHIP

Nu cumva construirea acestei catedrale face parte dintr-un plan anterior bine pus la punct de catre  unii domni oculti?

lylyt_ice

 nu cred eu ca patriarhul asta este ORTODOX, nu cred ca asta este "purtatorul de cuvant" al lui DUMNEZEU sau a lui IISUS...! Pe timpuri de criza, asta-si plimba burtoiul cu limuzine...de zeci de mii de EURO?
   http://www.realitatea.net/limuzina-de-fite-pentru-patriarhul-daniel_576087.html
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

jedimisu

Citat din: lylyt_ice din  30 Iulie 2009, 15:43:28
nu cred eu ca patriarhul asta este ORTODOX, nu cred ca asta este "purtatorul de cuvant" al lui DUMNEZEU sau a lui IISUS...! Pe timpuri de criza, asta-si plimba burtoiul cu limuzine...de zeci de mii de EURO?
  http://www.realitatea.net/limuzina-de-fite-pentru-patriarhul-daniel_576087.html

Nu conteaza ca e timp de criza sau nu. Ortodoxia inseamna smerenie, iar unul dintre pacatele de capataii este mandria. La ce masini au, la ce lacasuri smerite de cult ridica, tzoale (a se citi veshminte) dintre cele mai ponosite (nu sunt decat poleite cu aur, au numai ceva fire prin ele) etc., le da mana sa propovaduiasca smerenia, iubirea de aproapele si alte baliverne care incanta babele si mosii din strana. Ma gandesc cam cati copii ar hrani cu 70.000 de euroi sau pe cati i-ar scapa de la moarte. Macar unul, si tot ar fi ceva.
Credinta incepe sa aiba din ce in ce tot mai putine in comun cu religia.

Eu mi-as lua  :ufo: meu, nu are motor de 4.2 l, da' merge si as pleca de pe planeta asta religioasa.

darksid3

...o planeta religioasa in care peste 50% din populatia Globului traieste in mizerie, saracie si la limita foametei.
11.11

geutzu

Citat din: darksid3 din  21 August 2009, 11:29:48
...o planeta religioasa in care peste 50% din populatia Globului traieste in mizerie, saracie si la limita foametei.

si in care este tehnologie sa dam de papa si case la toti, dar nu exista determinarea sa o facem .. oare de ce ?
"The difference between the impossible and the possible is merely a measure of man's determination." - Cap. James Thain

Yagg

Citat din: jedimisu din  21 August 2009, 11:06:17
Ortodoxia inseamna smerenie, iar unul dintre pacatele de capataii este mandria.

Ortodoxia (religia în general) înseamnã botez, superstiþie, duºmani invizibili, ritualuri pãgâne mixate, apologeticã, minciunã, aberaþie, bani, supunere, vinovaþi fãrã vinã, timp pierdut, o poveste best seller, haine star wars, aur, argint, mituri, promisiuni, iluzii, manipulare, pupat de moaºte, pupat de mâini, pupat de simboluri din lemn, chipuri cioplite, chipuri pictate, posedare, deposedare, minuni, încercãri, pãcate, stropit cu apã, vin, pâine, chestiuni tãmâioase, îndoctrinare în ºcoli, îndoctrinare în spitale, în armatã, în justiþie, în Jeep-uri, masã de manevrã în mediul rural, tradiþie, limuzine ºi... smerenie. Desigur, smerenie.

http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o

Am fãcut destule cuvinte cheie pentru pãianjenul de la Google? Mai fac dacã e nevoie :)

jedimisu

 :-D Carlin e un clown, that's all. Ar trebui sa mai citeasca evangheliile apocrife si pe gnostici.

Daca urmariti filmuletul pana la capat, dupa ce afirma sus si comic, e drept, ca nu exista Dumnezeu, ce zice ? God bless Joe Pesci !  :oops: . Asta e lumea in care traim, vere, superficiala pana la maduva oaselor. In fond, ce a fost in capul lui ?

Eu cand spusei de smerenie, nu ma refeream la ce e ortodoxia, ci la ce ar trebui sa fie. Anyway, you got that.

Nox

Citat din: jedimisu din  22 August 2009, 00:02:36
:-D Carlin e un clown, that's all. Ar trebui sa mai citeasca evangheliile apocrife si pe gnostici.

Get real! Carlin spune mai mult adevãr decât toþi popii din România.

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Yagg

Citat din: jedimisu din  22 August 2009, 00:02:36
:-D Carlin e un clown, that's all. Ar trebui sa mai citeasca evangheliile apocrife si pe gnostici.

Daca urmariti filmuletul pana la capat, dupa ce afirma sus si comic, e drept, ca nu exista Dumnezeu, ce zice ? God bless Joe Pesci !  :oops: . Asta e lumea in care traim, vere, superficiala pana la maduva oaselor. In fond, ce a fost in capul lui ?

Eu cand spusei de smerenie, nu ma refeream la ce e ortodoxia, ci la ce ar trebui sa fie. Anyway, you got that.

Asta a fost meseria lui Carlin. Clovn. Nu ºi-a putut permite sã facã o ºcoalã de teologie ºi sã ajungã ºi el un înþelept creºtin. Sau preot. Din câte ºtiu eu, nu mai are cum sã citeascã nonsensurile alea. Ar avea unele dificultãþi. Avea o viziune durã despre moarte. Acolo se terminã ºi cu cititul.

ªi dacã urmãreºti pânã la sfârºitul sfârºitului spune: "Joe bless you!". Asta e lumea în care trãim, când nu mai are argumente, încearcã sã se agaþe de orice chestie, poate, poate merge.

ªi eu când am spus de smerenie, m-am referit exact la ce e ortodoxia. Nu ar trebui sã fie în alt fel.

Carlin a fost amuzant de trist, pentru cã fãcea glume bune despre situaþii triste. Din pãcate nu a fost un preot sau un teolog luminat, a fost doar un clovn, un nimic, un nimeni...

mm

CitatCatedrala Mantuirii Neamului, mai bine ar numi-o, CETATEA MINCIUNII, construita in cinstea si intru slavirea "PREA FERICITULUI DANIEL",
De ce o asemenea catedrala construita in Rusia, Grecia sau  Europa de vest e un lucru firesc, la locul lui si intelege toata lumea ca e inchinata lui Dumnezeu si de ce construita in Romania ar fi nelalocul ei, minciuna ori inchinata unei persoane lumesti?? Ocaua mica in loc de ocaua mare? Logica stramba? Tot asa se vorbea de Casa Poporului pe vremea construirii ei (si chiar si dupa) iar acum vin mai marii lumii sa o viziteze, "Palatul lui Ceausescu" (in redenumirea occidentala) fiind un motiv de mandrie nationala.
CitatOrtodoxia (religia în general) înseamnã botez, superstiþie, duºmani invizibili, ritualuri pãgâne mixate, apologeticã, minciunã, aberaþie, bani, supunere, vinovaþi fãrã vinã, timp pierdut, o poveste best seller, haine star wars, aur, argint, mituri, promisiuni, iluzii, manipulare, pupat de moaºte, pupat de mâini, pupat de simboluri din lemn, chipuri cioplite, chipuri pictate, posedare, deposedare, minuni, încercãri, pãcate, stropit cu apã, vin, pâine, chestiuni tãmâioase, îndoctrinare în ºcoli, îndoctrinare în spitale, în armatã, în justiþie, în Jeep-uri, masã de manevrã în mediul rural, tradiþie, limuzine ºi... smerenie. Desigur, smerenie.
Ai uitat un cuvant mai cheie decat cuvintele-(zis)cheie din amalgamul de mai inainte: iubire. Ceva cam imateriala(!) dar cu siguranta banii, vinul, painea, aurul si alte obiecte materiale nu pot fi confundate cu credinta care este.... imateriala prin excelenta.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

jedimisu

Citat din: Nox din  22 August 2009, 00:12:00
Get real! Carlin spune mai mult adevãr decât toþi popii din România.



Daca matale, dle. Nox, ai impresia ca popii din Romania au citit evangheliile apocrife si pe gnostici, cred ca te cam inseli nitzel. I-a intreba-i ce zice Evanghelia lui Iuda ? Se pare ca mesajul meu se pierdu printre randuri...

jedimisu

Citat din: Yagg din  22 August 2009, 01:39:05

ªi dacã urmãreºti pânã la sfârºitul sfârºitului spune: "Joe bless you!". Asta e lumea în care trãim, când nu mai are argumente, încearcã sã se agaþe de orice chestie, poate, poate merge.


Agree, dar la 10.06 zice ce ce zice. Ceva engleza mai percep si eu...

Nu iau apararea popilor pentru ca nu merita, cei mai multi dintre ei. Imi pare rau daca asta s-a priceput. Pe mine m-a surprins superficialitatea lui Carlin, nu din finalul finalului, e drept. In rest, despre religie, da, are dreptate.

jedimisu



Stim cu totii din ce film este.

Ascultati de la 3.16 ce spune nenea acesta. Eu cred ca mare dreptate are. Cand e la o adica, da, radem, ne amuzam, spunem lucruri profunde, grave chiar, dar despre vina... Cine oare le-a permis sa existe? Poate nu chiar unii ca noi, dar cu siguranta tot oameni. Cine le permite sa faca ce fac? N-om fi numai noi de tras la raspundere, paote ei in primul rand, dar avem si noi vina noastra. Eu unul mi-o recunosc...  :cry:

lylyt_ice

Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?