Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Despre Catedrala Mantuirii Neamului si alte biserici grandioase

Creat de Arckadii, 04 Februarie 2008, 15:47:52

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sok52.11rco

   Parerea mea este ca pentru cine se duce la Biserica, asa, ca sa se plimbe, sa mai faca miscare, sa se mai imbrinceasca, sa se mai agite, sa-si clateasca ochii, sa constate ce mai e la moda, ce coafuri se mai poarta, ce culori mai sunt in voga la haine, ce sprayuri si parfumuri au mai aparut, ce prietenii s-au mai legat si ce isi mai susotesc intre ei noii prieteni, si alte "maruntisuri" (intentionate sau neintentionate) de distragere a atentiei, (si abatere a concentrarii), ...., sa construim Catedrala Mintuirii  Neamului. La 6000 de "credinciosi", intr-o incapere, consider ca este suficienta forfota, frecusi, agitatie, continuu du-te-vino, fiecare are ceva de cautat in geanta,pe jos, pe linga el, de schimbat picioarele (si miinile) ca sa se dezmorteasca,sau sa se odihneasca, sa ingenungheze sau sa se ridice, (din aceleasi motive), (ca doar n-o sa stam ca la catolici in banci, (sau ca la teatru, ca si la teatru spectatorii in scaune se concentreaza la ce se intimpla pe scena, ca sa nu piarda replicile, sau cuvintele Sfintei Liturghii, cum ar veni), deci cum spuneam consider ca este creata, construita, atmosfera (mediul), strain oricarei stari (trairi), a unei rugaciuni duhovnicesti (spirituale) adevarate si profunda, iar credinciosul sus mentionat, se va simti ca in Rai (ca in sinul lui Adam), satisfacut, multumit, cu bateriile incarcate de har, si  va fi impacat, bucuros si incintat, ca si-a facut datoria de crestin-ortodox original, care respecta poruncile si indemnurile Bisericii, de a participa in fiecare duminica la celebrarea  Sfintei Liturghii, si nu oriunde, ci in Insasi Catedrala Mintuirii Neamului, unde slujeste Insusi Patriarhul si tot Sinodul .
   Si, evident, exista si cealalta categorie de credinciosi, cu sufletul insetat de dorul dupa Dumnezeu, care cauta un loc simplu si linistit, pentru a inalta o rugaciune sincera si devotata, catre Dumnezeul vesnic. E usor de constatat ca pentru aceasta categorie de credinciosi (nu sunt atit de pretentiosi), incit sa aiba nevoie de o Catedrala de 6000 de  "spectatori"; le e suficient "el cu Dumnezeu" si atit.
   Deci, concluzia, acum este: care categorie de crestini ortodocsi, vrea sa incurajeze si sa dezvolte, pe viitor, Conducerea Bisericii Ortodoxe Romane (respectiv Sinodul sub conducerea Pariarhului).
   Raspunsul la aceasta dilema se va vedea fizic prin Centrul Bucurestului, raspuns din care noi ceilalti romani ortodocsi, ne vom da seama cum Il concep si ce parere au despre Domnul Iisus Hristos, actualul Pariarh, si actualul Sinod al BOR   

Arckadii

Corect spus sok52.11rco.

Stiti ce cred? Ca asta este de fapt o tehnica comerciala.
In cazul in care ar veni 6000 de enoriasi, sumele stranse la fiecare slujba ar fi considerabile.
Donatii, bani dusi pe suveniruri cu barba patriarhului, brelocuri cu Iisus si tot felul de alte chestii.
Cersetori cu duiumul.
Nervi, agitatie...exact cum spunea sok52...
Si inca ceva: ia ganditi-va fratilor ce s-a intamplat acum de Cracuin cu bradul cel metalic din inima Bucurestiului...cum s-au calcat toti in picioare...
Imaginati-va o zi de Boboteaza la Catedrala Mantuirii.....



Ark

mirela

Credinta in adevaratul Dumnezeu este in suflet,niciodata nu am crezut in propozitii si fraze standard,seamana a slogan.O ruga spusa in cuvinte simple cred ca exprima mai bine durerea celui care o spune decit un slogan vechi de mii de ani.Cit despre a investii un milion de euro intr-o biserica este mult prea mult pentru o tara care are de nevoie de bani sa-si protejeze cetatenii.

Flight33

Stiti ce cred eu, ca voi nu ghinditi. In primul rind ghinditiva ce inseamna "Catedrala Neamului", ce este acela neam !?!?. Voi habar nu aveti de istoria voastra, aceasta caterala trebuia sa fie construita acum citiva zeci de ani, cu mult pina in evenimentele din 89, iar cit legat de ceea ce provaduia Iisus, intradevar nu a spus sa se construiasca Catedrale, a cerut sa facem fapte bune, cu alte cuvinte "care este fara pata sa arunce primul piatra". Asa ca in legatura cu ce a cerut Iisus oricum nu faceti, de ce anume mai puneti intrebarea aceasta !Nu mai judecati voi lucruruile, care va depasesc........cine, ce si cum. Cind se pune problema ridicari unor noi legi care ne sunt daunatoare noua ca natiune si ca neam, nu mai comenteaza nimeni, vati gasit acum sa vociferati........

lylyt_ice

  Ai mila DOAMNE...Ca nu stie ce spune...!!!
      AMIN...!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Arckadii

Nici nu stiu daca sa rad sau sa ma enervez...
In primul rand, nu am inteles exact ce ai vrut sa spui. Care e punctul tau de vedere?
In al doilea rand, am vazut ca esti de parere ca noi nu "ghindim".
In loc sa te avanti la asemenea remarci, si in loc sa faci pe atotstiutorul, mai bine ai invata tu sa te exprimi.
Vrei sa iti dau exemple?

Hai sa analizam putin mesajele tale:
Citat
Stiti ce cred eu, ca voi nu ghinditi.
Ghinditi sa presupunem ca este o greseala de tastare. Totusi, mai corect ar fi fost ca in interiorul cuvantului sa folosesti î din a. In plus, unde este semnul intrebarii?
CitatIn primul rind ghinditiva
Forma corecta a acestui cuvant? Ganditi-va
Citatiar cit legat de ceea ce provaduia Iisus,
Ai auzit tu expresia asta undeva? As intelege "in ceea ce priveste invatatura lui Iisus" sau orice alta constructie corecta. In plus, aceasi problema cu î.
Citat
intradevar nu a spus sa se construiasca Catedrale,
Iata ca nici aici nu ai facut exceptie de la regula. Ce trebuia sa folosesti se numeste cratima.
Forma corecta Intr-adevar.
Citat
a cerut sa facem fapte bune, cu alte cuvinte "care este fara pata sa arunce primul piatra".
Care este analogia prietene? Acea fraza se refera la cu totul altceva. Era din cu totul alt context.
Citat
Asa ca in legatura cu ce a cerut Iisus oricum nu faceti, de ce anume mai puneti intrebarea aceasta !
Care intrebare? Tu ai citit topicul? Aici am facut o AFIRMATIE.
Citat
Nu mai judecati voi lucruruile, care va depasesc........cine, ce si cum.
Mai are sens sa te intreb de sensul frazei asteia?
Citat
Cind se pune problema ridicari unor noi legi care ne sunt daunatoare noua ca natiune si ca neam,
nu mai comenteaza nimeni, vati gasit acum sa vociferati........
Ai putea linistit sa compui manele. Esti apt.
"Ridicari" se scrie in context ridicarii insa o sa te las pe tine sa te gandesti de ce. In ceea ce priveste acel "vati" se scrie V-ati domnule. Voi va v- . Iti spune ceva tot ce am scris?

Drept urmare, iti sugerez urmatorul lucru: Inainte sa judeci, si sa spui ca noi nu gandim, citeste cu atentie ce s-a scris si invata sa vorbesti.

Revenind la topic, Catedrala Mantuirii Neamului nu este ceea ce poporul roman are nevoie. Este doar o sursa de bani neimpozabili pentru BOR. Atat.


Ark

Yagg

Dumnezeu nu ia bani! Este strigãtor la cer! În sensul propriu al cuvântului!

CitatPotrivit hotãrârii Consiliului parohial, cotizaþia anualã a membrilor parohiei trebuie depusã pe numãrul de cont al bãncii: ABN-AMRO 50.81.86.870, Zoetermeer, pe numele "Roemeens Orthodoxe Vereninging in Nederland". Înscrierea ca membru cotizant al parohiei este de 90 € de persoanã ºi de 125 € de familie. Pentru anii urmãtori cotizaþia de membru al parohiei este de 75 € de persoanã ºi de 100 € de familie.
        Reamintim cã, potrivit deciziei luate de Consiliul parohial, preotul paroh nu oficiazã nici o sfântã slujbã (molitve, binecuvântãri, pomeniri, parastase, botezuri, cununii, sfeºtanii, etc.) la cei care nu sunt membri cotizanþi ai parohiei.

Ark, protestul tãu mai este valabil? Trebuie fãcut ceva cu mafioþii ãºtia din BOR ºi de pe unde s-au mai rãspândit.

Arckadii

Da, mai este valabil insa repet: nu incurajez nicio actiune in afara postarii pe forum a unor informatii, nemultumiri fata de biserica ortodoxa romana sau a eventualelor sondaje de opinie deschise pe forum pentru acest subiect.
Orice alta forma de manifestare nu are legatura cu ceea ce am inceput eu.


Ark

Flight33

nu te contrazic, de fel sunt mai prost, asta este, mai imi trebuie sa invat sa scriu, dar asa cum eu nu stiu sa scriu nici tu nu sti sa iti iubesti neamul si sa`i respecti trecutul. Apropo sti de ce Stefan cel mare a fost trecut in rindul sfintilor ! Iti spun eu, nu pt faptele lui ci pt manastirile si bisericile pe care le`a ridicat. Nu te contrazic ca in rindul popilor nu sunt o gramada de cretini, dar asta nu are nici o legatura cu ridicarea catredalei, oricum din ce stiu eu nu este problema banilor pt ridicarea ei, ci locul unde va fi amplasat, asa cum pe Ceausescu il deranja vederea anumitor biserici, fapt pt care le ascundea sau le distrugea asa si acum pe multi ii deranjeaza aceasta constructie.

Arckadii

m-ai inteles gresit.
in primul rand nu te-am facut prost, doar ti-am cerut sa fii mai explicit. am fost mai dur, recunosc, scuze.
in al doilea rand, eu nu am nimic cu bisericile. consider ca e bine sa se construiasca multe si sa se faca treaba cu adevarat. TOTUSI, acea catedrala nu isi are rostul. nu te poti mandri cu ceva cand e vorba de crestinism...e impotriva firii...e prea mare ca sa fie ok...


Ark

antoniu

nihil sine deo.......om mani padme hum....sau sfanta treime   BUDDHA +  ISSUS + ALLAH.....catedrala mantuirii neamurilor.

DOGMATICA ESTE UN CURS GREU LA SEMINAR....... la fel si subiectul ... nu este muzica sau fotbal .....

Arckadii

Domnule profesor, nu am retinut domeniul in care dumneavoastra v-ati obtinut calificarea de profesor si am sa va rog sa mi-l/ni-l comunicati.
Din cate tin eu minte, Sfanta Treime este reprezentata de Tatal, Fiul si Sfantul Duh, nicidecum de Iisus, Buddha si Allah.
Asta in primul rand.
In al doilea rand, puteti fi mai explicit? Am observat o oarecare inclinatie de a da un sens ambiguu mesajelor dumneavoastra prin insiruirea unor termeni a caror conotatie o intelegeti doar dumneavoastra.
Intamplator, am studiat o vreme Dogmatica Ortodoxa si intr-adevar aveti dreptate, nu este simpla. Totusi, nu trebuie sa amestecam conceptele. In momentul in care va referiti la Crestinism, folosind-va totodata de expresia Nihil Sine Deo, care inseamna Nimic fara Dumnezeu, cred ca ar trebui sa va limitati la conceptele crestine.
Amalgamul de divinitati pe care le insiruiti, nu fac subiectul discutiei noastre.
Emblema "Nihil sine deo" a apartinut mai intai familiei regale si tinea strict de crestinism. Haideti sa nu o degradam imprumutand tot felul de nume care mai de care mai exotice, doar de dragul discutiei.
Revenind la topic, spuneti-mi va rog, care este opinia dumneavoastra in legatura cu construirea Catedralei Mantuirii Neamului. Isi are rostul sau nu?


Ark

pri3st3ss

probabil domn profesor face referire la  asa numita "gena lui dzeu",denumita stiintific VMAT2 si care este  responsabila cu regularizarea substantelor chimice care afecteaza starile emotionale in creier, fiind prezenta indeosebi la oamenii care dezvolta o credinta spirituala, indiferent care este aceasta.
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Arckadii

tot ce este posibil insa eu as vrea totusi un raspuns din partea domnului profesor. cred ca este cel mai in masura sa isi justifice si sa isi argumenteze ideile.


Ark

antoniu

stimate domn  consider ca este necesara construirea catedralei mantuirii neamurilor pentru ca dumnezeu este unul singur , al tuturor ,zona de impact  va rog sa nu fiti aparator al unei singure religii ca de mii de ani avem parte de conflicte rligioase si pozitia pe care o adoptati nu este de bun augur intr-un dialog interconfesional, am avut prilejul in calitate de consilier national al APD sa moderez un dialog interconfesional si cred ca toti cei sapte creatori de religii sunt fii lui dumnezeu.....poate vom avea  un dialog odata candva fata in fata .....zona de impact tricontinentala -pamantul sfint este si acum teatrul de razboi...... in perioada 1992 - 1996  in perioada cand MARIAN TATA prof. univ. BRASOV, era presedintele ASOCIATIEI PRODEMOCRATIA,un mare accent se punea, pe tehnicile de dezamorsare a starilor conflictuale,intra si interpersonale,intra si intergrupuri,intra si internationale.      nu intrat in zone de extremism  religioas, pentru ca starea de confruntare cu celelalte confesiuni si credinte este contraproductiva.