Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Paradox religios

Creat de Urban, 01 Decembrie 2007, 00:44:13

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban

Actul unu:

O biserica catolica oarecare din Bucuresti...lume multa, babe umile, costume si palarii, parfum Dior, aghiasma, Doamne Ajuta....multe cruci....slujba......
Apoi dupa slujba un diacon trece cu o tava pe la fiecare ca sa ridice cotizatia pe ziua respectiva....toata lumea varsa in tava bani si pleaca linistiti acasa....o cruce un Doamne Ajuta si Aleluia....

Actul 2:

O familie de oameni simpli impreuna cu copii (nu tigani) este evacuata in strada din cauza ca proprietarul de acum 50 de ani sau mostenitorul acestuia a venit sa isi ridice mostenirea si sa intre in posesia ei....lume multa, balamuc, tipete, jandarmi...apare si un aparat de fotografiat....mobila in strada, cearceafuri de plastic puse pe mobila, se incropeste si un cort din plastic ca vai de mama lui si lumea se uita ca la urs...ora tarzie, lumea pleaca, astia raman in strada....a doua zi....copii cersesc in coltul strazii pentru o bucata de paine....nimeni nu se uita la ei, lumea trece...viata merge....etc etc

Intrebare:

Biserica are voie sa cerseasca pentru BMW urile mitropopitilor si copilul sa faca foamea din 3 in 3 zile cand primeste cate o bancnota ?
Cum explica un credincios acest paradox ?....care o fi Taina ?

Kymosabe

#1
Citat din: Urban din  01 Decembrie 2007, 00:44:13
Actul unu:

O biserica catolica oarecare din Bucuresti...lume multa, babe umile, costume si palarii, parfum Dior, aghiasma, Doamne Ajuta....multe cruci....slujba......
Apoi dupa slujba un diacon trece cu o tava pe la fiecare ca sa ridice cotizatia pe ziua respectiva....toata lumea varsa in tava bani si pleaca linistiti acasa....o cruce un Doamne Ajuta si Aleluia....

Actul 2:

O familie de oameni simpli impreuna cu copii (nu tigani) este evacuata in strada din cauza ca proprietarul de acum 50 de ani sau mostenitorul acestuia a venit sa isi ridice mostenirea si sa intre in posesia ei....lume multa, balamuc, tipete, jandarmi...apare si un aparat de fotografiat....mobila in strada, cearceafuri de plastic puse pe mobila, se incropeste si un cort din plastic ca vai de mama lui si lumea se uita ca la urs...ora tarzie, lumea pleaca, astia raman in strada....a doua zi....copii cersesc in coltul strazii pentru o bucata de paine....nimeni nu se uita la ei, lumea trece...viata merge....etc etc

Intrebare:

Biserica are voie sa cerseasca pentru BMW urile mitropopitilor si copilul sa faca foamea din 3 in 3 zile cand primeste cate o bancnota ?
Cum explica un credincios acest paradox ?


Pe timpul Inchizitiei pacatele erau sterse de Biserica in schimbul unei sume de bani . Fiecare pacat avea pretul lui .
Acest obicei s-a perpetuat de-a lungul timpului si s-a transformat in contributii la cutia milei sau ca in cazul tau contributii oferite direct ,,prea sfintitului'' .
 

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Urban

#2
PÃCÁT, pãcate, s.n. 1. Cãlcare a unei legi sau a unei porunci bisericeºti, abatere de la o normã (religioasã); fãrãdelege; p. gener. faptã vinovatã, greºealã, vinã. * Pãcatul strãmoºesc (sau originar) = (în concepþia religiei creºtine) greºeala de a fi încãlcat interdicþia divinã de a nu gusta din pomul cunoaºterii binelui ºi a rãului, fapt care a atras alungarea neamului omenesc din rai ºi pierderea stãrii paradiziace. Pãcat capital = pãcat considerat de bisericã fundamental ºi din care ar izvorî toate celelalte pãcate. * Loc. adj. ºi adv. Cu pãcat = greºit; nedrept, vinovat, neîngãduit, oprit. Fãrã (de) pãcat = nevinovat, corect, drept, legiuit. * Expr. A-ºi face pãcat(e) cu cineva = a face o faptã rea în dauna cuiva, a oropsi, a nedreptãþi pe cineva. A intra (sau a cãdea) în pãcat(e) = a comite o faptã condamnabilã, a greºi. A-ºi spãla pãcatul (sau pãcatele) = a ispãºi o greºealã, o vinã. Lasã-mã pãcatelor mele (sau lasã-l pãcatelor lui etc.) sau la pãcatele! = lasã-mã (sau lasã-l etc.) în pace! Pãcatele mele (sau tale etc.)! = vai de mine (sau de tine etc.)! A trage pãcatul (sau pãcatele) cuiva = a) a suporta consecinþele greºelii altui a; b) a fi ispitit, tentat sã facã ceva. A vorbi cu pãcat = a aduce învinuiri nedrepte, a greºi, a se face vinovat spunând lucruri neadevãrate. (E) pãcat (de Dumnezeu) sau e mai mare pãcat(ul) = nu se cuvine, nu e drept, nu e bine. ** (Înv. ºi pop.) Canon, osândã, primitã pentru ispãºirea unei vini. 2. Cusur, defect, scãdere; slãbiciune, patimã, viciu. 3. Întâmplare rea; nenorocire, nãpastã, pacoste, necaz. * Loc. adv. Din pãcate = din nenorocire, spre regretul cuiva. * Expr. A-l împinge (sau a-l îndemna, a duce) pe cineva pãcatul (sau pãcatele) sã... (sau de...) = a simþi un imbold spre ceva oprit, a fi îndemnat de un cuget rãu, de o slãbiciune. (Exclamativ) Mai ºtii pãcatul! = cine ar putea ºti? se prea poate. Pãcat cã... (sau de...)! = îmi pare rãu cã... (sau de...); e regretabil cã... Ce pãcat! = cât îmi pare de rãu! 4. (Eufemistic) Diavol, drac, naiba. * Expr. Al pãcatelor = al naibii, teribil, straºnic, cumplit, grozav. Ce pãcatul? sau ce pãcatele? = ce naiba'? ce dracu? Ba pe pãcatele! = ba pe naiba! atât mai trebuie! - Lat. peccatum.

Sursa DEX

__________________________________________________________________________________

Care va sa zica, fiecare pacat are pretul lui.....oare Senatorii, Parlamentarii, Deputatii...astia cand vin la Biserica depun zeci de mii de euro in "tava pacatelor"?....pentru ca daca nu depun banii astia in tava, dar totusi merg la Biserica si popa ii iarta si ii trimite acasa "curati"...inseamna ca ceva nu e in regula cu "tava" asta....

Alta - Biserica se supune Legilor Oamenilor ?

lylyt_ice

 Esti tare URBAN ce naiba de-i poci-si numele lui mitropolitul si ia-i zis mitropopitul.? cam cat costa sa te scape un popa deasta total de pacate ? ca daca e asa si exista aceasta posibilitate ...GATA, am gasit rezolvarea pt "2012" asa ca mancam, bem, ne punem paie-n cap si tot ce-i mai rau(dar banii pt. mitrobandit...trebuiesc pusi bine, nu cumva sa intrati in ei ca atunci adio iertarea pacatelor) iar cu o zii inainte de 21.12.2012, mergem si noi la o biserica, platim si gata paradisul e asigurat, in vecii vecilor ...AMIN .....! In schimb cei care nu au bani trebuie sa fie cuminti si sa nu faca pacate ca nu-i scapa nici dracu de ele fara bani...vedeti? acum pricepeti de ce bogatii fac toate magariile fara nici o frica de DUMNEZEU? Daia ca au aranjat deja cu MITROBANDITUL si poate ca in schimbul unei sume mai mari s-au asigurat contra pacatelor...LOGIC ! NU ?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

StarDust

Oare unde eram noi astazi daca nu ar fi existat Inchizitia? Cati oameni de valoare au fost redusi la tacere de catre aceasta institutie diabolica care avea pretentia ca reprezinta mana Bisercii? Eu nu am nimic impotriva bisericilor si a religiei de astazi, dar in marea majoritate, cei care ar trebui sa fie in slujba credinciosilor sunt de fapt in slujba propriei persoane... Prea putini reprezinta adevarata religie...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

CHIP

Sub masca hainelor bisericesti se ascund multe lucruri care nu fac cinste bisericii.Si de vazut nu vede nimeni.

romulus

CitatCum explica un credincios acest paradox ?
---Un posibil raspuns de la un pacatos ( nu de la un credincios) ar fi povestea asta gasita de mine in PATERIC (citez din memorie) " ....odata ava Antonie sedea in pustiu si a intrebat pe Dumnezeu < de ce Doamne unii mor atat de tineri iar altii ajung la adanci batraneti, de ce unii sunt saraci lipiti iar altii bogati .....de ce ......> ? O voce din inalt i-a raspuns atunci  :<  ANTONIE vezi-ti de-ale tale, acestea sunt judecatile lui Dumnezeu, si nu-ti foloseste la nimic sa le cunosti .....!!> 
---Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

maiami

ma intreb si eu unde e divinitatea cand oamenii au nevoie de cele strict necesare sau mor de foame
VOICA MARIAN tel. 0746075513
va invit la cunoasterea prin stiinta

Serban M

Citat din: maiami din  23 Decembrie 2009, 15:19:04
ma intreb si eu unde e divinitatea cand oamenii au nevoie de cele strict necesare sau mor de foame

divinitatea e in ei; si peste tot.

Fr0styan

#9
daca ai regrete, ai pacate..
daca te simti vinovat in legatura cu ceva, simti ca ai pacatuit..

go give them the money boys and girls
:))

chestia e ca in acele vremuri(medievale) pe cand au aparut taxele pentru pacate, gandirea locuitorului unui oras cetate era destul de ingusta..pedeapsa capitala era expulzarea din orasul cetate din care facea parte si era tot una cu moartea.. pe scurt te mancau lupii prin padure (animale sau talharii) si in alt oras nu prea intrai fara sa cunosti pe cineva..

daca s-ar inventa masina timpului si unul dintre noi ar ajunge in vremea medievala cand se lupta lumea cu sabii si topoare pe cai, cred ca ar fi fost considerat un fel de Vrajitorul Merlin. aprindeai focul cu chibrite si primeai kile de aur. :d

acum intrebarea este:
in zilele noastre cine stie sa faca ceva la fel de banal dar impresionant incat sa arunci cu ce ai mai bun catre el, sa iti stea la masa macar, apai sa iti mai arate mai multe calitati divine de magician?


P.S: Eu stiu cateva persoane!

http://www.youtube.com/watch?v=Sahi7zDf8Mw

Fr0styan

#10
Chestia este ca orice este creat de om e defectuos, deoarece omul nu poate sa inlature problemele dintr-o creatie, ci le minimizeaza; problema devenind din ce in ce mai mica, dar totusi existand, iar daca creatia functioneaza si problema nu este observabila cu "ochiul liber", totul e acceptabil.

Biserica este o astfel de creatie, omul incercand sa vindece alti oameni complet.. Au esuat bineinteles. Au incercat sa creeze un fel de institutie unde omul intra bolnav si iese vindecat. Numai ca tainele universului si a trupului omului sunt mult mai dificile decat au anticipat ei si au esuat in partea cu vindecarea trupului, si s-au agatat de partea spirituala care scartaie rau.

Astfel a luat nastere conflictul dintre stiinta si biserica.
Unde este rivalitate, lucrurile se fac mai repede.
Chestia este ca acum Stiinta si Religia au ajuns sa se completeze una pe cealalta. Ma refer la alte religii nu neaparat la catolici sau la ce zice Mr.Papa  :-P

elena78

#11
Citat din: StarDust din  01 Decembrie 2007, 11:39:46
Oare unde eram noi astazi daca nu ar fi existat Inchizitia? Cati oameni de valoare au fost redusi la tacere de catre aceasta institutie diabolica care avea pretentia ca reprezinta mana Bisercii?

eu cred ca inchizia s-a  reintors printre noi dar sub alta forma?? sunt mii de exemple . ..dar nu prea se vorbeste despre asa ceva... ,libertatea de exprimare este in pericol oameni buni ...
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2159530/Indonesian-man-jailed-half-years-writing-God-doesn-t-exist-Facebook-page.html?ITO=1490
se pare ca inchizitia se va intoarce dar sub alta forma :wink: inchizitia a pus piedici la toate ,daca nu ar fi existat ea ,umanitatea  ar  fi fost demult  o adevarata civilizatie  pe cale  sa cucereasca  universul ....

adrian75

Eu cred ca lucrurile sunt foarte simple: 1)biserica este o institutie publica ce are prea putine lucruri in comun cu Biblia. 2)ca orice institutie publica...biserica este o afacere cu multe dedesubturi (foarte profitabila de astfel). 3)puterea bisericii izvoraste din ignoranta celor multi. De ce sa fim surprinsi?

classic

Citat din: Urban din  01 Decembrie 2007, 00:44:13
Actul unu:
O biserica catolica oarecare din Bucuresti...

Tu ai ceva cu Biserica Catolica? Vezi ca ortodocsii sunt majoritari!

Citat
Intrebare:
Cum explica un credincios acest paradox ?....care o fi Taina ?

Ti-as compune si eu o tragedie in cateva acte, cu intriga simpla, avand drept personaje candidatul, alesul si alegatorul (turmentat). Acum, urmeaza punctul culminant, precedat de vesnica intrebare: Cum explica un alegator paradoxul acestei opere? (asta ca sa te parafrazez pe tine). Expozitiunea o cunoastem. Se desfasoara de vreo doua decenii, sub privirea umila a alegatorului. Ramane sa lucram asupra deznodamantului pentru ca opera sa fie completa.
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

uforever

Citatnchizitia a pus piedici la toate ,daca nu ar fi existat ea ,umanitatea  ar  fi fost demult  o adevarata civilizatie  pe cale  sa cucereasca  universul ....

Nu este minunat? :| biserica catolica il "parleste" pe Giordano Bruno în piața Campo dei Fiore, dupa care emite "o bulă de scuze" față de martirul Giordano Bruno si-i ridica o statuie a libertății de conștiință. Brusc, "biserica s.r.l." nu mai are o problema cu:"Universul este populat de o pluralitate de lumi, care trăiesc pe planetele ce orbitează în jurul miliardelor de miliarde de stele (sori)", ba din contra sustine ca:"si ei sunt copii Domnului". Sa mai spun de Ioana D'arc, "parlita la rotisor", dupa care, in 1920, a fost canonizata capatand statut de sfanta? Biserica "ne datoreaza" cel putin 400 de ani, poate chiar mai mult, aceasta organizatie de tip mafiot continua sa-si incalce propile "legi". Sa mai spun ca, "eu"(cetatean cu simtul raspunderii :lol:) imi platesc "darile la stat", "dansii" nu prea, in schimb platesc cand: ma nasc, ma-nsor, mor...etc. Parerea mea despre "paradoxul religios": "e frumos, dar nu prea" :lol: