Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Intâlnire de gradul III, Bâlea Lac, 23-25 septembrie 1978 (Cãlin N. Turcu)

Creat de Urban, 28 Noiembrie 2007, 16:48:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban

Uite o schita sumara...
Eu consider ca datorita luminii provenite de la bec soldatul Dorr putea sa vada aproape perfect ceea ce era in fata lui...doar daca nu era ceata sa vezi la un metru in fata ta.

Citat din: Kymosabe din  01 Decembrie 2007, 15:05:47
...Era intuneric si ceata, dar becul de deasupra usii dormitorului meu ardea.....cand am iesit din camera, am observat la o distanta de circa 6-8 metri de mine, in dreptul geamului de la camera...

...deci becul ardea...

StarDust

In legatura cu lumina de la bec e discutabil, fiind zapada, aceasta amplifica zona de viziblitate datorita reflexiei puternice, chestia e ca nu se stie cat de groasa era ceata in acel moment, doar aceasta putea atenua lumina becului si sa faca sa nu se vada detalii la acea silueta...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

Dar e clar, ca daca silueta era in zona scarilor, era in raza de actiune a luminii becului, poate doar din cauza cetii nu se vedea bine.
Numai sa nu se fi speriat (Dorr) de umbra lui proiectata de becul din spate pe ceata... (glumesc)  :-D (acest fapt e infirmat de evenimentele ulterioare).
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Shadowman

Citat din: Urban din  01 Decembrie 2007, 14:12:46
Inca una:
In schitele cazului, apar cele doua becuri aprinse....nimeni nu a specificat ca ele au fost stinse pe durata "farsei"....chiar Turcu preciza la un moment dat ca nimeni nu a pomenit ceva de treaba asta, or in conditiile in care noaptea era fara luna, adica intuneric bezna, dar becurile totusi aprinse...imi vine greu sa cred ca totusi nu se putea distinge forma "mogaldetei" sau natura texturii, "in cazul nostru patura cazona"....

Intradevar,doua nopti fara luna...Pe 23.09.1978 luna rasarea dupa ora 23...Iar pe 24.09.1978 ,in jurul orei 22,nu era vizibila...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

Citat din: Urban din  28 Noiembrie 2007, 21:47:09
[

   Scrisoarea din 28 septembrie 1993 (Radu Ion catre Calin Turcu)

Domnule Calin Turcu
Va rog sa ma scuzati ca nu v-am scris pana acum, dar am avut motive intemeiate sa nu va raspund.
Dupa ce am primit coletul postal, mi-am dat seama ca ati fost sincer cu mine si nu sunteti de la Securitate...Deci acum am incredere in dvs. si va pot spune adevarul, pe care nu il stiu decat eu si inca un caporal despre care vad ca nimeni nu stie nimic despre el.
Totul a fost o inscenare pusa la cale de mine si caporalul respectiv, care nu-i mai stiu numele si cu care am jurat ca, orice s-ar intampla, sa nu spunem nimic.
Va dati seama ce consecinte am fi avut daca s-ar fi aflat.
Soldatii nu stiu nimic...Ei au trait evenimentele asa cum le-am relatat.
Atunci cand ati venit la Craiova, daca nu ati fi inventat povestea cu disparitia d-voastra cred ca v-as fi spus adevarul.
Nu am crezut nici o clipa ca veti publica ceva.
Imi pare foarte rau ca v-am dezamagit, dar simteam nevoia sa va spun adevarul, adevar pe care nu il stie nimeni, nici chiar sotia mea.
Ea cunoaste varianta pe care o stiati dvs....Atunci cand a venit colegul dvs. M.T la Catane si a vorbit cu taica-meu, se afla acolo si finul nostru de la Petrosani...Nu stiu de ce, dar acesta, ca sa-si dea importanta, i-a spus lui taica-meu ca il cunoaste si ca este de la securitate...Imediat am primit telefon la Craiova si de aceea nu m-a gasit M.T.
Deci tot timpul eu m-am ascuns sa nu mi se ia declaratie, atat in armata cat si dupa ce m-am lasat la vatra.


Aceasta a fost prima scrisoare.............


Asta chiar ca e de "cascadorii risului"...! :lol: Ori de risul curcilor...
Se ascundea de  Securitate...!  :lol: Om cu servici,familie,adresa,buletin,vecini,neamuri...Nu l-a gasit "Securitatea" deoarece s-a "ascuns" dupa ce a fost sunat la Craiova...S-a ascuns si-n armata si dupa ce s-a lasat la vatra...Probabil era James Bond  de-a reusit sa se ascunda atit de bine...!
Penibile "explicatii" ...!  :-(
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Urban

"Evenimentele au debutat in seara zilei de sambata, 23 septembrie 1978, cand, in jurul orei 24.00, Roth Martin, in varsta de 24 de ani, este trezit din somn de colegul sau Cheta Victor, care era destul de agitat si sustinea, nicimai mult nici mai putin, ca "arde cabana Balea-Lac".
Uitandu-se pe fereastra cladirii unde dormea (este vorba de cladirea statiei terminus de telecabina), Roth Martin a vazut prin ceata foarte deasa o luminozitate roscata la circa 5-10 metri de el."

Iata o poza panoramica cu fosta locatie a cabanei cu dormitoarele militarilor....
Roth Martin afirma ca a vazut luminozitatea (probabil focul aprins de Radu Ion) la circa 5-10 metri de el sustinand apoi ca "arde cabana Balea Lac" ceea ce era imposibil....pentru ca indiferent daca era in statia terminus (unde sustine de altfel) sau in dormitorul soldatilor...distanta dintre statia terminus si cabana Balea Lac este de aproximativ 60-70 de metri....la fel si in cazul distantei dintre fostul dormitor al militarilor si Cabana Balea Lac....ori era beat prastie si nu mai aproxima bine, ori stia si el de "farsa"......

...si apropo....la ora 24.00 pe 23 septembrie 1978 Luna stralucea pe cerul noptii.....

Shadowman

Citat din: Urban din  01 Decembrie 2007, 17:29:35
"Evenimentele au debutat in seara zilei de sambata, 23 septembrie 1978, cand, in jurul orei 24.00, Roth Martin, in varsta de 24 de ani, este trezit din somn de colegul sau Cheta Victor, care era destul de agitat si sustinea, nicimai mult nici mai putin, ca "arde cabana Balea-Lac".
Uitandu-se pe fereastra cladirii unde dormea (este vorba de cladirea statiei terminus de telecabina), Roth Martin a vazut prin ceata foarte deasa o luminozitate roscata la circa 5-10 metri de el."

Iata o poza panoramica cu fosta locatie a cabanei cu dormitoarele militarilor....
Roth Martin afirma ca a vazut luminozitatea (probabil focul aprins de Radu Ion) la circa 5-10 metri de el sustinand apoi ca "arde cabana Balea Lac" ceea ce era imposibil....pentru ca indiferent daca era in statia terminus (unde sustine de altfel) sau in dormitorul soldatilor...distanta dintre statia terminus si cabana Balea Lac este de aproximativ 60-70 de metri....la fel si in cazul distantei dintre fostul dormitor al militarilor si Cabana Balea Lac....ori era beat prastie si nu mai aproxima bine, ori stia si el de "farsa"......

...si apropo....la ora 24.00 pe 23 septembrie 1978 Luna stralucea pe cerul noptii.....

Unde ai citit ca Roth Martin a sustinut ca " arde cabana Balea Lac "...?
Citez din primul tau mesaj pe topic( http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1552.0.html ) :


"3.Roth Martin – Lacatus mecanic la telecabina.
4.Cheta Victor – Mecanic la telecabina.

12.Tischler Rudolf – Sef santier I.C.M.J.


Evenimentele au debutat in seara zilei de sambata, 23 septembrie 1978, cand, in jurul orei 24.00, Roth Martin, in varsta de 24 de ani, este trezit din somn de colegul sau Cheta Victor, care era destul de agitat si sustinea, nicimai mult nici mai putin, ca "arde cabana Balea-Lac".
Uitandu-se pe fereastra cladirii unde dormea (este vorba de cladirea statiei terminus de telecabina), Roth Martin a vazut prin ceata foarte deasa o luminozitate roscata la circa 5-10 metri de el.
Aceasta cuprindea tot campul vizual, parea a avea forma unui semicerc, dar lumina era relativ slaba, probabil datorita cetii, care era atat de deasa, incat nu se putea distinge solul, pietrele de pe jos sau configuratia terenului.
Aceasta lumina pierdea si crestea in intensitate, ca si cum ar fi oscilat sau ar fi fost produsul unei surse miscatoare.

Roth Martin afirma ca nu a perceput nici un fel de zgomot....fiind intuneric in camera si dorind sa observe fenomenul mai bine, el a deschis geamul si a scos capul afara, dar nu a putut vedea mai mult...nu si-a putut da seama daca sursa de lumina se afla pe sol sau deasupra capului si nici din ce directie venea...Nu s-a gandit sa se duca in spate, pe platforma telecabinei, de unde avea o vedere de ansamblu catre partea opusa geamului de la care-si facuse initial observatia....
Deci, nu stie daca in partea aceea – adica spre Valea Balii – exista aceiasi luminozitate.
Desi lumina persista inca, dupa circa zece minute Roth Martin s-a culcat din nou.....la randul lui, Cheta Victor avea sa-I declare mai tarziu lui Tischler Rudolf ca, desi el a iesit pe platforma (a telecabinei), nu a vazut nimic in plus, nu i s-a parut nimic suspect.

S-a luat in discutie ipoteza ca lumina observata ar fi putut proveni de la o lanterna de mana, aflata in posesia unui turist intarziat, care cauta cabana prin ceata deasa...
Dar, atat Roth Martin cat si Cheta Victor nu se aflau de numai cateva zile pe munte – ei lucrau la Balea Lac de mai bine de doi ani de zile.
Deci ar fi putut lesne face deosebirea intre lumina unei lanterne puternice si o alta care ar fi provenit de la eventuala incendiere a cabanei... (Sa nu uitam ca fusese observata, inca de la inceput, "o luminozitate roscata" care "cuprindea tot campul vizual".)
Pe de alta parte, e putin probabil ca un singur turist putea fi la acea ora tarzie pe drum.....iar daca ar fi fost doi sau mai multi turisti, acestia ar fi facut ceva galagie sau macar ar fi vorbit intre ei...or, era o liniste deplina in imprejurimi....
Iar poteca turistica nu se afla in directia telecabinei.... "

Incheiat citatul...

Unde a sustinut  Roth Martin  ("sustinind apoi",te-am citat...) ca arde cabana...?
In privinta celor doi ,Roth Martin (lacatus mecanic la telecabina) si Cheta Victor (mecanic la telecabina) iti amintesc ca erau civili...!
  Presupunind ca Cheta Victor ,(cel care a afirmat ca arde cabana,nu Roth Martin !) ar fi fost sub influenta bauturilor alcoolice,noaptea ,in jurul orei 24,ce l-ar fi oprit sa spuna  "Da domne',am baut ceva,poate m-am inselat..." ? Crezi ca-i era
frica de fostul decret 400...? Cu bautura la locul de munca...? Era miezul noptii,presupun ca era in timpul liber,nu muncea
la miezul noptii la telecabina...!
    Citez : "Desi lumina persista inca, dupa circa zece minute Roth Martin s-a culcat din nou.....la randul lui, Cheta Victor avea sa-I declare mai tarziu lui Tischler Rudolf ca, desi el a iesit pe platforma (a telecabinei), nu a vazut nimic in plus, nu i s-a parut nimic suspect "
   Aici nu mai inteleg: Cheta Victor il trezeste pe Roth Martin,ii spune ca arde cabana Balea Lac iar mai tirziu ii declara sefului de santier ca n-a vazut nimic suspect... :-P

In privinta Lunii  :Da ,rasarise ,dar nu cred ca putea fi vazuta din acel loc...Inaltimea deasupra orizontului era mica...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Urban

Pardon...Cheta Victor a sustinut ca arde cabana si Roth Martin ca a vazut luminozitatea la 5 metri de el....
Acum mi-am dat seama de confuzie insa asta nu schimba cu nimic datele distantelor.... :ufo:

Da, si e ciudat ca Cheta Victor are declaratiile in contradictoriu....

Kymosabe

Citat din: Shadowman din  01 Decembrie 2007, 17:22:06
Asta chiar ca e de "cascadorii risului"...! :lol: Ori de risul curcilor...
Se ascundea de  Securitate...!  :lol: Om cu servici,familie,adresa,buletin,vecini,neamuri...Nu l-a gasit "Securitatea" deoarece s-a "ascuns" dupa ce a fost sunat la Craiova...S-a ascuns si-n armata si dupa ce s-a lasat la vatra...Probabil era James Bond  de-a reusit sa se ascunda atit de bine...!
Penibile "explicatii" ...!  :-(

Dupa acele evenimente nu Securitatea era cea care il ,,hartuia'' ci presa , cercetatorii particulari , care credeau ca investigheaza o  intalnire de gradul 3 .
De fapt cazul a fost inchis de armata care a spus ca sergentul a fost lovit de un arc electric (parca..).
Radu Ion se temea ca nu cumva Securitatea sa afle  (probabil de la complicele lui) ca acea intamplare a fost o farsa .Pana in 89 el a trait cu teama ca oricand se putea afla ceea ce a facut.


Citat din: Urban din  01 Decembrie 2007, 17:29:35

Iata o poza panoramica cu fosta locatie a cabanei cu dormitoarele militarilor....
Roth Martin afirma ca a vazut luminozitatea (probabil focul aprins de Radu Ion) la circa 5-10 metri de el sustinand apoi ca "arde cabana Balea Lac" ceea ce era imposibil....pentru ca indiferent daca era in statia terminus (unde sustine de altfel) sau in dormitorul soldatilor...distanta dintre statia terminus si cabana Balea Lac este de aproximativ 60-70 de metri....la fel si in cazul distantei dintre fostul dormitor al militarilor si Cabana Balea Lac....ori era beat prastie si nu mai aproxima bine, ori stia si el de "farsa"......

...si apropo....la ora 24.00 pe 23 septembrie 1978 Luna stralucea pe cerul noptii.....

Urban , soldatul a vazut o lumina rosiatica in ceata , oscilatorie , iar primul lui gand a fost ca arde ceva in aceea directie . Stiind ca intr-acolo nu se afla decat cabana Balea Lac a dedus logic  ca a luat foc aceasta cabana . Insa totul a fost o impresie de moment , deoarece dupa o analiza simpla si-a dat seama ca lumina e prea aproape si a exclus aceasta varianta .




Toate momentele cheie ale intamplarii il au in prim plan pe sergentul Radu Ion :
- Radu Ion este primul care vede ,,creatura'' , pe care o numeste ,,drac''.
- Radu Ion este cel care le atrage atentia si celorlalti soldati , aratand in directia ei;
- Radu Ion este singurul care are curajul sa se apropie de ea (cel mai viteaz dintre soldati , cutitarul Turcitul , fuge imediat in cabana atunci cand o vede prima data) .
- Radu Ion ramane impreuna cu Vintan  la cabana desi toti ceilalti pleaca .

Radu Ion a controlat si ,,manipulat'' intreaga poveste .

Finalul povestii este la fel de ciudat.
De ce nu a plecat si sergentul Radu Ion impreuna cu cei 12 soldati? El avea toate motivele , deoarece el a avut cel mai mult de suferit.
Nu este ciudat comportamentul lui de a doua zi ? Dupa un astfel de episod nu era normal ca sergentul sa fie socat?
Ramane la cabana desi , cu o noapte in urma , il privise pentru cateva secunde pe Diavol in ochi.
In urmatoare noapte, cand  sergentul si caporalul Vintan au ramas singuri la cabana, de ce nu s-a mai intamplat nimic? 
Nu e suspect faptul ca intreaga poveste a avut loc l-a sfarsitul saptamanii (in weekend) , cand soldatii , probabil, aveau un program mai lejer ?


"Faima" celor intamplate sus in munti, se intinsese deja in tara...Se vorbise despre
evenimente in public, la Sibiu, cu prilejul unor simpozionae stiintifice.
Un grup mixt de cercetatori particulari din orasele Sibiu si Bucuresti s-au deplasat la Balea Lac cu masinile, de patru ori, in luna imediat urmatoare.
Pe un singur om nu l-au putut gasi niciodata, pe sergentul Radu Ion, protagonistul principal al evenimentelor de atunci.Prima oara se afla in permisie, a doua oara era tot in permisie, a treia oara era plecat in sat sa ridice un colet de la oficiul postal, iar a patra oara ...fiind deja lasat la vatra.


Sa inteleg ca Securitatea i-a lasat pe cei 12 soldati sa  povesteasca cele intamplate  dar pe Radu Ion nu?
Adevarul e ca nu i-a interzis nimeni lui Radu Ion sa povesteasca ce s-a intamplat atunci . El a evitat sa vorbeasca de teama sa nu se descopere ca totul a fost o farsa .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

StarDust

Da, dupa revolutie sunt convins ca securitatea (sau SRI) nu mai avea nimic de a face cu cazul asta. Totusi, Radu Ion nu avea nimic de suferit daca afirma de prima data (dupa revolutie) ca totul a fost o farsa... Toata lumea il lasa in pace, atat presa cat si anchetatorii... Care ar fi fost problema??? Eu cel putin asa vad lucrurile. Inca odata, eu mi-am expus aici ideile si sunt convis ca acest caz nu e tocmai o farsa... Kymosabe sustine ca e, e dreptul lui. Dar nici eu si sunt convins ca nici el nu ne putem argumenta 100% parerile. Eu consider incheiat subiectul, eventual mai astept si alte pareri. Va salut!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Shadowman

Citat din: StarDust din  01 Decembrie 2007, 19:29:25
Inca odata, eu mi-am expus aici ideile si sunt convis ca acest caz nu e tocmai o farsa... Kymosabe sustine ca e, e dreptul lui. Dar nici eu si sunt convins ca nici el nu ne putem argumenta 100% parerile. Eu consider incheiat subiectul, eventual mai astept si alte pareri. Va salut!

  Sunt de aceeasi parere...
  Cazul Balea Lac n-a avut in prim plan un OZN...Ci o aparitie...
  A fost mediatizat prin carti ,prin presa,la televiziune...
Se mediatizeaza ,la greu,cazuri d-astea discutabile : un posibil lighean fotografiat in padurea Baciu,o posibila gluma facuta unor racani la Balea Lac,niste gauri facute cu tevi in pamint,un politist care a vazut omuleti verzi la Certesti si care ,probabil,era sub influenta alcoolului,o papusa gonflabila care pluteste pe cimp si zic taranii ca e extraterestru...Cazuri d-astea,cu iz de caterinca...Sa faca lumea misto si sa inteleaga ca totul e normal,ca nu exista mistere,sunt doar farse ori vedenii "regizate" cu maiestrie... De care nu trebuie sa se teama...Ori sa-si bata prea mult capul cu ele...
Sunt plictisit de mediatizarile astea...
Alti actori ,aceeasi piesa,alti actori aceeasi masca...
Spectatorii sunt altii...! :-D
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Kymosabe

In incheiere , concluzia finala e ca acest caz este unul discutabil , care ridica mari semne de intrebare .
Corect ar fi ca cei, care fac referire la el in carti sau la TV , sa aminteasca  macar intr-o fraza ,posibilitatea falsului.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

StarDust

Absolut corect Kymosabe, nici eu nu elimin complet posibilitatea farsei, chiar daca consider ca acest caz are mari sanse sa fie real. A fost o vreme cand am rasucit pe toate fetele acest caz pentru ca m-a interesat, si am incercat cat de realist am putut sa examinez posibilitatea ca acest caz sa fie o farsa... Salutari.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

spooky

@Urban

Cabenele militarilor, cele temporare, nu erau cele indicate de tine, erau undeva mai in dreapta, cam pe unde e casa aia arsa si abandonata din dreapta
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

caterinas2

Acum am citit tot ce s-a scris. Am observat un lucru: caporal Nica nu poate fi caporal Vintan Ioan? Stiti voi: Ioan-Ionica-Nica.