Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Intâlnire de gradul III, Bâlea Lac, 23-25 septembrie 1978 (Cãlin N. Turcu)

Creat de Urban, 28 Noiembrie 2007, 16:48:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban

Treaba cu hotelul nu pare suspecta...pe vremea aia erau destule constructii care erau aprobate si incepute, iar apoi dupa cateva luni erau anulate dupa bunul plac al unor activisti de partid conform lozincii "cooperativa in zadar"....

Kymosabe

Citat din: lylyt_ice din  30 Noiembrie 2007, 23:08:31
Asaaaa...siiiiii ! de ce armata dupa ce a studiat cazul nu a trimes alta grupa de soldati acolo pentru a continua lucrarile...ba mai mult au daramat si baracile respective si gata au dat bir cu fugitii n-au mai facut nici hotel nici nimic...chiar asa, armata se teme de satan ?

Probabil intreaga activitate a fost sistata pe perioada anchetei .
Dupa cate imi amintesc soldatii respectivi lucrau la fundatia  unui hotel care ar fi trebuit sa se construiasca acolo .
Intre timp Proiectul a dat faliment (exista o explicatie) .
Asa se explica faptul ca nu au mai fost detasati alti soldati in zona respectiva . Daca crestea romanita si musetel in zona fii sigur ca ii trimitea la cules acolo .


Citat din: Urban din  30 Noiembrie 2007, 23:12:06
Treaba cu hotelul nu pare suspecta...pe vremea aia erau destule constructii care erau aprobate si incepute, iar apoi dupa cateva luni erau anulate dupa bunul plac al unor activisti de partid conform lozincii "cooperativa in zadar"....


Mersi Urban .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

alx

Citat din: Kymosabe din  30 Noiembrie 2007, 23:12:53
Probabil intreaga activitate a fost sistata pe perioada anchetei .
care ancheta?

Citat din: Kymosabe din  30 Noiembrie 2007, 23:12:53
Dupa cate imi amintesc soldatii respectivi lucrau la fundatia  unui hotel care ar fi trebuit sa se construiasca acolo .
Intre timp Proiectul a dat faliment (exista o explicatie) .
faliment pe vremea lu ceasca?  trebuie sa iti amintesc sa te uiti la casa poporului,unde,ca in mesterul manole,ce se lucra astazi se darama maine,ca nu placea...si tot asa!  iar exemple sunt cu duiumul...

Citat din: Kymosabe din  30 Noiembrie 2007, 23:12:53
Asa se explica faptul ca nu au mai fost detasati alti soldati in zona respectiva . Daca crestea romanita si musetel in zona fii sigur ca ii trimitea la cules acolo .

asta nu explica nimic!  si gata!
mai ales ca acea zona este extrem de pitoreasca...si un hotel acolo ar fi avut mare succes...ce s-ar fi batut unii pe el dupa 89 :-D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Kymosabe

Citat din: alx din  30 Noiembrie 2007, 23:32:27
care ancheta?

Scrisoarea din 25 octombrie 1993 (Radu Ion catre Calin Turcu)
Dimineata la ora 7.00 soldatii impreuna cu fruntasii au plecat la un alt punct de lucru numit "Glajerie", unde era si comandantul lt-major Gutu.
Dupa aceea au inceput sa vina comisii dupa comisii si intamplarea luase o amploare prea mare ca sa mai spunem adevarul.


Citat din: alx din  30 Noiembrie 2007, 23:32:27
faliment pe vremea lu ceasca?  trebuie sa iti amintesc sa te uiti la casa poporului,unde,ca in mesterul manole,ce se lucra astazi se darama maine,ca nu placea...si tot asa!  iar exemple sunt cu duiumul...
asta nu explica nimic!  si gata!
mai ales ca acea zona este extrem de pitoreasca...si un hotel acolo ar fi avut mare succes...ce s-ar fi batut unii pe el dupa 89 :-D

Proictul a dat faliment nu din lipsa de fonduri , ci era ceva legat de amplasament sau asa ceva. Mai caut si iti spun .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Kymosabe

Iata si motivul :

..Dupa afirmatia lui Radu Ion, hotelul nu a mai fost construit pentru ca era asezat "prea in calea vanturilor".....
Nu a pomenit nimic de lipsa de fonduri sau mana de lucru.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

lylyt_ice

   Si ce ar vrea sa insemne..."prea in calea vanturilor" parca suna...putin cam "STRANIU" sau .....?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Kymosabe

Citat din: lylyt_ice din  01 Decembrie 2007, 00:00:12
   Si ce ar vrea sa insemne..."prea in calea vanturilor" parca suna...putin cam "STRANIU" sau .....?

Nu sunt  arhitect ,  insa atunci cand construiesti ceva intr-o zona muntoasa trebuie  tinut cont de anumiti factori cum ar fi cei meteorologici : vant , circulatia curentilor de aer in zona respectiva , zapada , etc .
Probabil cel care a ales amplasamentul viitorului hotel nu avea habar despre  aceste notiuni .

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Shadowman

Citat din: Kymosabe din  30 Noiembrie 2007, 21:21:08
Iata cum  s-au intamplat lucrurile din punctul meu de vedere in acest caz.

Dupa cum povesteste Radu Ion, aceasta farsa nu a fost premeditata .Ideea probabil i-a venit dupa ce unul dintre soldati , mai precis Dorr Ioan le-a spus celorlalti ca a vazut ,,o umbra de vreo 2 m in dreptul ferestrei''. Insa ,,umbra'' pe care o vazuse  era Radu Ion care intentiona sa faca un control in dormitoare .
Acest lucru se intampla sambata seara in jurul in jurul orelor 24.00 .

Aici fac o mica paranteza .
E adevarat ca fruntasul Turcitu Dumitru a afirmat ca daca se intalneste cu aceasta ,,umbra'' baga cutitul in ea . Insa uitati faptul ca printre ei se afla unul dintre autorii inscenarii , Radu Ion , care era sergent ,si putea interveni oricand . In plus din momentul in care Radu Ion s-a hotarat sa-i sperie pe soldati el a avut controlul  asupra intregii situatiei . Iar in momentul in care ,,creatura'' si-a facut aparitia  , aceasta a pastrat mereu distanta fata de ,,victimele'' sale . Singurul care putea sa se apropie de ea era desigur doar Radu Ion.

Revenind la  povestea de mai sus , Radu Ion a profitat de aceasta intamplare si s-a hotarat sa-i sperie pe soldati deoarece acestia obisnuiau sa plece noaptea sa bea la cabana turistilor .
Pentru aceasta avea nevoie de un complice (desigur nu unul dintre  soldati), caporalul Nica.

Scenariul farsei era unul destul de simplu : caporalul Nica urma sa se deghizeze intr-o creatura , iar in momentul in care Radul Ion incerca sa o loveasca , aceasta il rapunea dintr-o singura suflare .
Nu mai stiu unde am mai vazut aceasta scena (probabil in filmele cu Piedone sau in desenele animate  :lol:) .

Iata cum a debutat acest episod :  ,,In seara zilei urmatoare, duminica, 24 septembrie 1978, in jurul orei 21.45, acelasi Dorr Ioan, impreuna cu colegul lui, soldatul Vulpe, ies din dormitorul lor pentru a verifica daca in capcana pusa in apropierea usii s-a prins vreo....vulpe .
In momentul cand se aflau in fata usii, venind dinspre dormitorul gradatilor, apare sergentul Radu Ion, care dorea sa verifice daca intregul efectiv al soldatilor se afla la acea ora in cabana....Deodata el a exclamat:..."Ia uitati-va ce vine in jos !!!"...cei trei au vazut ca pe ridicatura de pamant din fata scarilor ce urca spre etajul cabanei, in directia statiei de telecabina, chiar langa cisterna de motorina, se afla o silueta intunecata cu o inaltime de circa 2,5 metri''


Cel care le atrage atentia soldatilor cu privire la aparitia ,,creaturii'' este desigur Radu Ion .
Vestea ca o ,,aratare'' da tarcoale cabanei se raspandeste repede printre soldati . Intre timp se descopera ca cineva  deschisese obloanele desi acestea fusesera legate cu sarma , iar creatura este zarita si de alti soldati  (Turcitu Dumitru , Katona Andrei si Thut Gerhard).
Prima parte a planului a fost executata cu succes .

Urmeza partea a doua , punctul culminant : confruntarea dintre Radu Ion (liderul grupului) si creatura.
Radu Ion ia o bata de baseball si le cere soldatilor Sibu Dumitru si Stan Gheorghe sa-l urmeze .
Pentru ca farsa sa aiba efect era nevoie de martori oculari.

,,Sibu Dumitru si Stan Gheorghe l-au urmat la circa 3-4 metri distanta...Ei l-au vazut pe sergentul Radu Ion ajungand la circa 1-1,5 metri de "umbra" si cum ridica batul pentru a o lovi....
Au avut impresia ca in acel moment sergentul tinea capul aplecat spre pamant...au auzit deodata un "suflu ca de tigru" venind dinspre "umbra" si imediat sergentul a cazut pe spate cu bratele desfacute in lateral si cu capul spre vale....a cazut de parca fusese traznit, ca un mort.''


Sergentul cade pe spate , ,,creatura'' se apleaca asemenea unui animal de prada asupra lui si il ,,examineaza'' dupa care se intoarce si fuge.
Desigur ca acea ,,creatura  '' nu putea sa se intoarca si sa fuga normal, ca un om , deoarece ar fi parut suspect . Trebuia sa imite un animal pentru a fi cat mai convingator .
Atunci cand vrei sa imiti un animal  cel mai usor de copiat sunt gesturile unei maimute , mai precis ale unei gorile (probabil datorita asemanarii dintre cele doua specii).

Despre modul in care se deplasa ,,creatura'' Katona Andrei afirma:..."Nu semana nici a om, nici a animal...Am vazut umbra disparand, ca un om cand fuge prin apa, aplecandu-se mult intr-o parte si in alta, dar nu ca un urs sau alt animal, ca am vazut ursi destui...Parca plutea, cand pe un picior cand pe altul...."

Imi parea rau ca nu am acum niciun filmulet cu o persoana care alearga incercand sa imite o gorila ( sau mai bine zis pe King Kong  :lol:) .
Mai mult , Dorr Ion spune ca a distins niste ,,maini care atarnau pe langa corp , ca doua mari semicercuri sau paranteze'' . Potrivire perfecta de caracter  :lol: .

Tot Dorr Ioan spune ca :  ,,silueta isi misca "picioarele", fara insa a le putea distinge clar, miscarea aceasta fiind lenta, greoaie....
Corpul ,,actorului de ocazie''  era acoperit cu o patura neagra , asa cum a declarat ulterior Radu Ion , din aceasta cauza matorii nu au putu sa-i vada picioarele''. 

Desigur ca intreaga scena este deformata atat de intuneric cat si de spaima care ii incremenise pe cei doi soldati. Creierul in astfel de situatii da rateuri , iar realitatea perceputa  este distorsionata.

Sibu Dumitru si Stan Gheorghe l-au urmat pe sergent la circa 3-4 metri distanta... "Ei l-au vazut pe sergentul Radu Ion ajungand la circa 1-1,5 metri de "umbra" si cum ridica batul pentru a o lovi.... "
O umbra de 2-2,5 metri la o  distanta de 5-6 metrii...? Ai idee ce inseamna 2 metri inaltime...? E cit inaltimea unei usi...Dar 2,5 metri...? E clar ca privesti in sus...Ce tocuri puteai sa porti ca sa ajungi la inaltimea asta...? Sau mergeai pe picioroange...? Te apleci de pe picioroange de la 2-2,5 metri inaltime deasupra corpului unei persoane ca sa o examinezi...? Nu ti se pare ca e un scenariu mult prea tras de par...? Si cum fugi pe tocuri sau picioroange...? Noaptea...? Nu crezi ca-si rupea gitul...? Sau crescuse o viata intreaga linga actori de circ...?
La doi metri inaltime (nu vorbesc de inaltimi mai mari...) nu faceai armata la constructii...Ci in alta parte...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Kymosabe

Citat din: Shadowman din  01 Decembrie 2007, 00:22:03
Sibu Dumitru si Stan Gheorghe l-au urmat pe sergent la circa 3-4 metri distanta... "Ei l-au vazut pe sergentul Radu Ion ajungand la circa 1-1,5 metri de "umbra" si cum ridica batul pentru a o lovi.... "
O umbra de 2-2,5 metri la o  distanta de 5-6 metrii...? Ai idee ce inseamna 2 metri inaltime...? E cit inaltimea unei usi...Dar 2,5 metri...? E clar ca privesti in sus...Ce tocuri puteai sa porti ca sa ajungi la inaltimea asta...? Sau mergeai pe picioroange...? Te apleci de pe picioroange de la 2-2,5 metri inaltime deasupra corpului unei persoane ca sa o examinezi...? Nu ti se pare ca e un scenariu mult prea tras de par...? Si cum fugi pe tocuri sau picioroange...? Noaptea...? Nu crezi ca-si rupea gitul...? Sau crescuse o viata intreaga linga actori de circ...?
La doi metri inaltime (nu vorbesc de inaltimi mai mari...) nu faceai armata la constructii...Ci in alta parte...

Inaltimea ,,umbrei'' este una aproximativa.
Analizand declaratiile martorilor vei observa ca ea variaza intre 1.90 si 2.5 m .

Era intuneric si ceata, dar becul de deasupra usii dormitorului meu ardea.....cand am iesit din camera, am observat la o distanta de circa 6-8 metri de mine, in dreptul geamului de la camera gradatilor, pe trotuar, la circa 1-1,5 metri departare de zid (sau poate chiar pe scarile de acces pe trotuar), o silueta intunecata, neagra, care se distingea clar de imprejurimi.(vezi schita de la figura 3, pozitia 1).
Avea inaltimea de circa 1,90-2,00 metri...silueta statea nemiscata si aproape ca se contopea cu intunericul, asa ca nu am putut distinge nici un fel de detaliu (maini, picioare sau cap).


Trebuie insa sa nu uiti un lucru important : complicele avea pe cap o masca confectionata , prevazuta cu coarne . Nu stiu ce lungime aveau coarnele  atasate la acea masca , dar cu siguranta erau destul de mari devreme ce acest detaliu a fost observat si de soldatii care erau in dreptull usii .
Probabil o persoana de 1.85-1.90 cu o masca cu coarne pe cap pare destul de impozanta , cred...
Plus ca mai era si intuneric afara , soldatii erau  speriati , mai adaugam cativa cm si din acest motiv (factorul subiectiv , emotional ) :wink:

PS Sunt situatii cand te bati cu unul noaptea si ai impresia ca te-ai batut cu o matahala de 1.90 , iar a doua zi afli ca ai luat bataie de la un pitic . :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

StarDust

Da, dar ancheta oficiala a inceput dupa ce soldatii speriati au ajuns la "Glajerie". De ce gradatii nu i-au impiedicat sa ajunga acolo stiind ca astfel povestea va lua amploare??? (oare nu au judecat nici macar atata lucru)? Si apoi era armata, era suficient ca caporalul sa zica "echiparea si la baraca" sa-i intoarca. Faptul ca nu au avut autoritatea sa faca asta pentru mine denota ca atat soldatii, cat si ei erau prea speriati! Ca nu au vrut sa accepte asta ulterior (ca erau speriati) asta e o alta poveste. Am facut si eu armata, si multi dintre dvs. la fel. Cum vi se pare faptul ca o subunitate, cu sefi cu tot sa paraseasca locul unde erau detasati asa de capul lor? Cred ca asta nu se putea intampla decat daca erau cu totii f. speriati.
Va salut.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kymosabe

Citat din: Kymosabe din  30 Noiembrie 2007, 21:21:08
Sergentul cade pe spate , ,,creatura'' se apleaca asemenea unui animal de prada asupra lui si il ,,examineaza'' dupa care se intoarce si fuge.
Desigur ca acea ,,creatura  '' nu putea sa se intoarca si sa fuga normal, ca un om , deoarece ar fi parut suspect . Trebuia sa imite un animal pentru a fi cat mai convingator .
Atunci cand vrei sa imiti un animal  cel mai usor de copiat sunt gesturile unei maimute , mai precis ale unei gorile (probabil datorita asemanarii dintre cele doua specii).

Despre modul in care se deplasa ,,creatura'' Katona Andrei afirma:..."Nu semana nici a om, nici a animal...Am vazut umbra disparand, ca un om cand fuge prin apa, aplecandu-se mult intr-o parte si in alta, dar nu ca un urs sau alt animal, ca am vazut ursi destui...Parca plutea, cand pe un picior cand pe altul...."

Imi parea rau ca nu am acum niciun filmulet cu o persoana care alearga incercand sa imite o gorila ( sau mai bine zis pe King Kong  :lol:) .
Mai mult , Dorr Ion spune ca a distins niste ,,maini care atarnau pe langa corp , ca doua mari semicercuri sau paranteze'' . Potrivire perfecta de caracter  :lol: .




Am gasit pe youtube un filmulet cu ajutorul caruia sa va faceti o impresie privind modul in care se deplasa ,,umbra''.

http://www.youtube.com/watch?v=JpqJfqbkCgw

PS Acum faceti un exercitiu de imaginatie : acoperiti babuinul care apare in filmulet cu o patura neagra si puneti-i o masca cu coarne pe cap .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

StarDust

Kymo, tu acum vrei sa faci cu noi ceea ce scrie la subsolul mesajelor tale?  :-D. (Sper ca stii de gluma!)  :wink:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kymosabe

Citat din: StarDust din  01 Decembrie 2007, 13:40:43
Kymo, tu acum vrei sa faci cu noi ceea ce scrie la subsolul mesajelor tale?  :-D. (Sper ca stii de gluma!)  :wink:

Acum depinde. La unii chiar le-as pune o patura in cap. :wink:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

StarDust

Sa stii ca si eu m-am gandit mult la varianta cu farsa in cazul Balea, dar asa cum am zis mai jos... ceva e cam putred in varianta aceasta... S-ar explica doar daca toti soldatii erau tot timpul beti si nu judecau ce fac... Sincer sa fiu, nu cred ca acei soldati puteau sa se sperie in halul acela doar o mogaldeata cu o patura in cap... sau care arata asa...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kymosabe

Citat din: StarDust din  01 Decembrie 2007, 13:53:35
Sa stii ca si eu m-am gandit mult la varianta cu farsa in cazul Balea, dar asa cum am zis mai jos... ceva e cam putred in varianta aceasta... S-ar explica doar daca toti soldatii erau tot timpul beti si nu judecau ce fac... Sincer sa fiu, nu cred ca acei soldati puteau sa se sperie in halul acela doar o mogaldeata cu o patura in cap... sau care arata asa...

Soldatii in cauza aveau un nivel educational (ca sa nu ii jignesc si sa spun un nivel al inteligentei) mediu , iar in cazul unora sub mediu. Asta inseamna ca erau oameni simpli , de la tara , cu frica lui Dumnezeu .
Soldatii au vazut aratarea  de la distanta , in intuneric . Crezi ca daca ar fi vazut-o ca si Radu Ion de la 1 m  nu si-ar fi dat seama ca e o gluma?
Nu te intrebi de ce nimeni nu a descris chipul creaturii ? Iti spun eu . Erau atat de speriati incat le-a fost frica sa o priveasca de aproape.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)