Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Intâlnire de gradul III, Bâlea Lac, 23-25 septembrie 1978 (Cãlin N. Turcu)

Creat de Urban, 28 Noiembrie 2007, 16:48:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Urban

                      Calin Turcu

In continuare, imi voi permite sa fac cateva scurte remarci pe marginea celor doua scrisori.
Deci, prima dintre ele nu era semnata de expeditorul ei.
In plus, scrisorile nu au fost datate.
Stampila de plecare de pe primul plic era 25 septembrie 1993.
Asadar, "exact la 15 ani" de la derularea principalelor evenimente ale afacerii Balea-Lac.
Inca de la primirea primei scrisori, am inceput sa imi pun o serie intreaga de intrebari.
Iar la sosirea celei de-a doua, numarul acestora a crescut considerabil.
Trebuie sa recunosc insa faptul ca o parte a lor aveau un caracter destul de subiectiv.
Fara a respecta o ordine anume si evident fara a avea pretentia de a le fi epuizat pe toate, incerc sa redau in continuare cateva dintre nelamuririle ce ma framantau atunci.

1.Oare intreaga atitudine prieteneasca si ospitaliera a lui Radu Ion, pe care a manifestat-o atunci cand l-am vizitat la Craiova, nu a fost,  in realitate, decat masca unei profunde suspiciuni si neincrederi ?

2.El a crezut ca sunt de la Securitate....Ar fi avut curajul, in timpul intrevederii noastre de la Craiova, sa imi spuna adevarul, daca nu-I relatam povestea cu disparitia mea, banuind totusi ca sunt securist ?...Putin probabil....

3.Si apoi, daca as fi fost cu adevarat "de la Securitate", ar mai fi fost nevoie sa alerg atata, consumand timp, energie si bani, trimitand scrisori, dand telefoane si efectuand deplasari, incercand sa-i aflu adresa lui Radu Ion ?..."Superiorii" mei nu mi-ar fi pus-o, pur si simplu, la dispozitie, fara atatea complicatii si cautari sterile ?

4.E drept ca la intalnirea de la Craiova, Radu Ion nu avea de unde sa stie ca voi scrie de toata povestea intr-o carte...El afirma:..."N-am crezut nici o clipa ca veti publica ceva."
Avea sa citeasca acesta carte cativa ani mai tarziu.
Care este cauza si care este efectul in aceasta privinta ?
Oare pe Radu Ion l-a influentat ceea ce citise in carte, determinandu-l sa imi spuna adevarul ?
Cauza "adevarului" se afla in carte ?
Ori in propria constiinta a lui Radu Ion ?

5.Daca nici macar sotia lui nu cunostea "adevarul", mi l-ar fi dezvaluit el mie, unui necunoscut, care-I intra pentru prima oara in casa ?
Acest "adevar" nu-I este dezvaluit sotiei, nici macar dupa vizita pe care i-am facut-o acasa ?

6.Radu Ion nu mai cunoaste numele caporalului cu care a aranjat "farsa"...El afirma in prima scrisoare:..."inca un caporal care vad ca nimeni nu stie nimic despre el..." si "...care nu-i mai stiu numele..."...
Oare, nici chiar dupa ce a citit cartea pe care i-o trimisesem ?
Au facut armata impreuna, au fost colegi de camera o perioada oarecare de timp si nu-si mai aminteste numele lui ?
Deodata, dupa numai o luna de zile, in a doua scrisoare, Radu Ion si-l aminteste pe caporalul Nica si astfel in toata povestea apare un nume nou "caporalul Nica".

7.Ce rol au jucat cei doi angajati de la statia terminus a telecabinei: Roth Martin si Cheta Victor ?
Dar Tischler Rudolf – Sef santier ICMJ ?
S-au inteles acestia cu cei doi gradati sa participe la o "farsa", sa-i sperie putin pe soldatii in termen " ca sa nu mai plece noaptea la cabana turistilor" ?

8.Ce rol a avut "torta mare" aprinsa de Radu Ion ?
Pentru care motiv a imbibat-o in motorina, ca apoi sa o stinga in zapada ?
Numai ca sa "lumineze toata valea" ?
Facand aceasta "gluma", nu s-a gandit si la consecinte ?
Uitase oare atat de repede ca doar la cativa pasi de baraca lor se afla o cisterna incarcata cu motorina ?

9.De fapt, care este motivul real al plecarii soldatilor, noaptea, la cabana turistica ?
Faceau amor cazon cu bucataresele si servitoarele de acolo ?
Ori mergeau pur si simplu sa se imbete ?

10.Cum se face ca soldatii s-au speriat atat de tare, incat dupa ce au plecat la Balea-Cascada (la Glajerie), nu au mai vrut cu nici un chip sa se intoarca ?
Ce i-a ingrozit intr-o asemenea masura ?
O "simpla" inscenare a celor doi gradati ?
Care a fost motivul real al comportamentului soldatilor ?

11.De ce afirma Radu Ion:..."Intamplarea luase o amploare destul de mare" si "va dati seama ce consecinte am fi avut daca s-ar fi aflat ?
Ce consecinte ar fi putut suferi el, daca ar fi spus din capul locului adevarul ?
I-ar fi luat cineva capul ?

12.Radu Ion spune:..."Va stimez prea mult ca sa va las sa cercetati pe o pista gresita ".
Sa fim seriosi !...In primul rand, daca ma stima, cum afirma el, nu m-ar fi mintit..Povestea ca a crezut ca sunt "de la Securitate", nu prea tine aici.
Iar in al doilea rand, de ce nu trebuie sa cercetez pe o pista gresita ?

13.Evenimentele de la Balea-Lac din toamna anului 1978 au fost intr-adevar o "inscenare regizata" ?...Ori au fost perfect "reale",iar "cineva" stie cu precizie care este adevarul si nu doreste ca altcineva sa mai scormoneasca pentru aflarea lui ?
De ce "nu trebuie sa mai stie nimeni despre ce a fost acolo" ?

14.In fapt, nu chiar "toate au o explicatie" plauzibila...De pilda, ce-i cu "coronita de lumini" ?
Dar cu zgaraieturile de pe oblonul inchis al ferestrei, observate a doua zi de mai multi martori, iar mai tarziu de investigatorii sibieni care le-au si fotografiat ?
La o analiza mai atenta a cazului, pot fi gasite numeroase aspecte care nu-si gasesc "explicatia" in scrisorile lui Radu Ion.

15.Teama si retinerea pe care o manifesta Radu Ion la data intocmirii scrisorilor lui (toamna lui 1993) nu-si mai gasesc justificari logice sau rationale.
El imi cere sa distrug scrisorile dupa ce le citesc...De ce se mai teme acum ?
Il vor lua din nou in armata si-l vor incarcera pentru inducerea in eroare a anchetatorilor militari din 1978 ?
Sau crede ca se va face de ras pentru ca a mintit ?
Crede Radu Ion ca va suferi alte repercursiuni din partea oficialitatilor ?
Ce ar putea pati la aproape 20 de ani de la acele intamplari ?
Si din partea cui ?

16.In sfarsit, daca cineva, oricine ar fi el, ar parcurge citind cu atentie toate detaliile cazului Balea-Lac, ar putea sa intocmeasca un scenariu de genul celui cuprins in scrisorile lui Radu Ion ?
I-ar fi greu unui cititor prezumtiv, cat de cat destoinic si inteligent ca, pe baza datelor avute la indemana, sa dea o alta intorsatura lucrurilor ?

Va urma...

Urban

                         Finalul cazului   (sau poate inceputul ? )

Se-nvalmasira-n mine ganduri nelamurite.
Oare toata stradania mea fusese zadarnica ?
Scrisesem si vorbisem publicului de nenumarate ori despre "Cazul Balea-Lac" si acum totul se ducea de rapa ?
Si intr-o noapte am avut un "cosmar":
..."..Se facea ca m-am dus din nou la Craiova....L-am luat pe Radu Ion de acasa, si dupa ce l-am convins ca nu am la mine nici un fel de aparat de ascultare sau inregistrare, ne-am asezat impreuna pe o banca dintr-un parc aflat in apropierea garii.
Aici l-am intrebat direct:..."Ia asculta domnule, ce te-a facut sa negi toata povestea ?"...La care, se facea ca Radu Ion imi raspundea:

"...Cei care m-au sfatuit si mi-au dictat sa va scriu cele doua scrisori au fost aceiasi care in 1978 mi-au ordonat sa nu dau ochii cu investigatorii veniti la Balea-Lac...Va rog din nou sa distrugeti scrisorile si sa nu spuneti nimanui ce am discutat noi acum...Nu voi recunoaste niciodata ca aceasta intalnire a avut loc...Ganditi-va ca am familie si copii de crescut si probabil ca si dvs. aveti...Nu vreau sa va fac nici un rau...Intalnirea noastra de acum nu a avut loc.........................."

Din acest cosmar, m-am trezit brusc, cu transpiratia siroindu-mi pe tample si pe sira spinarii....Credeam ca in acest vis voi gasi o lamurire pentru mine, pentru intrebarile fara numar pe care mi le puneam....Dar nu a fost sa fie asa.

Dupa ce m-am dezmeticit putin, a inceput sa imi creasca in cuget, mai sus chiar decat muntii Fagarasului, o indarjire cumplita....O INDARJIRE IMPOTRIVA FRICII SI A PROSTIEI GENERALIZATE...

Si numai atunci am luat hotararea de a scrie aceasta carte....

                                                                      SFARSIT

Urban:
In urma subiectului de aici se naste o noua intrebare:
De ce a murit Calin Turcu ?

Kymosabe

Citat din: alx din  28 Noiembrie 2007, 23:10:04
pai tocmai din obisnuinta ar fi trebuit sa le semneze!

Nu ai de unde sa stii ce ,,obisnuinte'' avea Radu Ion , daca isi punea sau nu semnatura pe scrisori .


Citat din: alx din  28 Noiembrie 2007, 23:10:04
si da,e important sa fie semnate...tocmai de aceea scrisorile pot sa nu fie cele adevarate!

Asa cum spunea si Shadowman o expertiza grafologica ar fi facut cat o semnatura .Atata timp cat scrisorile au fost scrise de mana cel care le-a redactat (presupunand ca sunt false) ar fi putu sa le si semneze caci oricum nu mai conta . Doar o expertiza grafologica ar fi demonstrat daca   ii apartin sau nu lui Radu Ion

Citat din: alx din  28 Noiembrie 2007, 23:10:04
serios?
drept dovada ca s-a inselat sta faptul ca acele scrisori au fost publicate...desi el nu dorea asta!

Nu cred ca il interesa daca marturia lui era publicata sau nu . Probabil a vrut doar sa spuna adevarul asupra acestui caz deoarece nu mai putea fi tras la raspundere de nimeni . Sa nu uitam ca aceste scrisori au fost scrise dupa 89 , cand frica fata de Securitate disparuse . Probabil se simtea vinovat fata de dl Calin Turcu  , si a dorit sa-i spuna adevarul despre acele evenimente . Sa stii ca e mult mai usor , sa te destainui unui strain , decat familiei sau rudelor .

Citat din: alx din  28 Noiembrie 2007, 23:10:04
   tot asa intrigat esti si de cazul amintit mai sus,cel din Hopkinsville,Kentucky?   ca din relatarile martorilor...ceea ce i-a atacat avea urechi mari,care ar puteau fi confundate,in anumite conditii,cu niste coarne...

Pai in acest caz nu a spus nimeni ca ,,aratarea'' avea coarne , in timp ce in cazul Balea-Lac da .




Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Urban

Citat din: Kymosabe din  28 Noiembrie 2007, 23:45:43
Nu ai de unde sa stii ce ,,obisnuinte'' avea Radu Ion , daca isi punea sau nu semnatura pe scrisori .   

Tu cand scrii o scrisoare, te semnezi ?

Citat din: Kymosabe din  28 Noiembrie 2007, 23:45:43
Asa cum spunea si Shadowman o expertiza grafologica ar fi facut cat o semnatura .Atata timp cat scrisorile au fost scrise de mana cel care le-a redactat (presupunand ca sunt false) ar fi putu sa le si semneze caci oricum nu mai conta . Doar o expertiza grafologica ar fi demonstrat daca   ii apartin sau nu lui Radu Ion

Corect...

Citat din: Kymosabe din  28 Noiembrie 2007, 23:45:43
Nu cred ca il interesa daca marturia lui era publicata sau nu . Probabil a vrut doar sa spuna adevarul asupra acestui caz deaoarece nu mai putea fi tras la raspundere de nimeni . Sa nu uitam ca aceste scrisori au fost scrise dupa 89 , cand frica fata de Securitate disparuse . Probabil se simtea vinovat fata de dl Calin Turcu  , si a dorit sa-i spuna adevarul despre acele evenimente . Sa stii ce e mult mai usor , sa te destainui unui strain , decat familiei sau rudelor .

Poate dupa ce a spus adevarul prima data a fost constrans de catre "cineva" sa nege intreaga afacere de nivel national care divulgata ar fi putut scoate la lumina lucruri nu tocmai dorite si considerate ca "secrete de stat".
Tu secretele tale le spui strainilor sau in primul rand sotiei sau prietenei ?

Kymosabe

Citat din: Urban din  28 Noiembrie 2007, 23:53:33
Tu cand scrii o scrisoare, te semnezi ?


Cunosc regulile de redactare ale unei scrisori . Probabil dl Radu Ion nu a vrut ca acea scrisoare sa arate ca o declaratie , in genul celor date la Securitate , ci mai degraba ca o destainuire facuta unui amic .


Citat din: Urban din  28 Noiembrie 2007, 23:53:33
Poate dupa ce a spus adevarul prima data a fost constrans de catre "cineva" sa nege intreaga afacere de nivel national care divulgata ar fi putut scoate la lumina lucruri nu tocmai dorite si considerate ca "secrete de stat".
Tu secretele tale le spui strainilor sau in primul rand sotiei sau prietenei ?


Nu inteleg aceasta disperare de a inventa men in black mioritici . Pe timpul lui Ceausesc Securitatea era normal sa investigheze astfel de cazuri , intimidand martorii . Acest lucru nu se mai aplica in momentul de fata , deoarece dreptul la exprimare nu mai este ingradit .

In ceea ce priveste secretele , faptul ca e mai usor sa te destainui unui strain nu am inventat-o eu .


PS Am uitat sa te felicit pentru efortul tau de a aduce in actualitate acest caz . Apreciez gestul tau. Toate respectele mele .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Urban

Poate ca unii din cei care au avut acces pe vremea aia la informatiile referitoare la caz si posibil care au avut chiar drept de decizie, pot fi in functii de conducere astazi....
Tu crezi ca ar fi placut pentru ei sa fie scoase informatii care i-ar aduce in prim plan ?...

Kymosabe

Hai sa fim seriosi .
Nu cred ca intereseaza pe multi acest caz . Sunt probleme mult mai importante , decat o farsa de acum 30 de ani , luata drept intalnire de gradul 3.
Singurii care ar avea de suferit ar fi cei pasionati de ufologie deoarece ar mai cadea un mit .

Vreau sa clarific un aspect : eu nu spun ca acele scrisori sunt autentice , ca intamplarea a fost o farsa nevinovata .
Vreau doar sa subliniez faptul ca este important sa se faca o investigatie mai atenta asupra acestui caz , si special aceste doua scrisori , care cred eu sunt cheia intregului caz.
Atata timp cat investigatiile sunt facute de scriitori , pasionati , intotdeauna va exista o urma de subiectivism .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

spooky

Citat din: Urban din  28 Noiembrie 2007, 23:38:58
Urban:
In urma subiectului de aici se naste o noua intrebare:
De ce a murit Calin Turcu ?

hai, nici chiar asa...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

o parte dintre cei care au fost in preajma evenimentelor de la acea vreme cred ca acei militari, tineri fiind, neexperimentati cu mediul destul de ostil, dupa ce au consumat bauturi alcoolice, s-au speriat de probabil un animal care se ratacise prin zona.

nu a existat nici o alta investigatie ulterioara, iar daca a existat una, a fost doar limitata ce s-a restrans la interogarea militarilor.

cabana in cauza la care s-a produs incidentul nu este cea din poza indicata de urban.

cabana, mai corect spus, baraca, era un temporara in care stateau militarii care lucra la construirea hotelului si la telecabina.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Urban

Citat din: Kymosabe din  29 Noiembrie 2007, 00:28:55
Hai sa fim seriosi .
Nu cred ca intereseaza pe multi acest caz . Sunt probleme mult mai importante , decat o farsa de acum 30 de ani , luata drept intalnire de gradul 3.
Singurii care ar avea de suferit ar fi cei pasionati de ufologie deoarece ar mai cadea un mit .

Pana mai alaltaieri daca te intreba cineva probabil ziceai ca exista probabilitati ca afacerea Balea Lac sa fie reala in proportie de 90 la suta....acum in urma mesajelor de aici ti-ai schimbat optica....Vezi tu, puterea asta de convingere "e mare"... Valabil si pentru Spooky

Citat din: spooky din  29 Noiembrie 2007, 00:30:57
hai, nici chiar asa...

De ce nu Spooky....ia mai gandeste-te ?
Poti sa demonstrezi contrariul....

Citat din: spooky din  29 Noiembrie 2007, 00:36:40
o parte dintre cei care au fost in preajma evenimentelor de la acea vreme cred ca acei militari, tineri fiind, neexperimentati cu mediul destul de ostil, dupa ce au consumat bauturi alcoolice, s-au speriat de probabil un animal care se ratacise prin zona.

nu a existat nici o alta investigatie ulterioara, iar daca a existat una, a fost doar limitata ce s-a restrans la interogarea militarilor.

cabana in cauza la care s-a produs incidentul nu este cea din poza indicata de urban.

cabana, mai corect spus, baraca, era un temporara in care stateau militarii care lucra la construirea hotelului si la telecabina.

Si totusi, cazul este de referinta in ufologia romaneasca....sau nu ?
In curand, cercetarile lui Calin Turcu asupra zonei Hoia Baciu...

Kymosabe

Citat din: Urban din  29 Noiembrie 2007, 00:38:41
Pana mai alaltaieri daca te intreba cineva probabil ziceai ca exista probabilitati ca afacerea Balea Lac sa fie reala in proportie de 90 la suta....acum in urma mesajelor de aici ti-ai schimbat optica....Vezi tu, puterea asta de convingere "e mare"...

Nu e vorba de putere de convingere , Urban,  e vorba de noi probe in acest caz , de noi piste , care ar trebui investigate .Si repet , spre rusinea mea , nu stiam de aceste scrisori .

Citat din: Urban din  29 Noiembrie 2007, 00:38:41
De ce nu Spooky....ia mai gandeste-te ?
Asta imi aduce aminte de Luis Lazarus  . Numai el vede intr-un banal deces   ,,o moarte suspect de suspecta''. :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Urban

Citat din: Kymosabe din  29 Noiembrie 2007, 00:43:04
Nu e vorba de putere de convingere , Urban,  e vorba de noi probe in acest caz , de noi piste , care ar trebui investigate .Si repet , spre rusinea mea , nu stiam de aceste scrisori .
Asta imi aduce aminte de Luis Lazarus  . Numai el vede intr-un banal deces   ,,o moarte suspect de suspecta''. :lol:

Ce faci daca am inventat eu scrisorile...?

spooky

Urban, eu iti spun de ce stiu personal, si nu de la altii.

Iar cat priveste conspiratia invocata, "modus operandi" nu se potriveste.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Kymosabe

Citat din: Urban din  29 Noiembrie 2007, 00:44:25
Ce faci daca am inventat eu scrisorile...?

Dupa cate am reusit sa te,,citesc'' , te cred in stare .
Daca e asa nu-mi ramane decat sa te felicit. Ai facut-o intr-un stil mare.
Asa ne trebuie daca ne numim pasionati de fenomenul UFO , dar nu avem in biblioteca aceasta carte.
Promit ca maine o cumpar .

Citat din: spooky din  29 Noiembrie 2007, 00:36:40
o parte dintre cei care au fost in preajma evenimentelor de la acea vreme cred ca acei militari, tineri fiind, neexperimentati cu mediul destul de ostil, dupa ce au consumat bauturi alcoolice, s-au speriat de probabil un animal care se ratacise prin zona.

Ai uitat sa precizeze ca aveau un nivel de inteligenta mediu sau chiar sub mediu.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

lylyt_ice

 Eu cred cu toata taria ca aceste scrisori sunt falsuri sau Radu Ion le-a scris dictate de cineva anume sau numai din purul motiv ca doreste sa fie lasat in pace de catre curiosi . Daca toata povestea ar fii fost numai o gluma (ceea ce nu cred) de ce pe movila de pamint si pe locul unde s-a petrecut incidentul cu acea silueta nu s-au gasit nici un fel de urme pe zapada ? si daca Radu Ion si acel coleg necunoscut(Nica) ar fii glumit numai...nu cred ca ar fii riscat ca (de teama), soldatii sa se uneasca si sa atace creeatura cu cutitul, mai ales ca inainte de ultima intilnire cu monstrul unul dintre soldati, a amenintat ca, daca mai apare monstrul el v-a ataca cu cutitul, de unde stiau ei cum vor reactiona soldatii(?) ...daca sareau toti pe acel monstru si pana sa-si dea seama ca-i o gluma, l-ar fii terminat pe bietul Nica.Si... inca ceva: cand Radu Ion, a vazut ca soldatii pleaca din acel loc de frica...de ce nu le-a spus ca au vrut sa-i sperie si ca totul a fost numai o gluma...de ce au tacut, lasind sa ia toata povestea o astfel de amploare? Mie mi se par unele detalii, mult prea reale si aceste scrisori sunt total irelevante si fara sens......
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?