Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

10.000 de motive pentru care extraterestrii amana un contact direct

Creat de Urban, 23 Septembrie 2007, 04:56:28

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

antoniu

ai vazut de ce ne evita extraterestrii sa ne contacteze ..? le este frica ca vor intalni specimene care se lovesc in cap cu termeni pe care nu-i inteleg ca "psihoring" "ringpsiho" loc de bataie intelectuala si nu stiu cu se va defini exact notiunea in dialectul "soahili" sau chineza .......oricum aceste specimene stau prost cu :comparatia,ordonarea,disocierea,asocierea,sistematizarea,abstractizarea,concretizarea (operatiile gandirii) nemaivorbind de :diviziunea,omisiunea,substitutia,augumentarea,restructurarea,diminuarea,amalgamarea,combinarea,inversiunea si aglutinarea(operatii ale creativitatii)....de fapt fiind in faza de vocaliza (A) ancestrala de tip reflex,cred ca extraterestrii vor refuza in continuare contactul chiar daca ai evolua la vocaliza (A) gestuala sau articulata.... ca limbajele pe care le folosim fie ca sunt naturale sau formale se impiedica in terminologie....ai reusit stimabile sa transformi o notiune pivot,in una de tep balast ,nici macar operationala...pacat de efortul depus ...daca te impiedici de termeni si nuante ...esti in mlastina deznadejdii ...si cred ca peste inca  cativa ani  ai sa ajungi in padurea cu fiare.. ca la muntele de lumina putini ajung. cauta in dictionarul limbii universale IDU si ai sa gasesti  "PSIHORING" .

lylyt_ice

 Mai fratilor...eu nu stiu cum v-a simtiti voi(?) dar remetiralul si lamaia nu mai ajuta la nimic...daca aveti ceva mai eficient anuntatii....!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Kymosabe

Citat din: antoniu din  24 Februarie 2008, 23:03:05
ai vazut de ce ne evita extraterestrii sa ne contacteze ..? le este frica ca vor intalni specimene care se lovesc in cap cu termeni pe care nu-i inteleg ca "psihoring" "ringpsiho" loc de bataie intelectuala si nu stiu cu se va defini exact notiunea in dialectul "soahili" sau chineza .......oricum aceste specimene stau prost cu :comparatia,ordonarea,disocierea,asocierea,sistematizarea,abstractizarea,concretizarea (operatiile gandirii) nemaivorbind de :diviziunea,omisiunea,substitutia,augumentarea,restructurarea,diminuarea,amalgamarea,combinarea,inversiunea si aglutinarea(operatii ale creativitatii)....de fapt fiind in faza de vocaliza (A) ancestrala de tip reflex,cred ca extraterestrii vor refuza in continuare contactul chiar daca ai evolua la vocaliza (A) gestuala sau articulata.... ca limbajele pe care le folosim fie ca sunt naturale sau formale se impiedica in terminologie....ai reusit stimabile sa transformi o notiune pivot,in una de tep balast ,nici macar operationala...pacat de efortul depus ...daca te impiedici de termeni si nuante ...esti in mlastina deznadejdii ...si cred ca peste inca  cativa ani  ai sa ajungi in padurea cu fiare.. ca la muntele de lumina putini ajung. cauta in dictionarul limbii universale IDU si ai sa gasesti  "PSIHORING" .

ai vazut de ce ne evita extraterestrii sa ne contacteze ..? le este frica ca vor intalni specimene care se lovesc in cap si inventeaza termeni precum ,,psihoring''  . :wink:

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

lylyt_ice

 55.?...Pentru ca, nu vor sa plateasca "taxa de inscriere" a vehicolelor cu care se deplaseaza in spatiul terestru.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

DTJNBR

Credeti ca au descoperit deja curentul ? au inventat cumva televizorul, calculatorul etc. ? cum ar fi sa vina pe pamant intr-un OZN confectionat din lemn propulsat doar de fortele motrice ale echipajului navei ?

Sau poate ca la fel cum noua ni se pare normal sa evoluam as si lor li se pare normal sa degenereze astfel ca in loc sa ajunga sa are pamantul cu OZN-uri acum il ara cu prosti.

DTJNBR


Urban

Citat din: antoniu din  24 Februarie 2008, 23:03:05
ai vazut de ce ne evita extraterestrii sa ne contacteze ..? le este frica ca vor intalni specimene care se lovesc in cap cu termeni pe care nu-i inteleg ca "psihoring" "ringpsiho" loc de bataie intelectuala si nu stiu cu se va defini exact notiunea in dialectul "swahili" sau chineza .......oricum aceste specimene stau prost cu :comparatia,ordonarea,disocierea,asocierea,sistematizarea,abstractizarea,concretizarea (operatiile gandirii) nemaivorbind de :diviziunea,omisiunea,substitutia,augumentarea,restructurarea,diminuarea,amalgamarea,combinarea,inversiunea si aglutinarea(operatii ale creativitatii)....de fapt fiind in faza de vocaliza (A) ancestrala de tip reflex,cred ca extraterestrii vor refuza in continuare contactul chiar daca ai evolua la vocaliza (A) gestuala sau articulata.... ca limbajele pe care le folosim fie ca sunt naturale sau formale se impiedica in terminologie....ai reusit stimabile sa transformi o notiune pivot,in una de tep balast ,nici macar operationala...pacat de efortul depus ...daca te impiedici de termeni si nuante ...esti in mlastina deznadejdii ...si cred ca peste inca  cativa ani  ai sa ajungi in padurea cu fiare.. ca la muntele de lumina putini ajung. cauta in dictionarul limbii universale IDU si ai sa gasesti  "PSIHORING" .

darieglobur

Citat din: Urban din  23 Septembrie 2007, 04:56:28
Un test simplu, fiecare sa se gandeasca la un motiv pentru care o supercivilizatie nu ne-ar contacta sau pentru care amana cat mai mult un contact direct cu rasa umana.
Sunt curios cam in cate zile atingem 10000 de motive.

Pentru o ordonare mai buna numerotati si motivul. :-D

1.Diferenta dintre sistemul nostru de comunicare si cel al lor.

acum nu stiu daca am putea gasi 10000 de motive. dar e de-ajuns sa gasim vreo doua-trei, da' bune! :-D
in primul rand cred ca ar fi bine sa stabilim ce intelegem mai exact prin "supracivilizatie", caci s-ar putea ca multi dintre noi sa ne reprezentam diferit acest concept. eu, de exemplu, prin supracivilizatie inteleg o civilizatie situata cu mult deasupra noastra, in primul rand spiritual. adica ceva la care noi am ajunge, sa spunem, in urma a sute de mii de ani de evolutie, daca nu milioane, si asta presupunand ca drumul nostru ar fi unul lin. insa aici avem o dificultate, in sensul ca, la stadiul in care ne aflam, este pur si simplu dificil sa ne imaginam o astfel de supracivilizatie, dar sa-i mai intelegem motivatia si modul de fiintare.
probabil ca pentru o astfel de supracivilizatie, a ne contacta ar insemna sa ne violeze liberul arbitru si sa ne influenteze intr-un mod neacceptabil pentru ei. cel mult ar putea sa ne contacteze mental si asta doar la nivel de cativa indivizi remarcabili, dar asta nu se numeste contact intre civilizatii.
ca sa n-o mai lungesc, cred ca motivul pentru care nu ne contacteaza o supracivilizatie consta in insasi diferenta de nivel dintre ei si noi.
...und Sie fliegen doch!

Interesent

Va salut.
Incerc si eu sa dau citeva motive:

56) Daca sistemul nostru solar cu planeta noastra se afla int-run "pustiu cosmic" inseamna cu nu vom fi gasiti asa repede. Motivul, de ce noi locuim in acest pustiu, trebuie analizat separat.
57) Daca noi in trecut am avut contacte cu extraterestrii si aceia ne-au influentat la un anumit grad evolutia noastra planetara, trebuie sa se gaseasca dovezi arheologice. Unele ramasite s-au mai gasit si sint ca asemenea declarate, dar  stiintific sint ele inca neacceptate. Pe cealalta parte poate ca extraterestrii au sters cu intentie unele urme ale lor cind au parasit aceasta planeta, ca unele adevaruri si influente sa dispara din istoria noastra paminteana.
58) In cazul ca noi sintem cunoscuti de unele rase extraterestre (prin expeditiile trecute) in sitemul nostru solar, fiind situati ca o insula deosebita intr-un colt mai aparte al acestui cosmos, exista posibiltatea ca ei sa se fi inteles intre ei, ca numai citiva oameni de aici cu o inteligenta inalta si potrivita sa fie pentru un contact cu ei adecvati si alesi. Analizind stadiul nostru de inteligenta si spiritual poate au ajuns ei la concluzia, ca deocamdata nu este recomandabil sa se ia cu noi in stil mare contact si sa se intre cu noi intr-o alianta interplanetara. In acest fel se formeaza prin contactele marginale cu unii oameni adecvati o incerare de a aduce si a obisnui pamintenii cu idea de viata humana in afara pamintului, dar la un nivel neutral, adica acceptind ca si extraterestrii sint si ramin tot asa oameni cu parti bune si slabiciuni, nefiind atotputernicia sau supraoameni. Se dezvolta pamintenii si accepta unele adevaruri si realitati cu timpul, nu mai dureaza mult, si cindva se va putea intra in acel contact intensiv si poate in acea alianta interplanetara.

Sa sper ca nu am repetat nici un motiv scris pina acuma. Dupa cum avazut nu este asa.
Vo doresc o zi buna - Interesent.

redbyst

59. Poate chiar nu meritam sa fim luati in seama! cand nivelul de cunoastere al omului va fi foarte avansat si vom putea fi considerati ca un potential pericol pt ei ori chiar pt noi, poate se va intampla.
Daca este adevarat tot ce se spune despre 2012 si vom evolua atunci nu vad ce i-ar mai impiedica.

Lone Ranger

Sunt suparatzi pe Guvernul României :evil: pt. k nu vrea sa le dea patentul pilelor Karpen... :-D

Cyberdog

Fiindca desi au facut un prim pas,


n-au primit inca aprobare si masele ii asteapta cam asa


Si normal, nu au nici o intentie sa fie ridiculizati, dupa cum urmeaza .

askey

Poate intrebarea ar fi trebuit sa sune altfel:
10.000 de motive pentru care oamenii amana un contact oficial cu extraterestrii
... si s-ar gasi peste 10,000 de motive, unul dintre dintre ele ar putea fi acela ca ar desfiinta religia

Lone Ranger

Iote cum s-a ajuns la motivul nr. 63! Cît priveshte desfiintzarea religiilor, poate ca nu ne-ar strica...

romulus

CitatIote cum s-a ajuns la motivul nr. 63
---Urmeaza deci 64.........
---Zicand mai sus in topicu asta , cum ca eu personal cred ca deja ne-au contactat - si chiar destul de .....contondent pe ici pe colo , am sa siluesc putin titlul si-i zic " de ce nu ne contacteaza extraterestrii .....pe noi romanii " Si  uite ce raspuns nastrusnic mi-a fulgerat prin tartacuta :
----Plecand de la premisa ca America  a fost calcata si incalecata STRASNIC de aliens , judecand dupa multimea si diversitatea  semnalarilor din toate zonele ( personale, de grup, in societate, relatari media, programe de " dezvaluiri " , BAZE ALE LOR, etc)  .... m-am gandit ca alienii au preferat sa se instaleze in acea zona  pentru un motiv foarte  SIMPLU si anume : au gasit spatiul neprotejat, lipsea  protectia astrala  a locuitorilor actuali ai  Americii !!
----Cauza  este  exterminarea rasei care stapanea de fapt si de drept acel pamant, adica a indienilor si odata cu ea a TRADITIILOR  ei . Indienii bastinasi , aveau dupa cum se stie , o sumedenie de ritualuri, prin care invocau protectia divina ( nu-mi vine acum in cap decat denumirea aceea din Winnetou a lui " MANITU "  dar sigur mai erau si alti " zei" ori "dumnezei" ).
---  Daca ei , INDIENII - ar fi supravietuit , ar fi avut - cred -  puterea sa reziste invaziei, sprijiniti de " protectorii lor " din spatiu , asa cum noi romanii ,  se spune ca suntem protejati, cum zic unii - de Zamolxis. La noi traditiile sunt inca destul de bine ancorate in  popor ( mai ales pe zona rurala)  astfel incat, in nimicnicia noastra, poate facem ce ea ce trebuie, astfel incat pana acum  extraterestrii nu si-au permis sa ne incalece , de frica !!!?
---- Na , poftim,  motive! Deci : TRADITIE, PROTECTIE .....Cum va place ?
----Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David