Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ocolesc extraterestrii Romania? De ce?

Creat de romulus, 26 August 2007, 16:55:10

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Citat din: padme din  28 Iulie 2009, 19:41:17
aici http://www.xfacts.com/old/ probabil se gasesc cele 0,5% din ozn-urile extraterestre despre care vorbeste dl.lucian mai sus  :-o
nu cred ca pe vremea aia erau asa cunoscatori in ale sf-urilor  :-D

Bine punctat. Unii ignora probabil deliberat asemenea evidente cand se grabesc sa nege fenomenologia reala OZN.
Parerea mea...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

lylyt_ice

#61
Lucian a fost foarte explicid, si a spus ca el crede ca mare parte din OZN'uri sunt produsele tehnologiei terestre, deci si cele din tablourile vechi, fac parte din aceasta categorie, chiar daca sunt manevrate de Terieni care au parasit pamantul cu 20 000 de ani in urma, tot "TEHNOLOGIE TERESTRA" folosesc... :-D
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

padme

#62
merci ca mi-ai atras atentia lylyt_ice, probabil ca d'aia protagonistii tablourilor nu sunt speriati?! ideea e- ce stiau ei si noi nu stim?!

in afara de asta, enoh face referire la o gramada de calatorii si nu descrie "privitorii" ca fiind semeni de-ai nostri sau fosti locuitori de pe terra.

din cartea lui robert cohen, atlantida, reiese ca atlantii erau a 4-a rasa de oameni care a trait pe terra. evident, asa cum mentioneaza si lucian, aratau cu totul diferit.
adam apare in unele scrieri ca fiind foarte inalt si ... cu coada?!
ca omul actual este rezultatul manipularilor genetice este o ipoteza pe care am mai auzit-o si tind sa o cred. de curand am vazut pe discovery un documentar in care tocmai au descoperit ca ... homo erectus este alta specie fata de homo sapiens?! ca sunt doua specii diferite care au un stramos comun. si... ar mai fi si altele.

dupa cum zice si lucian si eu am citit la fel prin biblie, existenta unei rase superioare care are o activitate intensa pe terra; hibridarile din care iau nastere uriasii...; crearea lui adam din lut- adam care in sumeriana inseamna... fabricat- din scrierile sumeriene reiese ca...componentele(alt cuvant nu mai imi vine in minte acum) pt crearea lui adam au fost amestecate intr-un vas...de lut ?!...

padme

insa vizavi de vizitele pe terra si unul din motivele acestora l-am auzit intr-o emisiune tv, culmea nu in america:

o femeie din sicilia sustine, cu dovezi evident, ca de o perioada lunga de timp (n-am retinut exact cat) se fac aceste experimente pe ea! nu stie de ce a fost aleasa pt acest lucru. descrie "raprirea" si spune ca lumina care vine peste tine pur si simplu te paralizeaza incat nu te poti misca si nu ai vointa proprie. se incearca o forma de hibridare cu rasa umana intrucat au probleme, nu se pot inmulti si le dispare specia. comunica prin telepatie. au ales oamenii pt ca sunt rasa cea mai apropiata de ei. a spus ca noi credem gresit ca ei vin si pleaca de pe terra si ca parcurg ani lumina! de fapt sunt stabiliti aici de sute de ani. pe terra si pe luna. femeia sustine ca a suportat cca 18 astfel de "inseminari" artificiale, dupa care la 2 luni de sarcina i se preleva fatul! nu este singura marturie de acest tip! sustine ca rasa care incearca aceasta hibridare este in razboi cu o alta, iar daca ei nu reusesc vom avea probleme si noi! a consimtit sa apara intr-o emisiune tv asumandu-si riscul de a fi considerata nebuna, oricum ani buni asa au crezut toti despre ea, desi avea un fel arsuri pe piele de unde i-au fost prelevate mostre de tesut, fotografii cum arata dupa "rapire", analize la nivelul aparatuli genital si "s-a trezit" cu sange curagndu-i din nas iar la tomograf i-au gasit un ceva... in creier care e denumit "obiect neidentificat", iar pe unde a fost atinsa, cu lampa de ultraviolete se vad urme de degete intrucat au folosit o solutie cu care au dezinfectat-o si s-au dezinfectat si ei pt impiedicarea transmiterii de boli, etc.

acest tip de rapiri nu este singular.

cred ca aveti o problema tehnica- nu reusesc sa scriu prea bine, "imi tremura" casuta, s-o fi emotionat! :)))











Lucian Cozma

Citat din: padme din  29 Iulie 2009, 07:36:24
o femeie din sicilia sustine, cu dovezi evident, ca de o perioada lunga de timp (n-am retinut exact cat) se fac aceste experimente pe ea!

Nu putem cunoaste veridicitatea acestor sustineri dar putem analiza anumte elemente tehnico-stiintifice la care se face referire...
Treaba cu "lumina care te paralizeaza" este si nu este credibila, in sensul ca, da, exista dispozitive ale caror emisii focalizate si directionate pot "paraliza" un om, in sensul de a-i reduce sau anihila activitatea centrilor nervosi, fapt care conduce la incapacitatea de a mai avea control asupra musculaturii, printre altele. S-au creat si se utilizeaza astfel de aparate de catre oameni dar ele functioneaza pe baza unor emisii radio de o anumita frecventa si putere, ce actioneaza la nivel subliminal producand efecte directe asupra Sistemului Nervos Central; la o anumita frecventa specifica se produce efectul pe care il descrie cucoana aceea; dar nu este vorba de radiatie luminoasa, lumina neavand de a face cu emisia subliminala respectiva; treaba cu "raza de lumina" avand proprietati miraculoase, face parte din elementele tipice dar eronate, ale literaturii si filmelor SF; in fine, pentru a face si pe avocatul respectivei, este posibil ca un aparat ce genereaza astfel de efecte subliminale, sa utilizeze si radiatia luminoasa dar cu unicul scop de a indica servantului instalatiei directia precisa si intinderea emisiei, pentru a sti exact "in cine trage" si daca tinta este in bataia armei.
Vreau sa spun, ca o emisie radio, chiar daca este directionalizata, nu o poti vedea in vreme ce lumina o vezi (daca este in spectrul vizibil); este posibil ca aparatul cu pricina sa utilizeze emisii electromagnetice cu efecte subliminale (aparate din acestea sunt construite si utilizate si de catre oameni...) dar si o emisie luminoasa pe post de "indicator", astfel incat servantul armei sa stie precis in cine trage. Un al doilea element care ma face sa dau din cap ascultand povestea cucoanei respective, este chestia cu anii-lumina... Ca "ei sunt aici" din cauza ca ar fi pasamite dificil sa parcurgi ani-lumina...
Aici povestea scartaie; pentru civilizatiile avansate tehnologic deplasarea pe astfel de distante (raportate la dimensiunea materiala a Universului) nu constituie o problema, neavand nevoie sa stea aici, intr-o lume straina de cea a lor si mai ales daca se mai afla si in razboi cu vreo alta civilizatie...
Zborul interstelar sau intergalactic pe distante oricat de mari nu poate fi realizat prin deplasare fizica in mediul transdimensional+timp al dimensiunii materiale a Universului; paradoxal, dar pentru a parcurge distante atat de mari, trebuie mai intai sa anulezi notiunea de "distanta" asta insemnand sa iesi din dimensiunea materiala a Universului. Conceptul de "hiperspatiu" nu este o prostie sau un produs al literaturii/filmelor SF; Universul este structurat energetic pe mai multe nivele potrivit unei anume ierarhii universale iar materia este o forma de existenta si manifestare a energiei. Dincolo de acest nivel energetic reprezentat de "dimensiunea materiala" exista o serie de alte nivele energetice superioare. Pe masura ce se accede la nivele superioare de energie spatiul/timpul se comprima; din cate se pare nivelul suprem al energiei universale este... un punct, cel la care se strange toata cantitatea de informatie acumulata in univers si care totodata reprezinta mediul complet lipsit de spatiu si de timp, forma finala si extrema a fenomenului de comprimare spatiu/timp.
Dar nu se pune problema de a ajunge atat de sus la nivel energetic ("pana la Dumnezeu") ca sa putem face deplasari rapide la mari distante; e de ajuns sa trecem in cadrul "dimensiunii tranzitorii" (imediat deasupra celei materiale) pentru a comprima suficient spatiul astfel incat nava sa se deplaseze... "stand pe loc", pentru ca defapt spatiul din fata ei este cel care se comprima.
Pentru a face asta va trebui sa depasim energia cu valoarea E=mc^2, ceea ce nu se poate petrece in camp gravitational; deci mai intai se face ecranarea gravitationala (tehnologie pe care si oamenii o cunosc la ora actuala la nivelul cercetarii secrete) iar dupa ecranarea gravitationala a navei, se trece la accelerarea sa, care poate fi si instantanee, nemaiexistand actiunea "suprasarcinilor" cu care se confrunta pilotii aparatelor ce zboara in camp gravitational. Odata atinsa viteza luminii "c", nava are sa intre "in hiperspatiu" curband spatiul din calea sa pe masura ce energia creste. Se va pune intrebarea,- "dar masa, nu va tinde aceasta spre infinit odata cu atingerea vitezei luminii ?!"
Raspuns : care masa ?!? la atingerea "barierei luminii" nava materiala se transforma integral in energie de nivel superior, nemaifiind deci corp material caracterizat prin masa, dimensiuni, volum, etc. Notiunea de "masa" isi pierde rostul, masa are doar materia, corpusculii din universul microscopic si corpurile (punctele materiale) din macrounivers. Odata atinsa si depasita viteza luminii in vid, ca si lumina insasi, fosta nava materiala inceteaza sa mai aiba masa. Lumina este formata din CORPUSCULI nu doar UNDE, si totusi FARA MASA. Lumina este forma tranzitorie de energie care face trecerea (tranzitia) dintre dimensiunea materiala si cea aflata deasupra acesteia. Atingand viteza luminii in regim de ecranare gravitationala, devii ca si lumina, iar depasindu-i viteza incepi sa faci ceea ce lumina nu poate- curbezi spatiul si timpul.

In fine, civilizatia aceea ultravansata care se afla in razboi cu o alta, este logic de presupus ca stapaneste tehnologia "deplasarilor transdimensionale" prin Univers, deci afirmatia tipei, ca ei stau aici pentru ca distantele sunt prea mari- e o nerozie... Daca trebuie sa te deplasezi pe distante de ordinul anilor-lumina, in niciun caz nu poti face asta in dimensiunea materiala a Universului, pentru ca ar necesita perioade uriase de timp si eforturi tehnologice insurmontabile, deci cine face astfel de deplasari obligatoriu cunoaste si stapaneste tehnologiile "deplasarilor transdimensionale". Iar daca le cunoaste, atunci nu are de ce "sa stea aici", ci vine cand are nevoie, dupa care pleaca...

Restul "dovezilor" prezentate, pot fi usor contrafacute neavand deci caracter cert. Singurul element interesant este implantul acela din masa cerebrala, asta e o chestie dificil de realizat de catre oameni, deci greu de facut escrocherii de acest gen- se pot face implanturi in scalp, sub scalp, in peretele cutiei craniene.., dar inauntru IN CREIER, este mult mai dificil.
In anii'70 un medic pe nume Delgado a facut experiente cu implanturi pe creierul omenesc, in incercarea de a realiza armament subliminal perfectionat prin care sa obtina controlarea oamenilor de la distanta. Astfel de experimente continua si in clipa de fata, aparatura RFID fiind componenta a armanetului subliminal de acet tip.

Nu cred ca respectica dama este o mincinoasa, dar cred ca este de fapt vitima unor experiente facute de oameni pe ea, nu de extraterestri. Povesetea cu extraterestrii ii este inserata subliminal in minte, aceasta facand de fapt parte din cadrul aceluiasi experiment de agresiune si control subliminal.

Asadar victima chiar crede ca este rapita de extraterestri si este posibil sa aiba imagini mentale (onirice) care-i sunt de fapt trimise de la distanta prin intermediul unor aparate radio lucrand pe frecvente foarte joase, acordate frecventelor de lucru ale creierului uman.

darksid3

#65
Dar de Teoria Superstringurilor in fizica cuantica ce ziceti?
Acolo se emite ideea ca gravitatia este o forta care actioneaza asupra mai multor dimeniuni concomitent si ca orice corp fizic din tridimensional, curbeaza spatiul si timpul in jurul sau...timpul vazut in alt mod, bineinteles nu pe latura subiectiva de LINIE, asa cum sunt toti tentati sa-l inteleaga. Cam asa se vede si felul cum orbiteaza planetele in jurul Soarelui datorita gravitatiei exercitate de acesta...prin prisma curbarii spatiului si timpului de locul ocupat de stea
11.11

padme

#66
lucian, eu nu stiu fizica asa incat nu te pot contrazice, probabil ai dreptate in tot ceea ce spui, insa fotografii modificate... ma indoiesc, nu credea ca o sa apara la tv si victima... cuiva a fost sigur!
ai inteles gresit faza cu deplasarea in ani lumina- nu a zis ca le este greu sau imposibil, ci pur si simplu ca sunt aici de mult timp; evident ca n-au venit toti, dupa cum bine te-ai exprimat-avand probleme militare, sa zicem ca astia care sunt aici sunt in...deplasare in interes de serviciu =))
aceste relatari de tip de rapire descris de ea apar foarte mult in literatura de gen, inclusiv chestia cu implantul-probabil ca asa sunt localizate persoanele pe care s-au facut ceva analize-zic eu!

si as mai fi scris o chestie legat de o astfel de prietenie, insa nu sunt la topicul potrivit!
in orice caz, extraterestri-sau ce-or fi nu ocolesc romania, intamplari au avut loc si pe la noi destule! chiar eu am scris una la topicul despre MIB si am mai citit despre altele impartasite pe diverse forumuri. nu mai zic ca pana si parintele cleopa a avut o astfel de intalnire, nu stiu daca ati citit/auzit despre....

Tayka

Extratereºtrii nu ocolesc România ºi asta ptr. cã personal am observat-e drept cu mulþi ani în urmã-deasupra oraºului Reºiþa o formaþie de OZN-uri de forma unor trabucuri aveau culoarea norilor albi dar aveau formã regulatã,toate staþionau la mare înãlþime în grupuri de cîte 2,3.Închipuiþi-vã lumea pe stradã toþi se uitau pe sus,comentînd, dar numi amintesc sã fi existat o stare de teamã ci doar curiozitate la maxim.Rãpiri sau înseminãri artificiale nu se  fac pe aici probabil noi românii ne fiind un popor puritan genetic nui prea interesãm.Se scrie in istorie cã noi românii am fii urmaºii romanilor ºi ai dacilor,dar adevãrul e ceva mai deosebit-
Romanii n-au mai gãsit femei dace,ºi nici la Roma nau mai plecat în peþit,cã aici
au fost împroprietãriþi cu mari terenuri în câmpia dunãrii aºa cã ºiau luat de neveste fetele robilor indieni aciuiþi pe aici de pe timpul lui Gingys-Han.De acolo amestecul de gene,ºi de culoare ºi probabil cã de aceia ne cam ºi ocolesc..
extratereºtrii-semãnãm prea mult cu ei. :-) :-( :-D :roll: :ufo:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Nox

Sã nu uitãm cã OZN înseamnã Obiect Zburãtor Neidentificat ºi nu Obiect Zburãtor Extraterestru ºi cã dacã am vãzut un OZN gata existã extratreºtrii. ETH (The Extraterrestrial Hypothesis) sau pe româneºte, Ipoteza Extraterestrã este doar una din posibilele explicaþii pentru fenomenul OZN.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

geutzu

      Cred ca ar rebui sa mai luam in considerare cateva lucruri: de ce sa ocoleasca o civilizatie avansata, care dispune de atat de multa tehnologie departe de intelegerea noastra, o zona sau alta pe o planeta atat de primitiva, in comparatie cu ei; in al doilea rand ce sa faca ei pe Pamant !? vin din curiozitate ? bun .. dar curiozitatea asta cat ii tine ? vin pentru experimente pe forme de viata mai mult sau mai putin avansate ? la ce le-ar trebui ? isi dau studentii lor masteratele in genetica sau ceva de genul asta ? vin pentru a ne indruma intro anumita directie societatea ? ei bine .. si la ce le-ar folosi ? si asa mai avem sute de ani pana vom putea iesi de pe amarata asta de Terra, nu reprezentam un subiect atat de interesant la nivel galactic.

     Am vazut de mai multe ori prin diferite topicuri ca am fi o rasa creata/modificata genetic de o civilizatie sau alta in scopul asa zisei sclavagii ... bine bine ... la ce le-ar folosi 6 miliarde de "animalute de casa" .. la tehnologia lor nu ar avea nevoie de noi. Daca noi am trecut la agricultura mecanizata nu mai crestem atat de multe bovine/cabaline pentru munca fizica si nu lasam cirezile de vite in salbaticie sa se inmulteasca fara numar si mai ales nu le consideram acum, dupa ce ne-au muncit pamantul mii de ani, demne de a avea o viata independenta. (sa nu mai vorbim de constienta desi la creierul lor nu se poate); daca la asta va gandeati ca ai nosrti "creatori" s-au hotarat; doar ca am inceput si noi sa le modificam genetic - dar asta pentru a face cat mai multa papa :) nu cred ca noi suntem papica pentru vreo rasa extraterestra ... alfel am sti cu siguranta.
     Deci ajungem la concluzia de mai sus, un OZN este un obiect zburator neidentificat si atat; pana la a afirma ca e de origine extraterestra e cale lunga. Parerea mea - ce e OZN pentru noi pentru altii e stres, munca multa, teste peste teste, greseli, par smuls din kap cand iti apare proiectul secret in foto pe prima pagina al ziarelor de profil ufologic, frigidere pline cu carne primite pachet de la sefi ....
     Si ca sa revenim si la subiect: poate noi nu avem proiecte secerte private/militare care sa necesite  "acoperirea" OZN-urilor pentru a le ascunde publicului larg cum s-a hotarat in anii '60 de catre CIA in USA.
"The difference between the impossible and the possible is merely a measure of man's determination." - Cap. James Thain

darksid3

Tin sa te informez asupra unui fapt : Nu uita niciodata ca gandesti prin prisma unei fiinte umane limitate din multe puncte de vedere, mai mult sau mai putin cu vointa anumitor..."indivizi". Avem mai multe intrebari decat raspunsuri si cand incercam sa mai explicam cate ceva "logic", peste ceva ani se schimba treaba ..."Nu e dom'le asa, e invers"...deci logica este relativa....prin urmare trebuie sa intelegi ca TU, peste in acvariu fiind, nu poti explica apa in care traiesti  :wink:
11.11

Tayka

si asa mai avem sute de ani pana vom putea iesi de pe amarata asta de Terra, nu reprezentam un subiect atat de interesant la nivel galactic.

geutzu-Pãi dacã e aºa-adicã ne cunoaºte toatã galaxia(chiar neinteresanþi cum zici cã am fii)ar fii totuºi f. bine pentru cã de voie de nevoie am fii ºi noi înregistraþi pe undeva pe la vreun forum gen U.E.ºi eventual protejaþi de altul gen
NATO-ºi ar mai venii ºi pe aici misiuni de ajutor,îndrumare,gen crucea roºie,UNESCO,dar dupã cum se vede treaba însã,nu prea se înghesuie nimeni sã ne cultive, ci doar vorba ta studenþii ºi medicii lor mai fac unele teste-noi fiind pe post de cobai-ºi nici decum dela egal la egal. :ufo:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

geutzu

vedeti ? fiecare ar dreptate in felul lui, ideea era .. ce-i intereseaza pe ei, atat de avansati fiind, de noi ? pe noi nu ne intereseaza coloniile de furnici decat cand ne  invadeaza casa, iar noi, pana invadam galaxia ...

incercam sa expun o idee cat mai rece si pragmatica, intradevar .. poate aici a inceput viata in galaxie si e ca un fel de rezervatie, poate aici e un laborator in care se fac experimente genetice, sociale sau alte cele, poate suntem o rasa rezultata in urma unui experiment cu care nici "UE" nici "NATO" nu stiu ce sa faca si ne lasa sa ne dezvoltam intervenind pe ici pe colo ... dar pana una alta asta e ... (cand spun "aici" ma refer la planeta, nu la romania)
cat despre faptul ca nu sunt multe fenomene OZN in romania .. poate sunt dar noi avem alta conceptie si foarte putini din noi casca ochii la stele, suntem altfel de societate decat in vest; abia in ultimii ani au inceput sa apara pasionati gratie dezvoltarii infrastructurii de comunicatii, a aparitiei forumurilor ( mii de multumiri rufon.org) si a oamenilor dedicati in a urmari fenomenul.
si ar mai fi un aspect .. cei dintre noi care se uita, stiu sa faca diferenta intre o gaza aparuta in fata aparatului foto, un deltaplan,un avion ... inainte de 90 prin state era o frenezie cu UFO-urile si apareau si multe alarme false. la noi, gratie informatiei si tehnicii de care dispunem, nu facem identificari gresite (cel putin asa imi place sa cred).
"The difference between the impossible and the possible is merely a measure of man's determination." - Cap. James Thain

Tayka

Geutzu-Sânt întru totul de acord cvu tine(ºi asta nu pentrucã am fi amândoi ucenici)Comparaþia cu furnicile ar fi cred totuºi puþin diferitã de noi oamenii care ori cum semãnãm fizic cu ei,avem ceva inteligenþã,ba chiar sântem se pare înrudiþi existând ipoteza,ºi mai scrie ºi în cartea sfântã cã am fii creiaþi dupã chipul ºi asemãnarea lor-tehnic vorbind -autoklonare.Se vehiculeazã tot mai mult ideia cã pe atunci aveau ºi ei alte legi,ex. atunci când erau în misiuni de lungã duratã aveau încã voie sã-ºi FACÃ sclavi pentru munci.Între timp probabil cã au apãrut ºi la ei niscai legi de protecþie a mediului,ºi uite aºa am rãmas noi oamenii  de isbeliºte.. :?
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

liteady73

"[...] Arata ca un avorton hidos cu musculatura destul de conturata de o culoare gri bej, de fapt mai gri era in locurile unde pielea se aduna, statea cumva aplecat cu un genunchi pe podea si cu celalalt ridicat, cu fata indreptata catre mine moment in care parca i s-au marit putin ochii a mirare, scotand un sunet ascutit ceva la limita auzului iar in clipa urmatoare a fugit cu o viteza uimitoare iesind din camera mea. L-am auzit trecand prin living zdupaind ingrozitor de zanganeau farfuriile din dulapul pe langa care a trecut dupa care liniste... [...] "

Salut @biss si bine ai venit pe RUFON!...

Sant de-a dreptul uimit! Chiar bulversat de povestea pe care ai trait-o ! O experienta unica si traumatizanta ... Cel mai mult m-a socat descrierea creaturii. Ai avut indeajuns de mult spirit de observatie si stapanire de sine ca s-o observi in detaliu. Parca ar aduce cu vestita chupacabra. Inteleg de ce ti-a fost atat de greu sa uiti acest episod de cosmar. Chiar daca nu cred ca a fost o entitate extraterestra, cel putin cred ca e o entitate bizara, nelumeasca - daca ma pot exprima astfel -, cu care nu as vrea sa ma intalnesc.  :-)

Daca se poate si nu sant prea deplasat, asa avea o intrebare legata de conditiile in care a avut loc incidentul : ce carte ai lecturat in acel moment? Pentru ca anumite detalii minore poate fac diferenta in astfel de enigme. Fie ele si de cosmar.

Iti multumesc pentru intelegere !...

PS : Doresc tuturor sa nu traiasca un astfel de eveniment pentru ca stiu cat e de traumatizant. Chiar daca e imaginat doar...