Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Noua ordine mondiala

Creat de OzN_HunteR, 10 August 2007, 22:50:41

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

fiulploii

Citat din: AdarM din  23 Decembrie 2012, 21:39:34
Cum credeti ca aratau grupurile de vanatori-culegatori acum 15 000 de ani?
Ca niste indivizi solitari sau perechi singure?
Daca asta ar fi fost structura de organizare aleasa de ei, noi n-am fi existat astazi, cu siguranta!
Legat de ifosele matriarhale, ramane cum ne-am inteles deja:
- Vise, taica, vise.
Insa, grupurile de care vorbesti aveau si un serviciu OT (ochiul si timpanul  :-D ) care lua urma vanatului si lasa semne vizibile pentru ca TaskForce sa vina sa vaneze aninalu' .
  Aceeasi tactica a ramas inca in vigoare la triburile de prin Africa - atat la triburile albe cat si la cele negre  8-)
Si apropo de asta , o intrebare am si eu : cum de s-au ratacit cei albi prin Africa care era zona neagra ?

  Si la triburile care au supravietuit nealterate conducerea era fie matriarhala , fie patriarhala .
Eu asa stiu dar poate gresesc.

adrian75

Citat din: mr din  23 Decembrie 2012, 20:56:21
Desi aratam la fel, diferim substantial. Chiar daca, astazi, ponderea celor care simt nevoia de a fi condusi/ghidati este mult mai mare.
De aici se naste intrebarea: din ce cauza suntem atat de diferiti? "Softul" androidului/trupului este dat pe de o parte de mostenirea genetica si pe de alta de energia/vibratia/experienta sinelui superior. Cu cat sinele superior are o zestre/experienta mai elevata cu atat creste nevoia individului de a fi liber si de a-si crea singur realitatea.

Nevoia subconstienta de a fi condus este data de tineretea spiritului si de incapacitatea acestuia de a vedea matur natura lucrurilor, automat de a-si asuma creearea unei realitati proprii in conformitate cu legile universale.
La acest nivel, parti ale sistemului pot specula in mod negativ aceasta nevoie. Ceea ce se intampla azi...
Cred ca este cea mai corecta explicatie,insa in acest caz am impresia ca noi, rasa umana, avem o mare problema... din cate vad eu, rasa umana nu se indreapta spre revendicarea libertatii firesti ci spre o sclavie din ce in ce mai evidenta. Nu evoluam in sus...

mr

Citat din: adrian75 din  24 Decembrie 2012, 00:09:15
      Cred ca este cea mai corecta explicatie,insa in acest caz am impresia ca noi, rasa umana, avem o mare problema... din cate vad eu, rasa umana nu se indreapta spre revendicarea libertatii firesti ci spre o sclavie din ce in ce mai evidenta. Nu evoluam in sus...
Rasa umana exista, in momentul de fata, doar ca masa de manevra. Este lipsita in mod vizibil de idealuri coagulante de anvergura, de scopuri pozitive si unitare care sa-i asigure evolutia in sus. Dar ciclic, rasa umana ajunge si in astfel de puncte de involutie.
Variabila principala in determinarea maturitatii sprituale a unui individ este data de natura sinelui superior care-l (va) anima. Daca zestrea genetica se poate aproxima, mecanismul dupa care spiritele, pe tot palierul de vibratii, vin sa anime trupurile, ramane total necunoscut intelegerii omenesti. Aici este cheia care determina si ciclurile de evolutie ale umanitatii.
Rasa umana, precum individul insusi, are potential de a trai libertatea totala dar si sclavia maxima, in functie de experienta si maturitatea cumulata a spiritelor animatoare.

Cred ca pana la urma, va trebui sa intelegem (cu greu, din pacate) ca nu suntem de capul nostru si ca suntem parte dintr-un plan mult mai vast, iar parghiile de control se afla in zone pe care vom putea sa le accesam doar prin efort personal sustinut si autocunoastere. Ca sa cunosti ceea ce este mai sus, trebuie sa ajungi sa rezonezi cu ceea ce este acolo.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

AdarM

Citat din: fiulploii din  23 Decembrie 2012, 22:59:26
Insa, grupurile de care vorbesti aveau si un serviciu OT (ochiul si timpanul  :-D ) care lua urma vanatului si lasa semne vizibile pentru ca TaskForce sa vina sa vaneze aninalu' .
  Aceeasi tactica a ramas inca in vigoare la triburile de prin Africa - atat la triburile albe cat si la cele negre  8-)
Si apropo de asta , o intrebare am si eu : cum de s-au ratacit cei albi prin Africa care era zona neagra ?

  Si la triburile care au supravietuit nealterate conducerea era fie matriarhala , fie patriarhala .
Eu asa stiu dar poate gresesc.
Nici primele exemplare de homo sapiens si nici cele de azi nu au fost si nu sunt dotate fizic cu ceea ce ii trebuie unui vanator, n-are colti si gheare. Inteligenta superioara l-a facut sa suplineasca lipsurile cu unelte, insa a durat mii de ani pana cand primul om a folosit o bata sau o piatra. Turmele sau haitele (ca nu-sh' cum sa le zic) primilor oameni se hraneau cu starvuri, erau necrofagi cand vine vorba de carne si prin constructia fizica ma indoiesc ca femelele aveau intaietate, e absolut firesc ca cel mai puternic sa se infrupte primul, iar asta e masculul.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

classic

Citat din: elena78 din  23 Decembrie 2012, 20:59:04
Daca aceste grupuri ar avea un lider o femela Alfa, cum era pe timpuri, atunci planeta s-ar  putea inca salva...intotdeauna  femela Alfa, (...), a guvernat pe ascuns...

Traim totusi intr-o societate, la baza, matriarhala. Sa nu uitam ca suntem o generatie de barbati crescuti de femei. De unde, spunea cineva, ca decaderea mamei este inceputul decaderii unui popor. Si daca ne indreptam, voluntar sau nu spre oarecare forma de matriarhat, aceasta este caracterizata prin deplina egalitate intre femeie si barbat.

Cu referire la titlul acestui subiect, sesizez o dezvoltare a cultului anti-globalizare, masonerie si alte societati secrete, (alaturi de care, apocalipsele si invaziile cu care ne-am obisnuit deja) ca iti vine sa crezi ca noul trend este produsul unui plan din care cele mentionate sunt excluse.  :?
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

adrian75

Cu alte cuvinte...trăim ca sa trăim... Totuși, câțiva pași pe scara evoluției tehnologice am făcut. Mai prost stam la capitolul evolutiei spirituale!

mr

Citat din: adrian75 din  24 Decembrie 2012, 17:47:59
Cu alte cuvinte...trăim ca sa trăim... Totuși, câțiva pași pe scara evoluției tehnologice am făcut. Mai prost stam la capitolul evolutiei spirituale!
Cred ca traim ca sa evoluam spiritual. Chiar daca si in jos, o perioada, pentru a cunoaste dualitatea in intregimea ei.
Evolutia tehnologica este un efect, de importanta secundara in raport cu evolutia spirituala. Este o unealta care trebuie folosita pentru a ajuta evolutia spirituala. Nu trebuie privita individual, rupta din contextul din care provine, asa cum se intampla astazi frecvent.
Parerea mea.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

adrian75

#82
Citat din: mr din  24 Decembrie 2012, 19:50:34
Cred ca traim ca sa evoluam spiritual. Chiar daca si in jos, o perioada, pentru a cunoaste dualitatea in intregimea ei.
Evolutia tehnologica este un efect, de importanta secundara in raport cu evolutia spirituala. Este o unealta care trebuie folosita pentru a ajuta evolutia spirituala. Nu trebuie privita individual, rupta din contextul din care provine, asa cum se intampla astazi frecvent.
Parerea mea.
NU sunt foarte sigur ca rasa umană evoluează in acest moment ( la nivel de câțiva indivizi... poate) , dar luată in ansamblu...drumul care se intrevede numai evoluție nu este. Deocamdată suntem folosiți ca masa de manevra ( așa cum spunea un coleg mai sus) ,deci nici vorba de evoluție spirituala. Ca sa evoluam spiritual ar trebui ca fiecare dintre noi sa fie capabil sa ia decizii pe baza cunostiintelor acumulate si nu pe baza unor "repere" induse de catre "cineva". Ar trebui sa evoluam spiritual,dar nu o facem. Deocamdată, rasa umană este in derivă, indepartandu-se tot mai mult de adevăratele valori spirituale - universale.   Evident...este doar o părere personală.

darksid3

Si in trecut, tot prin intermediul anumitor indivizi, rasa a evoluat, atat tehnologic, cat si filozofic. Ironia face ca in secolul 21, ceea ce inseamna diferit ca dogma, sa fie privit cu ironie si dezaprobare, mergandu-se pe ideea de demonstrare stiintifica, asta dand dovada ca Stiinta este o religie.
Acel individ, care ignora faptul ca tocmai cei cu gandire diferita reusesc de fiecare sa gaseasca noile concepte si revelatii (exemple nesfarsite in istorie, mai ales), nu ar putea sa fie catalogat decat ca un simplu animal intelectual, ori, in in conditiile astea, e lesne de inteles de ce inca suntem primitivi din multe puncte de vedere. Poate ca dintr-un punct de vedere Cosmic, specia umana se afla intr-o etapa normala si necesara, cu tot cu Noua Ordine Mondiala.
11.11

adrian75

Câțiva indivizi evoluati spiritual nu pot trage după ei rasa umană , nu au făcut-o in trecut si nici nu o vor face vreodată. Cel mult pot influența (intr- o măsura mai mare sau mai mică) un numar limitat de persoane, dar atat. Fiecare individ in parte trebuie sa evolueze spiritual PENTRU EL INSUSI SI PENTRU INTREAGA COMUNITATE! Fiecare dintre noi trebuie sa-si insuseasca prin cunoastere (nu prin acceptare tacita) legile morale universale. Cunoasterea ta eu nu o pot folosi dacă nu o înțeleg si nu o completez cu cunoasterea mea... Nu se poate ca tu sa evoluezi pentru mine sau eu pentru tine, trebuie sa evoluam impreuna. Noua Ordine Mondiala nu este neaparat creată de indivizi mai evoluati ci mai degrabă de niște indivizi mai...abili, ceea ce nu este același lucru.

Urban

Citat din: adrian75 din  27 Decembrie 2012, 16:31:10
Câțiva indivizi evoluati spiritual nu pot trage după ei rasa umană , nu au făcut-o in trecut si nici nu o vor face vreodată. Cel mult pot influența (intr- o măsura mai mare sau mai mică) un numar limitat de persoane, dar atat. Fiecare individ in parte trebuie sa evolueze spiritual PENTRU EL INSUSI SI PENTRU INTREAGA COMUNITATE! Fiecare dintre noi trebuie sa-si insuseasca prin cunoastere (nu prin acceptare tacita) legile morale universale. Cunoasterea ta eu nu o pot folosi dacă nu o înțeleg si nu o completez cu cunoasterea mea... Nu se poate ca tu sa evoluezi pentru mine sau eu pentru tine, trebuie sa evoluam impreuna. Noua Ordine Mondiala nu este neaparat creată de indivizi mai evoluati ci mai degrabă de niște indivizi mai...abili, ceea ce nu este același lucru.

Cativa indivizi evoluati spiritual, pot si chiar e necesar sa traga dupa ei intreaga rasa umana (care e compusa din "vite umane" cam 90%)... s-a mai intamplat in trecut si la fel se va intampla mereu, e ciclica treaba.
Acesti indivizi, influenteaza un numar nelimitat de persoane, pentru ca asa cum spuneam in prima propozitie, lumea e plina de vite... tocmai din acest motiv, pentru a parasi statutul de "vita", fiecare individ e NECESAR sa evolueze spiritual DOAR pentru el insusi si nu pentru intreaga comunitate care va ramane la statutul de "turma".
Fiecare dintre noi nu trebuie sa-si insuseasca nimic, pentru ca LEGILE, evident alea universale... sunt in ADN-ul nostru si nu in AFARA lui.
Nu putem evolua impreuna pentru simplul fapt ca inca nu am depasit nivelul de turma, poate vom evolua impreuna dar asta peste 100.000 de ani de azi inainte.
Noua Ordine Mondiala nu este inventata de indivizi mai evoluati sau mai abili ci de altii.

Merry Christmas!

BaDa

Ordinea mondiala este legata de gradul de organizare al lumii in ansamblu.
In acelasi mod in care organizarea fizica a omului este dependenta de gradul de organizare spiritual-informationala al sufletului sau.
Un corp imperfect nu poate avea acces decat la informatii partiale (ca sa nu spun imperfecte). O gaina (luata ca exemplu) nu poate asimila informatii decat pana la un anumit nivel, oricat s-ar stradui ea.
Cred ca se poate vorbi de un fel de lege a organizarii informationale universale. Un suflet cu un anumit grad de organizare va fi supus unui fel de atractie exercitata de structuri mai inalt organizate.
Structuri inalt organizate gasim, daca ne referim la sistemul solar, in apropierea sau chiar pe soare. Daca ne referim la galaxia noastra aceste structuri le gasim in centrul galaxiei. 
Cred ca omul trebuie sa-si propuna realizarea de pasi mici dar in directia corecta. Are importanta si
coerenta actiunilor.

Sarbatori fericite !

elena78

#87
Citat din: Urban din  27 Decembrie 2012, 19:25:05
Cativa indivizi evoluati spiritual, pot si chiar e necesar sa traga dupa ei intreaga rasa umana (care e compusa din "vite umane" cam 90%)... s-a mai intamplat in trecut si la fel se va intampla mereu, e ciclica treaba.
Acesti indivizi, influenteaza un numar nelimitat de persoane, pentru ca asa cum spuneam in prima propozitie, lumea e plina de vite... tocmai din acest motiv, pentru a parasi statutul de "vita", fiecare individ e NECESAR sa evolueze spiritual DOAR pentru el insusi si nu pentru intreaga comunitate care va ramane la statutul de "turma".
Fiecare dintre noi nu trebuie sa-si insuseasca nimic, pentru ca LEGILE, evident alea universale... sunt in ADN-ul nostru si nu in AFARA lui.
Nu putem evolua impreuna pentru simplul fapt ca inca nu am depasit nivelul de turma, poate vom evolua impreuna dar asta peste 100.000 de ani de azi inainte.
Noua Ordine Mondiala nu este inventata de indivizi mai evoluati sau mai abili ci de altii.



sunt absolut de acord cu tine!!cat despre Noua Ordine Mondiala  ea este inventata de indivizi care nu prea au origini umane, si care sunt bineinteles  unii mai evoluati fata de restul planetei ....au aterizat cu nava lor pe Pamant(vorba  printesei Diana ,planeta Terra este o ,,statie de autobuz,,pentru multi extraterestrii)...acesti indivizi  misteriosi  controleaza  destinul umanitatii si se misca  in secret  pentru a realiza New World Order  sau mai bine spus   pentru a realiza un guvern unic  mondial .-anglo-american- :wink:

adrian75

Da, mereu lideri, mereu cativa care sa faca treaba. De ce nu toti? Cât despre treaba cu trasul umanitatii, se vede ca indivizii aia evoluati nu au tras prea bine umanitatea..am rămas mult in urma, ba chiar..ne indreptam in direcția gresita. Rămân la părerea mea: toți trebuie sa evoluam, ca o civilizatie nu ca o turma de vite. Suntem fiinte dotate cu liberul arbitru si un creier minunat, deci, toți putem sa evoluam. Poate nu acum,dar va veni o vreme când aceasta evoluție se va observa la fiecare individ in parte. Cât despre amestecul unor fiinte extraterestre in gresitul mers al civilizatiei umane de astăzi , stiu ca așa este si in același timp vad ca este si foarte convenabil (avem pe cine da vina). Ar trebui ca fiecare din noi sa încercăm sa evoluam spiritual, avem aceasta posibilitate - ( așa cum spunea Urban, legile universale sunt scrise in ADN-ul nostru). Deci baza o avem....atunci? De ce unii pot,iar alții nu? Nu este ceva imposibil...

elena78

#89
Citat din: adrian75 din  27 Decembrie 2012, 21:24:44
Da, mereu lideri, mereu cativa care sa faca treaba. De ce nu toti? Cât despre treaba cu trasul umanitatii, se vede ca indivizii aia evoluati nu au tras prea bine umanitatea..am rămas mult in urma, ba chiar..ne indreptam in direcția gresita

indivizii acei evoluati care au existat in timpurile noastre  si care au vrut sa salveze rasa umana   nu au avut prea mult timp la dispozitie din cauza ca au fost ucisi  de catre cei care vor  sa introduca Noua Ordine Mondiala...sa enumeram totusi cativa  indivizi evoluati  :OSHO,MAHATMA GANDHI ,KENNEDY ,ABRAHAM LINCOLN ,ei au vrut intr-adevar  sa salveze rasa umana ,indivizi care   chiar daca au plecat in lumea lui Nirvana  ii iubesc si ii apreciez nespus de mult ...ei vor reveni  pe Pamant intr-o lume mai buna ...

p.s. domnule adrian75,imi cer scuze !se vede ca nu esti chiar instruit asupra argumentelor, informeaza-te ,este dreptul tau din nastere !