Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Noua ordine mondiala

Creat de OzN_HunteR, 10 August 2007, 22:50:41

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

darksid3

Nu suntem in masura sa decidem ce este Bine sau Rau, luand in calcul ca 90% din specie doar exista, fara a-si face probleme de natura spirituala, filozofica, metafizica, etc.
Asa cum in universitati se preda Freud, Aristotel, Teologiile diferitor persoane, Pitagora, Newton, etc, cei care asimileaza informatiile duc mai departe sistemul repetitiv. Asta inseamna ca ei iau de bun ceea ce au spus altii si asta inseamna ca lucrurile sunt impinse prin anumiti indivizi, extrapoland realitatea de acum. Fix principiul asta de "crede si nu cerceta" nu ar putea sa duca mai departe, evolutia. Mereu vor exista persoane ca Platon, Kepler, Einstein care vor materializa niste idei venite din dorinta de a cunoaste, dorinta care, sa fim seriosi, nu o poti pune pe seama turmei, iar turma nu e decat acea categorie care se complace in ignoranta.
Informatiile le avem stocate si nu trebuie sa grabim lucrurile intr-o raportare a perceptie noastre asupra timpului. Ce ar insemna ca Drosophila Melanogaster sa plece din Europa, pana in Canada, cu barca si sa mai aiba si pretentia sa ajunga in viata, la destinatie...
11.11

adrian75

Citat din: darksid3 din  27 Decembrie 2012, 21:47:48
Nu suntem in masura sa decidem ce este Bine sau Rau, luand in calcul ca 90% din specie doar exista, fara a-si face probleme de natura spirituala, filozofica, metafizica, etc.
Asa cum in universitati se preda Freud, Aristotel, Teologiile diferitor persoane, Pitagora, Newton, etc, cei care asimileaza informatiile duc mai departe sistemul repetitiv. Asta inseamna ca ei iau de bun ceea ce au spus altii si asta inseamna ca lucrurile sunt impinse prin anumiti indivizi, extrapoland realitatea de acum. Fix principiul asta de "crede si nu cerceta" nu ar putea sa duca mai departe, evolutia. Mereu vor exista persoane ca Platon, Kepler, Einstein care vor materializa niste idei venite din dorinta de a cunoaste, dorinta care, sa fim seriosi, nu o poti pune pe seama turmei, iar turma nu e decat acea categorie care se complace in ignoranta.
Informatiile le avem stocate si nu trebuie sa grabim lucrurile intr-o raportare a perceptie noastre asupra timpului. Ce ar insemna ca Drosophila Melanogaster sa plece din Europa, pana in Canada, cu barca si sa mai aiba si pretentia sa ajunga in viata, la destinatie... "Mai e mult pana departe? Mergi înainte si o sa vezi" - frumoasa replica. Iată o explicatie echilibrata. Nu neg cele spuse de tine. Eu susțin ca toți oamenii au ( măcar teoretic), capacitatea de a evolua. Ca o buna parte dintre noi ne complacem in ignoranta...asta este o alta poveste. Problema este ca nu vrem, deși am putea. Sunt constient ca doar câțiva indivizi împing umanitatea înainte, dar după cum se vede...nu este de ajuns. Disproportia este prea mare. Ca tot veni vorba...cunoaște cineva dintre voi vreun om evoluat spiritual?  As vrea sa stau de vorba cu un astfel de om!

Urban

Citat din: adrian75 din  27 Decembrie 2012, 22:10:24
...Eu susțin ca toți oamenii au ( măcar teoretic), capacitatea de a evolua.
Ca o buna parte dintre noi ne complacem in ignoranta...asta este o alta poveste.
Problema este ca nu vrem, deși am putea.
Sunt constient ca doar câțiva indivizi împing umanitatea înainte, dar după cum se vede...nu este de ajuns.
Disproportia este prea mare.
Ca tot veni vorba...cunoaște cineva dintre voi vreun om evoluat spiritual? 
As vrea sa stau de vorba cu un astfel de om!

Uita tot ce-ai invatat de la nastere pana acum si vei fi cel mai evoluat spiritual.
"A fi bine adaptat la o societate profund bolnava nu reprezinta un semn de sanatate" (J. Krishnamurti)

Aliosa

Citat din: Urban din  27 Decembrie 2012, 22:19:39
Uita tot ce-ai invatat de la nastere pana acum si vei fi cel mai evoluat spiritual.
"A fi bine adaptat la o societate profund bolnava nu reprezinta un semn de sanatate" (J. Krishnamurti)
O intrebare simpla, conform cui, bolnava si evoluat?, concluziile se trag in grup/turma pentru ca despre grup/turma e vorba (evident nu ma refer la J. Krishnamurti si el are un izvor de inspiratie la baza).
Fara turma individul nu constientizeaza ca e evoluat (spiritiual nu se aplica) si de aici reiese toata ciorba de aprobari si contraziceri , de aici reiese importanta majora a turmei de vite .
Sincer dupa parerea mea evolutie spirituala si implicit ordine in adevaratul sens al cuvantului chiar si mondiala, o sa se vada cand omul o sa devina constient ca nu exista diferente intre indivizi (evoluati vs vite), chestie SF a la Star Trek deoarece e impotriva firii unui intelectual sa se vada egal cu un amarat maturator de strada , cum spuneai mai sus sitzi dau dreptate, e ciclica treaba ...  e bine totusi sa visam , speranta moare ultima .
Lumea e simpla, pacat ca o complica curiozitatea omului .

darksid3

#94
Intelectual sau nu, ambii pot sa fie ignoranti si inculti, prin incapacitatea de a avea o viziune critica asupra perceptiei. Nu este o catalogare sociala, ci diferentierea unghiurilor. Echilibrul e un paradox. Da, toti suntem la fel, dar fiecare e unic. Depinde doar de magnifierea perspectivei. Problema e ca nu poti avea in vedere doar perspectiva mondiala din moment ce traim intr-un sistem solar cat un graunte de nisip, raportat la plaja dimensiunii universale (doar cea observabila, adica mai putin de 5% din tot ce este). Chiar micimea noastra ne face sa ne credem "la adapost" si independenti de aceleasi legi care guverneaza totul.
11.11

adrian75

Ceea ce am învățat si nu era important am si uitat deja, ceea ce am învățat si era important nu voi uita niciodată. Nu curiozitatea umană complică lumea ci prostia umană. Deocamdată , cei care stiu, sunt la stadiu de discuții, peste ani buni...cei care vor sti, se vor apuca de treaba. Acum este vremea ideilor, a discutiilor, a tatonarilor, a frustrarilor.....Toate la vremea lor!

Xanadron

Buna atingerea de catre colegul Aliosa - desi incompleta - a unora din presupusele motive ale paradoxalei "amestecari" a spiritelor involuate (alea 90%) cu altele extrem de evoluate, pe etajul asta existentzial in care dansam deocamdata. Si care nu-i deloc simplu de explicitat, din pacate.

Tema care ar merita un topic separat, chiar daca-s slabe sperantze sa deslusim noi adevaratele motivatii ale "combinatorilor" de deasupra noastra. Posibil sa existe si strategii simple, de tipul "Hai sa-i inghesuim in spatiul carpatin pe Bercea Mondialu cu Andrei Plesu, sa vedem ce idei ii stimulam ultimului, enervat de primul", :lol: dar treburile par ceva mai imbirligate. :evil:

Si eu inclin oricum sa cred ca sansele evolutive-s similare chiar pentru indivizii aflati la extremele cizelarii spirituale (hai sa zicem cuplul... comic :-D Fane Spoitoru/Krishnamurti - ca tot sint ambii "colorati"), cu o mica obiectie totusi: pina cind primul va fi atins nivelul krishnamurtez vor fi trecut nu doar citeva jdemii de reincarnari, ci chiar citeva apocalipse zdravene peste Terra.  :planet: 
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mr

Citat din: Aliosa din  27 Decembrie 2012, 22:59:31
O intrebare simpla, conform cui, bolnava si evoluat?
Conform celor care ajung sa inteleaga, dupa indelungi cicluri de experimentare a dualitatii, ca dincolo paradigma personala exista o  singura "configurare" a lucrurilor, un singur Adevar si ca toti oamenii se indreapta spre aceeasi Unitate fiecare venind pe calea sa,  precum o razele unui cerc care duc in acelasi Centru. In acest caz o deviere (temporara) a societatii, per ansamblu, pe aratura  experimentarii materiei, poate fi considerata ca fiind o stare de boala (pentru ca vine...si trece). Iar evolutie poate fi  numita aceasta tranzitie de la boala, de la atitudinea separanta si egoista, la cizelarea spiritului, la cunosterea starii  asociata Centrului.
Partea frustranta pentru cei aflati mai in tineretea evolutiei (multi astazi) este faptul ca nu inteleg de ce sunt unii (putini)  care isi permit sa vorbeasca asa pentru toata lumea. Fapt firesc si de inteles pana la un anumit punct. Dar bolnav ca esenta.

Citat din: Aliosa din  27 Decembrie 2012, 22:59:31
Lumea e simpla, pacat ca o complica curiozitatea omului .
Intradevar lumea este simpla si ....la dispozitia omului, pana la un punct.
Dar putea sa nu fie asa... Clar e un sacrificiu pe undeva pentru ca omul sa aiba posibilitatea si mediul propice de a evolua.
Deci poate fi vazuta si ca un dar, ca o fericire...
Zic si eu..
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

fiulploii

#98
Citat din: mr din  30 Decembrie 2012, 20:57:35
..Intradevar lumea este simpla si ....la dispozitia omului, pana la un punct.
Dar putea sa nu fie asa... Clar e un sacrificiu pe undeva pentru ca omul sa aiba posibilitatea si mediul propice de a evolua.
Deci poate fi vazuta si ca un dar, ca o fericire...
Zic si eu..
Si lumea furnicilor e simpla  :-D pana la un punct . Pana la punctul in care se intersecteaza cu lumea oamenilor.
Cat despre sacrificiu , tu unde crezi ca e sacrificiul si al cui ?
Turma de imbecili care nu pun multe intrebari si care stau cuminti in banca lor , socializand doar virtual, pe retelele agreate- asta zic eu ca se urmareste , incet-incet, pe nesimtite.
Exemplu:
http://www.antena3.ro/externe/la-numai-5-ani-a-fost-acuzata-de-amenin-are-terorista-dintr-un-motiv-halucinant-201538.html

  La al doilea exemplu nu mai gasesc linkul si nu mai am nici ziarul insa in esenta este : un elev de 7 ani a fost arestat si dus la politie fiindca un coleg l-a reclamat deoarece respectivul aruncase dupa el cu o bomboana  :-D si nici macar nu il nimerise. Insa s-a simtit agresat , deh . Si a procedat in consecinta.
  Imi aduc aminte cand ne bateam la scoala vara cu pungi cu apa - vara sau iarna faceam cazemate si bulgari cat mai tari posibili . Sau aruncam cu creta prin clasa in pauze , unii dupa altii. Vremuri apuse.
  Azi-maine daca stranuti te acuza de terorism biologic  :|
  Parerea mea..

abyss

Pe vremea mea... iata ca vb ca bosorogii... Ne bateam la scoala in fiecare zi. Cu mitraliere cu orez sau cu tevi de pix prin care se sufla branza topita.

Xanadron

Citat din: abyss din  01 Februarie 2013, 09:26:20
Pe vremea mea... iata ca vb ca bosorogii... Ne bateam la scoala in fiecare zi. Cu mitraliere cu orez sau cu tevi de pix prin care se sufla branza topita.

Sarbacane foloseam si noi astia si mai bosorogii :-D - ba chiar cu proiectile ascutite (cu pioneze etc).
Cred ca daca eram in USA ne trimeteau pe scaunu' electric direct. 8-)

P.S. Puradeii NWO or sa aiba liber doar sa sufle prin sarbacane cu cip-uri RFID.  Ascutite, normal. :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

padme

Apai daca v-ati apucat sa depanati amintiri, eu ce sa mai zic? Ca iarna nu ajungeai la usa scolii fara cel putin o spalatura pe oki. Imi aduc aminte ca odata aveau profesorii sedinta. Si ce sa faca cu noi sa nu facem tampenii in scoala? Ne-au dat afara sa le facem acolo, chiar daca era iarna. Au lasat-o pe profesoara de rusa sa ne "supravegheze". Ce a urmat? Baietii s-au impartit in grupuri si atacau precum lupii. Trageau cate o fata si o spalau bine in zapada. Noi fetele ne stransesem toate  pe langa profesoara si o inghesuisem in usa. Si cand vedeam ca se apropie baietii, tipam cat ne tineau plamanii (pe vremea aia fetele de 13-14 ani erau cam prostute :))))). Profesoara, d'abia mai putea sa urle din cand in cand: "stati mai potoliti". Ciudat, in perioada aia raceam rar si nici vaccin de gripa care nici nu se pronunta ca si cuvant, nu auzise nimeni!

Dar astea sunt chestii light, sa arunci cu o bomboana ... mai ales daca e si drops ... e chiar pericol social.
Astia se uita prea mult ... si prost la tv. Exact cum am vazut intr-o emisiune cu Dr. Oz, unde au trebuit sa traga un semnal de alarma pt ca de cand aparut emisunea aia pe Mtv, "gravida la saispe ani" s-au trezit cu un liceu de fete gravide in proportie de 90%. 

Puradeii NWO n-or sa mai aibe nici o libertate. Cu paranoia de "siguranta", "atac" si mai stiu eu ce, se vor juca in acvarii de sticla, cu manusi si masca, iar de la mancarea modificata, fara vitamine si nutrienti, vor fi hraniti cu vaccinuri si pastile.

fiulploii

#102
Citat din: padme din  02 Februarie 2013, 01:25:50
..Puradeii NWO n-or sa mai aibe nici o libertate. Cu paranoia de "siguranta", "atac" si mai stiu eu ce, se vor juca in acvarii de sticla, cu manusi si masca, iar de la mancarea modificata, fara vitamine si nutrienti, vor fi hraniti cu vaccinuri si pastile.
:-D Si concluzia te rog daca tot s-a ajuns pana aici , nu crezi ca ar fi urmatoarea?:
         Cei multi vor deveni cei gri si mici   iar elita va deveni ceilalti
Si atunci , DACA e asa , nu inseamna asta ca cei gri vin din viitor ? Un viitor pe care poate vor sa-l corecteze. Numai ca nu sunt singuri pe aici.
  Parerea mea..la acest moment . Aveti alta? Mi-ar place sa o citesc.

Xanadron

Alta stire pe aceeasi tema - si tot din SUA, evident:

http://stirileprotv.ro/stiri/bizar/cu-ce-a-venit-la-scoala-o-fetita-de-sase-ani-a-fost-exmatriculata-pe-loc-video.html

Si pistoalele de jucarie or sa fie cred interzise.
Politia americana si fortele Homeland Security au cumparat insa-n 2012 peste 2.000.000.000 (doua miliarde) gloantze. :-o
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Arhanghelul

#104
" In acest fel Google, CIA, FBI, 2 sh'un sfert or sa stie de cate ori ma duc la buda !!!..."

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/apare-telefonul-care-te-va-spiona-pana-n-maduva-oaselor-182833.html?utm_source=export&utm_medium=rss&utm_campaign=libertatea

Resurse:
"Utilizarea senzorilor de miscare

In continuare vom folosi datele de la senzorii de miscare pentru cateva aplicatii simple. Telefonul dispune de accelerometru (Accelerometer), care da valori pe cele trei axe, relativ la telefon si busola (Compass), care da valori pentru orientarea fata de nord a telefonului, sub forma a trei unghiuri.
Alte telefoane dispun si de giroscop, care ofera posibilitatea de a corecta datele furnizate de ceilalti doi senzori."

http://cs.curs.pub.ro/wiki/si/lab/lab10

P.S. Deja avem spionul inteligent in buzunar ... andoidozaurul ...
P.S.2 Instalati apk-ul asta si veti vedea cate stie telefonul vostru in fiecare secunda ...
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fivasim.androsensor&hl=ro
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05