Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Unde plecam dupa ce murim?

Creat de jackie28t, 09 Iunie 2007, 09:34:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Marius MMG

Eu tot cred ca nu exista nimic dupa moarte.

Fr0styan


romulus

CitatEu tot cred ca nu exista nimic dupa moarte.
Asta nu se poate.
Chiar daca ar fi sa ne referim doar la faptul ca are loc femomenul de putrefactie urmat de "disiparea" in mediu , si tot " se intampla" ceva dupa moarte .
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

bluestar3

Citat din: Marius MMG din  02 Ianuarie 2009, 12:08:43
Eu tot cred ca nu exista nimic dupa moarte.

Daca tu nu crezi ca va fi ceva dupa moarte (daca crezi sincer...), iti recomand sa privesti la samanta care este aruncata in pamant si pana nu "moare", nu poate aduce rod


Iti recomand sa privesti  la (si aceasta imi place foarte mult) viermele de matase, care, dupa ce isi termina ciclul de viata, isi incheie activitatea intr-un cocon, ca apoi sa iasa din acel cocon un fluture.

Aceste exemple sunt nesemnificative cu ceea ce o sa fim noi...
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

Leonard

Noi traim degeaba oare?Adica chiar nu mergem nicaieri dupa ce murim?Eu nu sunt pocait.Un pocait mi-a spus ca traim pentru ca dam un test unde sa mergem in iad sau in rai adica cat de buni sau de rai suntem.Idei tampite de la pocaiti.Oare dece nu mio spus Dumnezeu ca dau un test?Si dece oare nu am stiut de Dumnezeu din momentul in care m-am nascut dece oare nu vorbeste cu noi dece noi sa-l credem fara sa-l vedem?Si oare noi chiar traim degeaba pe pamant.Chiar nimic nu va fi dupa moarte?Dece nu stim ce va fi dupa moarte?Mai bine este sa crezi intr-un Dumnezeu care se stie ca fiul lui a coborat pe pamant.Si apoi s-a intors inapoi in cer.Decat sa crezi in zei care nu exista.
Cei care stiu tac.

bluestar3

Citat din: Leonard din  03 Ianuarie 2009, 00:50:57
Noi traim degeaba oare?Adica chiar nu mergem nicaieri dupa ce murim?Eu nu sunt pocait.Un pocait mi-a spus ca traim pentru ca dam un test unde sa mergem in iad sau in rai adica cat de buni sau de rai suntem.Idei tampite de la pocaiti.Oare dece nu mio spus Dumnezeu ca dau un test?Si dece oare nu am stiut de Dumnezeu din momentul in care m-am nascut dece oare nu vorbeste cu noi dece noi sa-l credem fara sa-l vedem?Si oare noi chiar traim degeaba pe pamant.Chiar nimic nu va fi dupa moarte?Dece nu stim ce va fi dupa moarte?Mai bine este sa crezi intr-un Dumnezeu care se stie ca fiul lui a coborat pe pamant.Si apoi s-a intors inapoi in cer.Decat sa crezi in zei care nu exista.

Exista in randul... pocaitilor diferite nuantze de interpretare ale anumitor aspecte ale vietzii. Unia au o interpretare mai buna, altzii, insa... mai putzin fericita. Totusi, consider ca si pocaitii sunt oameni... Dar nu despre aceste aspecte vreau sa vorbesc.
Mi-a placut ceea ce a zis cineva: "Viatza este un profesor ciudat: mai intai da testul, apoi ne invatza lectzia." Mi se pare viatza in sine destul de complexa sau mai bine zis, dinamica, ca sa o putem intelege, cu atat mai putin putem percepe lucrurile de dincolo de aceasta viatza.
Consider ca pe langa celelalte simnturi care le avem, credintza este mijlocul de a percepe lucrurile nevazute, supra-naturale, care uneori, pot interfera cu viatza noastra obisnuita.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

Andy

"Mai bine este sa crezi intr-un Dumnezeu care se stie ca fiul lui a coborat pe pamant.Si apoi s-a intors inapoi in cer.". Se stie treaba asta cu certitudine? ultima oara cand am verificat in nici o scriere a vremii nu era mentionat vreun fiu al lui Dumnezeu...mi-o fi scapat mie  :roll: si povestea cu Biblia...pentru mine la fel de credibila ca Legendele Olimpului ca tot avea fiul domnului o poveste asemanatoare cu Dionysos...

romulus

CitatSe stie treaba asta cu certitudine? ultima oara cand am verificat
Bravo Andy ! Asta e cea mai dragalasa intrebare citita in 2009 ! Ha, ha, ha...
Pai Andy, daca se stia cu certitudine , la usa lui Cristos era mare inghesuiala azi. N-aveai loc de oportunisti, de jigodii, de banditi de toate neamurile care dadeau fuguta sa-si spele pacatele, luand drept model pe cei doi talhari , vecinii Lui de cruce pe dealul Capatanii.
Asta una .
Si a doua: cum , ma rog , ai "verificat"??? Ce-mi place mie cuvantul asta ......
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Andy

Pai ce inseamna pentru Leonard se stie? Si despre ce spui tu ca dau fuguta toate jigodiile sa-si spele pacatele posibil sa-ti fi scapat ce aglomeratie se face oriunde vin moastele Sfantului .... plus ca Iisus s-a ridicat la cer :ufo: daca ne luam dupa biblie asa ca ar fi cam greu sa il caute oportunistii!
Si la treaba cu "verificatul" exista vreun document, scriere a timpului care sa il ateste pe Iisus ca fiul lui Dumnezeu?









Leonard

#84
Asa s-a zis ca s-a ridicat la cer :ufo: nu am zis ca este adevarat asa s-a zis.
Cei care stiu tac.

jean

CitatDumnezeu care se stie ca fiul lui a coborat pe pamant.Si apoi s-a intors inapoi in cer.". Se stie treaba asta cu certitudine? ultima oara cand am verificat in nici o scriere a vremii nu era mentionat vreun fiu al lui Dumnezeu...mi-o fi scapat mie  rolleyes
Ce dovada vrei sa ai ca Isus a fost fiul lui Dumnezeu?...Dumnezeu nu este o fiinta umana, cum sa-ti dovedeasca daca nu poate fi vazut si simtit direct? Eu pot sa spun ,,Uite acesta este fiul meu"si sa-mi prezint fiul persoanei respective, dar in cazul lui Dumnezeu nu se poate. Dumnezeu este un fel de inteligenta necunoscuta omului, manevrand energii foarte mari si necunoscute. Este nonmaterial. Dar poate manevra materia dupa dorinta.
  Cand s-a aratat lui Moise, acesta i-a zis: ,,Moise acest munte este sfant, descaltate si acopera-ti fata caci la mine nu te poti uita". Moise a vazut aparitia lui Dumnezeu ca o mare vapaie.
  Sa fie numai o poveste aiurea? Sau aceste cuvinte ascund un adevar. Pentru ce sa se descalte Moise? Era cumva vorba de un camp de o anumita natura si corpul lui trebuia legat la impamantare. Pentru ca sa-si acopere fata? Ce tip de energie putea sa afecteze (iradieze) pielea expusa direct la acea vapaie.
   Deci daca Isus a fost cu adevarat fiul lui Dumnezeu, atunci el era un hibrid intre oameni si acea inteligenta (care ne-a creat), venit pe Pamant cu o anumita misiune. Dupa terminarea misiuni, el sa intors de unde a venit. Sa nu uitam ca dupa ce a fost rastignit si a inviat, sau a fost inviat, s-a aratat ucenicilor, dupa care s-a ridicat la cer ca un fum. Nu mai era chiar asa de material.
Citatultima oara cand am verificat in nici o scriere a vremii nu era mentionat vreun fiu al lui Dumnezeu...
Scrierile vremii legate de acest eveniment se gaseau numai in zona respectiva. Atunci nu era radio, TV, si nici internet. Oamenii din acea zona nu l-au recunoscut ca fiu a lui Dumnezeu. Deci despre asta nu s-a scris in istoria vremii. Ce scrieri ai verificat?
Adevarul este dincolo de noi

alinutzu

O lectura foarte frumoasa ce v-o recomand, are o viziune foarte interesanta asupra vietii ... anterioare si viitoare, unde se duce sufletul dupa moarte Magul din Carpati editura Orfeu ...

si inca ceva frumos despre viata ...

can't stop the signal ...

Tha D


Shanti Nilaya

#88
Citat din: Marius MMG din  02 Ianuarie 2009, 12:08:43
Eu tot cred ca nu exista nimic dupa moarte.
Am sa va povestesc o intamplare pe care nu o comentez, doar o scriu.Pana acum 2 ani, cea mai buna prietena a mea era Sanda Sfichi, scriitoare, om de arta si biolog in spitalul Parhon din Iasi.Faceam multe activitati impreuna, dar o sa spun doar ca am mers la un curs inafara orasului (Strunga), un curs pe care il stiam foarte dificil dar de care eram interesate.Una din conditiile acestui curs era sa nu vorbim absolut deloc intre noi, sa nu folosim nici o alta metoda de tratament daca ne este rau(inafara ajutorului dat de profesor).
Si hrana era una speciala, hrana vegetariana, cu pranzul la ora 11(primele zile am facut foame pana m-am obisnuit, caci micul dejun i-l donam Sandei care era obisnuita sa manance de dimineata).Pe scurt, intram in sala de studiu (respiratia  la diferite nivele) la ora 5 dimineata.Pt. Sanda era f. greu sa nu vb., ea fiind scriitoare avea tot timpul idei, ceva de spus...Dupa primele 4 zile, mie a inceput sa mi se intample ceva ciudat:mi se facea rau dar exact cand sa intru in sala de meditatie.Parca mi se inchidea intr-un cerc strans capul si ...totul era rau.Persoana cu care aveam voie sa discutam era responsabila grupului nostru, ea mi-a spus ca orice as simti trebuie sa continui si o sa-mi revin, este o etapa de curatare a chakrelor...Am incercat sa fac astfel dar...nu mai puteam si i-am cerut ajutorul Sandei, caci ea avusese cabinet de medicina alternativa in iasi, era o buna bioterapeuta;a facut unele pase asupra mea si apoi, a inceput sa bata cu palma in crestetul meu, zicand ca e blocata chakra coroanei(a incalcat linistea "nobila").
Ca sa imi treaca supararea radea si spunea ca de va muri inaintea mea, va veni la mine si sa ramana semnul nostru de recunoastere aceste batai pe crestet...Ma batea cu palma-n cap si promitea ca va veni   :lol:Acum 2 ani Sanda a murit.Inaintea mortii ei, am avut o discutie...Intr-o zi, cam la un an de la moarte , s-a tinut de cuvant, am simtit , ziua in amiaza mare batai in crestet, palma Sandei de care imi este acum dor.Cand voi avea timp o sa va scriu una din poeziile ei, parca desprinsa dintr-o alta lume(poezie primita de ea prin telescriere, ca marea majoritate a scrierilor sale) :-(

romulus

Citats-a tinut de cuvant, am simtit , ziua in amiaza mare batai in crestet, palma Sandei de care imi este acum dor
Interesant. Si eu am de gand sa fac asa ceva cu cineva!
Te gandisesi la ea in ziua aceea?
Aveai asupra ta vreun obiect de la ea?
Hai , te rog,  scrie aici poezia aceea a ei! O poti face si prin mp dar cred ca si altii vor sa o citeasca ...
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David