Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Unde plecam dupa ce murim?

Creat de jackie28t, 09 Iunie 2007, 09:34:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cautatorul

Apropo: Am gasit un site legat de subiect. www.morti.ro si nu e o gluma.

Stiri de pe site:

"Sub prefectul judetului Iasi s-a sinucis"
"A murit presedintele Turkmenistanului"
"A murit parintele lui Tom si Jerry"...

sau in curand vor avea si un radio!  :-D :-o :evil:

Dar au si informatii legate de:  "Moartea in religiile lumii", " Viata dupa moarte" sau "Nemurire", Cimitire...  :-D

Fr0styan

ce idee buna :-D :-D :-D :-D poate se ajunge si la un webtv :)):))

bluestar3

Citat din: one_creator din  30 August 2008, 17:35:09
In loc sa va intrebati si sa va dati cu presupusu' despre "unde plecam dupa ce murim",MAI BINE ganditi-va ce lucruri frumoase si utile sa realizati in viata aceasta!
Da'poate va plac "morbiditatile"!... :| Nu-s deslusite nici mistere vietii si voi doriti sa le elucidati pe cele ale mortii! :|
... :-D...

Nimeni nu contesta frumusetea si farmecul vietii. Totusi, ignoranta sa ne impinga catre necunoastere?
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

bluestar3

Citat din: Cautatorul din  30 August 2008, 17:58:38
Apropo: Am gasit un site legat de subiect. www.morti.ro si nu e o gluma.

Stiri de pe site:

"Sub prefectul judetului Iasi s-a sinucis"
"A murit presedintele Turkmenistanului"
"A murit parintele lui Tom si Jerry"...

sau in curand vor avea si un radio!  :-D :-o :evil:

Dar au si informatii legate de:  "Moartea in religiile lumii", " Viata dupa moarte" sau "Nemurire", Cimitire...  :-D

Vad ca privesti un aspect al vietii tale de pe acum destul de lugubru...  Cred ca unora le-ar prinde mult mai bine ignoranta, nu de alta, dar sa nu faca stop cardiac gandindu-se prea mult catre anumite chestiuni...

Este o chestiune de perspectiva...  Spre exemplu, daca unul invata prea mult, imediat primeste eticheta de "tocilar".
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

someone_creator

Citat din: bluestar3 din  02 Septembrie 2008, 08:07:15
Nimeni nu contesta frumusetea si farmecul vietii. Totusi, ignoranta sa ne impinga catre necunoastere?

Serios?!
Consideri ca daca o persoana nu se intereseaza un'se duce dupa ce da coltzu' INSEAMNA ca e ignorant?
Consideri ca daca te interesezi de chestia asta DOBANDESTI CUNOASTERE?
NIMENI nu poate spune cum este "dupa",decat cei ce au fost "acolo" si apoi ...au "inviat"! :-o
RESTUL este...datul cu parerea,amico! :wink:

Discutati in continuare...

bluestar3

#65
Citat din: one_creator din  02 Septembrie 2008, 12:17:36
Serios?!

Da. De ce sa nu fim seriosi asupra acestui aspect?

Citat din: one_creator din  02 Septembrie 2008, 12:17:36

Consideri ca daca o persoana nu se intereseaza un'se duce dupa ce da coltzu' INSEAMNA ca e ignorant?


Da. Asa consider (eu), ca anume, cine investeste in viitorul apropiat, investeste in viitorul mediu, de ce sa nu investeasca si in viitorul... indepartat?

Citat din: one_creator din  02 Septembrie 2008, 12:17:36

Consideri ca daca te interesezi de chestia asta DOBANDESTI CUNOASTERE?


Da. Cosider ca se poate capata intelepciune in viata de zi cu zi.

Citat din: one_creator din  02 Septembrie 2008, 12:17:36

NIMENI nu poate spune cum este "dupa",decat cei ce au fost "acolo" si apoi ...au "inviat"! :-o


Da. Sunt multe relatarile in ceea ce priveste moartea clinica si nimic demonstrat stiintific, deci, este mult relativism pentru ignoranti.

Citat din: one_creator din  02 Septembrie 2008, 12:17:36

RESTUL este...datul cu parerea,amico! :wink:


Nimeni nu te tine cu forta sa dezbati ceea ce nu-ti place, amico

Citat din: one_creator din  02 Septembrie 2008, 12:17:36

Discutati in continuare...


Poti merge in continuare unde vrei...
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

MAGDALENA1948

Citat din: jackie28t din  09 Iunie 2007, 09:34:46
O intrebare pentru voi daca tot va plictisiti pe forum.As dori sa aud parerea personala a fiecaruia ce se leaga de acest subiect.
Unde plecam dupa ce murim? :roll:


INTR-O ALTA DIMENDIUNE....SIMPLU...NIMIC NU SE PIERDE NIMIC NU SE CISTIGA TOTUL SE TRANSFORMA...DACA VORBIM DE ENERGII.....SI NOI AVEM ENERGIA VITALA...

Oblio


ayara

te duci intr-o alta dimensiune dar nu imediat... eu de exemplu am fost moarta pentru un aproximativ un minut si am ramas in spital si m-am plimbat.. eram un suflet translucid imaterial... totusi constientizam totul si chiar si faptul k zaceam pe patul de spital...

StarDust

Ayara poti sa ne povestesti mai detaliat experienta? Dar exact asa cum ti-o amintesti !
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

contemplatorul

#70
Nu plecam nicaieri dupa ce murim (deoarece, suntem eterni=vesnici) ci bantuim tot p`acilisha, dar mult mai discret=in_vizibil !
Ma rog, unii dintre noi, raman la fel de badarani si dupa moarte.


maiami

 :ufo:
nu prea mai cred in viata dupa moarte
inainte credeam
dar loviturile vietii m-au facut sa nu mai cred
VOICA MARIAN tel. 0746075513
va invit la cunoasterea prin stiinta

romulus

Citatinainte credeam
Inainte de ......ce?

"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

noua

#74
Citat din: romulus din  08 Decembrie 2008, 13:04:08
Inainte de ......ce?



inainte de loviturile vietii, a spus omul ... a luat ciocane mortale ... prea multe ciocane  :wink: