Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Discovery Science si Simboluri Oculte

Creat de Nox, 29 Mai 2007, 01:08:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nox

Din seria documentarelor "intrigante" va prezint:

1) "Discovery Science: Ten Ways To Be Abducted By An Alien"

vezi desen_0001.jpg

2) "Discovery Science: Ten Ways To Contact A Ghost"

vezi desen_0002.jpg

3) "Discovery Science: Ten Ways The World Will End"

vezi desen_0003.jpg

Link: http://en.wikipedia.org/wiki/Eye_of_providence

Acesta imagine care apare la inceputul documentarelor si este repetata pe parcursul lor nu are nici o legatura relevanta cu continutul lor.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Anna

Nu ar trebui sa ne mire aluziile catre NOM avand in vedere ca de mult ori mogulii media sunt masoni(declarati sau ascunsi), iluminati, membri Bilderberg, Skull & Bones, sau ai altor organizatii care tin de NOM.
John Malone este magnatul din spatele Discovery Communications, al carui megatrust AT&T Cable mai include si actiuni la TNT sau CNN, deasemeni e cunoscut prin relatiile sale de afaceri cu numerosi alti oameni media cum ar fi Ted Turner. Malone este inginer electrician, are si o diploma in management, si e membru al societatii Phi Beta Kappa.
Aceasta societate, a strans de pe la 1700 creiere destule, bazandu-se pe oameni foarte inteligenti si scoliti, dispusi sa investeasca in educatie inalta.
Dintre membrii ei de seama au facut parte: Graham Bell, Franklin Roosevelt, John Rockefeller. Si ca orice organizatie plina de oameni inteligenti, bogati si cu multa putere, se bazeaza pe principiul "fratiei".
Defapt NOM e peste tot, si asa a fost dintotdeauna, indiferent de epoca, poate privita si simtita sub alta forma.
The eye of providence, se afla acolo si sa faca audienta, dar si sa sugereze subtil ca ordinea mondiala are legatura oarecum cu ce se prezinta in documentar.

Nox

#2
Recomand un documentar pe tema folosirii simbolurilor in media:

Originis & Oracles: Subversive Use of Sacred Symbolism in the Media by Michael Tsarion, 2006
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Nox

#3
Symbols are objects, characters, or other concrete representations of ideas, concepts, or other abstractions.
In more psychological and philosophical terms, every perception is symbolic, and humans often react to symbolism on a subconscious level.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

alx

imi cer scuze ca ma bag si eu in discutie,dar ar trebui sa ne intrebam cat la suta din populatia pamantului are habar ce inseamna masoneria si cu ce se mananca asta...eu zic ca mai mult de 95% din locuitorii terrei nu stiu nimic despre masoni,despre simbolurile care ii reprezinta si despre activitatile lor...si atunci poti sa pui orice insemn masonic pe bani,cladiri,sau pe generice...rezultatul va fi ca te vei simti foarte bine stiind cata putere ai...restul lumii s-ar putea sa nu bage in seama asta...
   imi aduc aminte ca in campania electorala pentru presedintia romaniei se zvonea ca Adrian Nastase este presedintele unei loje masonice,si are sprijinul masonilor,care conduc lumea...deci va castiga alegerile...continuarea o stiti...

   iar cat despre piramida cu ochi...nu sunt sigur,dar cred ca am vazut acest simbol intr-o biserica ortodoxa,doar ca mai avea pictate si niste raze...iar picturile erau facute prin anii 60...o sa verific cand o sa am timp,poate chiar o sa fac o fotografie...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Arckadii

Intr-adevar, ochiul respectiv apare pe mai multe biserici ortodoxe. Eu cunosc vreo 3 in Bucuresti +Biserica Neagra din Brasov (daca nu ma insel asupra locatiei).

Ark

Anna

Da, intr-adevar, motivul ochiului se regaseste in multe picturi crestine. La origine este un simbol egiptean, "imprumutat" apoi de evrei, de crestini e identificat cu sintagma "God is watching us" si ulterior a fost preluat de diferite organizatii oculte.
Prima imagine nu ma intrebati de unde e ca nu stiu.
In cea de a doua poza se afla ochiul providentei din biserica Mariae Verkuendigung din Fuchstal, Germania.
In cea de-a treia imagine este o pictura poloneza de la 1750.
Cea de a 4-a poza: Iisus, apostolii si ochiul providentei apartinand pictorului italian Pontormo , 1525, perioada renascentista.

Arckadii

Ideea de "Ochiul Providentei" este o musamalizare grosolana. Nicaieri in ritul bisericesc nu exista referiri la acest ochi. Reprezentantul masoneriei din Romania declara ca exista semne masonice pe numeroase cladiri. Ex:Ateneul Roman, Biserica Neagra etc etc etc. In plus a facut referire si la relatia masonerie-biserica. Se pare ca Biserica Catolica a fost cea care a incercat sa li se opuna, cea ortodoxa avand un caracter mai rezervat.
Documentarul la care ma refer este de fapt o emisiune Teoria Conspiratiei. Exista link pe forum.
Mie unuia mi-e sila. Dar de, cine sunt eu sa mi se ia in considerare parerea?!


Ark

lylyt_ice

Interesant,Nu-mi amintesc sa fii citit in Biblie ceva in legatura cu acest ochi,sau despre forma asta triunghiulara in care se afla ,iar in Noul Testament nici vorba despre asa ceva,si nici nu cred ca religia crestina ar diminua pe Dumnezeu care vede tot,intr-o caricatura a unui ochi omenesc pictat intr-un triunghi metaforic.M-a uimeste tare faptul ca asemenea simboluri se gasesc pe unele Biserici...!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

lylyt_ice

Ark am scris amindoi in acelas timp si am gandit exact lafel ,Nu pot decit sa-ti dau perfecta dreptate!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Arckadii

Da, ce putem sa facem, asta e. Macar sa ne trezim si sa vedem ca nu e totul asa cum ni se serveste.


Ark

Urban

Granita dintre Israel si Egypt....  :ufo:

lylyt_ice

Da....dar nu era mai corect sa puna si o semiluna in varful piramidei?siiiii...nu inteleg de ce un glob color si unul negru :?vrea sa insemne...inainte si...dupa.... :-o
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

pri3st3ss

Citat din: Arckadii din  03 Iunie 2007, 19:21:08
Intr-adevar, ochiul respectiv apare pe mai multe biserici ortodoxe. Eu cunosc vreo 3 in Bucuresti +Biserica Neagra din Brasov (daca nu ma insel asupra locatiei).

Ark

nu te inseli,ark,biserica neagra e plina ochi  :lol: de simboluri masonice..cand am fost in toamna acolo ,nu ne-au permis sa fotografiem interiorul si mi-a parut extrem de rau...gasesti tot ce vrei...echere,ochi,coloane etc...
eu am fotografii turistice cu interiorul,dar iti dai seama ca nu gasesti niciun element masonic... :x
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Nox

#14
Ideea e urmatoarea:

Symbols are objects, characters, or other concrete representations of ideas, concepts, or other abstractions.
In more psychological and philosophical terms, every perception is symbolic, and humans often react to symbolism on a subconscious level.

Deci acolo spune ca din punct de vedere psihologic si filosofic, orice perceptie e simbolica, si oamenii de multe ori reactioneaza la simbolsim (simboluri) la nivel subconstient.   :-o :-o :-o

Ideea e ca daca studiati felul in care functioneaza mintea la nivelul perceptiiilor vizuale o sa vedeti ca aceasta foloseste imagini statice (pictograme).

Si mai vorbeam de folosirea imaginilor subversive...dar aici e mult de spus.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee