Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Discovery Science si Simboluri Oculte

Creat de Nox, 29 Mai 2007, 01:08:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

de fapt e tehnologia mesajelor subliminale,dar cum s-au folosit cu succes in domeniul reclamelor...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Nox

#16
Nu incurca subliminal cu subversiv...sunt notiuni diferite.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

alx

#17
Citat din: bluemoon8520 din  03 Iunie 2007, 22:59:35
Nu incurca subliminal cu subversiv...sunt notiuni diferite.

SUBVERSÍV, -Ã, subversivi, -e, adj. Care pericliteazã, submineazã ordinea internã a unui stat; p.ext. care este împotriva ideilor, a valorilor acceptate în general. – Din fr. subversif.
Sursa: DEX '98

SUBLIMINÁL, -Ã, subliminali, -e, adj. (Psih.) Care este inferior pragului conºtiinþei, care nu devine conºtient. – Din fr. subliminal.
Sursa: DEX '98

si cand spui ca'' lucrezi la ceva pe tema...'' asta nu inseamna ca faci un studiu,decat in masura in care aplici aceste tehnologii...sau gresesc din nou?

zi-mi si mie cum pot periclita aceste imagini ordinea interna a unui stat?  sau iar am gresit eu termenii?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Nox

#18
Citat din: alx din  03 Iunie 2007, 23:12:33
SUBVERSÍV, -Ã, subversivi, -e, adj. Care pericliteazã, submineazã ordinea internã a unui stat; p.ext. care este împotriva ideilor, a valorilor acceptate în general. – Din fr. subversif.
Sursa: DEX '98

definitia de mai sus nu se aplica. eu ma refeream la:

Modern uses
At the turn of the millennium, anger at the invasion of public space by advertisers and corporate interests prompted a social movement to subvert corporate advertising, especially the ubiquitous corporate logos that inundate public space. "Subvertising" involves subtly changing posters and advertisements to alter the intended meaning of corporate slogans and logos, usually in an attempt to highlight the company's unethical practices. In this context, the authority figure subverted has ceased to be the state and has become the all-powerful corporation.

sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Subversive
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Anna

Nu are legatura cu Discovery dar are legatura cu simbolurile oculte.
Iata cam pe unde mai gasim astazi zvastica si alte simboluri naziste camuflate  :-D

Anna

"Ochiul providentei" inchis in triunghi are in crestinism urmatoarea semnificatie: Dumnezeu atotvazator care este de fapt format din treime  Tatal , Fiul si Sfantul Duh , treime simbolizata de cele trei laturi ale triunghiului.
Motivul ochiului apare prima data in Sumer in Epopeea lui Ghilgames cand se vorbeste de "ochiul atoatevazator" din tara zeilor/uriasilor pe care Zecharia Sitchin o identifica prin tara rachetelor.
Bineinteles ca marea oculta a avut grija sa-si insuseasca acest simbol si sa-l denigreze.

lylyt_ice

   Depinde despre care crestini vorbesti(?) ca...la ortodoxi si in BIBLIE nu exista nici nu fel de simbol in afara de semnul crucii.(cel putin asa stiu eu)........
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Kymosabe

Citat din: Anna din  05 August 2007, 18:06:03
Iata cam pe unde mai gasim astazi zvastica si alte simboluri naziste camuflate : 

Zvastica nu este doar ,,un simbol nazist'' .  Acest semn a fost preluat si de Marii Maestrii ai Lojelor Masonice deoarece zvastica reprezintã cea mai filozoficã ºtiinþã a simbolurilor, fiind cea mai complexã formã a muncii de creaþie ºi evoluþie, a renaºterii, fiind ascunsa  în religiile oricãrei vechi civilizaþii.
Zvastica sau Ciocanul Creaþiei, cu cele patru braþe îndoite în unghiuri drepte, sugereazã miºcarea continuã, revoluþia Cosmosului invizibil ºi a forþelor lui; cele douã linii din mijloc reprezintã spiritul ºi materia, în timp ce braþele îndoite (unul în sus –reprezentând Cosmosul, iar altul în jos - Pãmântul) sunt legate între ele prin spirit ºi materie. Semnul zvasticii, nãscut în concepþia misticã a arienilor timpurii (pelasgilor), dupã Blavatsky, ºi considerat de ei ca semn al Eternitãþii, îl gãsim pe capul lui Ananta, este Alpha ºi Omega al forþelor creative ale Universului, de la forþa purã spiritualã la cea materialã, este cheia ciclului ªtiinþific, Divin ºi Uman
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Max C.

Atentie...e o mare diferenta....nazistii au rasucit zvastica invesandu-i sensul pentru a simboliza opusul .... 

Max C.

aici aveti o zvastica din asia  :-D  ,si o zvastica fascista...

Kymosabe

#25
Citat din: Maxx din  12 August 2007, 16:31:49
Atentie...e o mare diferenta....nazistii au rasucit zvastica invesandu-i sensul pentru a simboliza opusul .... 

Nu cred ca ai dreptate . Zvastica nazista nu este inversata .Nu exista nicio diferenta intre Zvastica Nazista  , Ciocanul Lui Thor sau Crucea Jaina , toate sunt la fel .
Nazistii au folosit zvastica deoarece   acest simbol  (descoperit de  Heinrich Schliemann,  în situl vechii cetãþi a Troia ) este  asociat  cu vechile migraþii ale popoarelor indo-europene (ariane).
Utilizarea de cãtre naziºti derivã de la miºcarea naþionalistã germanã timpurie völkisch, pentru care svastica era un simbol al identitãþii "ariane", concept pe care teoreticieni ca Alfred Rosenberg l-au echivalat cu rasa nordicã, "rasa dominantã", cu originea în Europa de nord.(in legendele nordice - Ciocanul lui Thor) (Wikipedia)
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Max C.

mda...bine bine cum spui tu  ...atunci de ce e inversata...ai sa-mi spui ca e brodeala nu?
OK! ramai cu parea ta ...eu cu a mea...dar te rog citeste macar o carte de simbolistica... :wink:

lylyt_ice

Maxx are perfecta dreptare...acest semn simboliza soarele negru din centrul galaxiei si sensul acesteia de rotatie ...semnul adoptat de popoarele germanice indica sensul invers de rotatie si de fapt un simbol contra pozitiv.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Max C.

Exact! merci Lylyt :-D...eu nu vreau sa schimb opinia nimanui dar...mai sunt o sumedenie  de simboluri inversate:crucea crestina,pentagrama,calul alb,...special pentru a exprima negativitatea.

baguvix

profesorul meu de religie din liceu ( absolvent si al istoriei religiilor ) ... ne-a explicat ca zvastica nu vine de la nazisti ... ea are multe radacini in trecut aceasta reprezantand o amuleta ( ex : cum e cruciulita ce o purtam la gat ) ea protejandu-l pe omul respectiv ce o purta si ferindu-l de "spiritele , duhurile rele" ... ca sa spunem asa are cam aceeasi proprietate ca si crucea ...
Nu voi fi un om obisnuit, pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.